Politika
PLJAČKA VIJEKA! Repubika Srpska “daje” Serdarovu 240 miliona maraka za NAŠ RUDNIK?!
U Rudniku i termoelektrani Ugljevik danas zadovoljni postignutim dogovorom Vlade Srpske, odnosno vladinog preduzeća Gas RES i Dodikovog prijatelja Rašida Serdarova kojim se za 240 miliona KM, ovom gigantu vraća njegovo rudno polje Ugljevik – Istok 2. Opozicija u Srpskoj ogorčena, kažu da je ovo ajveća pljačka u istoriji Republike Srpske. Razvedrilo se iznad Ugljevika i najveći elektroenergetski gigant ovog kraja Srpske rješava svoje finsksijske probleme. No, krenimo redom. Saga oko ležišta uglja Ugljevik-Istok 2 koja je bila u koncesionom vlasništvu ruskog oligarha i blikog saradnika Milorada Dodika Rašida Serdarova, riješena je tako što je Srpska za ono što je dala maltene džabe, sada skupo platila 240 miliona KM da bi ugalj ponovo vratila ugljevičkom rudniku.
To je jedan veliki korak i jedan veliki napor, tako da ja želim da se zahvalim ljudima iz Elektroprivrede, Vlade Republike Srpske i svima koji su učestvovali i zalagali se da se vrati ovo koncesiono polje”, rekao je v.d. direktora RiTE Ugljevik Diko Cvjetinović. To je jedna od najvećih pljački u istoriji Republike Srpske – odgovara narodni poslanik Slaviša Marković.
“To je kupovina onoga što je već bilo u vlasništvu građana Republike Srpske. 2013. godine Serdarov je dobio koncesiju za izgradnju nove elektrane tri sa dva nova pogona i da u međuvremenu ništa nije uradio. Svaki stanovnik Srpske je ovom špekulativnom radnjom počastio Serdarova sa 400 KM”, rekao je poslanik PDP-a.
Marković podsjeća da je Vlada prilikom potpisianja aneksa 2016. Serdarovu progledala kroz prste i oslobodila ga bilo kakvih koncesionih obaveza.
“Iza ovog posla stoji vrh Republike Srpske. Serdarov do danas vjerovatno i ne zna da je dobio 240 miliona.”
Comsar je najavio tužbe jer se po njihovom polju kopalo prije dogovora o prenosu vlasništva. Cvjetinović se ne obazire, kaže nema osnova za tužbu jer sve riješilo dogovorom sa Vladom, odnosno vladinim preduzećem Gas RES. Prijetnju predstavlja arbitraža sa Slovenijom, kaže on.
“Samo taj iznos je preko 350 miliona KM i zbog toga smo izloženi finansijskim rizicima”.
Riješen je i problem eksproprijacije ugroženih imanja, kaže Cvjetinović. Kopanje uglja nastavlja se za nekoliko dana. Nema problema ni sa kašnjenjem uplate doprinosa.
“Upravo danas su uplaćeni doprinosi za radnike RiTE Ugljevik sa zakašnjenjem od neka tri dana.”
Generalni je pohvalio njihovu borbu za radnička prava. Istakao je da imaju njegovu podršku, ali i zatražio da se pobune i protiv svojih kolega koji zloupotrebljavaju zakon i preduzeću nanose štetu.
“Zlopotrebljavaju bolovanja, a ima ih veliki broj. Kao i protiv onih koji dolaze do lažnih potvrda o invalidnosti”, rekao je Cvjetinović.
Glas sindikalaca od utorka do četvrtka utihnuo je, pa su se danas posakrivali po kancelarijama i preko posrednika poručili da neće pred medije. Vjerovatno dok im doprinosi i plate ponovo ne zakasne.
(BN) Foto: BN
Politika
“BOGATA” OPŠTINA! Nevesinjska bolnica nabavlja limuzinu od 92.430 KM
Opšta bolnica u Nevesinju odlučila je nabaviti automobil vrijedan 92.430 KM sa porezom, a sudeći po specifikacijama najvjerovatnije su se odlučili za škodu superb saznaje CAPITAL.
Kada su u pitanju karakteristike vozila zatražili su da automobil ima automatski mjenjač, pogon na sve točkove, kao i da bude crne metalik boje.
Traže i da vozilo ima putni računar, utičnicu u prtljažniku, limitator brzine, ali i prednje i zadnje parking senzore.
Zahtijevaju i da snaga motora bude najmanje 140 kilovata, kao i multifunkcionalni servo upravljač podesiv po visni i dubini.
Rok za prijem i otvaranje ponuda je 17. jul ove godine.
Aktuelni direktor ove bolnice je Velibor Milivojević.
Politika
BORENOVIĆ IZ STRAZBURA UPOZORIO: Višesatna čekanja na granicama ponižavaju građane, EES sistem mora biti prilagođen
U Savjetu Evrope u Strazburu ukazao sam na sve ozbiljniji problem višesatnih čekanja na granicama sa Evropskom unijom i potrebu urgentnog prilagođavanja novog EES sistema evidentiranja ulazaka i izlazaka sa realnim stanjem na graničnim prelazima i aerodromima.
Ovo je na “Iksu” objavio Branislav Borenović, poslanik u PD PSBiH.
“To je problem koji svakodnevno pogađa stotine hiljada građana širom zemalja zapadnog Balkana, uključujući i Bosnu i Hercegovinu – prekomjerno duga čekanja na granicama sa Evropskom unijom.
Tokom ljetne sezone, praznika i vikenda, čekanja na pojedinim graničnim prelazima traju po nekoliko sati. U tim kolonama nalaze se porodice sa djecom, studenti, radnici, turisti, preduzetnici i prevoznici. Gube se vrijeme, novac i strpljenje, dok frustracija neprestano raste”, naveo je on i dodao:
“U potpunosti razumijemo pravo i obavezu Evropske unije da štiti svoje spoljne granice i obezbijedi visok nivo bezbjednosti. Međutim, postoji opravdana zabrinutost da bi primjena novog Sistema evidencije ulazaka i izlazaka (EES) sa EU i šengen zonom mogla dodatno usporiti protok saobraćaja i dovesti do još dužih zadržavanja na graničnim prelazima i aerodromima”.
Borenović kaže da je kolagama u Savjetu Evrope rekao da ne želi da kritikuje, već da pozove na partnerstvo i pronalaženje rješenja.
“Da zamisle da po ovoj vrućini čekaju tri, četiri ili pet sati da bi prešli granicu sa Evropskom unijom. Da zamisle koliku to izaziva frustraciju, poniženje, iscrpljenost i osjećaj nepravde! Da li je to sloboda kretanja kojoj težimo?”, naveo je Borenović.
On je podsjetio da već stižu ozbiljna upozorenja vodećih ljudi međunarodnih turističkih i aerodromskih asocijacija, kao i grčkih i italijanskih strukovnih organizacija, da se hitno mora nešto preduzeti – obustaviti ili prilagoditi primjenu novog EES ( sa EU-šengen zemljama) sistema za prelazak granica stvarnim uslovima, jer ćemo u suprotnom imati ogromne probleme i kolaps na graničnim prelazima i aerodromima.
“Sloboda kretanja ljudi i robe jedna je od temeljnih evropskih vrijednosti. Ako građani Zapadnog Balkana Evropu budu doživljavali prvenstveno kroz rampe, kolone i višesatna čekanja, rizikujemo da oslabimo povjerenje u evropsku ideju i evropsku budućnost naših zemalja. Za mnoge građane, granični prelaz predstavlja njihov prvi i najdirektniji susret sa Evropom. Taj susret treba da stvara osjećaj partnerstva i pripadnosti, a ne frustraciju i razočaranje”, rekao je Borenović.
On navodi da je iskoristio priliku da pozove sve da zajedno radeo na pronalaženju praktičnih rješenja.
“Ne zbog procedura, već zbog ljudi. Zbog porodica, mladih i privrednika koji očekuju da Evropa bude prostor povezivanja, a ne čekanja. Evropa mora ostati kontinent koji spaja ljude, a ne mjesto na čijim se granicama gube vrijeme, strpljenje i vjera u našu zajedničku budućnost”, zaključio je Borenović.
У Савјету Европе у Стразбуру указао сам на све озбиљнији проблем вишесатних чекања на границама са Европском унијом и потребу ургентног прилагођавања новог ЕЕС система евидентирања улазака и излазака са реалним стањем на граничним прелазима и аеродромима.
⤵️⤵️⤵️
То је проблем… pic.twitter.com/Vr0D8d5EyB— Branislav Borenović (@BBorenovic) June 26, 2026
Politika
UHLJEBLJAVANJE BEZ PREMCA! Vlada RS dala zeleno svjetlo za 56 novih fotelja u režiji Ane Trišić Babić
Vlada Republike Srpske dala je saglasnost Ani Trišić Babić da u novoosnovanu Kancelariju za međunarodnu saradnju Republike Srpske zaposli čak 56 ljudi.
Toliko je naime planirano pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta koji stupa na snagu naredne sedmice.
Prema ovom aktu, kancelarija će imati sektor za pravne poslove i upravljanje resursima, sektor za analizu i planiranje, sektor za promociju i odnose sa javnošću te područnu jedinicu u Istočnom Sarajevu.
Kancelarija će pored direktora imati zamjenika, pomoćnika, sekretara, načelnike odjeljenja, saradnike za ljudske resurse i kadrovske poslove, kancelarijsko poslovanje, javne nabavke, prevodioca, IT administratora.
U njoj će biti zaposlen i viši stručni saradnik za geopolitičko planiranje sa završenim fakultetom političkih nauka, ali i saradnik za evropska pitanja čiji će posao biti sve što je vezano za integracije, iako Republika Srpska ima odvojeno ministarstvo koje se ovim bavi.
Trišić Babić će oko sebe imati i analitičare za ekonomska i bezbjednosna pitanja, portparole, saradnike za diplomatiju i digitalnu komunikaciju, saradnju sa dijasporom, projekte.
U sistematizaciji se navodi da je Kancelarija osnovana kao stručna služba Vlade, sa ciljem unapređenja međunarodne saradnje Srpske sa drugim državama i međunarodnim organizacijama, a sve radi zaštite njenih političkih, ekonomskih, kulturnih i drugih interesa.
Prema uredbi o njenom osnivanju, u ovoj kancelariji će se praviti dugoročne strategije za jačanje međunarodne pozicije Republike Srpske, analizirati međunarodni trendovi i pripremati planovi usaglašeni sa ciljevima ekonomskog rasta, kulturne promocije i političke stabilnosti.
Finansiraće se iz budžeta Republike Srpske, posredstvom donatora iz sredstava EU fondova i drugih izvora.
Rebalansom budžeta za ovu godinu, Kancelariji za međunarodnu saradnju je obezbijeđen budžet od preko dva miliona maraka od čega će 1,1 milion biti isplaćeno za plate.
-
Politika1 dan agoOTIMAČINA ZA MANDATE! Petrović pokazao pravo lice, ultimativno zahtijeva da sam kroji liste za NSRS!
-
Politika3 dana agoNOVI UDAR ZA VUKANOVIĆA: Bivši saradnik tvrdi da su ljudi u Listi za pravdu i red „potrošna roba“
-
Društvo3 dana agoUPALJEN ALARM ZA REPUBLIKU SRPSKU! Vrelina i sparina okovale zemlju, a najgore nas čeka tek od OVOG DANA!
-
Politika1 dan agoŠAMAR ZA ZDRAVSTVENI RADNIKE! Minić smatra da MINISTRI ZASLUŽUJU VEĆE PLATE od direktora domova zdravlja
-
Banjaluka1 dan ago“BANJALUČKO MORE” POSTAJE STVARNOST: Grad dobija šest kilometara novog šetališta uz Vrbas
-
Politika3 dana agoRASPRODAJA DJEDOVINE! Dug nas gura u provaliju, stranci nam uzimaju RIJEKE, ŠUME RUDNIKE!
-
Politika1 dan agoKAD TI JE TATA MINISTAR! Stevanovićev sin potražuje od Nove Željezare 160 miliona KM
-
Politika2 dana agoNASTAVIO TAMO GDJE JE BAJDEN STAO! Tramp potpisao produžetak vanrednog stanja za Zapadni Balkan!
