Connect with us

Hronika

PAO KRALJ KOKAINA IZ BIH superkartel harao evropskim narko-tržištem

Edin Gačanin Tito, državljanin BiH, kojeg zovu i “kralj kokaina”, ali i “balkanski Eskobar”, uhapšen je u Dubaiju, u velikoj međunarodnoj policijskoj akciji u okviru koje je palo 49 osoba označenih kao “visoke mete” koje su formirale superkartel, a koji je kontrolisao oko trećine trgovine kokainom u Evropi.

Javljaju to strani mediji, pozivajući se na policijske izvore, a postoje tvrdnje da je vođa ovog kartela upravo Gačanin, kojeg, kako se dodaje, američka DEA smatra jednim od 50 najvećih svjetskih trgovaca drogom.

Prema dostupnim informacijama, Nizozemsko javno tužilaštvo će Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) za Gačanina, te još jednog muškarca koji je pao u Dubaiju, uputiti zahtjev za izručenje.

U ovoj akciji, kodnog naziva “Pustinjsko svjetlo”, zaplijenjeno je oko 30 tona kokaina, te novac i skupocijena vozila, a hapšenje Gačanina za “Nezavisne novine” su potvrdili izvori iz bh. bezbjednosnih agencija.

Tito, inače rođeni Sarajlija je, kako pišu mediji, toliko “jak” u narko-svijetu da je je telefonskim pozivom mogao da sredi kupovinu i transport tona kokaina iz Južne Amerike do Zapadne Evrope.

Hapšenja su, inače, dio međunarodne operacije koju koordiniše EUROPOL, a uz Nizozemsku, uključene su i policijske i pravosudne službe iz Španije, Francuske, Belgije, UAE i Sjedinjenih Američkih Država.

Sudeći prema dostupnim informacijama, protiv Gačanina, koji ima nizozemsko i bh. državljanstvo, kriminalistička istraga pokrenuta je na temelju presretnutih Sky poruka.

“Krivični predmet protiv njega vode tužioci Državnog tužilaštva Nizozemske”, objavila je nizozemska policija.

Kako se dodaje, nije osumnjičen samo za uvoz velikih količina kokaina. Sumnjiče ga, naime, i za pripremu uvoza gotovo 8.000 kilograma sirovina za proizvodnju amfetamina. Sirovinama za proizvodnju droge krajnje odredište bila je bila firma u Nizozemskoj.

Osumnjičeni je, dodaje se, vjerovatno imao vodeću ulogu u uvozu zabranjene robe. To uključuje seriju od oko 1.800 kilograma kokaina koji je uvezen preko luke Hamburg 2020. godine s odredištem u Nizozemskoj. Takođe se, preko Sky chatova, sumnja da je kao organizator, posrednik i finansijer učestvovao u uvozu 739,5 kilograma kokaina iz Durbana (Južna Afrika) u Roterdam.

Jedan od osumnjičenika je, kako navode mediji, i tridesetsedmogodišnji muškarac nizozemskog i marokanskog državljanstva. Državno tužilaštvo u Roterdamu protiv njega vodi proces zbog uvoza hiljada kilograma kokaina u Nizozemsku 2020. i 2021. godine, učešća u zločinačkoj organizaciji, pranja velikih količina novca, korupcije i oružja. Istraga o njemu započela je raspakivanjem Sky aplikacije.

Riječ je, dodaje se, o teškim krivičnim djelima koja upućuju na međunarodnu trgovinu drogom iz uglavnom Južne Amerike. Uhapšeni se sumnjiči za važnu koordinacijsku ulogu u uvozu kokaina.

Hronika

NOVA DOJAVA O BOMBAMA, prijetnja likvidacijom

Na adrese više institucija i novinarskih redakcija stigla je dojava o postavljenim bombama

U mejlu se navodi da su bombe postavljene u školama u Zenici, a prijeti se i likvidacijom jednoj radnici MUP-a KS.

Policijski službenici su na terenu, a u Zenici će se raditi kontradiverzioni pregledi škola.

Dojave su stigle putem mejla.

Podsjećamo, juče su dojave o bombama stigle u dva sarajevska tržna centra, a one su se ispostavile lažnim.

Nastavi čitati

Hronika

ZAVLADAO STRAH! Migranti provaljuju i pljačkaju kuće i crkvu, KO ŠTITI NAROD?

Mještani srpskog povratničkog sela Trubar u opštini Drvar, a koje je nakon Dejtona pripalo Bihaću, pravoslavni Vaskrs, umjesto u miru i blagostanju, dočekali su u strahu, a nakon što su migranti provalili u tamošnji Hram Rođenja Presvete Bogorodice, pa potom opljačkali nekoliko povratničkih domaćinstava.

  • Provala u Hram Rođenja Presvete Bogorodice
  • Opljačkane kuće više porodica
  • Ukradene veće količine novca
  • Mještani u strahu i bez osjećaja sigurnosti
  • Policija izvršila uviđaj bez konkretnih rezultata

Dvadesetak stanovnika ovog sela, uglavnom staraca, od tog trenutka ne spava mirno, a oni koji su se usudili pričati za medije, ogorčeni su činjenicom da nisu zaštićeni od strane vlasti i policije u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Nije prvi napad

Ističu da su migranti vjerovatno upali u selo iz prihvatnog centra u selu Lipe kod Bihaća, a nakon što su vraćeni sa obližnje granice s Hrvatskom.

“Provaljeno je u kuće porodica Rodić, Rokvić i Babić, a opljačkana je kuća porodice Zeljković i ukradeno je više hiljada KM”, naveo je Rajko Popović, mještanin Trubara.

Prema njegovim riječima, ovo nije prvi put da imaju problem sa migrantima.

“Proteklih dana migranti su obili i opljačkali više kuća u Stožištima kod Grahova i jednostavno niko od Srba na tom području nije siguran”, kazao je Popović za Srnu.

Policija je, kaže, došla po pozivu i izvršila uviđaj, ali navodi da obično na tome i ostane.

Na udaru migranata

Ovaj dio BiH je, navodi, na udaru migranata jer je Hrvatska pojačala ljudstvo i video-nadzor kod prekograničnih sela u pojasu od Dinare do Like, tako da se praktično sve okrenulo prema Bihaću.

“Međutim, migranti uvijek nađu put da uđu u Hrvatsku, a taj put uvijek vodi preko srpskih sela koja su i sa strane BiH i Hrvatske. Hrvati im oduzmu dokumenta i novac i vrate ih ovamo”, rekao je Popović.

Smatra problematičnim i odnos BiH i Hrvatske po pitanju Sporazuma o graničnoj policiji, jer, kako navodi, kada bi se poštovao taj sporazum, Hrvati bi trebali o svojim aktivnostima da obavijeste Graničnu policiju BiH, a ona da preuzme migrante i vrati ih u prihvatni kamp u kome su evidentirani, ali se to ne čini.

Radanović: Ne vjerujemo policiji FBiH

Đorđe Radanović, predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH, rekao je da Srbi u FBiH imaju povjerenje samo u vlasti Republike Srpske i ne vjeruju da će ih od napada, poput ovog, odbraniti federalna vlast ili policija.

“Ko da brani Srbe od migranata u Trubaru, koja policija, koja vlast? Poslije genocida i etničkog čišćenja u 20. vijeku, Srbi ne vjeruju da će ih bilo kakve rezolucije, deklaracije ili zakoni sačuvati od ubijanja”, rekao je Radanović Srni.

Naglasio je da je Trubar primjer jednog od 20 srpskih sela koje je federalna vlast otela od Drvara i pripojila Bihaću, a da nije pitala Srbe.

Srpski povratnici se ne osjećaju bezbjedno

Dušica Runić, načelnica Drvara, kazala je da se srpski povratnici ne osjećaju bezbjedno jer su nekadašnja srpska sela postala migrantska ruta.

“Selo Trubar danas je ogledalo nebrige i nesigurnosti za srpski narod. Građani u pograničnom i rijetko naseljenom dijelu ostaju nezaštićeni, a Granična policija BiH pravda se nedovoljnim brojem ljudi, dok policija sliježe ramenima. Kada se pojavi problem na području Federacije, otvara se retoričko pitanje nadležnosti – niko nije nadležan, migranti se slobodno kreću, a srpski povratnici su izgubili miran san”, istakla je Runićeva.

Nezavisne

Nastavi čitati

Hronika

MISTERIOZNA SMRT NA VELIKI PETAK KOD BANJALUKE! Obdukcija otkrila teške povrede

Nalazi obdukcije tijela muškarca pronađenog prije šest dana u Potkozarju kod Banjaluke ukazuju da se ne radi o prirodnoj smrti, potvrdio je za BL portal direktor Zavoda za sudsku medicinu Republike Srpske Željko Karan.

Prema našim nezvaničnim saznanjima, riječ je o Nedeljku Karanoviću (1963), čije tijelo je pronađeno na Veliki petak, 10. aprila ove godine, u jutarnjim časovima, u njegovoj porodičnoj kući, gdje je, kako saznajemo, živio sam. Prvobitno se sumnjalo da je u pitanju prirodna smrt, ali je zahvaljujući reakciji mrtvozornika naknadna obudukcija potvrdila njegove sumnje.

Kako je naveo patolog Željko Karan, kod preminulog su utvrđene izuzetno teške povrede u predjelu grudnog koša. „To prirodna smrt definitivno nije. On ima teške povrede grudnog koša, pri čemu ima višestruki prelom grudne kosti i doslovno smrskana rebra. Kada se sve prebroji, ima oko 40 lomova rebara“, rekao je Karan za BL portal.

Prema njegovim riječima, takve povrede najčešće nastaju usljed djelovanja jake sile.

„Ja tipujem da je to pritisak neke tupe mehaničke sile i to intenzivan pritisak. Takve povrede se jako uklapaju u pregaženje motornim vozilom“, pojasnio je Karan. Međutim, ključni problem u ovom slučaju je mjesto pronalaska tijela.

„Problem je u tome što je tijelo nađeno u kući. To otvara pitanje da li je riječ o pregaženju nakon kojeg je neko tijelo donio i ostavio u kući“, rekao je on.

Karan je istakao da na tijelu nisu pronađeni tragovi koji bi ukazivali na borbu ili pokušaj odbrane.

„Nema povreda glave, karlice ni donjih ekstremiteta, niti takozvanih odbrambenih povreda po rukama“, naveo je on, dodajući da će konačne odgovore dati dalja istraga. Govoreći o procjeni vremena smrti, Karan je naglasio da se ono ne može precizno utvrditi samom obdukcijom.

„Vrijeme smrti se ne procjenjuje na obdukciji, jer na to utiču pomjeranje tijela i mikroklimatski uslovi. To se određuje okvirno na osnovu podataka kada je osoba posljednji put viđena živa“, objasnio je.

U okviru obdukcije uzeti su i uzorci za dodatne analize.

„Rutinski su uzeti uzorci za DNK analizu, kao i za alkohol, narkotike i psihoaktivne supstance. Ti rezultati još nisu gotovi“, rekao je Karan.

On je dodao da, prema njegovoj procjeni, nije vjerovatno prisustvo narkotika, ali da postoji mogućnost da će nalaz pokazati prisustvo alkohola.

„Vidjećemo šta će pokazati toksikološki nalazi, ali ja ne očekujem narkotike, dok je alkohol moguć“, zaključio je Karan.

Istraga o ovom slučaju je u toku, a više detalja biće poznato nakon kompletiranja svih nalaza i vještačenja.

BL portal je pokušao dobiti i zvanične informacije od policije, ali do objavljivanja ovog teksta odgovor još nije stigao.

Nikola Simić, BL portal

Nastavi čitati

Aktuelno