Connect with us

Svijet

Ostavili bebu na šalteru aerodroma jer za nju nisu imali kartu za let

Neimenovani par ostavio je bebu na šalteru za prijavu na aerodromu u Tel Avivu, jer za bebu nisu imali kartu za let, prenosi Si-En-En.

Par koji nije imenovan u utorak se sa bebom prijavljivao za let “Rajanera” od međunarodnog aerodroma “Ben Gurion” do Brisela. Ispostavilo se da beba nije imala kartu, pa je par krenuo da se ukrca na let i ostavio bebu na šalteru za prijavu.

Slučaj je proslijeđen policiji, izjavila je portparolka “Rajanera” za Si-En-En, prenosi RTS.

“Putnici koji su letjeli iz Tel Aviva za Brisel prijavili su se na let bez rezervacije za bebu. Zatim su ostavili bebu prilikom prijave. Agent za čekiranje na aerodromu ‘Ben Gurion’ pozvao je obezbjeđenje aerodroma koje ih je uklonilo iz reda i to je sada posao za lokalnu policiju”, navela je portparolka.

Izraelska aerodromska uprava potvrdila je da se incident dogodio.

“Par i beba sa belgijskim pasošima stigli su na let na Terminal 1 bez karte za bebu. Par je kasnio na let, nakon što je prijava zatvorena. Ostavili su bebu u ležaljci i potrčali prema dijelu za bezbjednosnu provjeru, u pokušaju da dođu do kapije za ukrcavanje na let”, izjavio je portparol policije.

Portparol izraelske policije rekao je Si-En-Enu da se čini da je stvar riješena do trenutka kada je policija stigla na lice mjesta.

“Beba je bila sa roditeljima i nema dalje istrage”, naveo je portparol policije.

Svijet

RUSI KORISTILI ”ISKANDER”: Meta razorena, izbio i veliki požar

Ruske raketne snage su 23. maja sistemom “Iskander” uništile kontejnerski brod koji je prevozio vojnu opremu do luke u Odesi, kao i skladište sa kontejnerima u samoj luci, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.

Brod je prevozio oko 100 kontejnera sa vojnim teretom, uključujući bespilotne letjelice, dronove i municiju.

Nakon napada došlo je i do detonacije i do velikog požara na pristaništu.

Kao odgovor na napade ukrajinskih oružanih snaga na civilne ciljeve, ruske trupe redovno izvode ciljane udare na vojne objekte i lokacije osoblja, opreme i plaćenika ukrajinskih oružanih snaga, kao i na infrastrukturu, energetske objekte, odbrambenu industriju, vojnu komandu i komunikacije Ukrajine.

Istovremeno, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je više puta naglašavao da vojska ne napada stambene zgrade i socijalne ustanove.

Nastavi čitati

Svijet

HAOS U KANU: Podmetnut požar, nestala struja, PROJEKCIJE NA FESTIVALU PREKINUTE

Veliki nestanak struje u francuskom departmanu Primorski Alpi, gdje se danas završava Filmski festival u Kanu, izazvali su “zločinci”, prenio je radio “Fransinfo”, pozivajući se na žandarmeriju.

“Veliki nestanak struje u Kanu i zapadnim Primorskim Alpima izazvali su zločinci”, javlja radio.

Kako navode, noćas u 2.45 časova po lokalnom vremenu je izbio požar u trafostanici, a ugašen je u danas oko 6.30.

Osim toga, ustanovljeno je da je na ovoj teritoriji je isječen nosač visokonaponskog dalekovoda.

Ranije je saopšteno da je 160.000 domaćinstava ostalo bez struje. Operateri “RTЕ” i “Еnedis” rade na obnavljanju snabdijevanja električnom energijom.

Prema vijestima koje je prenio kanal “Frans 3”, projekcija filma “Sirat” francusko-španskog reditelja Olivera Lašea, koja se održavala u Palati festivala i kongresa, prekinuta je zbog incidenta.

Iako je već obnovljeno snabdevanje električnom energijom u Palati festivala i kongresa pomoću generatora, još uvijek nije moguće nastaviti prikazivanje u obližnjim bioskopima, prenosi TASS.

Novinari izvještavaju o prekidu željezničkog saobraćaja, zbog čega su stotine ljudi ostale na stanici.

Gradsko vijeće Kana saopštilo je da se očekuje da će posljedice nesreće biti uskoro otklonjene do podneva.

Organizatori filmskog festivala su takođe uvjerili da ovo neće ometati dodjelu nagrada koja će se održati večeras.

Nastavi čitati

Svijet

JEZIV SLUČAJ U EVROPI: Od 67 djece začetih spermom donora najmanje 10 oboljelo od raka

Sperma donora, za koga se ispostavilo da je nosilac rijetke mutacije povezane s rakom, korištena je za začeće najmanje 67 djece u osam evropskih zemalja, od kojih je 10 do sada oboljelo od različitih oblika kancera, objavljeno je na godišnjoj konferenciji Evropskog društva za humanu genetiku u Milanu.

Donor je bio nosilac rijetke mutacije gena “TP53”, koja je kasnije povezana sa Li-Fraumenijevim sindromom – jednim od najtežih nasljednih oblika predispozicije za rak, piše Gardijan.

U trenutku donacije 2008. godine mutacija nije bila poznata kao kancerogena i nije mogla da bude otkrivena standardnim testiranjem.

Do otkrića je došlo kada su dvije porodice, čija su djeca oboljela od raka, nezavisno kontaktirale klinike za vantjelesnu oplodnju.

Kasnija analiza pokazala je da su ukupno 23 djeteta naslijedila mutaciju, uključujući slučajeve leukemije i Hočkinovu bolest.

Ljekar Edvig Kasper iz bolnice u Ruanu, koja je istražila slučaj, navela je da su djeca sa pomenutom mutacijom upućena na genetsko savjetovanje i preporučene su im redovne preventivne kontrole, uključujući cjelokupne MR preglede.

Evropska banka sperme potvrdila je da je korišćenjem materijala za reprodukciju tog donora začeto više od 67 djece, ali nije željela da objavi tačan broj.

Iako ta banka ima ograničenje od 75 porodica po donoru, slučaj je izazvao pozive stručnjaka za uvođenje međunarodnih ograničenja i boljeg sistema praćenja donorske sperme.

“Ovo pokazuje koliko je važno da postoji evropski, ako ne i globalni, limit po donoru. Ne možemo da sekvenciramo cio genom svakog donora, ali ovakav stepen širenja genetske bolesti je neprihvatljiv”, poručila je Kasper.

Stručnjaci upozoravaju da međunarodna upotreba sperme otežava identifikaciju i obavještavanje porodica, čime se dodatno komplikuje reagovanje u slučajevima poput ovog.

Nastavi čitati

Aktuelno