Connect with us

Svijet

PO TREĆI PUT: Si Đinping opet izabran za predsjednika Kine

Si Đinping danas je po treći put izabran za šefa Komunističke partije Kine.
To će mu praktično omogućiti da ostane na vlasti do kraja života, budući da su kineski lideri 2018. izglasali ukidanje ograničenja na 2 mandata koje je važilo od devedesetih.
A evo i ko je Si Đinping, za koga zapadni mediji tvrde da je “najautoritarniji vođa Kina od Mao Cedunga”?

Si Đinping je rođen 1. juna 1953. godine u Pekingu. Od 1975. do 1979, studirao je hemijski inženjering na Univerzitetu Đinghua.
Mlađi je sin Si Čongsuna, komunističkog veterana, jednog od osnivača komunističkog gerilskog pokreta u provinciji Šansi i bivšeg zamjenika premijera NR Kine.
Zbog čuvenih korjena, Si je bio privilegovano dijete, međutim, status njegove porodice doživio je dramatičnu promjenu kad je njegov otac završio u zatvoru 1962. godine pod vlašću Mao Cedunga. Mao je, naime, plašeći se pobune u redovima partije, naložio čistku potencijalnih rivala.
Potom je 1966. godine došla takozvana Kulturna revolucija, kada su milioni obilježeni kao neprijatelji kineske kulture, što je dovelo do nasilnih napada širom zemlje.

Sijeva porodica se takođe našla na udaru.

Njegova polusestra – prva kćerka njegovog oca iz ranijeg braka – bila je proganjana do smrti, prema zvaničnim zapisima, mada je istoričar koji poznaje partijsku elitu rekao da je vjerovatno sama sebi oduzela život pod pritiskom, prema izvještaju Njujork tajmsa.

Mladi Si povučen je iz škole koju su pohađala djeca političke elite.

Na kraju je, sa 15 godina, napustio Peking i poslat na 7 godina u unutrašnjost na “reedukaciju” i prinudni rad u zabitom i siromašnom sjeveroistočnom selu Liangđahe.

On je sam pokušao da se učlani u partiju više puta, ali je bio odbijen zbog statusa njegovog oca.

Članstvo u partiji

Član Saveza komunističke omladine konačno je postao 1972. godine, a 1974. član Komunističke partije Kine. Tokom izgradnje svoje političke karijere od 1982. godine, služio je u nekoliko kineskih provincija. Godine 1990, postao je predsjednik Partijske škole u Fudžouu, a 2000. guverner provincije Fuđen. Godine 2002, postao je član Petnaestog sastava Centralnog komiteta KP Kine, a mandat mu je nastavljen i tokom Šesnaestog sastava. U 2007. godini je nakratko bio sekretar KP u Šangaju.

Na Sedamnaestom kongresu KP Kine, oktobra 2007, Si je postao 1 od 9 članova Politbiroa Stalnog Centralnog komiteta KP Kine, što ga je učinilo jednom od najuticajnijih ličnosti u kineskoj politici. Dana 15. marta 2008. izabran je za potpredsjednika NR Kine.

Nakon završetka Olimpijskih igara, Si je postavljen za predsjednika Komiteta za pripreme organizovanja 60. godišnjice NR Kine, koja je proslavljena 2009. godine, piše Republika.

Kult ličnosti

Si je, prema pisanju zapadnih medija, stvorio kult ličnosti oko sebe otkad je stupio na dužnost predsjednika, uz knjige, crtane filmove, pop pjesme i plesne rutine u čast njegovoj vladavini.

Nakon Sijevog uspona u vodeće jezgro KPK, mnogi ga nazivaju ocem nacije. Selo Liangđahe, u koje je Si poslat na “reedukaciju”, postalo je “svetište modernog doba” ukrašeno komunističkom propagandom i freskama koje su proslavile formativne godine njegovog života.

Pod njegovom vladavinom, pišu zapadni mediji, Kina je doživjela i sve veće gušenje sloboda.

U pokrajini Sinđijang, grupe za zaštitu ljudskih prava vjeruju da vlada u posljednjih nekoliko godina drži zarobljeno više od milion muslimanskih Ujgura u “kampovima za reedukaciju”, kako ih naziva vlada.

Vođa Kine

Na Osamnaestom kongresu Komunističke partije Kine 2012. godine, delegati su ga 8. novembra izglasali za sljedećeg predsjednika Kine. Dana 15. novembra, Kongres ga je izabrao za novog sekretara Komunističke partije Kine, predsjednika Centralne vojne komisije KPK i potpredsjednika NR Kine.

Nacionalni narodni kongres izabrao ga je, 14. marta 2013, za novog predsjednika Kine, sa 2.952 glasa za, 1 protiv i 3 odsutna.

Odmah nakon preuzimanja funkcije predsjednika, uputio se u diplomatske posjete Rusiji, Tanzaniji, Južnoafričkoj Republici i Republici Kongo.

Dvije godine nakon dolaska na vlast, Si je 2015 ukinuo politiku jednog đeteta, nakon 35 godina.

Kao jasan znak njegovog uticaja, Komunistička partija je 2017. godine izglasala uvođenje njegove filozofije – zvane “Si Đinpingove misli o socijalizmu sa kineskim karakteristikama za novo doba” – u ustav.

Si je tako postao treći lider Kine, pored Mao Cedunga i Denga Sjaopinga, koji je završio u najvažnijem fundamentalnom zakonu zemlje.

Privatni život

Bio je oženjen 2 puta. 1980-ih se vjenčao sa Ke Linging, kćerkom diplomata Ke Huaa, ambasadora NR Kine u Londonu.
Brak se nakon nekoliko godina završio razvodom. Potom se 1987. oženio za poznatu pjevačicu Peng Ljuan s kojom ima kćer Si Mingze, koja trenutno pod pseudonimom studira na Harvardu.

Si posjeduje diplomu iz hemijske tehnologije i doktorat iz političkih nauka, prensoi Srpskainfo.

Svijet

KIM DŽONG UN ZAPUCAO IZ SNAJPERA: Slike s vježbi preplavile mreže

Pogledajte kako se sjevernokorejski lider snašao u ulozi snajperiste.

Sjevernokorejski lider Kim Džong Un testirao je novorazvijenu snajpersku pušku, dok je obilazio specijalne snage.

Te trupe su među hiljadama vojnika koje je Pjongjang poslao Rusiji da podrže rat Moskve protiv Ukrajine, prema južnokorejskim obavještajnim službama.

Tokom posjete jedinici specijalnih snaga u petak, Kim je rekao da se “stvarna ratna sposobnost da se obezbijedi pobjeda na bojnom polju jača kroz intenzivnu obuku”, izvijestila je Korejska centralna novinska agencija (KCNA).

On je dodao da je njihova obuka “najživopisniji izraz patriotizma i odanosti zemlji”, navodi agencija.

Fotografije koje su objavili državni mediji pokazuju kako Kim gleda kroz optiku snajperske puške za koju KCNA kaže da će “uskoro biti isporučena specijalnim snagama”.

Druge slike pokazuju kako pokazuje ka centru mete, kako čuči pored teško kamufliranih vojnika, smiješi se i maše vojnicima.

Kim je nadgledao “vježbe gađanja automatskim puškama i snajperskim puškama”, a nakon ličnog testiranja novog oružja, izrazio je “veliko zadovoljstvo performansama i snagom snajperske puške”, navodi KCNA.

Na slici se vidi rupa u sredini mete, što sugeriše da je Kim Džong Un bio veoma precizan. Društvene mreže preplavile su fotografije sjevernokorejskog lidera kako puca, a mnogi su ironično komentarisali da bi bilo nemoguće da je promašio centar.

Nastavi čitati

Svijet

ČAK 1.200 DEMONSTRACIJA U 50 DRŽAVA! Masovni protesti protiv Trampa i Maska

Oko 1.200 demonstracija planirano je širom SAD, a organizatori očekuju da će to biti najveći dan protesta protiv američkog predsjednika Donalda Trampa i njegovog saveznika Ilona Maska, prenio je Rojters.

Protesti pod nazivom “Hands Off” pružiće protivnicima Trampa priliku da izraze nezadovoljstvo zbog Trampove spoljne i unutrašnje politike SAD, navela je agencija.

– Ovo je ogroman protest koji šalje veoma jasnu poruku Masku, Trampu, republikanskim kongresmenima i svim saveznicima “Make America Great Again” (MAGA) pokreta da ne želimo njihove ruke u našoj demokratiji, zajednicama, školama, prijateljima i susjedima – rekao je Ezra Levin, suosnivač organizacije “Indivisible”, koja je jedna od grupa koja organizuje događaje ovog vikenda.
Bijela kuća nije odgovorila na zahtev za komentar.

Prema podacima sa sajta događaja, oko 150 aktivističkih grupa prijavilo je učešće.

Protesti su planirani u svih 50 saveznih država, kao i u Kanadi, Britaniji, Francuskoj, Njemačkoj, Meksiku i Portugalu.
Linker
Najveći skupovi očekuju se na Nacionalnom trgu u Vašingtonu.

Grupe koje se protive obnovljenoj vojnoj akciji Izraela u Gazi i akcijama Trampove administracije protiv protesta na kampusima takođe će učestvovati u protestima u Vašingtonu, najavili su organizatori.

Nastavi čitati

Svijet

ŽESTOK SUKOB POLICIJE I DEMONSTRANATA: Studenti napravili mete s likovima Meloni i Fon der Lajen

Na studentskom protestu u Rimu protiv smanjenja izdvajanja za obrazovanje i povećane potrošnje za naoružanje danas su se sukobili demonstranti i policija, prenose italijanski mediji.

Policija je potisnula demonstrante, a snage bezbjednosti i studenti su se međusobno gađali flašama, prenosi italijanska državna televizija RAI.

Studenti su istakli da politika prema obrazovnim ustanovama i plan naoružavanja pokazuju potpunu potčinjenost interesima kompanija koje proizvode oružje, kao i pojedincima u privatnim školama i univerzitetima.

– Povećanje sredstava za naoružanje je neprihvatljivo, dok se istovremeno smanjuju finansije za univerzitete – poručili su učesnici protesta preko megafona.

Oni su podsjetili da su samo u prošloj godini izdvajanja za obrazovanje smanjena za 170 miliona evra.

Učesnici protesta u Rimu zapalili su zastavu EU ispred zgrade Ministarstva obrazovanja, a napravili su i mete sa likovima italijanske premijerke Đorđe Meloni, ministra obrazovanja Đuzepea Valditarea i predsjednika Evropske komisije Ursule fon der Lajen, koje su postavili na ulične bandere i gađali jajima i narandžama.

Demonstracije su juče održane u nekoliko italijanskih gradova, uključujući Đenovu, Bolonju, Pizu, Torino i Brindizi.

Nastavi čitati

Aktuelno