Svijet
PO TREĆI PUT: Si Đinping opet izabran za predsjednika Kine

Si Đinping danas je po treći put izabran za šefa Komunističke partije Kine.
To će mu praktično omogućiti da ostane na vlasti do kraja života, budući da su kineski lideri 2018. izglasali ukidanje ograničenja na 2 mandata koje je važilo od devedesetih.
A evo i ko je Si Đinping, za koga zapadni mediji tvrde da je “najautoritarniji vođa Kina od Mao Cedunga”?
Si Đinping je rođen 1. juna 1953. godine u Pekingu. Od 1975. do 1979, studirao je hemijski inženjering na Univerzitetu Đinghua.
Mlađi je sin Si Čongsuna, komunističkog veterana, jednog od osnivača komunističkog gerilskog pokreta u provinciji Šansi i bivšeg zamjenika premijera NR Kine.
Zbog čuvenih korjena, Si je bio privilegovano dijete, međutim, status njegove porodice doživio je dramatičnu promjenu kad je njegov otac završio u zatvoru 1962. godine pod vlašću Mao Cedunga. Mao je, naime, plašeći se pobune u redovima partije, naložio čistku potencijalnih rivala.
Potom je 1966. godine došla takozvana Kulturna revolucija, kada su milioni obilježeni kao neprijatelji kineske kulture, što je dovelo do nasilnih napada širom zemlje.
Sijeva porodica se takođe našla na udaru.
Njegova polusestra – prva kćerka njegovog oca iz ranijeg braka – bila je proganjana do smrti, prema zvaničnim zapisima, mada je istoričar koji poznaje partijsku elitu rekao da je vjerovatno sama sebi oduzela život pod pritiskom, prema izvještaju Njujork tajmsa.
Mladi Si povučen je iz škole koju su pohađala djeca političke elite.
Na kraju je, sa 15 godina, napustio Peking i poslat na 7 godina u unutrašnjost na “reedukaciju” i prinudni rad u zabitom i siromašnom sjeveroistočnom selu Liangđahe.
On je sam pokušao da se učlani u partiju više puta, ali je bio odbijen zbog statusa njegovog oca.
Članstvo u partiji
Član Saveza komunističke omladine konačno je postao 1972. godine, a 1974. član Komunističke partije Kine. Tokom izgradnje svoje političke karijere od 1982. godine, služio je u nekoliko kineskih provincija. Godine 1990, postao je predsjednik Partijske škole u Fudžouu, a 2000. guverner provincije Fuđen. Godine 2002, postao je član Petnaestog sastava Centralnog komiteta KP Kine, a mandat mu je nastavljen i tokom Šesnaestog sastava. U 2007. godini je nakratko bio sekretar KP u Šangaju.
Na Sedamnaestom kongresu KP Kine, oktobra 2007, Si je postao 1 od 9 članova Politbiroa Stalnog Centralnog komiteta KP Kine, što ga je učinilo jednom od najuticajnijih ličnosti u kineskoj politici. Dana 15. marta 2008. izabran je za potpredsjednika NR Kine.
Nakon završetka Olimpijskih igara, Si je postavljen za predsjednika Komiteta za pripreme organizovanja 60. godišnjice NR Kine, koja je proslavljena 2009. godine, piše Republika.
Kult ličnosti
Si je, prema pisanju zapadnih medija, stvorio kult ličnosti oko sebe otkad je stupio na dužnost predsjednika, uz knjige, crtane filmove, pop pjesme i plesne rutine u čast njegovoj vladavini.
Nakon Sijevog uspona u vodeće jezgro KPK, mnogi ga nazivaju ocem nacije. Selo Liangđahe, u koje je Si poslat na “reedukaciju”, postalo je “svetište modernog doba” ukrašeno komunističkom propagandom i freskama koje su proslavile formativne godine njegovog života.
Pod njegovom vladavinom, pišu zapadni mediji, Kina je doživjela i sve veće gušenje sloboda.
U pokrajini Sinđijang, grupe za zaštitu ljudskih prava vjeruju da vlada u posljednjih nekoliko godina drži zarobljeno više od milion muslimanskih Ujgura u “kampovima za reedukaciju”, kako ih naziva vlada.
Vođa Kine
Na Osamnaestom kongresu Komunističke partije Kine 2012. godine, delegati su ga 8. novembra izglasali za sljedećeg predsjednika Kine. Dana 15. novembra, Kongres ga je izabrao za novog sekretara Komunističke partije Kine, predsjednika Centralne vojne komisije KPK i potpredsjednika NR Kine.
Nacionalni narodni kongres izabrao ga je, 14. marta 2013, za novog predsjednika Kine, sa 2.952 glasa za, 1 protiv i 3 odsutna.
Odmah nakon preuzimanja funkcije predsjednika, uputio se u diplomatske posjete Rusiji, Tanzaniji, Južnoafričkoj Republici i Republici Kongo.
Dvije godine nakon dolaska na vlast, Si je 2015 ukinuo politiku jednog đeteta, nakon 35 godina.
Kao jasan znak njegovog uticaja, Komunistička partija je 2017. godine izglasala uvođenje njegove filozofije – zvane “Si Đinpingove misli o socijalizmu sa kineskim karakteristikama za novo doba” – u ustav.
Si je tako postao treći lider Kine, pored Mao Cedunga i Denga Sjaopinga, koji je završio u najvažnijem fundamentalnom zakonu zemlje.
Privatni život
Bio je oženjen 2 puta. 1980-ih se vjenčao sa Ke Linging, kćerkom diplomata Ke Huaa, ambasadora NR Kine u Londonu.
Brak se nakon nekoliko godina završio razvodom. Potom se 1987. oženio za poznatu pjevačicu Peng Ljuan s kojom ima kćer Si Mingze, koja trenutno pod pseudonimom studira na Harvardu.
Si posjeduje diplomu iz hemijske tehnologije i doktorat iz političkih nauka, prensoi Srpskainfo.
Svijet
NOVI USLOVI Turska raskida naftni sporazum sa Irakom: Prestaje važenje ugovora iz 1973!

Turska će u julu sljedeće godine raskinuti višedecenijski sporazum koji omogućava izvoz nafte iz iračkog Kurdistana preko njene teritorije, navodi se u danas objavljenoj uredbi te zemlje.
Kako prenosi Blumberg, pozivajući se na visokog turskog zvaničnika koji je želio da ostane anoniman, Ankara smatra da postojeći ugovor ne koristi dovoljno kapacitete naftovoda i da bi nova struktura mogla donijeti veću korist i Turskoj i Iraku.
Novi pregovori se zvanično ne pominju, ali jasno je da će Turska tražiti nove uslove, dodaje njujorška agencija, prenosi Tanjug.
Naftovod iz kurdskog regiona do mediteranske luke Džejhan ne funkcioniše već više od dve godine zbog spora oko isplata.
Prošle nedjelje, federalna vlada Iraka i kurdska regionalna administracija postigle su dogovor o transferu nafte, što bi moglo označiti obnovu izvoza, ali ugovori s kompanijama u Kurdistanu još nisu zaključeni.
Prije zatvaranja u martu 2023. godine, naftovodom je dnevno transportovano oko 500.000 barela nafte. Tada je Turska obustavila protok nakon što joj je arbitražni sud naložio da Iraku isplati 1,5 milijardi dolara zbog kršenja prethodnog ugovora.
Prvobitni sporazum o naftovodu između Turske i Iraka potpisan je 1973, a produžen 2010. godine.
Svijet
NEŠTO SE SPREMA! Varšava pozvala državljane Poljske da NAPUSTE RUSIJU!

Varšava pozvala državljane Poljske da napuste teritoriju Ruske Federacije
Iz Ministarstva su naglasili da se građani Poljske koji imaju ruske pasoše smatraju državljanima Rusije, “sa svim što to podrazumijeva”, prenio je TASS.
Ministarstvo je u petak, 18. juna, pozvalo Poljake da ne putuju u Rusiju, pošto je poljska na ruskoj listi neprijateljskih zemalja i nedostaje joj konzularnog osoblja u Ruskoj Federaciji
Svijet
POKUŠAJ MIRA ILI NOVA PREDSTAVA? Zelenski ponovo traži susret s Putinom!

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ponovio je danas svoju ponudu da se sastane sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, i da pregovara o okončanju rata u Ukrajini, prenosi AP.
“Ukrajina nikada nije željela ovaj rat, i Rusija je ta koja mora da okonča rat koji je sama započela”, rekao je Zelenski u objavi na Telegramu.
Zelenski je u ponedjeljak u večernjem obraćanju najavio da će na sastanku sa ruskom delegacijom u srijedu, 23. jula ukrajinsku delegaciju predvoditi bivši ministar odbrane te zemlje Rustem Umerov, koji je sada sekretar Savjeta za nacionalnu bezbjednost i odbranu Ukrajine.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je danas da je “potrebno mnogo posla prije nego što se detaljno razgovara o mogućnosti sastanaka na visokom nivou“, i u svojoj izjavi nije naveo datum za razgovore u Istanbulu.
“Nemamo razloga da očekujemo bilo kakve magične prodore, to je teško moguće u trenutnoj situaciji”, rekao je Peskov.
Putin je odbio prethodne ponude Zelenskog za sastanak licem u lice kako bi se okončao najveći sukob u Evropi od Drugog svjetskog rata, prenosi Tanjug.
Ukrajinski i zapadni zvaničnici optužili su Kremlj da odugovlači u razgovorima kako bi ruska vojska osvojila veće djelove ukrajinske teritorije.
Od napada koji je počeo 24. februara 2022. godine, Rusija trenutno drži oko 20 odsto teritorije Ukrajine.
Prethodne dvije runde pregovora između ruske i ukrajinske delegacije održane su u Istanbulu, a ruski mediji su naveli da će taj grad vjerovatno i ovog puta biti domaćin sastanka.
Razgovori u maju i junu doveli su do niza razmjena ratnih zarobljenika i tijela palih vojnika, ali nisu doveli do drugih sporazuma.
-
Zdravlje23 sata ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika3 dana ago
BIVŠI SUDIJA O PROCESU PROTIV DODIKA: Šmitov novi zakon omogućiće oslobađajuću presudu
-
Društvo2 dana ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!
-
Politika2 dana ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Politika22 sata ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Hronika3 dana ago
STRAHOTA U PRNJAVORU! Brat nožem usmrtio rođenog brata!
-
Banjaluka2 dana ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Hronika3 dana ago
UZNEMIRUJUĆE INFORMACIJE: Treći brat prijavio ubistvo u Prnjavoru