Connect with us

Region

POSLANICA DRAGINJA ŠOKIRALA SRBIJU! Predložila da VUČIĆ DOŽIVOTNO bude predsjednik (VIDEO)

U Narodnoj skupštini Srbije poslanici često budu veoma kreativni i dosjetljivi pa sjednice koje znaju trajati i nekoliko dana često učine zanimljivim. Ovog puta, monotonost zasjedanja i političkih tema “začinila” je Draginja Vlk ispred Srpske napredne stranke (SNS).
Iako se srpska politika koju predvodi Aleksandar Vučić zalaže i teži ka demokratiji, zastupnica Vlk i “njene prijateljice i rođaci” imaju, možda, malo drugačiji pogled na to.

Naime, Vlk je tokom svog obraćanja na skupštinskoj sjednici izjavila kako su ljudi bliski njoj zadovoljni načinom Vučićevog vođenja države, te se pitaju na koji način bi se njemu mogao produžiti mandat doživotno, prenosi Klix.


“Nebrojano veliki broj mojih prijateljica i rođaka kažu da su izuzetno zadovoljne obraćanjem Vučića i zapravo su me pitale na koji način može da se produži mandat predsjedniku da vlada doživotno”, izložila je Vlk, na šta je Ivica Dačić opomenuo ostale poslanike sa riječima “šta je smiješno”.

Nedavno se u Narodnoj skupštini Srbije vodila zanimljiva polemika koja je privukla mnogo pažnje. Tada je Vučić, predstavljajući poslanicima izvještaj o Kosovu, od šefa poslaničke grupe “Zeleno – levi klub” Radomira Lazovića dobio citiranje jedne turbo-folk pjesme koja broji riječi “Tu lutaš, bebo. Skren’o si s puta, bebo”.

Region

STIGLA POTVRDA IZ ŠPANIJE! “Glasaćemo PROTIV članstva tzv. Kosova u SE”

Ministarstvo spoljnih poslova Španije potvrdilo je da će ta zemlja zadržati svoju poziciju prema Prištini po pitanju članstva u Savjetu Evrope, odnosno da će biti protiv.

“Što se tiče Komiteta ministara, gdje je iznijeta pozicija Španije, ono što možemo da kažemo jeste da Španija ostaje pri svom stavu o Kosovu”, rečeno je iz španskog ministarstva za Kljan Kosova.

Navodi se i da Španija ne vidi drugi način za rješavanje sporova između Prištine i Beograda osim dijaloga, zbog čega Madrid podržava dijalog kojem posreduje visoki predstavnik Evropske unije.

Protiv članstva tzv. Kosova u Savjetu Evrope glasaće Mađarska, potvrdio je ranije šef diplomatije Peter Sijarto, a ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je juče da mu je šefica rumunske diplomatije Luminica Odobesku rekla da će ta zemlja glasati protiv prijema tzv. Kosova u Savjet Evrope.

Izjašnjavanje o zahtjevu tzv. Kosova na plenarnoj sjednici PSSE predviđeno je za danas.

Konačnu odluku o prijemu tzv. Kosova u Savjet Evrope donosi Komitet ministara na sjednici koja bi trebalo da bude održana od 16. do 17. maja u Strazburu.

Nastavi čitati

Region

OGLASIO SE I NESTOROVIĆ “Rezolucija o Srebrenici opominje Srbe da RASKRSTE SA ZAPADOM”

Poslanik u Skupštini Srbije Branimir Nestorović ocijenio je da rezolucija o Srebrenici čije se usvajanje priprema u Generalnoj skupštini UN pokazuje da Srbija i srpski narod treba da se raziđu sa Zapadom i budućnost grade na drugoj strani.

Govoreći o mogućim efektima rezolucije o Srebrenici, Nestorović je poručio da Srbiju i Srbe ta rezolucija, ukoliko bude usvojena, ne obavezuje baš nimalo, osim što ih opominje da imaju ozbiljne neprijatelje – Francuze, Nijemce, Amerikance i ostale zapadne zemlje.

“Nadam se da će ta rezolucija proizvesti efekte da se manemo više Zapada, budalaština i gubljenja vremena sa EU i drugim neprijateljima i konačno krenemo svojim putem, jer imamo potencijal i podršku supersila Kine i Rusije”, rekao je Srni Nestorović, osnivač pokreta “Mi–snaga naroda”.

On smatra da priprema rezolucije u Generalnoj skupštini UN i niz drugih događaja pokazuju da Srbija treba da tretira kao neprijateljske zemlje čiji čelnici kreiraju takve poteze, te podsjetio da je i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da više neće da koristi termin prijateljske nego partnerske zemlje.

Nestorović je izrazio uvjerenje da su sve rezolucije i pritisci beznačajni ako Srbija i Srbi promijene svoj pravac i odluče šta žele.

“Imamo podršku dve supersile – Kine i Rusije i prijateljskih zemalja poput Mađarske i Slovačke. Prema tome, šta će nam više taj Zapad? Zube potroših pričajući o tome”, rekao je Nestorović.

Bošnjački dio misije BiH pri UN jednostrano je, bez odluke Predsjedništa BiH, uz sponzorstvo dijela zapadnih zemalja, pokrenuo inicijativu za usvajanje nove rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN. Prethodno je prije devet godina Rusija stavila veto u Savjetu bezbjednosti UN na britansku rezoluciju o Srebrenici.

Nastavi čitati

Region

SRPSKA DELEGACIJA PODNIJELA AMANDMAN za odlaganje prijema Kosova u Savjet Evrope

Srpska delegacija u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope (PS SE) podnijela je danas 10 amandmana na tekst preporuke za prijem tzv. Kosova u Savjet Evrope (SE), a jednim od njih traži se odlaganje odluke o zahtjevu Prištine za članstvo.

U tekstu, u koji je Tanjug imao uvid, amandmanom pod brojem devet se predlaže da Skupština preporuči Komitetu ministara SE daodloži odluku o zahtjevu za članstvo dok Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija (SB UN), kako se navodi, “ne utvrdi ili odobri status Kosova i Metohije”.

Pored ostalog, srpska delegacija je tražila i da se paragraf 11 predloženog teksta izmeni tako da osnivanje ZSO bude preduslov za nastavak procesa razmatranja aplikacije tzv. Kosova, a ne post-pristupna obaveza kako stoji u preporuci.

Amandmanom pod rednim brojem dva, predloženo je brisanje trećeg paragrafa preporuke u kojem piše da “Skupština priznaje napredak koji je Kosovo postiglo u oblasti ljudskih prava, demokratije i vladavine prava i pohvaljuje napredak koji je napravila sadašnja vlada, uključujući u pogledu borbe protiv korupcije i građanskog partnerstva za istopolne parove”.

Amandmanom pod brojem tri zatražena je da se zamijeni paragraf pet i da piše: “Skupština smatra da težnje Kosova da se pridruži Savetu Evrope ne bi trebalo da naiđu na pozitivan odgovor. Članstvo bi dovelo do daljeg progona i nekažnjivosti, jer mnogi posebno etnički motivisani zločini ostaju nekažnjeni. Takođe bi omogućilo Savetu Evrope da ima veći nadzor nad domaćim dešavanjima i da upotrebi sve instrumente koji su joj na raspolaganju da doprinese konsolidaciji demokratije i vladavine prava. Odnos Kosova sa Evropskom unijom u velikoj meri zavisi od ispunjavanja ključnih odredbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, posebno onih koje se odnose na dijalog Beograda i Prištine i normalizaciju odnosa Beograda i Prištine.

Amandmanom pod rednim brojem četiri traži se zamena teksta paragrafa šest i predloženo da se zameni tekstom: “Potencijalno članstvo Kosova u Savetu Evrope predstavljalo bi kulminaciju kršenja osnovnih pravila i principa međunarodnog prava, uključujući, ali ne ograničavajući se na kršenje Povelje Ujedinjenih nacija. Članstvo u Savetu Evrope bi se razumelo kao negacija svih tih principa”.

Amandmanom pod rednim brojem 15 zatraženo je da se pre paragrafa 14 umetne tekst: “Potencijalna ratifikacija ili primena odredbi nekog od ugovora je bez prejudiciranja međunarodno-pravnog statusa Kosova i Metohije, kao teritorije pod međunarodnom upravom i kao delom Republike Srbije”.

Amandmanom pod rednim brojem 10 traži se izmena paragrafa 18 u kojem stoji: “Podržavajući članstvo Kosova u Savetu Evrope, Skupština je svesna okolnosti bez presedana u vezi sa ovom aplikacijom, pošto jedan broj država članica Saveta Evrope ne priznaje Kosovo kao državu. Diplomatija, dijalog i kompromis su neophodni kako bi se osiguralo da budući prijem Kosova ne stvori pukotinu u jedinstvu država članica Saveta Evrope, čime se potkopava duh samita u Rejkjaviku”.

Srpska delegacija zatražila je da umjesto toga stoji tekst: “Skupština je svesna okolnosti bez presedana ove aplikacije, pošto jedan broj država članica Saveta Evrope ne priznaje Kosovo kao državu. Diplomatija, dijalog i kompromis su neophodni kako bi se osiguralo da budući prijem Kosova ne ugrozi jedinstvo država članica Saveta Evrope, čime se potkopava duh Samita u Rejkjaviku, stoga, Skupština poziva Komitet ministara da obezbedi da Kosovo deluje u skladu sa Sporazumom o regionalnom predstavljanju i saradnji postignutom 24. februara 2012. godine u okviru dijaloga koji je pod okriljem Evropske unije i u potpunosti sprovodi druge sporazume postignute u okviru dijaloga pod okriljem EU”.

Na tekst preporuke o prijemu tzv. Kosova koju će sutra razmatrati poslanici u Strazburu podneto je 15 amandmana.

Nastavi čitati

Aktuelno