Connect with us

Banjaluka

POVODOM DANA GRADA: Tradicionalna Banjalučka transverzala u nedjelju

Planinarsko društvo Kozara organizuje tradicionalnu akciju Banjalučka transverzala, koja će biti održana u nedjelju, 27. aprila.

-Manifestacija predstavlja jedinstvenu priliku za istraživanje prirodnih ljepota i istorijskih lokaliteta jugoistočne obale Vrbasa, kombinujući rekreaciju i kulturno naslijeđe Banjalučkog kraja – navode organizatori Planinarsko društvo „Kozara“.

Okupljanje učesnika je predvieđeno u 8.30 ispred fabrike obuće “Bema”, a završetak manifestacije predviđen je u 17.00 časova uz domaći ručak na planinarskom domu “Šibovi”.

-Standardna ruta dužine oko 14,5 kilometara i kreće od tvornice obuće “Bema” preko Rajnerovog vrela, visoravni Trešnjik, Šehitluka i kanjona Suturlije, sve do planinarskog doma na Šibovima. Sam uspon se ocenjuje kao lagan do srednje težak, u zavisnosti od fizičke spreme učesnika. Staza pruža spektakularne vidike na Banja Luku, Vrbas i Spomenik palim krajišnicima na Banj Brdu, te prolazak atraktivnim i divljim kanjonom Suturlije – ističu organizatori.

Naime, Planinarsko društvo “Kozara” osnovano je 1936. godine i od tada kontinuirano razvija planinarske i rekreativne aktivnosti u banjalučkoj regiji.

Transverzala se tradicionalno organizuje u nedelju najbližu Danu grada Banje Luke, 22. aprila, kao dio proslave dana grada.

Banjaluka

BASARA: Društvo mora biti uz roditelje djece sa poteškoćama – UVIJEK I SVUDA

Potpisnica Odjeljenja za porodicu i demografiju, Adriana Basara iznijela je zabrinjavajuće činjenice koje roditelji djece sa poteškoćama u razvoju svakodnevno proživljavaju.

– Zamislite da vam neko kaže: Tvoja borba više ne vrijedi. Tvoje dijete više nije dijete. Više nemaš pravo da budeš roditelj njegovatelj. Zvuči surovo, zar ne? – navela je Basara.

Prema njenim riječima, pravo na status roditelja njegovatelja prestaje u trenutku kad dijete napuni 30 godina, bez obzira na to što dijete i dalje zahtijeva potpunu brigu i podršku.

Ona je takođe ukazala na još jedan problem – roditelji djece sa poteškoćama gube pravo na status roditelja njegovatelja i kada dijete počne pohađati osnovnu školu.

– Osnovna škola je obavezna za sve, a prisustvo roditelja na nastavi ne smije biti prepreka da ostvarite pravo na status roditelja njegovatelja – naglasila je Basara.

Djece sa poteškoćama u razvoju često provode samo nekoliko sati u školi, dok ostatak dana i dalje zahtijevaju potpunu njegu i podršku svojih roditelja, koji ostaju njihov primarni oslonac.

Roditelji djece sa poteškoćama, kako je Basara istakla, suočavaju se s još jednim problemom, nemaju radno-pravni status.

– Nemaju platu, imaju samo nadoknadu. Nemaju penziono i zdravstveno osiguranje. A njihova borba traje 24/7, najčešće do kraja života – rekla je Basara, dodajući da su riječi roditelja, koje je čula u razgovorima, duboko dirljive i ostavljaju snažan utisak.

Basara je iznijela nekoliko ključnih prijedloga za poboljšanje položaja roditelja njegovatelja u RS.

– Pravo roditelja njegovatelja mora trajati dokle god postoji stvarna potreba, bez obzira na godine osobe sa poteškoćama. Takođe, mora biti prepoznato kao radni odnos sa platom, stažom i svim drugim pravima – kazala je Basara.

Podršku roditeljima njegovateljima treba osigurati i kroz zakonodavni okvir, istakla je ona.

– Roditeljima mora biti priznat status roditelja njegovatelja, bez obzira na to što dijete sa poteškoćama pohađa osnovnu školu. Ovdje se ne radi samo o djeci, već o odraslim osobama koje su, najčešće, u potpunosti zavisne od svojih roditelja – zaključila je Basara.

U mnogim zemljama regiona, kao i u Federaciji BiH, roditelji djece sa poteškoćama u razvoju imaju status zaposlenih, što znači da uživaju radna prava, uključujući platu i staž.

– Vrijeme je da i kod nas to bude zakonski jasno, pravedno i dostojanstveno uređeno – poručila je Basara, dodajući da ljubav i briga roditelja ne prestaju, te da podrška društva ne smije prestati.

Nastavi čitati

Banjaluka

SASTANAK U PRAVOBRANILAŠTVU: Kako sačuvati gradsku imovinu i vratiti ono što je bespravno prisvojeno od trećih lica

Održali smo produktivan radni sastanak u Pravobranilaštvu Republike Srpske sa pravobraniocem Milimirom Govedaricom i zamjenikom pravobranioca Zoranom Gvozdenovićem isključivo oko jedne, ali ključne teme: kako sačuvati imovinu našeg grada i vratiti ono što je bespravno prisvojeno od trećih lica.

Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković.

Kako je naveo – „naš posao nije da žmirimo na nepravdu, već da radimo u interesu grada i svih njegovih građana“.

-Zato smo u ovom mandatu pokrenuli mnoge pravne procese: Sokolski dom, Radnički univerzitet, objekat od velikog istorijskog značaja, Kuća Milanovića, zemljište kod Pravnog fakulteta, gdje gradimo amfiteatar na otvorenom, te zemljište Poljoprivredne škole – kazao je gradonačelnik.

Prema njegovim riječima – „ovo je samo dio naše borbe protiv spornih ugovora, nezakonitih radnji i kriminala koji je godinama unazad ugrožavao imovinu grada“.

-Nastavićemo i dalje snažno borbu za naš grad – zaključio je gradonačelnik.

Nastavi čitati

Banjaluka

Studentkinja iz Banjaluke osvojila jedno od NAJVAŽNIJIH MEĐUNARODNIH PRIZNANJA u svijetu dizajna

Katarina Đaković, studentkinja grafičkog dizajna Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci osvojila je prestižnu “Graphis nagradu” u Njujorku za rad “Stop nasilju na internetu”.
“Graphis nagrada”, jedno je od najvažnijih međunarodnih priznanja u svijetu grafičkog dizajna i ulazi u 10 najznačajnijih globalnih nagrada za primijenjene umjetnike iz oblasti vizuelnih komunikacija, reklame, fotografije i ilustracije.

Ova prestižna zlatna nagrada (Gold Award) u kategoriji “Novi talenat” za studente i mlade kreativce je dodjeljena Katarini Đaković za rad “Stop nasilju na internetu” (Stop Cyberbullying) , koji je realizovan prošle akademske godine u sklopu radionice ,,Nasilje na internetu” u kojoj su učestvovali studenti smjera Grafički dizajn sa Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci sa kolegama sa Akademije umetnosti Univerziteta u Novom Sadu.
Nagradu dodjeljuje je Graphis Inc, izdavačka kuća sa sjedištem u Njujorku, koja još od 1944. godine objavljuje knjige, časopise i godišnjake posvećene najvišim standardima vizuelne umjetnosti i dizajna. Rad koji bude objavljen u Graphis publikaciji smatra se dokazom vrhunskog kvaliteta.

Sa studentima su radili docent Vladimir Klepić MA i asistent Stefan Mijić MA sa Akademije umjetnosti UNIBL, te redovni profesor mr Atila Kapitanj i docent Luka Prstojević MA sa Akademije umetnosti UNS.
BLink

Nastavi čitati

Aktuelno