Connect with us

Region

PARLAMENTARNI I LOKALNI IZBORI U SRBIJI: do 11 časova glasalo 15,1 odsto građana

Građani Srbije danas glasaju za poslanike Narodne skupštine i parlamenta Vojvodine, odbornike skupštine Grada Beograda i još 64 lokalna parlamenta. Biračka mjesta su otvorena od sedam do 20 časova.

Prema prvim podacima IPSOS/CeSID, do 11 časova glasalo je 15,1 odsto građana, na uzorku od 95,7 odsto.

U Generalnom konzulatu Srbije u Banjaluci do 10 časova glasalo je 171 od 1210 upisanih građana u birački spisak.

U Ambasadi Srbije u Sarajevu do 10 časova glasalo je nešto manje od 12 odsto od prijavljenih 579 birača, rekla je konzul Olivera Šopalović koja je i predsjednik biračkog odbora.

“Biračko mjesto je otvoreno u sedam časova, kako je i predviđeno. Sve teče prema planu i prema presjeku koji smo pravili u 10 časova odziv je bio je nešto manji od 12 odsto”, rekla je Šopalovićeva novinarima.

Izlaznost građana na vanrednim parlamentarnim, pokrajinskim i lokalnim izborima, uključujući i grad Beograd, do zatvaranja biračkim mjesta objavljivaće se u više termina tokom dana.

Da podsjetimo, na parlamentarnim izborima prošle godine za prva dva sata od otvaranja biračkih mjesta glasalo je oko 5,1 odsto birača, tadašnji su podaci IPSOS/CeSID-a.

Republička izborna komisija (RIK), Gradska izborna komisija(GIK), Centar za slobodne izbore i demokratiju (Cesid) i Ipsos Srbija najavili su da će redovno obavještavati javnost o toku sprovođenja izbora za narodne poslanike i odbornike, i o izlaznosti birača.

RIK će prvu konferenciju za javnost održati u 8 časova, drugu u 11.05 časova, treću od 15.05, četvrtu u 17.05, dok će se peta održati od 19.05 časova.

GIK je takođe saopštio da će obavještavati javnost o toku sprovođenja izbora za odbornike Skupštine grada Beograda i izlaznosti birača.

GIK će održati konferencije za novinare u 9, 12 i 15 sati.

Cesid će svoje procjene izlaznosti birača sa presecima objavljivati u 9.00, 11.00, 14.00, 17.00 i 19.00, a podatke će prikupljati sa 865 biračkih mjesta.

Cesid i Ipsos će objavljivati i rezultate parlamentarnih i beogradskih izbora.

Prvi rezultati za parlamentarne izbore očekuju se oko 21.30, poslije čega će se uživo ažurirati do momenta do kada Ipsos i Cesid ne objave preliminarnu procjenu izbornih rezultata i pripadajućih mandata.

Nakon toga će se objavljivati procjene sa beogradskih izbora.

Za većinu u republičkoj skupštini bori se 18 lista, odnosno trku za 250 poslaničkih mjesta trči 2.818 kandidata. Za 110 odborničkih mjesta u beogradskoj skupštini nadmeće se 14 lista sa ukupno 996 kandidata. U pokrajini Vojvodina bira se 120 poslanika. Pravo glasa u Srbiji ima nešto više od 6,5 miliona građana.

Region

Vučić progovorio o slučaju “SARAJEVO SAFARI” I NAJAVIO TUŽBE!

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će tužiti pojedine svjetske medije koji šire lažne vijesti da je učestvovao u aferi “Sarajevo safari” i da će novac koji od toga bude dobio dati u humanitarne svrhe, kao i crkvi kako bi se obnovio neki manastir u Srbiji.

On je istakao da će angažovati najskuplje svjetske advokate koje će platiti po principu – “success fee”, odnosno po učinku.

“Koliko naplatite toliko uzmete procenat. Ostatak ću da podijelim nekoj djeci negdje. Možda i da nekoj ustanovi damo, crkvi da damo nešto, neki manastir da obnovimo, jer ja vjerujem da mogu da im uzmem milione za ovo. Samo moram da vidim kako su oni definisali, šta su definisali, šta će mi advokati reći”, rekao je Vučić.

Predsjednik Srbije je to rekao komentarišući to što je hrvatski novinar Domagoj Margetić u objavi na Fejsbuku iznio optužbe protiv njega navodeći da je prijavio Vučića Tužilaštvu u Milanu povodom navodnog učestvovanja u takozvanom “Sarajevo safariju”, a koje navodno Italija istražuje, a o čemu su pisali i pojedini svjetski mediji.

Nastavi čitati

Region

HITNA PROCEDURA: Vlada Hrvatske uputila Saboru zakon o TRGOVSKOJ GORI

Vlada Hrvatske uputila je u hitnu parlamentarnu proceduru Prijedlog zakona o izgradnji centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori na samoj granici sa BiH.

Kako se navodi, ovim zakonom se obezbjeđuje prostorno plansko utvrđivanje lokacije tog centra na lokaciji Čerkezovac na Trgovskoj gori.

Ovim prijedlogom zakona se stvaraju preduslovi za procjenu uticaja centra na životnu sredinu.

“Donošenjem ovog zakona, stvaraju se preduslovi za ispunjenje zahtjeva Međudržavne komisije Hrvatske i Slovenije da se što prije krene sa izgradnjom centra i da preuzimanje nisko i srednje radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane “Krško” počne najkasnije početkom 2028. godine”, piše u prijedlogu zakona.

U obrazloženju ovog prijedloga zakona navodi se da će njegovim donošenjem biti ispunjeni zahtjevi iz direktive Evropske zajednice za atomsku energiju.

“Predviđeno je da centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada bude organizaciona jedinica Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada Nuklearne elektrane “Krško”. U centru bi se zbrinjavao institucionalni radioaktivni otpad sa teritorije Hrvatske te polovina nisko i srednje radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane “Krško””, dodaje se u prijedlogu, prenosi Srna.

Na sajtu Hrvatskog sabora ovaj prijedlog je zaveden kao novi akt, ali još nije uvršten u dnevni red plenarne sjednice.

Podsjećamo, Hrvatska planira da svoj radiokativni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško”, te postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, koja je na samoj granici sa BiH.

Lokacija Trgovske gore je vazdušnom linijom udaljena manje od kilometra od opštine Novi Grada i vodocrpilišta za ovu lokalnu zajednicu.

Kako je ranije rečeno, ovim je ugroženo više od 250.000 stanovnika u slivu rijeke Une u Bosni i Hercegovini.

Nastavi čitati

Region

DAČIĆ: Budućnost BiH zavisi od naroda koji žive u njoj, A NE OD STRANACA

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je Srni da budućnost BiH zavisi isključivo od naroda koji u njoj žive, a ne od stranaca koji pokušavaju da samovoljno mijenjaju Dejtonski mirovni sporazum.

Dačić je naglasio da će Srbija uvijek braniti mir, dijalog i poštovanje Dejtonskog sporazuma, koji je temelj bezbjednosti, političke stabilnosti i očuvanja mira u regionu.

S druge strane, naglasio je Dačić, svaki pritisak na Srbe u BiH ujedno je i pritisak na Srbiju.

“Politika Beograda i Banjaluke mora biti usklađena, sa mudrim i promišljenim potezima u punoj koordinaciji rukovodstva Srbije i Republike Srpske. Srbija neće predstavljati pretnju BiH, ali neće dozvoliti ni uništenje Republike Srpske”, naglasio je Dačić.

On je naveo da Dejton nije dječija slikovnica na koju se može docrtavati kako se kome svidi.

“To nije samo pravni akt, već živi politički dogovor, sistem ravnoteže koji omogućava stabilnost u složenom regionu”, rekao je Dačić Srni povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

On je podsjetio da je ovaj sporazum zaustavio rat, sačuvao živote i utvrdio ravnopravnost tri konstitutivna naroda u BiH, ali da se danas, tri decenije kasnije, njegovi izvorni principi narušavaju.

Dačić je ukazao na činjenicu da visoki predstavnik, koji u sporazumu nije predviđen kao organ iznad vlasti, sebi daje pravo da donosi zakone, mijenja ustav i smenjuje izabrane predstavnike naroda.

On je naglasio da je uz Srbiju, Republika Srpska jedina strana koja dosljedno insistira na poštovanju Dejtona i principa ravnopravnosti.

Dačić je istakao da, uprkos svim pritiscima na Srbiju, ona ostaje garant izvornog teksta i duha Dejtona.

“To znači da se svi problemi u BiH moraju rešavati dogovorom sva tri naroda i oba entiteta, bez nametanja. Srbija će poštovati sve što dogovore narodi u BiH jer je naš najveći interes stabilnost regiona”, naglasio je Dačić.

On je napomenuo da ne smije zaboraviti na značaj Srbije kao garanta mira u BiH, ni uloga Slobodana Miloševića, nekadašnjeg predsjednika Srbije.

“Čak i američki izvori, uključujući svedočenja Ričarda Holbruka, potvrđuju da bez njegovog učešća ne bi bilo Dejtona. On je tada, pod ogromnim pritiscima, izabrao mir, svestan da je to jedini način da se zaustavi stradanje svih naroda u BiH”, podsjetio je Dačić, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Aktuelno