Connect with us

Politika

PA OVO JE HIT DECENIJE! Luka Petrović prijavljen za KRAĐU STRUJE!

Banjalučki advokat Dario Sandić prijavio je Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci direktora Elektroprivrede Republike Srpske Luku Petrovića, te NN lica u zaposlena u ERS -u, Regulatornoj komisiji za energetiku i Ministarstvu energetike i rudarstva zbog sumnje u brojna krivična djela, između ostalog, i krađu struje.

U prijavi se navodi da su oni od marta 2022. godine do januara ove godine onemogućili i spriječili zaključenje ugovora o snabdijevanju električnom energijom sa kupcima – proizvođačima (prosumerima) iz Republike Srpske.

Od njih su, kako Sandić tvrdi, preuzeli proizvedenu električnu energiju, ali nisu viškove te energije nisu obračunali niti su na računima iskazivali saldo energetskog ili monetarnog kredita na početku i kraju mjeseca te su ih na taj način oštetili za iznos veći od 50.000 KM i doveli u opasnost elektroenergetski sektor od urušavanja.

Smatra da su postupili potpuno suprotno odredbama i načelima Zakona o obnovljivim izvorima energije i Pravilnika o kupcima – proizvođačima električne energije, čime su počinili krivična djela kao što su povreda ravnopravnosti građana, krađa električne ili toplotne energije, zloupotreba službenog položaja, trgovina uticajem, nesavjestan rad u službi, nezakonito postupanje u privrednom poslovanju, utaja poreza.

Naime, kako se navodi u prijavi, građanin koji je krajnji kupac električne energije od Elektroprivrede Republike Srpske priključenjem solarne elektrane sa svoje kuće ili stana postaje kupac – proizvođač, odnosno prosumer.

On u skladu sa Zakonom o obnovljivim izvorima energije ima pravo, pored ostalog, da višak proizvedene električne energije isporuči u mrežu, dok snabdjevač ima obavezu da taj višak električne energije, primjenom šema neto mjerenja ili neto obračuna, preuzme.

Nakon preuzimanja viška električne energije snabdjevač je dužan da na kraju svakog mjeseca izvrši obračun preuzete i isporučene energije, odnosno dužan je da na računu iskaže saldo energetskog ili monetarnog kredita na početku i na kraju mjeseca, te utvrdi iznos monetarnog ili neto kredita za kupca – proizvođača.

ERS odbija da zaključi ugovore o snabdijevanju
Ukoliko je tokom obračunskog perioda prosumer predao više energije nego što je potrošio, razlika između predate i preuzete energije se prenosi u naredni obračunski period u korist kupca – proizvođača.

„Međutim, kupci – proizvođači koji su ovaj status stekli u skladu sa zakonom i pravilnikom, ne mogu da ostvare svoja prava koja se odnose na monetarni ili energetski kredit za viškove koje proizvode, jer snabdjevač, drugoprijavljeni (ERS) na čelu sa prvoprijavljenim (Lukom Petrovićem) i NN licima, godinama nezakonito, zloupotrebom položaja, nesavjesnim radom u službi, trgovinom uticajem i/ili prevarom odbijaju da zaključe nove ugovore o snabdijevanju koja za posljedicu ima to da snabdjevač preuzima električnu energiju od kupca-proizvođača i za istu ne plaća ništa, te tu električnu energiju prodaje i ostvaruje prihod, čime čini krivično djelo krađe električne energije, pored svih drugih navedenih krivičnih djela“, navodi se u prijavi.

U njoj se dodaje da su ove činjenice potvrđene i od strane nadležnog regulatora za energiju, odnosno Regulatorne komisije za energetiku RS (RERS), pred kojom su vođeni brojni sporovi kupaca – proizvođača protiv ERS-a kao snabdjevača koji odbija da zaključi ugovor o snabdijevanju sa kupcima – proizvođačima.

Napominje se i da RERS u Rješenju o preduzimanju mjera nakon obavljenog nadzora u ERS-u od 24. oktobra prošle godine naložio primjenu šeme neto obračuna i drugih obaveza.

„Međutim, ni nakon ovih naloga niti nakon sporova koje je ERS izgubio, prvookrivljeni (Luka Petrović) kao odgovorno lice drugookrivljenog (ERS) nije potpisao niti jedan ugovor sa kupcima – proizvođačima, te je na taj način počinio sva gore navedena krivična djela“, navodi se u krivičnoj prijavi.

Podsjećamo, usvajanjem Zakona o obnovljivim izvorima energije Republike Srpske 2022. godine građanima i pravnim licima je omogućeno da budu kupci – proizvođači struje što praktično znači da krajnji kupac (fizičko, ili pravno lice) može da izgradi i priključi elektranu koja koristi obnovljive izvore energije, tačnije energiju sunca, na unutrašnje električne instalacije svoga objekta i da proizvedenu električnu energiju koristi za svoje potrebe – za sopstvenu potrošnju, kao i da viškove energije skladišti ili isporučuje u mrežu.

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (REERS) je godinu kasnije usvojila Pravilnik o kupcima – proizvođačima, što je bila posljednja prepreka građanima i privrednicima da na svoje objekte postave solarne panele te proizvode i troše struju iz vlastite proizvodnje.

Elektroprivreda Republike Srpske je još polovinom 2022. godine objavila „Program energetske održivosti domaćinstava“ gdje je građanima ponudila da po povoljnim uslovima izgrade solarne elektrane, ali je taj projekat za sada u fazi mirovanja.

Obećano je da će 50.000 domaćinstava u Srpskoj dobiti priliku da postavi panele i da za nekoliko hiljada evra postanu energetski nezavisni, a svoje troškove za struju svedu na minimum te da usput rasterete elektro mrežu.

Međutim, ideja nikada nije realizovana, a ERS se branio izgovorom da se pojavio problem kod obračuna, odnosno plaćanja PDV-a. Tražili su hitnu izmjenu zakona na nivou BiH jer bi prema postojećem, kako oni tvrde, cijela ideja bila neisplativa.

UIO BiH je takvu inicijativu odbio uz odgovor da se sve može uspješno sprovesti i u postojećim zakonskim okvirima.
CAPITAL

Politika

KO JE KRIV? Minić poručio da ĐOKIĆA TREBA PITATI o RITE Ugljevik, Đokić kaže pitajte Petrovića

RiTE Ugljevik ponovo je od nedjelje naveče, 7. decembra, van pogona i gle čuda, još jednom zbog nedostatka uglja, a za neizvjesnu situaciju u jednom od dva najveća proizvođača električne energije, glavna adresa je Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske.

Poručio je to Savo Minić, predsjednik Vlade Republike Srpske, koji je na pitanje “Nezavisnih novina” kako će se situacija riješiti i kada će se ući u koncesiono polje “Ugljevik-Istok 2”, bez koga očigledno nema ni rada RITE, odgovorio:

“Zovite ministra Đokića”.

Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske, povodom novog zastoja u RiTE Ugljevik zbog nedostatka uglja, rekao je za “Nezavisne novine”, da je prava adresa za pitanja o tome Luka Petrović, direktor MH “Elektroprivreda Republike Srpske” te Žarko Novaković, direktor Rudnika i termoelektrane Ugljevik.

– Na ovo pitanje odgovore treba da vam daju direktor ERS-a i direktor RITE Ugljevik.. Ministarstvo a ni Vlada nije zaduženo da organizuje proizvodnju uglja u rudnicima, a potom proizvodnju električne energije u termoelektranama. Vlada usvaja njihove planove rada i elektroenergetske bilanse za svaku godinu a na osnovu prijedloga koje oni razmatraju i usvajaju na svojim organima u preduzećima. Preduzeća odnosno njihove uprave su i ovlašćena i autonomna u skladu sa zakonima da organizuju poslovanje radi izvršenja svoje zakonske obaveze i uloge zbog koje su i osnovana – poručio je Đokić.

Podsjetimo, Termoelektrana Ugljevik od sinoć, 7. decembra, ponovo je van pogona, a prema informacijama koje su objavljene u medijima, do izlaska van mreže je došlo zbog ponovnog nedostatka uglja.

Savo Minić, predsjednik Vlade Republike Srpske, rekao je danas “Nezavisnim” da o situaciji u “Ugljeviku” treba pitati ministra Đokića.

Oglasio se i Žarko Novaković, novoimenovani direktor Rudnika i Termoelektrane Ugljevik.

Nastavi čitati

Politika

REPUBLIKA SRPSKA TONE U MRAK! Stanivuković poručuje “AKO STE UMORNI IDITE KUĆI, narod više neće da plaća vaš haos!”

Predsjednik Pokreta Sigurna Srpska, Draško Stanivuković, oštro je reagovao na još jedan prekid rada Termoelektrane Ugljevik, poručivši da je Republika Srpska ta koja svaki put plaća cijenu političke neodgovornosti, nemara i kriminala.

Termoelektrana Ugljevik je ponovo stala – razlog isti kao i bezbroj puta do sada: nema uglja. Međutim, kako ističe Stanivuković, najveći problem nije samo nedostatak energenata, nego potpuni izostanak odgovornosti i domaćinskog upravljanja.

– „Dok oni međusobno prebacuju odgovornost kao vruć krompir, Republika Srpska sve dublje tone u mrak, bukvalno i simbolično. Nema odgovornosti, nema domaćinskog upravljanja, nema ni trunke stida, imaju samo oni – njihov kriminal i interesi.“ – istakao je Stanivuković.

Prema njegovim riječima, premijer krivicu prebacuje na ministra, ministar na direktora, direktor će sutra na nekog trećeg, a u toj beskonačnoj igri jedino stradaju građani – kroz skuplju struju, nesigurno snabdijevanje i urušavanje energetskog sistema.

– „Ako je objašnjenje za ovakvo stanje, kako premijer kaže, to što su neki umorni, onda je najpoštenije da idu kući. Republika Srpska ne smije i ne može da stane zato što oni ne žele ili ne znaju da rade svoj posao.“ – poručio je predsjednik Pokreta Sigurna srpska.

Naglasio je da je energija temelj svake države, a aktuelna vlast je, kako kaže, pokazala da upravo taj temelj nemilosrdno urušava.

Stanivuković zaključuje da je krajnje vrijeme da odgovorni odgovaraju, a da Republika Srpska dobije stabilan i pošten sistem koji neće zavisiti od „umora“ pojedinaca, nego od rada, znanja i odgovornosti.
Banjaluka24

Nastavi čitati

Politika

ORGANIZUJMO EMISIJU UŽIVO! Novinarka ekspresno prihvatila Elekov poziv na JAVNO SUČELJAVANJE!

Nakon što je predsjednik Nadzornog odbora Olimpijskog centra „Jahorina“ Nedeljko Elek pozvao novinarku Natašu Miljanović Zubac na javno sučeljavanje, stigao je njen odgovor da prihvata poziv.

Zupčeva je poručila Eleku da cijeni njegov poziv i da će na sva pitanja odmah dobiti odgovore.

– Odgovor izvjesne NMZ. Gospodine, ovim putem javno prihvatam poziv. Organizujem emisiju uživo- Vi i ja, oči u oči. Na sva pitanja ćete u emisiji odmah dobiti odgovor. Cijenim transparentnost, kao i ovaj Vaš poziv – napisala je Zupčeva u odgovoru Eleku.

Njen odgovor je uslijedio samo nekoliko sati nakon što joj je Elek na mreži X uputio javni poziv da se sretnu u emisiji uživo – oči u oči.

Nastavi čitati

Aktuelno