Connect with us

Društvo

POVEĆAN BROJ HOSPITALIZOVANE DJECE na UKC Srpske! VIRUS NAPADA PLUĆA

NA Klinici za dječje bolesti u Univerzitetskom kliničkom centru Banjaluka u posljednjih sedam dana je povećan broj djece sa dijagnozom bronhitisa.

Foto: D. Pozderović
Ovu informaciju su za potvrdili iz UKC Srpske u kojem kažu da se uprkos tome ne može govoriti o epidemiji.

– Hospitalizacije su vrlo kratke i djeca se uz terapijske preporuke vrlo brzo otpuštaju kući što znači da se ne radi o teškim kliničkim slikama. Svake godine u ovo vrijeme povećava se broj respiratornih infekcija izazvanih RSV virusom što nije ništa neuobičajeno – objašnjavaju u UKCRS.

Riječ je o respiratornim infekcijama izazvanim RSV virusom, odnosno Humani respiratorni sincicijalni virus koji se prenosi vazduhom i izaziva infekcije respiratornog trakta. Najčešće su ovim virusom “pogođene” bebe i djeca do dvije godine.

Ovu informaciju su potvrdili iz UKC Srpske u kojem kažu da se uprkos tome ne može govoriti o epidemiji.

– Hospitalizacije su vrlo kratke i đeca se uz terapijske preporuke vrlo brzo otpuštaju kući što znači da se ne radi o teškim kliničkim slikama. Svake godine u ovo vrijeme povećava se broj respiratornih infekcija izazvanih RSV virusom što nije ništa neuobičajeno – objašnjavaju u UKCRS.

Riječ je o respiratornim infekcijama izazvanim RSV virusom, odnosno Humani respiratorni sincicijalni virus koji se prenosi vazduhom i izaziva infekcije respiratornog trakta. Najčešće su ovim virusom “pogođene” bebe i djeca do dvije godine.

Bosa Đajić, pedijatar banjalučkog Doma zdravlja potvrđuje da je na nivou primarne dječje zdravstvene zaštite u posljednje vrijeme povećan broj beba sa respiratornim simptomima, koji su najvjerovatnije u pojedinim slučajevima uzrokovani RSV virusom.

– Naravno, identifikacija virusa se radi u specijalizovanim laboratorijama ukoliko postoji klinički interes za to. Na nivou primarne zdravstvene zaštite se može samo pretpostaviti da je uzrok tegoba RSV virus na osnovu uzrasta i kliničkog stanja djeteta. Najčešći simptomi infekcije RSV virusa su: kašalj, otežano disanje i povišena temperatura – objašnjava Đajićeva.

Kaže da je najviše zastupljen uzrast djece do dvije godine starosti. Terapija je uglavnom simptomatska koja podrazumijeva antipiretike (lijekovi za snižavanje temperature), te se preporučuje inhalatorna terapija kod otežanog disanja. U slučajevima bakterijske superinfekcije propisuje se i antibiotska terapija – navodi Đajićeva.

Pogoršanje je, kako kaže, najčešće propraćeno lošim opštim stanjem djeteta, visokom temperaturom, gubitkom apetita, kašljem i otežanim disanjem kao i promjenom u askulatornom nalazu na plućima đjeteta. Svakako da se u tim slučajevima rade i biohemijske i laboratorijske analize, te po potrebi i rendgenski snimak pluća. Neophodno je pratiti opšte stanje djeteta kroz redovne kontrole ili uputiti pacijenta na bolničko liječenje.

– Prema našim evidencijama mali broj đece iz specijalističkih ambulanti iz pedijatrije Doma zdravlja Banjaluka je upućen na bolničko liječenje, ispod 2 odsto – dodaje Đajićeva koja napominje da je cirkulacija ovog virusa uobičajena u zimskim mjesecima.

(SrpskaInfo)

Društvo

“SVIJET DA VIDI I SRPSKE ŽRTVE”: Postavljene fotografije stradalih uz put Bratunac – Srebrenica

Uz regionalni put Bratunac-Potočari – Srebrenica postavljene su fotografije više od 600 ubijenih srpskih civila i vojnika iz srednjeg Podrinja ubijenih i poginulih u proteklom ratu u BiH.

Fotografije su postavili potomci nastradalih i predstavnici Organizacije porodica poginulih iz Srebrenice i Bratunca.

Branimir Kojić, iz Organizacije porodica poginulih iz opštine Srebrenica ističe da je cilj postavljanja fotografija da se ukaže na to da su na ovom području stradali i Srbi, žene, djeca, starci, ali i pripadnici Vojske Republike Srpske.

– Ovo su fotografije Srba civila i vojnika koji su branili svoje kućne pragove. Ovo nisu fotografije ljudi koji su počinili genocid, kako to predstavljaju federalni mediji – rekao je Kojić.

Dodaje da postoje brojni pritisci i brojni komentari zbog postavljanja fotografija.

– Strašno je kakve komentare dobijamo. Šalju nam poruke rata. Mi želimo da pokažemo cijelom svijetu da su i ovdje stradali Srbi – naglasio je Kojić.

Ističe da je tokom marta i maja te nesretne godine stradalo 80 odsto stanovništva, te da su civili ciljano i planski ubijani.

– Očigledno je postojao plan da ovdje ne postoje pravoslavci i da se ne vidi svijeća srpskog domaćina. Nažalost, u velikoj mjeri su uspjeli. Podrinje je veoma stradalo i moramo svijetu da pokažemo istinu – ističe Kojić.

Dodaje da ni ranijih godina strane delegacije nisu marile za srpska stratišta, prenosi RTRS.

Nastavi čitati

Društvo

PRONAĐEN KRISTIJAN ĐUKELIĆ (15) iz Mrkonjić Grada koji je nestao u Budimpešti

U Budimpešti je pronađen Kristijan Đukelić (15) za kojim je porodica tragala nakon što je bio nestao u tom gradu, saznaju “Nezavisne novine”.

Kako nam je potvrđeno, dječak je pronađen nepovrijeđen i dobro je.

Inače, javnost je digla na noge informacija da je nestao dječak koji je sa bakom došao iz Bosne i Hercegovine u posjetu kod strica u Budimpešti.

On je u 13. kvartu naselja gdje su odsjeli nestao u utorak oko 11.30.

“Rekao je da ide do prodavnice i parka, ali se nije vratio. Od tada mu je telefon isključen. Na sebi je imao majicu crvene boje, bele Adidas patike, bijeli kačket i crni ruksak, crni sorc i tamne sunčane naočare”, navodilo se u objavi.

U potragu je odmah uključena policija, a na sreću on je danas pronađen živ i zdrav.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunce prži, ali stižu i pljuskovi

U petak, 4. jula 2025. godine, građane Bosne i Hercegovine očekuje pretežno sunčano i vrlo toplo vrijeme tokom većeg dijela dana. Ipak, u poslijepodnevnim i večernjim satima, naročito u Bosni, dolazi do pogoršanja vremenskih prilika.

S dolaskom oblaka u drugom dijelu dana, lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom očekuju se u Krajini, kao i u centralnim i sjevernim dijelovima Bosne. Riječ je o kratkotrajnim, ali intenzivnim padavinama koje bi mogle donijeti kratkotrajne probleme u saobraćaju i svakodnevnim aktivnostima.

Vjetar će biti slab do umjerene jačine – u Bosni će preovladavati sjeverni smjer, dok će u Hercegovini duvati južni i jugozapadni vjetar.

Jutarnje temperature kretaće se uglavnom između 13 i 19 stepeni Celzijusa, dok će na jugu zemlje biti znatno toplije, i do 25 stepeni. Dnevne temperature biće izuzetno visoke – u većem dijelu zemlje između 33 i 38 stepeni, dok će Hercegovina i pojedini krajevi na jugu dostići čak i do 41 stepen.

Građanima se savjetuje oprez, posebno u najtoplijem dijelu dana, uz dovoljan unos tečnosti, zaštitu od sunca i izbjegavanje fizičkih napora. Takođe, preporučuje se praćenje lokalnih vremenskih prognoza zbog mogućnosti iznenadnih pljuskova.

Nastavi čitati

Aktuelno