Društvo
POČELA SEZONA MLADOG LUKA! Zašto biste ga trebali uvrstiti u svoju ishranu

Mladi luk je bogat hranjivim tvarima te sadrži brojne vitamine i minerale.
Budući da je započela sezona mladog luka, poželjno bi bilo da što prije uvrstite u svoju svakodnevnu ishranu.
Dok se u Kini i nekim drugim azijskim zemljama češće koristi u kuhanim jelima, mladi luk u našim krajevima obično se servira kao salata.
Jestivi su i zeleni lisnati dio i bijela lukovica, a obično je blaži od običnog luka.
Pomaže kod prehlade i gripe
Budući da ima antibakterijska i antivirusna svojstva, odličan je za liječenje virusnih infekcija i infekcija gripe. Takođe, smanjuje višak sluzi i bori se protiv zimske hladnoće.
Pomaže kod probave
Mladi luk možete redovno konzumirati kako biste ubrzali probavu ako patite od ekstremnih problema s probavom sistemom kao što su gastritis, zatvor i drugi poremećaji.
Liječi natečena crijeva i zbog vlakana čini vaš probavni sistem vrlo aktivnim. Osobe koje imaju problema s probavom trebale bi dva puta dnevno konzumirati između 20 i 30 grama mladog luka, jednom ujutro i naveče.
Snižava nivo šećera u krvi
Spojevi sumpora prisutni u zelenom luku smanjuju nivo šećera u krvi povećanjem nivoa inzulina. Inzulin je neophodan za prenos šećera iz krvotoka u tjelesne stanice.
Dobar je za vaše oči
Osim karotenoida kao što su lutein i zeaksantin, zeleni luk sadrži vitamin A, koji igra vitalnu ulogu u održavanju normalnog vida i održavanju vaših očiju zdravim i jakim. Takođe, bore se protiv makularne degeneracije, stanja koje rezultira gubitkom vida te štite oči od upala.
Održava vaše srce zdravim
Vitamin C pomaže u snižavanju visokog holesterola i krvnog pritiska u tijelu, što smanjuje rizik od srčanih bolesti. Spojevi sumpora prisutni u ovom luku takođe pomažu u smanjenju rizika od koronarnih bolesti srca.
Jača imunitet
Budući da sadrže vitamine C i A, jačaju imunološki sistem i štite od infekcija. Takođe, kao bogat izvor vitamina C, štite tjelesno tkivo od oštećenja i upala djelujući kao antioksidans.
Sprečava želučane komplikacije
Mladi luk učinkovit je prirodni lijek za liječenje probavnih problema i sprečavanje dijareje, mučnine i drugih želučanih komplikacija. Osim toga, pomažu u poboljšanju vašeg apetita.
Pomaže u izgradnji zdravlja kostiju
Jedenjem tri glavice mladog luka svaki dan, naše tijelo dobiva dovoljno vitamina K za cijeli dan, blagotvorno kod gastrointestinalnih problema. Ovaj vitamin je važan za zgrušavanje krvi, ali i za zdravlje kostiju, a istraživanje izričito povezuje luk sa smanjenim rizikom od osteoporoze, prenosi Klix.ba.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 25 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ sutra će biti pretežno sunčano i malo toplije, sa maksimalnom dnevnom temperaturom do 25 stepeni Celzijusovih.
Ujutru će biti malo sviježije i pretežno vedro, a oko rijeka i po kotlinama prolazna magla, dok će duvati slab do umjeren sjeveroistočni vjetar, u Hercegovini umjerena do jaka bura.
Minimalna temperatura vazduha kretaće se od pet do devet, na jugu do 14, a maksimalna temperatura od 19 do 25 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U Republici Srpskoj i FBiH danas je umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa lokalnim pljuskovima, koji su ponegdje bili praćeni grmljavinom, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
OBAVJEŠTENJE ZA PENZONERE: Pomjerena isplata aprilskih penzija

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje je naveo da isplata kreće 6. maja.
Isplata aprilskih penzija ovog meseca pomjerena. Najstariji građani svoj novac mogu očekivati šestog dana u mjesecu maju, kada će novac biti isplaćen za tri grupe penzionera.
Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje na pitanja oko datuma isplata aprilskih penzija i ostalih prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja za april 2025. godine, naveo je da isplata kreće 6. maja.
Penzionerima samostalnih delatnosti, poljoprivrednim i vojnim penzionerima penzije za april biće uplaćene 6. maja na tekuće račune, a istog dana počeće isplata na kućne adrese i na šalterima isporučnih pošta, kažu iz PIO Fonda Srbije.
Za penzionere iz kategorije zaposlenih isplata penzija za april biće 10. maja na tekuće račune, a od 12. maja počeće isplata na kućne adrese i na šalterima isporučnih pošta. Isplata penzija za april za penzionere Fonda PIO kojima je prebivalište u državama nastalim na prostoru bivše SFRJ počinje 9. maja 2025. godine.
Društvo
ŽIVOT NA IVICI: Kako građani Srpske preživljavaju uz rastuće troškove i stagnirajuće plate?

U sjenci statističkih podataka ali i trenutne političke krize kojoj se ne nazire kraj krije se svakodnevna borba građana Republike Srpske i Bosne i Hercegovine. Svi oni jednako su u guši.
Naime, martovska sindikalna potrošačka korpa u Republici Srpskoj od 2.700,44 KM stoji kao suhi statistički podatak koji krije gomilu ekonomskih izazova sa kojima se suočavaju porodice, dok prosječna neto plata od 1.476 KM pokriva jedva nešto više od polovine neophodnih troškova.
Porodični budžeti pod konstantnim su pritiskom. Najveći dio odlazi na osnovne potrebe – 1.237 KM samo za prehranu, što predstavlja gotovo čitavu prosječnu platu radnika u građevinarstvu. Kada se tome dodaju troškovi stanovanja i komunalnih usluga od 664 KM, jasno je zašto mnogi građani provode besane noći razmišljajući kako preživjeti do sljedeće plate.
Za veliki broj porodica, kraj mjeseca postao je period matematičkih akrobacija. Mnogi su prinuđeni birati između plaćanja računa za grijanje ili kupovine novih cipela za dijete. Oni zaposleni u slabije plaćenim sektorima poput ugostiteljstva ili prerađivačke industrije, sa primanjima koja jedva prelaze 1.200 KM, posebno su ranjivi.
Uz ove podatke dodajmo i da je povećanje plate u odnosu na februar bilo 1 KM. Da dobro čitate.
Kontrast između različitih sektora dodatno naglašava društvene nejednakosti. Dok zaposleni u finansijskom sektoru uživaju u prosječnoj plati od 2.078 KM, radnici u sektoru nekretnina moraju se snaći sa gotovo upola manjim iznosom od 1.179 KM. Ova razlika stvara društvo podijeljeno na one koji mogu priuštiti sindikalnu potrošačku korpu i većinu koja mora živjeti sa kompromisima.
Ekonomska realnost tjera građane na kreativnost, ali i na teške odluke. Mnogi se okreću dodatnim poslovima, prekovremenom radu ili različitim oblicima neformalne ekonomije. Tenzija između rastućih troškova i stagnirajućih plata postaje svakodnevica koja oblikuje životne odluke – od odgađanja zasnivanja porodice do odustajanja od daljeg obrazovanja zbog finansijskih ograničenja.
Iako statistički podaci govore jednim jezikom, iza svakog broja krije se ljudska priča o prilagođavanju, odricanju i nadi da će naredni mjesec donijeti poboljšanje. Dok se raspravlja o makroekonomskim pokazateljima i politici, obični građani nastavljaju svakodnevnu borbu za dostojanstven život, pokazujući izuzetnu otpornost u suočavanju sa ekonomskim izazovima koji ostaju konstanta u njihovim životima.
-
Svijet2 dana ago
NI TAMO NISU MOGLI BEZ SKANDALA! Zelenski i supruga prekršili STROGI KODEKS
-
Banjaluka2 dana ago
DRAMA U ELEKTROTEHNIČKOJ ŠKOLI U BANJALUCI! Đaci optužili direktoricu da je poslala SVOG SINA u Beč
-
Banjaluka2 dana ago
OPTUŽEN I DIREKTOR MEDICINSKE ŠKOLE! Sakrio dopis o putovanju u BEČ?
-
Politika3 dana ago
ORUŽANA POBUNA! BIVŠI SAVJETNIK ŽELJKE CVIJANOVIĆ: Karan je saizvršilac krivičnog djela sprečavanja SIPA-e u privođenju
-
Politika2 dana ago
VUKOVIĆ ŽESTOKO UDARIO NA ŠPIRIĆA: “Politička lešina zbog koje narod mrzi politiku”
-
Politika1 dan ago
CVIJANOVIĆ PORUČILA BEĆIROVIĆU! “Nisi nadležan”
-
Politika1 dan ago
DODIKOV ODGOVOR DENISU! “Srpska je napadnuta od KRETENA kao što je Bećirović”
-
Politika2 dana ago
KARAN UPOZORAVA! “Intervencija na Ustav BiH o statusu Distrikta Brčko automatski znači NEZAVISNOST SRPSKE”