Connect with us

Hronika

Otkriven uzrok požara u Domu penzionera u Tuzli, ZBOG OVOGA JE 15 OSOBA IZGUBILO ŽIVOT!

Uzrok teškog požara u Domu penzionera u Tuzli, u kojem je smrtno stradalo 15 štićenika, a više od 30 je povrijeđeno, jeste kratak spoj na priključnom kablu radija, saopšteno je iz Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona.

Prema nalazu vještaka elektrostruke, požar je izbio usljed kratkog spoja na provodnicima kabla koji je u trenutku nesreće bio priključen u utikač i stegnut između madraca, zida i metalnog dijela kreveta u sobi jednog od štićenika. Navodi se da je kabl prethodno bio izložen mehaničkom, a potom i termičkom opterećenju, što je dovelo do paljenja, piše “Avaz”.

U Tužilaštvu ističu da su nalazi vještaka tek početni korak u opsežnoj i detaljnoj istrazi, kojom će biti utvrđeni eventualni propusti i stepen odgovornosti nadležnih, te da li su posljedice tragedije mogle biti izbjegnute ili ublažene.

Formiran je istražni tim u kojem se nalaze dva tužioca i istražioci SKP MUP-a TK, a već se prikupljaju dokazi i saslušavaju svjedoci. Biće izuzeta sva relevantna dokumentacija, a biće urađena i dodatna vještačenja iz oblasti elektrostruke, građevine, arhitekture i protivpožarne zaštite.

Iz Tužilaštva ističu da je istraga usmjerena na utvrđivanje postojanja elemenata krivičnih djela, prije svega teških krivičnih djela protiv opšte sigurnosti ljudi i imovine u vezi sa izazivanjem opšte opasnosti sa posljedicom smrti više lica, te nesavjesnog rada u službi.

Podsjećamo, broj stradalih povećan je na 15 nakon što su još dvije povrijeđene žene preminule u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla. Obdukcije njihovih tijela biće izvršene u narednom periodu.

Iz Tužilaštva poručuju da je ovaj predmet „na listi apsolutnih prioriteta” i da će svaki detalj biti temeljno provjeren u cilju rasvjetljavanja tragedije koja je potresla Tuzlu.

Hronika

ODLUKA KOJA JE PODIGLA PRAŠINU: Vrhovni sud objasnio zašto je ublažio kaznu Mandiću

Ključni razlog zbog kojeg je Dalibor Mandić pravosnažno osuđen za obično, a ne teško ubistvo Ariela Bogdanovića jeste činjenica da tužilaštvo nije dokazalo elemente svireposti i podmuklosti, stoji u obrazloženju presude .

Vrhovni sud Republike Srpske osudio je Mandića na 20 godina zatvora za ovo krivično djelo, preinačivši presudu sa teškog na „obično“ ubistvo i smanjivši kaznu za 10 godina.

Kako se pojašnjava u odluci Vrhovnog suda RS, ni u optužnici ni u prvostepenoj presudi nisu opisane radnje optuženog koje bi ukazivale na svirepost i podmuklost.

“Nema dokaza da je optuženi bio svjestan da oštećeni trpi bol i patnju visokog intenziteta, niti da je htio da trpi takve bolove.

To se potkrepljuje i činjenicom da je, nakon što je optuženi s leđa zadao udarac oštećenom u predjelu gornjeg dijela trupa, on počeo bježati, a optuženi ga je stigao.

Nanošenje preostalih osam ubodnih rana trajalo je 24 sekunde, što nesumnjivo upućuje na zaključak da je umišljaj učinioca bio ograničen na lišavanje života oštećenog, odnosno da ga dokrajči”, stoji u presudi Vrhovnog suda.

Sud je utvrdio da broj ubodnih rana, ukupno devet, kao i bol koji je žrtva trpjela tokom kratkotrajnog napada od 24 sekunde, ne prelaze uobičajene patnje koje prate svako ubistvo.

Nezakoniti dokazi i stav suda

Sud je kao nezakonite dokaze ocijenio zapisnike o pokazivanju lica mjesta, odnosno lokacije na kojoj je optuženi odbacio odjeću i nož u rijeku Vrbas, koji nije pronađen. Ovi dokazi su ocijenjeni nezakonitim jer su pribavljeni bez prisustva branioca, što je obavezno za teška krivična djela.

S druge strane, sud je odbio prigovore odbrane da je ispitivanje u policiji bilo nezakonito i bez branioca. Navedeno je da je optuženi u Tužilaštvu potvrdio ranije datu izjavu policiji, čime ju je učinio valjanom.

U toj izjavi je priznao djelo i opisao način izvršenja, dok je kasnija tvrdnja da to nije učinio odbačena kao neosnovana.

Vještačenja i priznanje

Sud je odbacio prigovore odbrane na utvrđeno činjenično stanje kao neosnovane. Prihvaćen je nalaz vještaka koji je analizirao brojne snimke i utvrdio da se, na osnovu kretanja tijela, sa vjerovatnoćom od 84,5 odsto može zaključiti da je optuženi osoba sa snimka.

“To se ne može dovesti u sumnju kod činjenice da je optuženi priznao radnje izvršenja ubistva”, stoji u odluci Vrhovnog suda.

Takođe je prihvaćeno psihijatrijsko-psihološko vještačenje, prema kojem Mandić ima poremećaj ličnosti sa šizo-paranoidnom strukturom i da je djelo počinio vođen „projektivnom ljubomorom“ i povrijeđenom sujetom prema kolegi. Sud je ocijenio da je riječ o svojevrsnom „zločinu iz strasti“.

Sud je, u skladu sa stepenom krivične odgovornosti i pobudama, izrekao maksimalnu kaznu za krivično djelo ubistva.

Tok postupka i presuda

Mandić je 18. jula prošle godine u banjalučkom Okružnom sudu nepravosnažno osuđen na 30 godina zatvora za teško ubistvo, odnosno za ubistvo počinjeno na svirep ili podmukao način.

Na tu presudu žalili su se i odbrana i tužilaštvo. Vrhovni sud RS odbio je žalbu Okružnog tužilaštva u Banjaluci, a djelimično uvažio žalbu optuženog i njegovog branioca, nakon čega je presuda preinačena i kazna smanjena za 10 godina.

Ariel Bogdanović ubijen je 2. decembra 2022. godine oko 19.35 časova na Bulevaru Srpske vojske, a zločin su zabilježile kamere video-nadzora.

(Glas Srpske)

Nastavi čitati

Hronika

DRAMA NA ULICAMA BANJALUKE: U sudaru povrijeđeno više osoba

Teža saobraćajna nesreća dogodila se poslijepodne u centru Banjaluke, u kojoj je više osoba povrijeđeno, potvrđeno je za ATV.

U udesu su učestvovali automobil i motocikl, a na terenu su ekipe policije i Hitne pomoći.

Nezgoda se dogodila na raskrsnici kod Narodnog pozorišta Republike Srpske.

Na video snimcima objavljenim na društvenim mrežama vidi se da ljekari Hitne pomoći ukazuju pomoć povrijeđenima.

Iz Policijske uprave Banjaluka za ATV je potvrđeno da se nezgoda dogodila i da ima više povrijeđenih.

-U nezgodi su učestvovali putničko vozilo i motocikl. Nema obustave saobraćaja. Više lica zadobilo je tjelesne povrede i slijedi vršenje uviđaja- rečeno je u banjalučkoj policiji.

Za sada se ne zna koji je stepen njihovih povreda.

Nastavi čitati

Hronika

TRAGIČNI DETALJI: Otkriven uzrok smrti Edina Avdića

Sportski svijet u Republici Srpskoj, BiH, Srbiji i cijelom regionu pogodila je tužna vijest o smrti Edina Avdića, jednog od najpoznatijih sportskih komentatora i novinara na ovim prostorima.

Avdić je preminuo u 47. godini života, a prema navodima medija iz BiH, pronađen je u svom stanu u Beogradu nakon što je pretrpio iznenadne srčane probleme, navodi “RadioSarajevo“.

Vijest o njegovoj smrti izazvala je veliki broj reakcija među kolegama, sportistima i ljubiteljima košarke koji su godinama pratili njegov rad.

Glas koji je obilježio generacije ljubitelja košarke

Edin Avdić važio je za jednog od najboljih poznavalaca košarke u regionu, a publika ga je posebno cijenila zbog stručnih analiza, prepoznatljivog stila komentarisanja i velike strasti prema igri pod obručima.

Tokom karijere radio je na više televizijskih stanica, a najveću popularnost stekao je prenoseći NBA ligu, Evroligu, ABA ligu i utakmice reprezentacija.

Među navijačima će ostati upamćen po brojnim legendarnim prenosima. Posebno mjesto zauzima utakmica BiH protiv Litvanije na Evropskom prvenstvu 2013. godine, kao i čuveno finale ABA lige između Partizana i Cibone, kada je Dušan Kecman pogodio trojku za pobjedu u posljednjim sekundama meča.

Njegove emotivne reakcije i autentični komentari postali su sastavni dio najvažnijih košarkaških trenutaka u regionu.

Oproštaji kolega i sportista

Nakon objave vijesti o njegovoj smrti, društvene mreže preplavile su poruke saučešća i oproštaja.

Brojni sportisti, treneri, novinari i medijske kuće odali su počast čovjeku koji je decenijama bio jedan od najprepoznatljivijih glasova regionalne košarke.

Pored rada na televiziji, Avdić je bio poznat i kao kolumnista, analitičar i autor sportskih emisija i podkasta, kroz koje je stekao dodatno poštovanje publike.

Njegov odlazak predstavlja veliki gubitak za sportsko novinarstvo, a iza sebe je ostavio bogatu karijeru i nasljeđe koje će dugo pamtiti ljubitelji košarke širom regiona.

Nastavi čitati

Aktuelno