Društvo
OVO JE NAJTOPLIJI MART IKADA u istoriji mjerenja temperature

Prošli mjesec bio je “najtopliji mart” ikada zabilježen na globalnom nivou, prema mjerenjima napravljenim pomoću satelitskog sistema za praćenje Evropske unije (EU) Kopernikus.
Saopšteno je da je prošlomjesečna prosječna temperatura vazduha na površini izmjerena kao 14,14 stepeni.
Navedeno je da je ovo mjerenje bilo 0,73 stepena iznad prosjeka za januar 1991-2020. godine i 0,10 stepeni iznad prethodnog najtoplijeg marta zabilježenog 2020. godine.
Istakli su da je mart ove godine bio najtopliji ako se uzmu mjerenja na globalnom nivou.
Saopšteno je da je globalna prosječna temperatura u posljednjih 12 mjeseci (april 2023. – mart 2024.) bila za 0,70 stepeni Celzijusa iznad prosjeka 1991-2020.
Izvan Evrope, temperature iznad prosjeka zabilježene su i na istoku Sjeverne Amerike, Grenlanda, istočne Rusije, Centralne Amerike, dijelovima Južne Amerike, mnogim dijelovima Afrike, južnoj Australiji i dijelovima Antarktika.
“Zaustavljanje zagrijavanja zahtijeva brzo smanjenje emisija stakleničkih plinova”, rekla je zamjenica direktora Službe za klimatske promjene Kopernikusa Samanta Burges.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Nagli pad temperature

U BiH će biti osjetno svježije i nestabilno vrijeme, uglavnom sa kišom, pljuskovima i grmljavinom, te najvišom dnevnom teperaturom vazduha do 31 stepen Celzijusov.
Tokom noći i ranijih jutarnjih časova biće pretežno oblačno s kišom i pljuskovima s grmljavinom, uglavnom na istoku i u Hercegovini, a lokalno su mogući i jači pljuskovi i nepogode u vidu jakog do olujnog vjetra.
Od podneva će biti nestabilno, te će se na zapadu javiti jače naoblačenje s kišom i pljuskovima praćenih grmljavinom, koje će se širiti na sjeveru i istoku, dok se uveče očekuje prestanak padavina uz djelimično razvedravanje, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda. Duvaće umjeren vjetar, pri jačim pljuskovima i jak, zapadnih smjerova.
Jutarnja temperatura vazduha biće od 16 do 21, a najviša dnevna od 24 do 31 stepen Celzijusov.
Društvo
CIJENE RASTU SVE BRŽE: Inflacija u BiH u junu dosegnula najviši nivo u posljednjih 10 mjeseci

Hrana i piće glavni krivci za skok inflacije
Inflacija u Bosni i Hercegovini ponovo bilježi uzlazni trend — u junu je dostigla 4,6 posto na godišnjem nivou, što predstavlja najvišu stopu još od avgusta prošle godine, saopštila je Agencija za statistiku BiH.
Glavni pokretač inflacije i dalje ostaju poskupljenja hrane i bezalkoholnih pića, koja su u odnosu na isti mjesec lani skuplja za čak 10,8 posto. Ovaj skok je izraženiji nego u maju, kada je rast iznosio 9,9 posto.
Značajno su porasle i cijene u drugim sektorima: usluge u restoranima i hotelima skuplje su za 7,2 posto, obrazovanje za 1,9 posto, stanovanje i komunalije za 1 posto, oprema za domaćinstvo za 1,1 posto, a rekreacija i kultura bilježe rast od 4,9 posto — svi ovi sektori zabilježili su veći tempo rasta nego mjesec ranije.
S druge strane, cijene u sektoru transporta pale su za 4,3 posto u odnosu na juni prošle godine, ali je pad bio blaži u poređenju s majskim minusom od 6,4 posto.
Na mjesečnom nivou, potrošačke cijene u BiH su u junu porasle za 0,3 posto. Najviše su doprinijela poskupljenja u restoranima i hotelima (1,6%), obrazovanju (1,1%), transportu (0,8%) te rekreaciji i kulturi (0,7%).
Društvo
STIŽE NAGLO ZAHLAĐENJE: Nova upozorenja za građane!

Nakon vrhunca toplotnog talasa i temperatura do 40 stepeni za vikend stiže naglo zahlađenje i moguće nepogode.
Očekuje se i pad temeperature čak i za 20 stepeni. Nagle promjene mogu ostaviti brojne posljedice na fizičko i mentalno zdravlje ljudi.
Meteorolog Milica Đorđević ističe da stanovništvo u narednim danima može očekivati jake pljuskove, ali i olujni vjetar.
“Nestabilno vrijeme sutra uveče. Imaćemo narednih noći u nedjelju, ponedjeljak i utorak uslova za lokalne nepogode. Uglavnom će ovog puta biti u vidu jakih puljuskova. Moguće je da u kratkom intervalu bude jačih padavina i jakog olujnog vjetra. S obzirom da ozbiljna kiša nije dugo padala, tlo je bilo skroz suva, može se desiti da padne malo jača kiša i da dođe do bujučnih poplava”, upozorava Milica Đorđević.
Nagle vremenske promjene najviše utiču na zdravlje građana.
Specijalista porodične medicine, Brankica Miljanović poručuje da je najavljeni nagli pad temperature posebno opasan za djecu, starije osobe i hronične bolesnike.
“Najugroženija kategorija ljudi su svakako mala djeca do jednu godinu, hronični bubrežni bolesnici, kardiovasklarni bolesnici. Takođe, osobe koje boluju od plućnih bolesti, metaboličkih bolesti i svakako osobe koje boluju od kardiovaskularnih bolesti”, kaže Miljanovićeva, prenosi RTRS.
Osim na fizičko zdravlje drastične promjene vremena utiču i na mentalno. Mogu izazvati depresiju, razdraživost, promjene u raspoloženju.
Ipak po riječima meteorologa, najavljeno zahlađenje je kratkog daha jer nam avgust donosi novi toplotni talas i nove tropske temperature i do 40 stepeni.
Ekspert za bezbjednost i zdravlje na radu, Vera Trefalt Božić naglašava da toplotni udar može da izazove vrlo opasnu situaciju po organizam.
“Prije svega to je dehidracija organizma, toplotni stres, toplotni grčevi, toplotni udar. Toplotni udar je najteža situacija, najteže utiče na zdravlje jer se vrlo brzo povećava temperatura organizma čak i do 40, 40,5 stepeni. To je jedna ozbiljna situacija”, naglasila je Trefalt Božić.
-
Život i stil1 dan ago
SAVRŠEN DORUČAK ZA PRAVE GURMANE! Jaja, slanina i još ponešto
-
Politika22 sata ago
SKANDAL! Đajić i Ljubo pretvorili karneval i Dan Čelinca u cirkus!
-
Hronika3 dana ago
ZLOČIN KOJI JE ZGROZIO REGION! Krajiški kanibal liječi se na Sokocu nakon što je POJEO MAJKU!
-
Politika3 dana ago
OD KUMA ZA KUMA! UIO BiH kupuje Radišićevu zgradu za 100 miliona KM
-
Hronika2 dana ago
STRAVIČNA TRAGEDIJA! Oca i majku “progutala” rijeka dok su spasavali svoju kćerku
-
Hronika2 dana ago
ŠOK Djevojčica iz Nikšića će biti sahranjena PORED OCA KOJI JU JE UBIO?
-
Politika2 dana ago
PDP uzvraća UDARAC! “Selak kao “moralni kompas”, a poznat po TRGOVINI grobnim MJESTIMA”
-
Hronika2 dana ago
PO PETI PUT! Razbijeni prozori kapele na pravoslavnom groblju