Connect with us

Politika

“Otcjepljenje” Omarske moguće već dogodine

Nakon što je nadležna komisija dala zeleno svjetlo da Omarska postane opština, ovo mjesto moglo bi već dogodine da se “otcijepi” od grada Prijedora i postane najmlađa lokalna zajednica u Srpskoj.

Komisija za davanje mišljenja o ispunjenosti uslova za osnivanje opštine Omarska dala je ove sedmice pozitivno mišljenje za ovu inicijativu, te pozitivno mišljenje na elaborat o teritorijalnoj promjeni grada Prijedora.

Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor rekao je za “Glas Srpske” da ovu odluku podržava, dodajući da se godinama priča o toj inicijativi.

“Sa srpskim članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom više puta smo razgovarali na tu temu i on je pružio punu podršku”, rekao je Javor.

Dodao je da gradska vlast apsolutno podržava želju sugrađana iz tog dijela grada i nada se da će se ispuniti u što kraćem periodu, a to bi već, kako kaže, moglo da se dogodi iduće godine.

“Nakon što se poslije opštih izbora formiraju novi sazivi Vlade RS i Narodne skupštine RS očekujemo da će se ta tačka naći na dnevnom redu”, kazao je Javor, dodajući kako se nadaju da će se određene zakonske procedure završiti do kraja godine.

S druge strane, dodao je, nije isključeno da će i Kozarac u narednom periodu opet potegnuti ovo pitanje.

“To se gotovo sigurno može očekivati, s tim što tu nemamo čistu situaciju, jer mnogo mjesnih zajednica gdje je većinsko stanovništvo srpsko gravitira ka Kozarcu. Tu je specifičnija situacija u odnosu na Omarsku”, rekao je Javor.

Objasnio je da u Omarskoj uglavnom živi srpsko stanovništvo, koje je jednoglasno donijelo odluku da idu u osnivanje opštine, dok u Kozarcu dio mještana to želi, a dio ne.

“U narednom periodu vidjećemo šta će se tu dalje odvijati i kako će to proći”, kazao je Javor, dodajući da je njihovo samo da podrže, ali kada dobiju zahtjev sa 7.000 potpisa, kao što je bio slučaj sa Omarskom.

Inicijativni odbor za vraćanje statusa opštine Omarskoj izrazio je zadovoljstvo zbog pozitivnog mišljenja Komisije za davanje mišljenja o ispunjenosti uslova za osnivanje opštine, ali su istakli da se neće dalje oglašavati, dok ne dogovore naredne korake sa Vladom RS.

Oko 13.000 mještana i tri osnovne škole sa više od 700 učenika, te rudna bogatstva, argumenti su koji su išli naruku pokretačima inicijative da Omarska dobije status opštine.

Najmlađa opština
Stanari su trenutno najmlađa opština u Srpskoj. Taj status dobili su u septembru 2014. godine kada je u republičkom parlamentu jednoglasno podržano njihovo odvajanje od Doboja. Nakon toga prva opštinska vlast je birana na prijevremenim izborima početkom 2015. godine.

Politika

MMF poručio vlastima u SRPSKOJ: Ako hoćete kredit, morate provesti fiskalnu konsolidaciju

Oba BH entiteta imaju potrebu za zaduživanjem na međunarodnom tržištu, zaključeno je u izvještaju MMF-a nakon analize i razgovora sa predstavnicima vlasti u BiH. Da li ćemo posegnuti za kreditom MMF-a, za koji je neophodno ispuniti određene zahtjeve i provesti reforme, ili ćemo se zadužiti na stranim berzama i kod komercijalnih banaka stavljajući pod hipoteku prirodne resurse i javna preduzeća?

Ako hoćete kredit morate provesti fiskalnu konsolidaciju, odnosno povećati budžetske prihode a smanjiti rashode, jasno je poručeno iz MMF-a.

,,Oni predlažu da se racionalnije izdvajaju sredstava za plate budžetskih korisnika, odnosno da se taj iznos smanji. Da se provode ciljane socijalne politike. Da se povede računa o javnim investicijama i projektima koji se finsiraju”, pojašnjava profesor ekonomisije Milenko Stanić i dodaje da MMF smatra da u BiH postoji rizik od rasta cijena, prije svega hrane i energetike.

On predviđa da bi moglo doći dio smanjenja doznaka iz inostranstva što će uticati na smanjenje potrošnje i smanjenje privrednih aktivnosti.

MMF zahtjeva i da se održi nezavisnost Centralne banke BiH, da se stabilizuju poltičke prilike u zemlji te da se ozbiljnije krene sa borbom protiv korupcije.

,,Ako smanjimo nivo korupcije možemo da ušdedimo nekoliko stotina hiljada, po nekim proračunima čak i milijardu maraka, kroz sredstava koja trošimo za javne nabavke i usluge”, smatra profesor ekonomije Predrag Mlinarević.

On dodaje da MMF zahtjeva borbu protiv korupcije kako bi Bih bila sposobna da vraća kredit a mi trevbali da budemo zaintersovani jer bi na taj način ušdejeli toliko novca da možda ne bi smo imali potrebu za stalnim dizanjem kredita.

– Nažalost oba entiteta moraju da dižu kredite ako žele da prežive i održe kakav takav socijalni mir u zemlji. To je jasno naznačeno i u izvještaju MMF-a.

 

Nastavi čitati

Politika

Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu

Uprkos osporavanju njegovog legitimiteta, te izjavama ministra finansija BiH Srđana Amidžića da Šmitova odluka predstavlja “udar na svakog građanina Republike Srpske”, jer “želi da platama i penzijama naših građana isplati arbitražni spor s Viaductom”, odluka OHR-a odmah je ispoštovana i od strane ovog Ministarstva, koje je od CBBiH tražilo transfer sredstava za izmirenje troškova arbitražnog spora.

Dan nakon odluke Kristijana Šmita, kojom je definisan način isplate duga iz arbitražnog spora “Viaduct protiv BiH”, Centralna banka BiH izvršila je transfer potrebnih sredstava, potvrđeno je Avazu iz Centralne banke BiH.

– Centralna banka Bosne i Hercegovine je postupila u skladu s Odlukom Visokog predstavnika od 17. jula 2025. godine i na zahtjev Ministarstva finansija i trezora BiH 18. jula 2025. godine izvršila otvaranje računa i prenos sredstava na isti u svrhu realizacije predmetne odluke Visokog predstavnika – navode iz CBBiH na upit “Avaza”.

Podsjetimo da je nedavno Šmit naložio da 120 miliona KM za potraživanja “Viaducta” bude izdvojeno iz prihoda ostvarenih po osnovu putarina, koji od 2018. godine čekaju dogovor o raspodjeli između entiteta. Taj iznos će biti uskraćen Republici Srpskoj koja je odgovorna za nastali dug.

Izvršenjem arbitražne odluke i isplatom duga prestaće opasnost po imovinu CBBiH, koja se našla pod prijetnjom pljenidbe, pa će iz dobiti Centralne banke 112,5 miliona KM biti izdvojeno i za troškove nabavke izbornih tehnologija.

– Shodno stavu 3, nakon izvršenja uputa iz stava 7 i stava 8 Odluke Visokog predstavnika, razlozi za obustavu prenosa dobiti više neće postojati, te će se dobit CBBiH odlukom Upravnog vijeća CBBiH raspodijeliti. Time će biti ispunjena obaveza Centralne banke BiH, a daljnje raspolaganje sredstvima i njihova distribucija prema krajnjim korisnicima će biti u nadležnosti Ministarstva finansija i trezora BiH, uz ispunjenje uslova propisanih odlukom – kazali su u CBBiH.

Uprkos osporavanju njegovog legitimiteta, te izjavama ministra finansija BiH Srđana Amidžića da Šmitova odluka predstavlja “udar na svakog građanina Republike Srpske”, jer “želi da platama i penzijama naših građana isplati arbitražni spor s Viaductom”, odluka OHR-a odmah je ispoštovana i od strane ovog Ministarstva, koje je od CBBiH tražilo transfer sredstava za izmirenje troškova arbitražnog spora.

Nastavi čitati

Politika

DODIK OŠTRO UDARIO PO ŠMITU “Ne postoji za mene, napravio je brljotine, proganjaćemo ga dok je živ!”

Normalizacija stanja u BiH je moguća samo ako se povuku odluke nelegitimnog visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

– Nije trebalo da dođe, neka ide kad god hoće. Što se mene tiče i ne postoji. Јa vjerujem da ćemo mi sve “brljotine” koje je napravio eliminisati – poručio je Dodik.

Predsjednik Srpske naveo je da je Šmit kroz svoje odluke Republici Srpskoj samo prošli petak oteo 200 miliona KM.

– Šmit kroz svoje odluke i kroz odluke Evropske unije samo “trenira strogoću” – kaže Dodik.

Poručuje da nijedna strana do sada nije intervenisala u finansijski sistem Republike Srpske.

– Na ovaj način on je napravio direktnu štetu. Mi tražimo načine kako da ga tužimo i proganjaćemo ga dok god bude živ – zaključio je Dodik.

Nastavi čitati

Aktuelno