Connect with us

Politika

Počela rasprava o državnoj imovini na teritoriji RS

U Narodnoj skupštini RS počela je dugo očekivana rasprava o Zakonu o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti.

Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a, koji je u ime Kluba te stranke obrazložio ovaj prijedlog, je rekao da je na dnevnom redu Narodne skupštine RS pitanje koje je najvažnije za funkcionisanje RS u proteklim decenijama, a da pravo da ta imovina pripadne RS proističe iz Ustava RS, koje čak ni inervencionizam visokih predstavnika nije osporavao, rekao je Srđan Mazalica,

Kako je on objasnio, konfuzija oko nadležnosti unesena je 2001. godine sporazumom o sukcesiji i naknadnim odlukama Ustavnog suda BiH, koji je pitanja koja su regulisana Ustavom RS, poput šuma i poljoprivrednog zemljišta, pokušao prebaciti na nivo BiH.

Mazalica je rekao da bi prepuštanje imovine RS na odlučivanje Parlamentarnoj skupštini BiH bilo ne samo protivno ustavima RS i BiH, već bi značilo da bi o imovini RS odlučivali i poslanici iz FBiH.

Dragomir Vasić, poslanik SDS-a, je rekao da je ovaj prijedlog praktično priznao intervencionizam visokog predstavnika Pedija Ešdauna, koji je zabranio raspolaganje državnom imovinom, i dodao da će SDS zatražiti tematsku sjednicu o ovoj temi u NS RS. On je rekao da u FBiH postoji široki front za djelovanje protiv RS na način da se ospore svi zakoni u RS kojim se pokušava zaštititit imovina koja pripada RS.

Ramiz Salkić, poslanik Pokreta za državu, rekao je da se ne slaže s obrazloženjem koje su dali poslanici Mazalica i Vasić, jer smatra da je ovaj zakon kršenje Ustava i zakona BiH. On je rekao da je poštovnje odluka Ustavnog suda BiH obaveza koja proističe iz Dejtonskog sporazuma.

“Parlamentarna većina ovdje ima svoje partnere u Parlamentarnoj skupštini BiH, pa je ovo dobra prilika da ovo pitanje riješite s svojim partnerima u Parlamentarnoj skuštini jer ćete time ispoštovati odluku Ustavnog suda BiH koji je jasno rekao da NS RS nije nadležna da uređuje ovu materiju”, rekao je on i dodao da je SNSD dobio prilično miroljubive partnere u Osmorci, koji neće postavljati teška pitanja.

“To vam je dobra prilika da sa svojim partnerima završite ovo pitanje”, rekao je on.

Nebojša Vukanović, poslanik Liste za pravdu i red, je pitao vladajuću većinu da li je ovaj zakon donesen kao reakcija na nametnutu odluku visokog predstavnika Kristijana Šmita kojeg RS ne priznaje iz aprila ove godine. On je zapitao da li se ovim zakonom praktično priznaje Šmit kao visoki predstavnik, i podsjetio je vladajuću većinu na rok o vraćanju nadležnosti po pitanju vojske, pravosuđa i indirektnih poreza koji nije ispoštovan.

Igor Crnadak, poslanik PDP-a, je rekao da obrazloženje koje je dato u vezi s zakonom nije jasno, te da se ne zna na koju se tačno imovinu ovaj zakon odnosi.

“Ovo je sve fiktivna priča koja se drži u magli, a ima mnogo pitanja posebno zašto je promijenjen prvobitni tekst zakona”, rekao je Crnadak. On je takođe rekao da je ovaj zakon dokaz da Vlada RS priznaje “turistu” Šmita, kojem je prilikom posjete Banjaluci MUP RS dao državničku pratnju, s zakon je, kako kaže, izmijenjen onako kako je tražio Šmit.

Politika

SJEDNICA SAVJETA MINISTARA: Hoće li SIPA dobiti zamjenika direktora?

Sjednica Savjeta ministara BiH biće održana danas, a na dnevnom redu naći će se i imenovanje zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), međutim pitanje je da li će do toga doći s obzirom na to da je ova tačka na prethodnoj sjednici skinuta sa dnevnog reda.

Podsjećanja radi, Ivica Bošnjak, zamjenik ministra bezbjednosti BiH, u maju je Savjetu ministara BiH uputio rang-listu na kojoj je prvorangirani Dragan Andrić. Ta pozicija zamjenika direktora SIPA upražnjena je gotovo godinu dana, odnosno od kada je Zoran Galić, tadašnji zamjenik direktora SIPA, pobjegao iz BiH u Hrvatsku i na taj način izbjegao hapšenje i krivični proces. Zvanično, Galić je sa dužnosti razriješen u oktobru 2024. godine i to na vlastiti zahtjev.

U međuvremenu, SIPA je ostala i bez direktora jer je Darko Ćulum napustio tu funkciju, ali barem zvanično, Savjet ministara BiH nije ga razriješio sa te funkcije, a situacija u SIPA je sad takva da je trenutno vodi glavni inspektor.

Iz tog razloga Jasmin Emrić, poslanik NES-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, u proceduru je uputio izmjene Zakona o SIPA koje bi se već sljedeće sedmice mogle naći pred poslanicima.

Emrić je naveo da je izmjene Zakona o SIPA u proceduru uputio kako bi se definisalo ko rukovodi Agencijom ako nema direktora ili zamjenika. Kako je rekao, trenutno zakonom je definisano da ako direktor nije u mogućnosti ispunjavati svoju dužnost, to čini zamjenik direktora, ali nije propisano šta ako nema ni zamjenika direktora SIPA, što je sada slučaj.

Ovaj zakon, ukoliko se pojavi pred poslanicima, vrlo lako bi mogao dobiti podršku s obzirom na to da je i SDA rekla da će glasati za njega, ali sve dok se ne usvoji u Domu naroda, od njegovog stupanja na snagu neće biti ništa.

U SDA su rekli da podržavaju sve aktivnosti koje imaju za cilj pronalaženje rješenja, ali da sve te aktivnosti treba posmatrati na način da se javnosti želi prikazati kao da nova većina u Predstavničkom domu nešto radi, iako, kako navode, nijedno pitanje u vezi sa deblokadom rada institucija BiH nisu riješili nakon smjene Nebojše Radmanovića iz SNSD-a sa mjesta člana Kolegijuma Predstavničkog doma u januaru ove godine.

Nastavi čitati

Politika

POSLANICI IMAU RIJEČ: Nastavljena redovna sjednica parlamenta Srpske

Redovna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nastavljena je danas u Banjaluci razmatranjem Nacrta zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju.

Pred poslanicima su i Nacrt zakona o zaštiti zdravlja stanovništva od duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje, Nacrt zakona o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj i Nacrt zakona o obilježavanju Dana žalosti.

Poslanici će razmatrati i Nacrt zakona o dopunama zakona o unutrašnjem platnom prometu – građanska inicijativa.

Skupština je juče po hitnom postupku razmotrila više akata među kojima je Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima.

Nastavi čitati

Politika

SKANDAL U MINISTARSTVU! Višestruka kršenja zakona otkrivena revizijom u Ministarstvu porodice, omladine i sporta RS!

Najnoviji izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora RS za 2024. godinu otkriva niz ozbiljnih kršenja zakona i nepravilnosti u radu Ministarstva porodice, omladine i sporta, na čijem je čelu Selma Čabrić.

Ministarstvo je, kako navodi revizija, dobilo mišljenje s rezervom u pogledu usklađenosti, a neke greške ponavljaju se iz godine u godinu, ukazujući na sistemske propuste i neodgovornost u upravljanju javnim sredstvima.

Među najznačajnijim kršenjima ističe se višestruko prekoračenje zakonskih odredbi vezanih za imenovanje vršilaca dužnosti sekretara i 2 pomoćnika ministra.

– Vlada Republike Srpske je, suprotno Zakonu o državnim službenicima, donijela akt o postavljenju vršioca dužnosti sekretara Ministarstva i dva pomoćnika ministra na period do 90 dana, i to više od tri puta uzastopno – ističe se u izvještaju revizije.

Pored toga, Ministarstvo je nezakonito angažovalo šest osoba duže od dozvoljenog perioda, dok je šest ugovora o djelu zaključeno za poslove koji predstavljaju redovnu djelatnost Ministarstva, što je direktno suprotno Zakonu o radu.

Problemi se ne zaustavljaju ni na nepravilnostima u zapošljavanju i ugovorima, već su evidentirane i nepravilnosti u priznavanju prava zaposlenih.

– Naknada troškova prevoza kod dolaska na posao i povratka sa posla priznato je bez vjerodostojne isprave o mjestu stanovanja, a novčane pomoći su odobravane bez potrebnih dokaza o osnovu za iste. Takođe, zabilježeni su propusti u obračunu i povratu putnih troškova, gdje povrat akontacija nije pravovremeno izvršen – navode revizori.

Revizija je ukazala i na ozbiljne propuste u oblasti javnih nabavki. Planirane nabavke vrijednosti gotovo pola miliona KM nisu sprovedene u skladu sa zakonom.

Nabavke robe i usluga obavljene su kroz 84 direktna sporazuma i druge netransparentne procedure, a pojedine nabavke stručnog usavršavanja i ugostiteljskih usluga uopšte nisu bile planirane u planu nabavki, niti su za njih donesene odluke o pokretanju postupka javne nabavke.

Posebno zabrinjava činjenica da su nabavke robe široke potrošnje i sportske opreme podijeljene u više direktnih sporazuma, čime je očigledno zaobiđen zakon koji zabranjuje dijeljenje predmeta nabavke.

Dodatno, Ministarstvo nije zaključilo ugovor za nabavku goriva i autokozmetike po osnovu okvirnog sporazuma, a na portalu javnih nabavki nisu objavljene obavijesti o dodjeli ugovora, što je još jedno kršenje Zakona o javnim nabavkama.

Glavna služba za reviziju podsjeća da su u okviru finansijske revizije za 2023. godinu Ministarstvu dato ukupno osam preporuka.
Iako su neke od njih provedene, četiri ključne preporuke koje se odnose na zapošljavanje, angažovanje po ugovorima o djelu, uspostavljanje sistema finansijskog upravljanja i kontrola, te primjenu Zakona o javnim nabavkama, nisu realizovane, čime su ostale otvorene značajne rizike od zloupotreba i neefikasnog upravljanja, prenosi Srpskainfo.

Nastavi čitati

Aktuelno