Connect with us

Društvo

Policiji niko nije prijavio otrov u parku za pse u Banjaluci

Objava na društvenim mrežama da neko stavlja otrov u hranilice i posudice za vodu koje su postavljene u parku za pse uspaničila je vlasnike pasa, dok iz Policijske uprave (PU) ističu za “Nezavisne” da građani nisu prijavili ovaj problem.

“Uvidom u službene evidencije utvrdili smo da nije evidentirana niti jedna prijava od strane građana u vezi s otrovom u parku za pse”, istakli su iz PU Banjaluka.

Mještani su upozorili sve sugrađane i vlasnike pasa putem društvenih mreža da, ukoliko izvode svoje ljubimce, ne vode iste više u park za pse u Banjaluci.

“Neko je počeo stavljati otrov u hranilice i posudice za vodu te zato u park skoro više niko i ne dolazi”, saopštili su oni.

Kako je za “Nezavisne novine” rekao Goran Milojević, predsjednik Udruženja za zaštitu životinja “Kerber”, na kojoj je i objavljeno upozorenje, vlasnici pasa su vodili pse veterinaru.

“Psi su u dobrom stanju, ali prema riječima njihovih vlasnika u parku za pse kod tržnog centra ‘Delta’ nalazio se otrov”, kazao je on.

Dodao je da su vlasnici na vrijeme odveli pse na pregled te da su očistili park od otrova.

“Ne znam kako bi neko ovo mogao da uradi, kome smetaju psi. Ovo stvarno nema smisla”, kazao je Milojević i dodao da se nada da će se ovo riješiti u što kraćem roku.

Iz Udruženja “Help animals”, na čijoj stranici je takođe objavljeno ovo upozorenje, istakli su za “Nezavisne novine” da nemaju detaljnije informacije osim teksta koji je objavljen.

“Ovo osuđujemo jer kome bi normalnom palo na pamet da ide ostaviti otrov na mjesto koje je predviđeno za igru pasa”, naglasili su oni.

Iz Gradske uprave su naveli da se u ovakvim situacijama mora obavijestiti policijska uprava jer je riječ o krivičnom djelu.

Društvo

DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.

Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.

Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.

Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.

Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.

U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.

Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.

Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.

Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.

Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.

Nastavi čitati

Društvo

REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.

Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.

Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.

Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.

„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.

Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.

Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.

Nastavi čitati

Aktuelno