Connect with us

Društvo

PORAZNO! Djecu vraćaju tamo gdje su ih tjerali da prose

U BiH je lani registrovano 37 žrtava trgovine ljudima, od čega 25 maloljetnika, koji su najčešće iskorištavani za prosjačenje, a naši sagovornici ističu da je najveći poraz što se ta djeca vraćaju u sredinu u kojoj su bila eksploatisana.

Naime, Savjet ministara BiH je na sjednici održanoj u utorak usvojio izvještaje Ministarstva bezbjednosti o stanju u oblasti borbe protiv trgovine ljudima i o implementaciji Strategije suprotstavljanja trgovini ljudima u BiH za 2024, a navodi se da je od navedenog broja žrtava trgovine ljudima bio 21 muškarac i 16 žena.

“Među žrtvama trgovine 12 ih je bilo punoljetno, a 25 žrtava su maloljetnici. Dominantni oblik eksploatacije žrtava trgovine bilo je prosjačenje, gdje je zabilježeno 12 slučajeva, dok je osam žrtava korišteno za radnu eksploataciju, a njih šest je bilo seksualno iskorištavano”, navodi se u saopštenju.

Dodaju da su lani 24 žrtve bile državljani BiH, a 13 strani državljani, među kojima je osam državljana Turske, po jedna iz Rusije, Hrvatske i Njemačke, a dvije žrtve su državljani Avganistana.

“U izvještajnom periodu u sigurnim kućama su boravile 24 žrtve trgovine ljudima. Među žrtvama trgovine ljudima je bilo 67 odsto djece. Istovremeno je zabilježen porast broja stranih državljana žrtava trgovine ljudima, najviše iz Turske”, ističe se.

Sociolog Mirjana Čeko za “Nezavisne” ističe da trgovina ljudima predstavlja ozbiljan društveni problem, koji se ne može posmatrati samo kroz brojke.

“Najčešći oblik eksploatacije kroz prosjačenje posebno pogađa djecu koja dolaze iz siromašnih, često etnički marginalizovanih sredina, a koja su izložena višestrukim oblicima zanemarivanja. Ovdje ne govorimo samo o kriminalu, već o simptomima dubljih strukturalnih nejednakosti”, istakla je Čeko.

Kako kaže, kada društvo dozvoli da djeca odrastaju bez osnovnih uslova za život, obrazovanja i zaštite, ono zapravo normalizuje eksploataciju.

“Trgovina ljudima je povezana sa siromaštvom, institucionalnom zanemarenošću, nedovoljnom koordinacijom službi i široko rasprostranjenim društvenim predrasudama. Zato je borba protiv trgovine ljudima, a posebno protiv eksploatacije djece, mnogo više od sprovođenja zakona. Ona podrazumijeva ulaganje u preventivne mehanizme, rad na terenu, osnaživanje porodica i lokalnih zajednica”, kazala je Čeko i dodala da je potrebno razviti sistem koji će prepoznati i na vrijeme reagovati na rizike, ali i društvo koje će imati nultu toleranciju prema svakoj vrsti iskorištavanja.

“Svaka eksploatisana djevojčica ili dječak podsjećaju nas da se promjene neće desiti same od sebe. One zahtijevaju političku volju, odgovornost institucija i kolektivnu svijest da ljudsko dostojanstvo nema cijenu”, naglasila je ona.

I Gordana Rajić, ombudsman za djecu Republike Srpske, ističe da trgovina djecom predstavlja ozbiljno kršenje osnovnih prava djeteta i jedan je od najtežih oblika nasilja nad djecom.

“Posebno zabrinjava podatak da je prosjačenje djece najzastupljeniji oblik trgovine djecom u BiH, pri čemu se većina slučajeva odvija unutar porodica ili šire rodbinske mreže. Djeca se svakodnevno izlažu opasnim uslovima, često prisiljena da satima borave na ulicama bez hrane, zaštite ili nadzora, dok novac od prosjačenja završava u rukama odraslih koji ih iskorištavaju”, rekla je Rajićeva za “Nezavisne” i dodala da u mnogim slučajevima nadležni organi tretiraju ovu djecu kao počinioce prekršaja, a ne kao žrtve trgovine ljudima, što dodatno otežava njihovu zaštitu i oporavak.

“Još je poraznije kada se djeca, nakon što budu identifikovana kao žrtve, vraćaju u istu sredinu u kojoj su bila eksploatisana, bez adekvatne procjene rizika ili kontrole nad roditeljima/starateljima. Djeca iz marginalizovanih zajednica, naročito romska djeca, posebno su ranjiva – izložena su ne samo fizičkoj eksploataciji, već i stigmatizaciji, uskraćena za obrazovanje i osnovne uslove za dostojanstven život”, naglašava Rajićeva.

Navodi da prosjačenje djece mora biti jasno prepoznato kao oblik trgovine ljudima. “Neophodno je razviti mehanizme za identifikaciju žrtava među djecom koja prose, uz adekvatnu zaštitu i izmještanje iz sredina koje ih eksploatišu, te obavezno uključivanje centara za socijalni rad, policije, obrazovnih i zdravstvenih ustanova u rani odgovor”, dodala je.

Djeci žrtvama, kako kaže, mora se osigurati psihološka i socijalna podrška, pravo na školovanje i siguran smještaj, kao i dugoročni plan reintegracije.

“I konačno, institucije pravosuđa moraju odgovorno goniti odrasle koji koriste djecu u svrhu prosjačenja. Nijedno dijete ne smije biti na ulici, ni kao žrtva, ni kao optuženi. Prosjačenje nije izbor te djece, već posljedica siromaštva, marginalizacije i, u previše slučajeva, organizovane trgovine ljudima. Svi zajedno – institucije, roditelji, obrazovne ustanove, mediji i građani – moramo djelovati brzo, odgovorno i koordinisano kako bismo zaštitili najranjivije članove društva”, zaključuje Rajićeva.

Društvo

SNAŽNA PROMJENA VREMENA ZA VIKEND! Očekuju se padavine, jak vjetar i grad

Meteorolozi u Hrvatskoj za vikend najavljuju veliku promjenu vremena, pad temperature za 15 stepeni, obilnu kišu, vjetar, grad i pijavice na Jadranu.

Državni hidrometeorološki zavod je povodom predstojeće promjene vremena saopštio da će uslijediti izražena promjena vremena s ponegdje intenzivnim padavinama i vjetrom. Za sutra je na snazi i narančasto upozorenje za zagrebačko i splitsko područje zbog mogućih grmljavinskih nevremena i obilnije kiše. Povremeno će padati kiša, nerijetko i u obliku izraženih pljuskova s grmljavinom, a vjerovatna su i grmljavinska nevremena praćena prolazno jakim i olujnim vjetrom.

Lokalno je moguć i grad, a na Jadranu pojava pijavica. Najviše treba računati na obilnu kišu, prenose hrvatski mediji.

Najintenzivnije padavine očekuje se u drugom dijelu subote i u noći na nedjelju. Na sjevernom Jadranu, planinskim i centralnim dijelovima Hrvatskoj vjerovatne su znatne količine kiše u kraćem periodu pa su moguće i poplave. Osjetno će osvježiti. Linker
Smirivanje situacije dolazi krajem vikenda, ali već početkom naredne sedmice stiže nova kiša, pa će lokalno biti izraženih pljuskova s grmljavinom, prvo duž obale. Ponovno je najizraženija kiša vjerovatnija u noći između ponedjeljka i utorka.

Utorak će biti i vjetrovit, u unutrašnjosti uz umjeren do jak sjeverni i sjeveroistočni vjetar, dok će duž obale postepeno jačati bura i tramontana.

Smirivanje vremena izgledno je u utorak uveče.

Nastavi čitati

Društvo

KAO U FILMOVIMA! Policija pretresa objekte šefa kavačkog klana

Policija je jutros upala u objekte na crnogorskom primorju koji su u vlasništvu Radoja Zvicera, odbjeglog šefa kavačkog klana.

Za sada nije poznato da li se kontrole i pretresi sprovode u sklopu konkretnog krivičnog postupka, ili je riječ o operativnim provjerama u okviru šire bezbjednosne akcije.

Na zahtjev crnogorske kancelarije Interpola za Zvicerom je 9. maja raspisana i javno objavljena crvena potjernica, a Crna Gora potražuje ga zbog šest teških ubistava, ubistva, ubistva u pokušaju, krijumčarenja droge, pišu crnogorske Vijesti.

Nastavi čitati

Društvo

OVO MORATE ZNATI Evo šta je dozvoljeno unijeti u EU tokom ljetnjih putovanja?

Tokom ljetnje sezone, kada veliki broj ljudi putuje u zemlje Evropske unije iz država koje nisu članice, važno je znati šta je dozvoljeno unijeti u ličnom prtljagu. Evropska komisija objavila je smjernice koje jasno definišu ta pravila.

Unošenje mesa, mlijeka i proizvoda koji ih sadrže nije dozvoljeno. Ova zabrana važi bez obzira na količinu i bez obzira da li su proizvodi namijenjeni za ličnu upotrebu. Ista pravila primjenjuju se i na robu naručenu putem interneta ili poslatu poštom.

Izuzeci postoje za određene prehrambene proizvode, koji se mogu unijeti u ograničenim količinama, isključivo za lične potrebe. Dozvoljeni su voće i povrće, jaja i proizvodi od jaja, med, kao i ograničene količine ribe i ribljih proizvoda, dok je za biljke i životinje zaštićenih vrsta uglavnom potrebna posebna dozvola, prenosi RTCG.

Što se tiče alkohola i duvanskih proizvoda, moguće ih je unijeti bez dodatnih troškova ako su u razumnim količinama i namijenjeni isključivo za ličnu upotrebu. Dozvoljeno je do četiri litre običnog vina, do dvije litre pjenušavog vina ili vina sa dodatim alkoholom, 16 litara piva ili jedan litar žestokog pića koji ima više od 22% alkohola. Kada je riječ o duvanu, pravila određuju zemlje članice, ali propisane količine ne mogu biti strože od minimalnih EU smjernica – 800 cigareta, kilogram duvana, 10 litara jakog alkohola, 20 litara vina sa dodatim alkoholom, 90 litara običnog vina i 110 litara piva.

Za ostalu robu, uključujući parfeme i poklone, dozvoljen je unos u vrijednosti do 300 evra po putniku, odnosno 430 evra za putnike koji dolaze avionom ili brodom. Za mlađe od 15 godina, limit može biti niži – 150 evra, u zavisnosti od nacionalnih pravila. Takođe, u vozilu je dozvoljeno nositi do 10 litara goriva u prenosivom rezervoaru, uz pun rezervoar u automobilu.

Kada je riječ o putovanjima unutar Evropske unije, pravila su znatno liberalnija.

Dozvoljeno je slobodno unošenje mesa, mliječnih proizvoda, voća, povrća i biljaka, pod uslovom da su porijeklom iz neke od članica EU i da ne predstavljaju rizik po zdravlje ili biljnu zaštitu.

Ograničenja se odnose isključivo na količine koje jasno ukazuju da su namijenjene ličnoj upotrebi, a ne komercijalnoj distribuciji. Ipak, preporučuje se da putnici, prije puta, provjere eventualne posebne smjernice zemlje u koju ulaze, jer se granične kontrole i nacionalni pragovi mogu razlikovati.

Putnicima se savjetuje da se prije putovanja dodatno informišu na sajtu carinske uprave zemlje u koju putuju, kao i da poštuju propisana ograničenja kako bi izbjegli zapljene, kazne ili druge posljedice na granici.

Nastavi čitati

Aktuelno