Društvo
OPASNA ZARAZA ŠIRI SE EVROPOM! Mljekari iz Srpske zabrinuti, traže spuštanje rampe

Da bi izbjegli sudbinu domaćih uzgajivača svinja kojima je afrička kuga desetkovala proizvodnju, mljekari iz Republike Srpske traže od nadležnih u BiH da hitno spuste rampu za uvoz živih životinja, jer se, kako tvrde, opasna zaraza papkara, slinavka i šap veoma brzo širi Evropom.
Bolest se sredinom januara prvo pojavila u Njemačkoj, a potvrda o zarazi stigla je iz Mađarske. Riječ je o jednoj od najzaraznijih bolesti koje pogađaju goveda, svinje, ovce, koze i bivole, kao i divlje papkare širom svijeta.
Iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara Republike Srpske u petak su tvrdili da je bolest stigla i u Rumuniju te u susjednu Hrvatsku, apelujući na sve nadležne institucije da hitno reaguju i preduzmu zaštitne mjere i zaštite domaću proizvodnju hrane i uopšte stočarstvo.
– Uvoz živih životinja mora biti zabranjen odmah. Ne želimo sudbinu koju su prošli svinjari. Predlažemo i hitnu organizaciju sastanka o ovom pitanju sa nadležnim institucijama početkom naredne sedmice – navedeno je u saopštenju Udruženja mljekara.
Naglašavaju da su goveda posebno podložna ovoj zaraznoj bolesti te da smrtnost često prelazi i 90 odsto, zbog čega nema mjesta čekanju i otezanju sa mjerama koje treba da očuvaju domaću proizvodnju hrane.
Prvi čovjek udruženja Milorad Arsenić kaže da su farmeri veoma uznemireni, naročito oni u mjestima koja graniče sa Hrvatskom.
Linker
– Iz Hrvatske još nije stigla zvanična potvrda o pojavi zaraze, ali prema nezvaničnim tvrdnjama tamošnjih kolega, bolest je nažalost već stigla. Farmeri u pograničnom području naročito strahuju od trgovine na divlje, jer su bolesti životinja i ranije u BiH ulazile tokovima nekontrolisanog uvoza. Pozivamo i Graničnu policiju na oprez – rekao je Arsenić za “Glas”.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS odmah su odreagovali na apel i za ponedjeljak zakazali sastanak farmera i veterinarskih službi, a pomoćnik ministra za veterinarstvo Negoslav Lukić uvjerava da prate epizootiološke izvještaje iz zemalja okruženja.
– Apelujemo na farmere i druge zainteresovane strane da podignu biosigurnosne mjere na najviši nivo, da bi bio minimiziran rizik od širenja bolesti. Preporuke za sprečavanje infekcije uključuju jačanje kontrola na ulazu u farme, redovno i temeljno čišćenje i dezinfekciju objekata, kao i uvođenje stroge kontrole nad zdravstvenim stanjem životinja. Odgovorno postupanje, kao i rano otkrivanje i prijavljivanje bolesti, od presudne je važnosti za sprečavanje širenja bolesti i zaštitu zdravlja životinja u Srpskoj i šire – kazao je Lukić.
BiH je radi sprečavanja unosa slinavke i šapa početkom sedmice zabranila uvoz domaćih i divljih papkara, sjemena i jajnih ćelija od papkara te stočne hrane porijeklom od papkara iz Mađarske, a direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH Saša Bošković navodi da i ova institucija pažljivo prati situaciju te da će djelovati u skladu sa zvaničnim informacijama.
– Smatram da domaći mljekari ne vladaju relevantnim informacijama, priča o pojavi bolesti u Hrvatskoj za sada je u domenu rekla-kazala. Čim smo dobili informacije o pojavi bolesti u Mađarskoj i zabrani uvoza, koja je odranije na snazi i za dijelove Njemačke reagovali smo istog momenta. Što se tiče Hrvatske i Rumunije za te zemlje ne postoje zvanične informacije. Kancelarija prva u BiH dobija informacije od Evropske komisije i zemalja u kojima se zabilježi pojava bilo kakve vrste bolesti, a ne samo zaraza i djelujemo odmah – naglašava Bošković.
Prenos bolesti
Negoslav Lukić kaže da Ministarstvo poljoprivrede izdvaja značajna sredstva za sprovođenje aktivnog i pasivnog nadzora na slinavku i šap kod goveda, ovaca i drugih ugroženih vrsta te da Veterinarski institut RS “Dr Vaso Butozan” raspolaže akreditovanom i dobro opremljenom laboratorijom koja je sposobna da izvrši dijagnostiku bolesti, čime se omogućuje brza i precizna identifikacija.
– Ukoliko primijetite bilo kakve simptome koji ukazuju na infekciju slinavke i šapa, kao što su otečeni jezik, slinjenje, pojava lezija na koži, gubitak apetita ili visoka temperatura, odmah se obratite nadležnim veterinarima – poručio je Lukić farmerima.
Društvo
ODLUKA VLADE SRPSKE! Ovo su neradni dani za prvomajske praznike

Neradni dani u Republici Srpskoj biće četvrtak i petak, 1, 2. maj, kao i petak, 9. maj, saopšteno je iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske.
U skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske, 1. i 2. maj su neradni dani povodom Međunarodnog praznika rada, a 9. maj povodom obilježavanja republičkog praznika – Dana pobjede nad fašizmom.
Iz Ministarstva navode da u dane praznika neće raditi republički organi i organizacije, organi jedinica lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i druge organizacije i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.
Načelnik opštine, odnosno gradonačelnik, odrediće koja su preduzeća, ustanove i druge organizacije sa područja jedinice lokalne samouprave dužni da rade i u dane praznika Republike i u kom obimu radi zadovoljenja potreba građana.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Uživajte u danu, očekuje se ugodnih 27 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno sunčano i još malo toplije, sa maksimalnom dnevnom temperaturom do 27 stepeni Celzijusovih.
Ujutru će biti svježe i pretežno vedro, a oko rijeka i po kotlinama prolazna magla, dok je uveče na istoku moguće prolazno naoblačenje.
Duvaće slab sjeveroistočni vjetar, u Hercegovini umjerena bura, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Minimalna temperatura vazduha biće od četiri do devet, na jugu do 13, a maksimalna temperatura od 22 do 27 stepeni Celzijusovih.
Društvo
I TO JE MOGUĆE: Srpska više izvozi u Švajcarsku nego što iz nje uvozi

Mada na prvu zvuči nevjerovatno, Republika Srpska više izvozi u Švajcarsku nego što iz te zemlje uvozi.
Ova država je, međutim, tek jedna od rijetkih u kojima Srpska bilježi pobjedu u spoljnotrgovinskoj razmjeni, o čemu svjedoči i podatak Republičkog zavoda za statistiku, prema kojem je u prvom kvartalu ove godine spoljnotrgovinski deficit iznosio 587.005.000 KM, dok je pokrivenost uvoza izvozom bila tek 68 odsto.
“Od januara do marta ove godine obim robne razmjene Republike Srpske s inostranstvom iznosio je 3.086.891.000 KM, od čega se na izvoz odnosilo 1.249.943.000 KM, a na uvoz 1.836.948.000 KM”, precizirali su iz Republičkog zavoda za statistiku.
Kada je u pitanju 20 zemalja sa najvećim učešćem u obimu razmjene sa Republikom Srpskom, u samo sedam država izvoz je veći od uvoza.
U pitanju su Švajcarska (pokrivenost uvoza izvozom iznosi 346,9 odsto), Crna Gora (255,7 odsto), Rumunija (246 odsto), Slovačka (216,7 odsto), Hrvatska (202,2 odsto), Austrija (154,7 odsto), te Slovenija (135,7 odsto).
Konkretno, u prvom kvartalu ove godine izvoz Republike Srpske u Švajcarsku iznosio je oko 20,6 miliona KM, a uvoz je bio tek oko 5,9 miliona maraka.
Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, ističe da je švajcarsko tržište atraktivno jer je riječ o državi sa jednim od najviših standarda u Evropi.
“Firme koje tamo posluju zbog visokih primanja i svih drugih troškova koji čine poslovanje privrednog društva veoma teško mogu da izvoze na inostrana tržišta, a naročito u Republiku Srpsku. S druge strane, to je veoma atraktivno tržište za sva privredna društva iz Srpske, tako da se mnogi odlučuju da pokušaju pronaći partnere u Švajcarskoj”, rekao je Škrebić za “Nezavisne novine”.
Međutim, svaka medalja ima dvije strane, pa tako i ova: Švajcarci i te kako paze šta im stiže u državu.
“Oni zaista imaju visoku kontrolu kvaliteta proizvoda, te veoma jako udruženje potrošača, koje veoma brzo reaguje i prijavljuje sve nepravilnosti. Takva je potrošačka kultura na tom tržištu. Dakle, sve one kompanije koje imaju visok kvalitet proizvoda lako nađu partnere na tom tržištu. Ali ovo je i potvrda da mi sigurno možemo ispuniti visoke standarde”, naglasio je Škrebić.
Pošteno govoreći, izvoz iz Republike Srpske u Švajcarsku je od januara do marta iznosio tek 1,6 odsto u odnosu na ukupan izvozni kolač, dok je na prvom mjestu Hrvatska (18,4 odsto), na drugom Srbija (16,2 odsto), a na trećem Slovenija (10,9). U Privrednoj komori Republike Srpske kažu da je bitno rasti na onim tržištima gdje se količinski i finansijski bilježe najveći uspjesi, ali, svakako, pozdravljaju rezultate koji stižu iz Švajcarske.
“To na prvi mah fino izgleda, ali kad se uđe u suštinu vidi se da to nije veliki izvoz. Ipak, činjenica da se nešto radi na tom tržištu je svakako povoljna. Ja imam informacije da smo iz oblasti metalne industrije i mašinoprerade dobili određene poslove u Švajcarskoj. To je sigurno dalo taj rezultat da se stvori takva slika. Međutim, mi moramo gledati one zemlje gdje je procenat izvoza najveći”, rekao je Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske.
U svakom slučaju, kako je naglasio, bilo kakav pomak daje nadu.
“Mi imamo preduzeća koja su u posljednjih desetak godina i te kako investirala u nove tehnologije, koje su garant da možemo dati kvalitetne proizvode po nižoj, konkurentnoj cijeni”, istakao je Ćorić u izjavi za “Nezavisne novine”.
-
Politika2 dana ago
CVIJANOVIĆ PORUČILA BEĆIROVIĆU! “Nisi nadležan”
-
Uncategorized2 dana ago
SNSD-ova maska pala! DOK DODIK UDARA PO BiH, njegov pulen Ćosić PUZI PRED RAMOM ISAKOM! (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
DODIKOV ODGOVOR DENISU! “Srpska je napadnuta od KRETENA kao što je Bećirović”
-
Politika3 dana ago
KARAN UPOZORAVA! “Intervencija na Ustav BiH o statusu Distrikta Brčko automatski znači NEZAVISNOST SRPSKE”
-
Politika3 dana ago
VUČIĆ STIGAO U BANJALUKU, dočekala ga Željka Cvijanović
-
Banjaluka2 dana ago
I BANJALUČKI GIMNAZIJALCI prošli kao i njihove kolege iz druge 2 škole, na put u Beč OTIŠLI PRIVILEGOVANI
-
Politika1 dan ago
DOM NARODA “Pokušaj smjene Špirića, Amidžića i Košarca 19. MAJA”
-
Politika2 dana ago
SKANDALI, GUBICI I AFERE: Vlada Radovana Viškovića na optuženičkoj klupi