Connect with us

Banjaluka

PANEL PREZETNACIJAMA u parku Petar Kočić obilježen Međunarodni dan voda!

Banjalučki „Vodovod“ je povodom Međunarodnog dana voda, organizovao u Parku „Petar Kočić“ panel prezentacije tokom kojih su učenici osnovnih škola pokazali na koji način možemo sačuvati pitku vodu. Prvo mjesto osvojili su učenici Osnovne škole Jovan Dučić iz banjalučkog naselja Zalužani.
-Radili smo mnogo, dolazili su na časove i učenici drugih razreda, predlagali ideje…Još me drži adrenalin, jako sam srećan. Svi su članovi biloške sekcije. U našoj školi djeca vole biologiju, imamo 80 učenika u sekciji, kaže Slaven Filipović, nastavnik biologije u OŠ “Jovan Dučić “Zalužani

Drugo mjesto pripalo je učenicima osnovne škole “Desanka Maksimović” iz Dragočaja. Nagradi se kažu nisu nadali.
-Mi smo uradili rad na zadatu temu na recikliranom papiru, djeca su bila kreativna, imali smo i pomoć nastavnice Likovnog vaspitanja, tako da imam sve pohvale za djecu, kaže Nataša Kondić, nastavnica biologije u OŠ “Desanka Maksimović” Dragočaj
Treće mjesto osvojili su učenici osnovne škole “Branislav Nušić” iz Srpskih Toplica. Ističu da je obilježavanje međunarodnog dana voda jako dobra prilika da se ukaže na značaj očuvanja životne sredine. Sami tim i vode za piće.
-Naš cilj nije samo da promovišemo ovaj dan, ja to s djecom često razrađujem, jer poenta je da sačuvamo naše vode. Mi smo zemlja koja zaista ima mnogo vodnih resursa, I na nama je da ih ostavimo narednim generacijama onako kako smo ih mi uzeli, kaže Stojanka Đukić, nastavnica biologije u OŠ “Branislav Nušić” Srpske Toplice
U “Vodovodu” ističu da su tragom dobrih iskustava iz prethodnih godina, i ove odlučili osmisliti niz aktivnosti koje bi uključile razne uzrasne nivoe.
-Djeca su ona koja imaju otvoren um i srce, koje treba hraniti dobrim, pozitivnim stvarim. Zato mališanima vrtićkog uzrasta hoćemo da pokažemo koliko je čarobna naša rijeka i da im objasnimo kako da je čuvaju kad porastu. Ove godine nagradni konkurs raspisan je za osnovce, koji su panel prezentacijama pokazali svoje viđenje očuvanja pitke vode – kazao je Radovan Majkić, direktor JP “Vodovod” a.d. Banjaluka
Prisutnim na današnjem događaju u ime Grada, obratio se šef Kabineta gradonačelnika Vladimir Grujić, koji je ukazao na značaj očuvanja naših prirodnih resursa.
-Oduševljen sam kretivnošću koju su učenici uložili u svoje radove, stoga sam im rekao da su svi na neki način pobjednici, čestitao bih nagrađenima i ukazao da Grad Banja Luka intenzivno radi na izgradnji vodovodne mreže. U protekle 4 godine Gradska uprava na čelu sa gradonačelnikom Stanivukovićem je investirala preko 30 miliona maraka za izgradnju vodovodne mreže, izgrađeno je više od 200 km vodovoda uglavnom u progradskim i seoskim dijelovima Grada, a sve sa ciljem da se za sve našpe mještane obezbijedi pitka voda, kazao je Vladimir Grujić, šef Kabineta gradonačelnika Banjaluke
Preduzeće „Vodovod“ je i ove godine pripremilo bogat program povodom 22. marta – Međunarodnog dana voda. Akcija se nastavlja sutra uređenjem dijela obala Vrbasa i Suturlije.

Banjaluka

SRAMNO I NEDOPUSTIVO! Porodilje preduzetnice u Republici Srpskoj bez naknada mjesecima “VLAST NAS GURA U OČAJ”

Sramotno je i nedopustivo da žene preduzetnice u Republici Srpskoj mjesecima čekaju refundaciju plata za vrijeme porodiljskog odsustva, što je direktna posljedica nesposobnosti vlasti da riješe problem izazvan odlukom Ustavnog suda – poručile su Vedrana Prole, predsjednik Savjeta za pravna pitanja PDP-a, i Adriana Basara, predsjednik Savjeta za omladinu, porodicu i sociodemografsku politiku. Upozorile su da ovaj nemar ima razorne posljedice po mlade majke, male preduzetnike i cijelo društvo.

– Ovaj nemar gura majke u očaj, prisiljavajući ih da prekidaju porodiljsko odsustvo i vraćaju se na posao, jer ne mogu preživjeti bez naknada koje su im zakonom zagarantovane. Fond za dječiju zaštitu postao je simbol birokratskog haosa, a objašnjenja da su isplate stopirane samo su izgovor za nebrigu o građanima – rekla je Basara.

Ona je istakla da se Republika Srpska umjesto da štiti porodice i podstiče rađanje, ponaša kao da je roditeljstvo luksuz koji preduzetnici ne mogu sebi da priušte.

Još je alarmantnije, dodaje Vedrana Prole, što sve to dolazi u trenutku kada su mali preduzetnici izloženi oštrim poreskim nametima.

– Povećanje poreskih obaveza dovelo je do zatvaranja samostalnih preduzetničkih radnji i ugrožavanja egzistencije mnogih koji su pokušavali da izgrade bolju budućnost. Grad Banjaluka zbog toga je podnio inicijative za ocjenu ustavnosti Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima Republike Srpske. Smatramo da ti zakoni nesrazmjerno pogađaju male privrednike, posebno žene koje balansiraju između porodice i posla – poručila je Prole.

Adriana Basara dodaje da se, umjesto podrške, sprovodi sistematsko gušenje preduzetništva.

– Vlast dodatno otežava život onima koji su ionako u teškom položaju. Na taj način podstiču takozvanu eroziju preduzetništva u čitavoj Republici Srpskoj. Prijedlog novog Zakona o dječijoj zaštiti, koji bi trebao ispraviti ovu nepravdu, kasni i ne nadoknađuje štetu koju su preduzetnice već pretrpjele – zaključila je Basara.

Žene koje su odlučile da budu i majke i preduzetnice, danas su, prema riječima Prole i Basare, potpuno zapostavljene i izigrane od strane institucija koje su dužne da im budu podrška.

Nastavi čitati

Banjaluka

SKANDALOZNO PUTOVANJE U BEČ! Maturanti zahvaljuju Đajiću, a školski direktori dijelili karte “zaslužnima” IZA ZATVORENIH VRATA

Putovanje banjalučkih maturanata u Beč, koje je u javnosti predstavljeno kao “nagrada najboljima”, zapravo je ogolilo sav jad, korupciju i nepotizam koji prožimaju obrazovni sistem Republike Srpske. I dok se na portalu bliskom predsjedniku GrO SNSD Vladi Đajiću slavodobitno objavljuje da su maturanti imali „nezaboravno iskustvo u Beču“ i zahvaljuju upravo njemu i Predstavništvu Srpske u Austriji, talas ogorčenja među onima koji su grubo izostavljeni iz ove priče sve je jači.

U organizaciji Udruženja “Maturanti Banje Luke” i Predstavništva Republike Srpske u Beču, kako se navodi, direktori škola su „dobili zadatak“ da izaberu najbolje učenike. Međutim, stvarnost u banjalučkim školama pokazala je sasvim suprotnu sliku – umjesto znanja i uspjeha, presudili su rodbinske, stranačke i kumovske veze.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Banjalučke Priče (@banjaluckeprice)

Dok direktor Tehnološke škole Dejan Čutura izjavljuje da su putovali „najbolji od najboljih“, roditelji i učenici iz Medicinske, Elektrotehničke i čak i čuvene banjalučke Gimnazije tvrde da su upravo takvi učenici – oni sa diplomama, nagradama i prosjekom 5,0 – namjerno ignorisani. Umjesto njih, na spisak su dospjela imena djece funkcionera, direktora i politički podobnih.

Roditelj maturanta iz Gimnazije kaže da je direktorka Živka Kukrić bez konsultacija odbila zvaničan poziv iz Beča u ime svih odjeljenja, a njena zamjenica potom tiho organizovala odlazak nekolicine učenika, mimo znanja nastavničkog vijeća i samih učenika.

Slično je i u Medicinskoj školi, gdje direktor Savo Preradović nije ni podijelio poziv učenicima, već ga je, prema tvrdnjama roditelja, sakrio i napravio Viber grupu sa “odabranim” roditeljima. U Elektrotehničkoj školi, kako su naveli maturanti u dopisu Ministarstvu prosvjete, direktorica je nagradila vlastitog sina i njegove prijatelje.

Privatna ekskurzija na račun svih učenika

Portal koji veliča ovu ekskurziju i zahvalnost maturanata Vladi Đajiću pokušava da napravi bajku od jedne očite zloupotrebe. Umjesto sistema nagrađivanja na osnovu zasluga, obrazovne ustanove su postale poligon za lična potkusurivanja i političku promociju. Pritom se odgovornost prebacuje na škole, a političari poput Đajića skupljaju poene, dok se djeca koja su istinski zaslužila nagradu osjećaju prevareno i poniženo.

Gdje je tu Ministarstvo? Gdje je Savjet roditelja? Gdje su principi?

Najtragičnije je to što institucije ćute. Ministarstvo prosvjete se nije oglasilo uprkos dopisima i javnim istupima nezadovoljnih roditelja i učenika. Niko nije pozvan na odgovornost. Umjesto da budu kaznjeni, direktori koji su učestvovali u ovoj farsi još se promovišu kao uzorni rukovodioci.

Ako škola više nije prostor jednakih šansi, već sredstvo ličnih i političkih ambicija, onda društvo mora postaviti pitanje: kakvi će građani izaći iz takvog sistema?

Jer ako ste za put u Beč morali imati “pravog” roditelja ili člansku kartu partije, a ne znanje i trud – onda taj autobus nije vozio samo maturante u Beč. Vozio je sve nas pravo u sunovrat.

Banjaluka24

Nastavi čitati

Banjaluka

VIJEST KAKVU ŽELIMO ČUTI! Cijene parkinga na banjalučkom aerodromu niže do 60 odsto

Putnici koji lete sa banjalučkog aerodroma za parkiranje automobila treba da izdvoje pet maraka po danu, što predstavlja pojeftinjenje od oko 60 odsto u odnosu na prethodni cjenovnik, a u upravi ovog javnog preduzeća tvrde da je cilj pristupačnija usluga za korisnike kojih je iz dana u dan sve više.

Nova odluka o izmjenjenom cjenovniku, koja je objavljena na sajtu Aerodroma Banjaluka, juče je stupila na snagu, a prema tokom dokumentu parking mjesto za putničko vozilo do 60 minuta košta tri KM. Za vozila koja se zadržavaju duže od jednog sata vozači će platiti pet maraka, koliko iznosi i cijena cjelodnevnog parkiranja, bez obzira na dane zadržavanja.

Direktorica Aerodroma Banjaluka Valentina Kecman kaže za “Glas” da su ove cijene u odnosu na prethodne niže oko 60 odsto.

Prema starom cjenovniku prvi sat parkinga naplaćivan je pet KM i za taj iznos cijena se uvećavala u prva tri sata, to jest dva sata su koštala deset KM, a tri 15 maraka koliko je koštalo i parkiranje u prva 24 sata, dok je svaki ostali dan naplaćivan 10 maraka. To je bilo preskupo za naše korisnike, potpuno je nerealno očekivati od putnika koji se voze niskotarifnim avio-kompanijama da toliko novca izdvoje za parking mjesto. Novim cjenovnikom pokušavamo to da ispravimo – rekla je Kecmanova.

Dodala je da odluka o pojeftinjenju donesena u sklopu mjera za unapređenje sistema naplate parkinga koji je bio kritična tačka ovog javnog preduzeća.

– Zbog sistema naplate, koji nije funkcionisao, stvarale su se velike gužve pri ulasku i izlasku vozila sa aerodroma, pogotovo u ljetnim mjesecima. Vozači su stajali u kolonama da bi platiti parking, nije se moglo ući i izaći sa aerodroma po sat vremena, što nije išlo u korak sa međunarodnim aerodromima zbog čega smo kreirali novi sistem naplate i samim tim donijeli odluku o smanjivanju cijena. Cilj je da putnicima ne stvaramo pritisak, da ne moraju brinuti gdje će ostaviti auto dok su na putu. Obezbijedili smo im pristupačan parking koji je sada najjeftiniji u poređenju sa aerodromima u regionu. Vidjećemo kao će se to odraziti na naše prihode, zadovoljstvo korisnika ovdje je ključno – naglasila je Kecmanova i dodala da je želja uprave preduzeća, na čijem je čelu nešto duže od pola godine, da sve usluge koje nude putnicima budu pristupačne za budžet građana Srpske.

Ona je istakla da je lani proširen parking, da imaju dovoljno kapaciteta, te da je u planu uređenje pristupnog puta.

– U prva četiri mjeseca ove godine prevezli smo 40.000 putnika više nego u istom periodu prošle godine, a rast broja putnika mora da prati unapređenje infrastrukture, to je naš primarni cilj – kazala je Kecmanova.

Vlasnici privatnih parking prostora, koji su posljednjih godina “nikli” u blizini aerodroma, smatraju da će se ovo pojeftinjenje značajno odraziti na njihovo poslovanje.

Jedan od iznajmljivača privatnog parkinga u Mahovljanima B. K. za “Glas” kaže da je prethodnih godina radio vrlo solidno, a sada očekuje manje vozača koji će od njega iznajmljivati parking.

– Prije četiri godine prvi sam počeo da se bavim ovim poslom. Naplaćivao sam pet maraka po danu za vozila koja su na otvorenom, dok je cijena pod nadstrešnicom 10 KM. Još nisam donio odluku da li ću smanjiti cijenu zbog poteza Aerodroma – rekao je on.

NAPLATA

Valentina Kecman je istakla da je juče u pristanišnoj zgradi aerodroma instaliran jedan aparat za naplatu parkinga, te da će do kraja mjeseca dobiti još jedan.

– Vozači parking mogu platiti i putem svog telefona, preko aplikacije ili jednostavnim slanjem SMS poruke. Rampe su regulisane putem kamera koje evidentiraju tablice pri ulazu i senzor reaguje pri izlazu. Eliminisana je svaka mogućnost za malverzaciju, kao i ljudski faktor, jer više nema radnika koji će naplaćivati parking – rekla je Kecmanova.

Nastavi čitati

Aktuelno