Connect with us

Politika

POČETAK KRAJA VLASTI? Politički haos u Parlamentu BiH!

Ne nazire se kraj turbulencijama u Parlamentu BiH nakon što je, prvenstveno, otvoren proces promjene partnera iz Srpske u vlasti u Sarajevu, ali upućeni ističu da ništa nije nemoguće i da su, matematički, moguće razne kombinacije u raspodjeli uloga do kraja ovog mandata.

Nakon što je nedavno SNSD zatražio smjenu ministra inostranih poslova BiH Elmedina Konakovića (NiP), a u međuvremenu ostao bez predstavnika u Kolegijumu Predstavničkog doma Parlamenta, kada je glasovima Bošnjaka i opozicije iz Srpske razriješen dužnosti Nebojša Radmanović, pokrenute su brojne priče o tome da je na sceni početak kraja sadašnje vlasti, o čemu je govorio i Konaković, tvrdeći da “trojka” ne želi SNSD više za partnera.

To je podgrijalo ranije priče da se, poslije jednog glasanja i u Domu naroda, ljulja fotelja Nikoli Špiriću (SNSD) u rukovodstvu Doma te dalo vjetar u leđa opoziciji iz Srpske, odnosno PDP-u, SDS-u i Listi za pravdu i red da u vlasti zamijene SNSD, a čeka se i stav HDZ-a BiH, koji ćuti za sada.

Srpske stranke će, prema najavi, stav o svemu zauzeti danas.

– Dok se bivši koalicioni partneri optužuju i svađaju, nakon što su uzalud potrošili dvije godine, mi nastavljamo da radimo – napisao je juče na društvenim mrežama funkcioner PDP-a Igor Crnadak, navodeći i to da će sastanak biti danas u poslijepodnevnim časovima u Banjaluci.

Prema nezvaničnim navodima jedna od tema je zajednički dokument koji će do kraja ove sedmice predstaviti bošnjačkom bloku “trojka” koji predvode SDP-BiH, NiP i NS te i HDZ-u.

Delegat u Domu naroda Parlamenta BiH Nenad Vuković (PDP) ističe da će poslije sastanka dosta stvari biti jasnije, dodajući da ga “pucanje ljubavi” na nivou BiH nije iznenadilo, jer je “funkcionisala na bazi ucjena i trgovine zarad ličnih interesa”.

– Nadam se da će se naći nova ekipa koja će ubrzano voditi procese ka EU, ali na način da Republika Srpska zadrži svoje ingerencije iz Dejtona – rekao je za “Glas” Vuković, koji očekuje otklon HDZ-a i Dragana Čovića od SNSD-a i to na “elegantan način, kako to samo on zna”.

Ko bi mogao da čini tu novu, ekipu niko ne prognozira u potpunosti, ali oni koji prate procese tvrde da ništa nije nemoguće pa ni to da SDA ponovo uđe u vlast. To je podgrijala jučerašnja inicijativa SDA i DF-a za smjenu Konakovića zbog, između ostalog, povezanosti sa licima iz narko-kartela “Tito i Dino”, neodržavanja samita u Neumu te učešća u nezakonitom produžavanju mandata vršiocu dužnosti agenta Savjeta ministara pred Evropskim sudom za ljudska prava, što je omogućilo aktivnosti tog lica u osporavanju prvostepene presude u predmetu “Kovačević”.

Inicijativu je potpisano 11 poslanika, a zamjenik šefa Kluba SDA Edin Ramić za “Glas” kaže da se nada će biti dovoljno ruku za smjenu Konakovića.

– Nismo razgovarali pojedinačno sa strankama, ali iz javnih stavova poslanika očekujemo širu podršku – rekao je Ramić i dodao da je rano za razgovore o istiskivanju “trojke” iz vlasti, a vraćanju SDA.

Upućeni ističu da je u svjetlu tih okolnosti teško reći ko će se izboriti da bude dio neke nove većine na nivou BiH. Matematika, naime, dozvoljava sve. Predstavnički dom broji 42 člana, od kojih je 28 iz FBiH, 14 iz Srpske, a postoji nekoliko varijanti u kojima je moguća Konakovićeva smjena. Jedna je da “za”, uz SDA i DF, glasaju SNSD, Srpski klub (Ujedinjena Srpska i DEMOS) i HDZ i tada bi bila potrebna 22 glasa, a u drugoj opciji morali bi, na primjer, umjesto HDZ-a da glasaju SDS-PDP-Lista za pravdu i red.

Matematika dozvoljava još jednu mogućnost, a to je da uz SNSD, Srpski klub, SDA i DF stanu i dva poslanika NES-a, Šemsudin Mehmedović, koji djeluje kao nezavisni poslanik, a mandat je osvojio na listi SDA te Aida Baručija, kadar Bosanskohercegovačke inicijative Kasumović Fuad (BHI-KF) koja je nedavno napustila klub Naše stranke, jer stranke “trojke” nisu ispunile obećanja.

Da će i februar biti turbulentan za “Glas” ističe i šefica Kluba SNSD-a Sanja Vulić. Podsjećajući da su uputili zahtjev za sazivanje hitne sjednice i izbor Branislava Borenovića (PDP) za drugog zamjenika predsjedavajućeg nakon razrješenja Nebojše Radmanovića, ističe da postoje naznake da bi ta sjednica mogla da bude oko 5. februara.

– Tih dana bi moglo biti više hitnih sjednica za dan ili dan za danom, tako da će biti burno – rekla je Vulićeva uz opasku da činjenice ukazuju na to  da je iz SNSD-a i HDZ-a BiH došlo najviše prijedloga zakona sa oznakom EU, a da nijedan nije predložen od stranaka “trojke”.

Politika

BORBA SVIM PRAVNIM SREDSTVIMA Stanivuković: Istrajaćemo u odbrani zemljišta koje pripada našem gradu

Svim pravnim sredstvima, u skladu sa zakonom, borićemo se za zemljište Poljoprivredne škole vrijednosti preko 150 miliona KM, jer to pripada našem gradu i građanima.

Poručio je gradonačelnik Draško Stanivuković.

Kako je istakao, podnijeli smo reviziju Vrhovnom sudu na presudu Višeg privrednog suda, kao i dvije urgencije, jer je naša dužnost da istrajemo u odbrani onoga što pripada našem gradu i građanima.

Foto: S.Ćuković

-Poljoprivredna škola je dobila zemljište na korištenje za vaspitno-obrazovne svrhe, a ne za kriminalne radnje sa fiktivnim firmama i preprodaju tajkunima. Nastavljamo borbu za svaki pedalj zemlje koja pripada našem gradu – zaključio je gradonačelnik.

Nastavi čitati

Politika

VLAST IZNAD SVEGA! Minić ignoriše apelaciju Ustavnom sudu

Vlada Republike Srpske će raditi transparetno, a ministri će imati obavezu da dostave planove šta će sve raditi u narednih 100 dana, obećao je predsjednik Vlade Savo Minić na prvoj press konferenciji nakon konstitutivne sjednice nove Vlade. U četvrtak 11.septembra biće održana prva zvanična sjednica sa dnevnim redom. Sada je i zvanično. Savo Minić je novi predsjednik Vlade Srpske. Uprkos brojnim upozorenjima da je ova Vlada neustavna, republički Službeni glasnik je objavio odluku da je izabrana nova Vlada. Minić obećava da će raditi bez skrivanja informacija i da će svi mediji biti upoznati sa svim aktivnostima vlade kroz konferencije za medije nakon svake sjednice Vlade koja se po pravilu održava svakog četvrtka.

„Svi mediji će imati najkasnije do srijede kompletan dnevni red sjednica Vlade RS, a ne da se objavljuju neka odluke u toku sjednice. Sve će biti transparentno nema potrebe za nedoumicama. U toku ovog mjeseca imaćemo sjednicu Vlade van sjedišta najvjerovatnije u Trebinju“, kaže novi predsjednik Vlade RS. Kad je u pitanju stanje u Šumama Srpske, koje je u prvih šest mjeseci ove godine u minusu 5 miliona KM,a koje je bilo u Minićevom resoru dok je bio ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, i ovaj put čuli smo samo obećanja da će se do kraja godine preduzeti značajni koraci u saniranju stanja u Šumama.

„Jedino što ostavljam sebi u obavezu i tu ću biti uključen je stanje u Šumama i tu postoje određene veoma bitne aktivnosti koje se vode i koje će do kraja godine napraviti pomak u Šumama“, ističe Minić.

Dok ministri i premijer preuzimaju svoje dužnosti, i dalje postoje oni koji smatraju da je Vlada neustavna. Ovaj put su bošnjački delegati u Domu naroda Parlamentrane skupštine BiH poslali apelaciju Ustavnom sudu BiH zbog imenovanja Vlade. Minić kaže, neka svako radi svoj posao. „Oni rade svoj posao mi radimo svoj posao, mi smo završili dio koji se odnosio na Republiku Srpsku i prošlo je kako sam i rekao da će proći, a kažem da će i ta apelacija proći, kad je u pitanju Vlada, kako treba tako da ne želim se tim baviti“, smatra Minić.

Ono što osporava novu Vladu je to da je mandat novom premijeru Savi Miniću 23.avgusta dodijelio Milorad Dodik, iako je pet dana ranije prestao biti predsjednik Republike Srpske odlukom Suda BiH. Upravo zbog toga, prijevremeni izbori za novog predsjednika Srpske biće održani 23.novembra.
BN

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ SA VLADIKOM FOTIJEM “Njegova mudrost uvijek donosi smiraj i nove vidike”

Predsjednik PDP-a Draško Stanivuković sastao se sa Njegovim Preosveštenstvom Vladikom Fotijem, ističući da mu ovakvi susreti daju posebnu snagu i smirenost uoči važnih odluka i sastanaka.

– Prije i poslije važnih sastanaka, susreta i odluka volim da razgovaram sa Njegovim Preosvještenstvom Vladikom Fotijem. Tako je bilo i ovaj put. Njegova mudrost i riječi uvijek otvaraju nove vidike, donose smirenost i snagu da važne odluke donosimo trezveno i odgovorno – rekao je Stanivuković.

On je naglasio da razgovori sa Vladikom Fotijem predstavljaju dragocjeno iskustvo koje mu pomaže da političke izazove posmatra iz šire i dublje perspektive, te da se odluke donose u interesu naroda.

Nastavi čitati

Aktuelno