Connect with us

Svijet

ON JE POSLJEDNJI LOVAC NA KITOVE U EVROPI: Potapali su mu i brodove, ali on se ne predaje

Lov na kitove je i dalje unosan biznis na Islandu, ali uglavnom za Kristjana Loftsona koji ima veliki broj protivnika i kritičara.

Kristjan Loftson, vremešni osamdesetogodišnjak, poslednji je lovac na kitove u Evropi. Njegova kompanija “Hvalur” je se prijavila za dozvolu za lov na kitove i to na neodređeno vrijeme.

To je veoma razljutilo udruženja za zaštitu životinja i životne sredine koja su zatražila od zvaničnika Islanda da reaguju prije izbora koji se održavaju krajem mjeseca.

“Hvalur” je prethodno dobio dozvolu u trajanju od godinu dana da ubije više od 100 kitova perajara uprkos tome što je ova surova praksa suspendovana 2023. godine. Građani su pomislili da se sa lovom na kitove tada konačno prestalo, ali su se prevarili. Ankete pokazuju da većina Islanđana ne odobrava ovu vrstu lova čime je i to pitanje postalo vrlo značajno tokom predizbornih kampanja.

Poslanik Jon Gunarson iz Nezavisne partije bio je jedan od najvećih kritičara privremene zabrane lova na kitove. Suspenzija je uslijedila nakon izvještaja koji je pokazao da lov, sproveden 2022, nije ispunio zakon o dobrobiti životinja jer su se kitovi mučili – umirali su i po dva sata.

Ipak, zabranu je na kraju parlamentarni ombudsman proglasio neustavnom.

Islandom od 2021. vlada koalicija konzervativne Nezavisne partije, Napredne stranke desnog centra i ljevičarski Levo-Zeleni pokret. Politički savez se raspao početkom oktobra nakon raznih neslaganja.

Iako je davanje dozvola za lov na kitove birokratsko pitanje, proširilo se i na druge sfere.

Kitovi perajari su drugi najveći sisari na svetu, a nalaze se na crvenoj listi ugroženih vrsta kojima prijeti izumiranje. Broj im se povećao kada su prije nekoliko decenija države počele da zabranjuju njihov lov.

Međutim, i to se stalno mijenja, pa je Japan ovog maja saopštio da je sada ponovo dozvoljeno ubijati ih.

Ko je Loftson, islandski lovac na kitove?
Kristjan Loftson je kompaniju “Hvalur” nasledio od oca Loftura 1974. godine.

Karijeru su mu sedamdesetih i osamdesetih obilježili i sukobi sa aktivistima koji su u novembru 1986. uspjeli da mu potope dva broda.

Nedavno je i holivudski glumac Leonardo Dikaprio pozvao na zabranu lova na kitove.

“Nisam zabrinut. Poznajem ljude ovde i poznajem politiku bolje od većine. Mislim da to neće biti problem. Vrlo sam uvjeren da ćemo loviti kitove naredne godine”, rekao je prošle jeseni i bio je u pravu.

Loftson važi za jednog od najbogatijih ljudi Islanda, a svoja poslovanja je objedinio u velikoj investicionoj kompaniji koja ima dionice u bankama, ribarskom sektoru i IT firmama. Iz svega toga se može zaključiti da njemu lov na kitove nije ni potreban već to čini iz nekih drugih ubjeđenja.

Prema njegovim riječima, lov na kitove nije ništa suroviji od lova na jelene kakav postoji u Velikoj Britaniji. Iako je priznao da ima i “propusta”, Loftson tvrdi da većina sisara gubi svijest “gotovo odmah”.

Kako aktivisti tvrde, Islanđani čak ni ne jedu toliko kitovog mesa već ga izvoze u Japan gdje se smatra specijalitetom.

“Hvalur” 90 odsto svojih proizvoda prodaje upravo Japanu.

Iako je ušao u devetu deceniju, Loftson kaže da ne namjerava da se penzioniše.

“U vodama Islanda ima oko 40.000 kitova perajara, tako da možemo da ih lovimo vječno”, zaključio je.

(EUpravo zato/Guardian)

Svijet

PUTIN “BRIKS ne radi ni protiv koga i NE PREDSTAVLJA INSTRUMENT protiv Zapada”

BRIKS ne radi ni protiv koga i ne predstavlja instrument protiv Zapada, izjavio je ruski predsjednik Vladimir Putin.

“BRIKS nije sredstvo za suprotstavljanje Zapadu, mi ne radimo ni protiv koga, radimo za svoje interese, za interese članica ove organizacije. Ne gradimo nikakvu agendu konfrontacije u okviru BRIKS-a”, rekao je Putin na godišnjoj konferenciji za novinare.

On je dodao da se mnogo zemalja zanima za razvoj BRIKS-a, jer se sve odluke ove organizacije donose konsenzusom.

Putin je rekao da za sada nema planova za formiranje sjedišta BRIKS-a.

Nastavi čitati

Svijet

IZGLEDA BAR 10 GODINA STARIJE! Tramp šokirao promjenom imidža (VIDEO)

Novoizabrani američki predsjednik SAD Donald Tramp „užario“ je društvene mreže, nakon što se na susretu s fanovima u golf klubu na Floridi pojavio sa novom frizurom.

Naime, u utorak je imao kratku zalizanu firizuru. Novi izgled bio je popriličan kontrast u odnosu na frizuru koju ima već godinama.

Nije jasno je li Tramp trajno promijenio imidž ili je samo odabrao opušteniju frizuru dok je provodio vrijeme u klubu. Bez obzira na to, korisnici društvenih mreža bili su šokirani promjenom. Jedan se korisnik čak našalio da će požuriti u salon i „tražiti izgled Trampa 2025”, prenosi Avaz.

Kratki video od 21 sekunde, podijeljen na platformi X, pokazao je trenutak kada je Tramp u utorak predstavio novi izgled.

Novoizabrani predsjednik nosio je odjeću za golf, uključujući polo majicu, a u ruci je držao crvenu kapu. Tramp je, ispraćen aplauzom, upitao okupljene:

„Zabavljaju li se svi?”

Pitanje je dočekano burnim klicanjem.

Nastavi čitati

Svijet

POTPUNO OČEKIVANO! Vlasnik TEMU najbogatiji čovjek u Kini

Ko je vlasnik trenutno najpopularnije stranice na svijetu “Temua”?

Ime Kolina Huang ili naziv kompanije PDD Holdings ne znači mnogo građanima Srbije, a nije preterano poznato ni u svijetu. Međutim, platforma za internet kupovinu Temu je globalno poznata, a i u Srbiji u velikoj mjeri osvaja tržište internet kupovine.

Ko Lin Huang, osnivač kineske grupe PDD Holdings, koja je vlasnik popularne diskonte platforme za e-trgovinu Temu, najbogatija je osoba u Kini po rangu listi milijardera koju je objavila agencija Blumberg.

PDD Holdings je osnovao firmu “Pinduoduo” koja je 2015. godine započela prodaju u Kini sa konceptom velikog asortimana izuzetno jeftinih proizvoda.

Za međunarodnu trgovinu grupa ima zasebnu aplikaciju Temu koja je veoma uspešna, ali je na nišanu nekoliko država zbog nepropisne trgovinske prakse. Bogatstvo Kolina Huana (44) procenjeno je na 48,6 milijardi dolara (44,5 milijardi evra), prema Blumbergovoj rangi listi.

On je najbogatija osoba u Kini i zauzima 25. mjesto u svijetu. Huang, nekada zaposlen u Guglu, sada je ispred kralja mineralne vode Žonga Šanšana, koji je 2021. godine postao najbogatija osoba u Kini, zahvaljujući svom sve prisutnom brendu “Nongfu Spring”.

Šef giganta internet i video igara Tencenta, Ma Huateng, na trećem je mjestu sa 42,4 milijarde dolara (38,8 milijardi evra). Za njim je sa 42,2 milijarde dolara osnivač BiteDancea Žang Iiming koji se upravo povlači iz grupe koja ima popularnu aplikaciju TikTok.

Firma Pinduoduo uživa sve veći uspeh u svojoj zemlji dok Kinezi smanjuju potrošnju i okreću se jeftinim proizvodima zbog usporavanja privrede i visoke nezaposlenosti među mladima.

Međunarodna verzija te firme, aplikacija Temu, brzo jača u Evropi, gdje je udruženja optužuju za manipulaciju korisnicima interneta i kršenje propisa. Od maja, Temu je pod pojačanom kontrolom Evropske unije.

Nastavi čitati

Aktuelno