Hronika
PREDMET “KLASTER”: Počinje suđenje optuženima za prodaju diploma

Afera “Diplome”, koja je počela 21. februara prošle godine, kada su se na udaru akcije “Klaster” našle privatne visokoškolske ustanove i njihovi radnici za koje se sumnja da su prodavali diplome, konačno će rezultirati sudskim postupkom.
“Početak glavnog pretresa u predmetu ‘Zoran Kalinić i drugi’ zakazan je za petak, 15. novembra 2024, u 9.30”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz Suda BiH.
Iz Tužilaštva BiH su potvrdili da će njihov tužilački tim dokazivati odgovornost optuženih pozivanjem oko 70 svjedoka, osam stručnih vještaka, te prilaganjem više od 3.000 materijalnih dokaza, među kojima su i dosijei, te studentska i univerzitetska dokumentacija.
“Obimnom istragom Tužilaštva BiH i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) prikupljeno je više hiljada materijalnih dokaza, saslušano više od 130 svjedoka, među kojima i predstavnici akademske zajednice, a sprovedene su i posebne istražne radnje kojima su predstavnici policijskih struktura bili direktno angažovani u razotkrivanju nezakonite prodaje i izdavanja diploma”, naveli su ranije iz Tužilaštva BiH.
Kako tvrde, prema prikupljenim dokazima, izdato je najmanje 49 visokoškolskih diploma čije će se poništavanje tražiti u zakonom predviđenom postupku.
“Tužilaštvo i SIPA prikupili su dokaze da osobe koje su nezakonito kupovale diplome u vrlo malom obimu ili čak nikako nisu učestvovale u procesu školovanja na visokoškolskim ustanovama, a za kupovanje diploma najčešće su plaćali iznose od nekoliko hiljada evra”, ističu iz Tužilaštva BiH, te dodaju da su optuženi privatni univerziteti djelovali na području Banjaluke, Mostara i Brčko distrikta.
Podsjetimo, prema ranijem saopštenju Tužilaštva BiH, u ovom predmetu podigli su optužnicu protiv više fizičkih i pravnih lica.
Naime, u pitanju su Zoran Kalinić (70), koji je bio angažovan kao rektor na Nezavisnom univerzitetu Banjaluka, Dragan Ilić (40), koji je bio suvlasnik Visoke škole za primijenjene i pravne nauke “Prometej” Banjaluka, te Vladimir Stojanović (59), koji je bio angažovan kao v.d. rektora na Univerzitetu modernih nauka CKM Mostar i direktor na Visokoj školi “Union”.
Na optužnici su se našli i Dragan Đuranović (58), koji je bio angažovan kao rektor na Univerzitetu za poslovni inženjering i menadžment PIM Banjaluka, Denis Pračić (57), koji je bio zaposlen na Visokoj školi “Union” Mostar kao menadžer i na Univerzitetu modernih nauka Mostar, kao i Mirko Tufegdžija (62), zaposlen po ugovoru o djelu u Univerzitetu PIM Banjaluka.
Obuhvaćeni su i Ljubiša Todorović (43), koji je bio zaposlen u Visokoj školi “Prometej” Banjaluka i CKM Univerzitetu Mostar, Dragan Golijan (71), koji je bio profesor na Univerzitetu “Victoria international university” Mostar, te pravni sljednik Univerziteta modernih nauka CKM Mostar, kao i Vaso Pajić (80).
Na spisku su i Vojislav Škrbić (78), profesor emeritus na PIM Banjaluka, Goran Lalović (56) te Dušan Perić (60), koji je bio zaposlen po ugovoru o zastupanju sa Nezavisnim univerzitetom NUBL Banjaluka.
Optužnicom su obuhvaćeni i Senad Sinanović (72), Ljubinko Dobraš (61), kao i Miodrag Tepić (57).
Optuženi su i Nezavisni univerzitet za političke i društvene nauke NUBL Banjaluka, Visoka škola za primijenjene i pravne nauke “Prometej” Banjaluka, Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment PIM Banjaluka, Poslovna jedinica Univerzitet PIM u Brčko distriktu, Univerzitet “Victoria international university” Mostar, pravni sljednik Univerziteta modernih nauka CKM Mostar, Visoka škola “Union” Mostar, te Internacionalni univerzitet Brčko distrikt BiH.
Hronika
AUTOMOBILOM SE ZABIO U PORODIČNU KUĆU U ŠIPOVU: “Mislili smo da je zemljotres”

U ranim jutarnjim časovima u Šipovu dogodila se teška saobraćajna nezgoda kada je putnički automobil velikom brzinom sletio s kolovoza i uletio direktno u porodičnu kuću, pričinivši ogromnu materijalnu štetu.
U nesreći, kako prenosi Srpska info nije bilo stradalih.
U automobilu su se nalazili mladić i djevojka, a vozilom je upravljao muškarac koji je, kako saznaje pomenuti medij, policijski službenik koji se u tom trenutku nalazio van dužnosti.
Iako je automobil gotovo potpuno uništen u sudaru, vozač je prošao bez povreda, dok je djevojka zadobila lakšu povredu – čvorugu na glavi.
Oboje su, prema navodima očevidaca i izvora bliskih istrazi, bili pod dejstvom alkohola.
Na mjesto nesreće odmah je izašla policija, a uviđaj je trajao nekoliko sati. Prisutno je bilo oko deset policajaca koji su, kako svjedoci kažu, u nevjerici komentarisali kako niko nije izgubio život s obzirom na razmjere nesreće.
Materijalna šteta na kući je ogromna – oštećenja su vidljiva na sve tri etaže objekta, uništena je dvorišna ograda, prozor u prizemlju, krovna konstrukcija, kao i vanjske stepenice.
Snažan udarac probudio je ukućane, mladi bračni par sa dvoje male djece.
“Isprva smo mislili da je zemljotres, sve se treslo, stvari su padale sa polica. Počeli smo da panično trčimo i tražimo djecu. Još smo u šoku”, rekli su vlasnici kuće.
Mještani ovog naselja tvrde da ovakav prizor nikada ranije nisu vidjeli.
“Vidjeli smo razne nesreće, ali da neko ovako uleti u kuću, to je prvi put. Sve je iščupano, da do krova dođe, to nam nije jasno”, rekao je jedan od komšija.
Policija još nije izdala zvanično saopštenje, a očekuje se da istraga utvrdi sve okolnosti nesreće.
Hronika
Od SPEKTAKULARNOG HAPŠENJA do OBUSTAVLJENE ISTRAGE: Kako su od banjalučkog advokata pokušali napraviti UBICU

U sistemu koji ne poznaje odgovornost, sve češće se dešava da ljudi preko noći postanu meta najtežih optužbi, bez ijednog čvrstog dokaza.
Kada institucije udare, šteta je nepopravljiva, a etiketa ostaje.
Slučaj banjalučkog advokata Dragana Stupara ogolio je sistem koji ne istražuje, već progoni i to često na osnovu anonimnih prijava i uz medijsku pompu, da bi se mjesecima kasnije priznalo da ništa nije bilo istinito.
Niko naravno ni u ovom slučaju neće odgovarati.
No, krenimo redom.
Hapšenje
Banjalučki advokat Dragan Stupar uhapšen je u decembru 2023. godine, zbog sumnje da je počinio krivična djela napad na sudiju ili javnog tužioca, nedozvoljena proizvodnja i promet oružja, te nasilja u porodici. Akcija je imala kreativan naziv „Advokat“.
Istraga je zbog krivičnog djela napad na sudiju ili javnog tužica povjerena nadležnom Posebnom odjeljenju Republičkog javnog tužilaštva.
Hapšenje Stupara i njegovo prebacivanje u zgradu Tužilaštva pratile su kamere. Teren je bio pripremljen, samo je još ostalo ono najbitnije- da mu Tužilaštvo zatraži, a sud odredi pritvor.
Međutim, da nešto oziljno nije štimalo već u startu ove akcije, nagovijestilo je upravo nadležno Tužilaštvo, koje je nakon saslušanja pustilo Stupara na slobodu.
Šlag na kraju uslijedio je prije mjesec dana kada je isto Tužilaštvo obustavilo istragu protiv Stupara, zbog nedostatka dokaza.
„Bio sam šokiran“
Nakon što je uhapšen u akciji „Advokat“ Dragan Stupar je sproveden na saslušanje u zgradu Posebnog odjeljenja Republičkog javnog tužilaštva.
Tužilaštvo je kako smo već objavili, pustilo Stupara, jer nije bilo dovoljno razloga da se zatraži određivanje pritvora.
Međutim, javnost je sve vrijeme ostala uskraćena za onu najbitniju informaciju, odnosno za šta se tačno teretio banjalučki advokat.
Stupar je u izjavi Srpskainfo nakon puštanja na slobodu, otkrio pravi razlog zbog kojeg je bio uhapšen.
– Bio sam šokiran kada sam pročitao za šta sam osumnjičen, a to je da sam pripremao i organizovao ubistvo tada glavnog tužioca OJT Banjaluka Zorana Bulatovića koji je u međuvremenu preminuo. Do koje mjere se išlo govori i to da me terete da sam nabavio oružje i eksplozivnu napravu sa daljinskim detonatorom i da sam to sakrio na nepoznatoj lokaciji – istakao je ranije Stupar dodavši kako je sa pokojnim glavnim tužiocem imao izuzetnu saradnju, a što dokumentuje dopisima koje je razmijenio sa sada već pokojnim Bulatovićem u ranijem periodu vezanim za drugi postupak.
Banjalučki advokat posebno je istakao da je više od dva mjeseca bio pod posebnim istražnim radnjama, ali da nisu pronađene nikakve inkriminišuće radnje sa njegove strane.
Obustava istrage
Gotovo godinu i po dana kasnije, odnosno 16 mjeseci kasnije, Tužilaštvo je obustavilo istragu protiv advokata Dragana Stupara, jer nema dovoljno dokaza da je počinio krivična djela za koja se teretio, a posebno ono da je organizovao ubistvo sada već pokojnog glavnog tužioca OJT Banjaluka.
Međutim, ono što bode oči u ovom slučaju jeste da su osnove sumnje protiv Stupara crpljene najviše iz anonimne prijave.
U toj anonimnoj prijavi navodilo se između ostalog da podnosilac prijave ima saznanja kako Stupar sa još troje tužilaca priprema ubistvo tadašnjeg glavnog tužioca OJT Banjaluka. U prijavi se navodilo i kako je Stupar za izvršenje teškog ubistva angažovao pripadnike takozvane „Zvorničke grupe“, odnosno osobe iz kriminalnog miljea koje je zastupao u predmetima. Koliko se daleko otišlo u anonimnoj prijavi, govori i da je podnosilac naveo da je Stupar nabavio eksplozivne naprave sa daljinskim detonatorom, koje nikada tokom istrage nisu pronađene. No, plan je uspio, Stupar je bio uhapšen, a protiv njega je otvorena istraga.
Jedino što je tokom istrage pronađeno jesu četiri pištolja i municija i to u advokatskoj kancelariji i stanu banjalučkog advokata.
Tužilaštvo je tako zaključilo da se od prijave za tri teška krivična djela, Stupa rmože teretiti za prekršaj zbog nelegalnog posjedovanja oružja.
Hronika
ZA GINISA!? Za državljaninom BiH raspisana 32 naloga za hapšenje

Nevjerovatna scena desila se sinoć na graničnom prelazu Altenberg kada je policija zaustavila 45-godišnjeg državljanina Bosne i Hercegovine tokom rutinske kontrole.
Naime, dok su pregledali njegov automobil bh.registarskih tablica, izvršili su prvo provjeru automobila gdje se ispostavilo da je ovaj vozač prekršio Zakon o obaveznom osiguranju za šta ga sleduje 60 dana zatvora ili kazna od 2.481 evro. On je nazavao prijatelje koji su odmah došli u policijsku stanicu Falkenze i platili kaznu kako bi izbjegao privođenje.
Međutim, tada dolazi do nevjerovatnog obrta. Tokom dalje provjere u policijskoj stanici otkriveno je da je ovaj državljanin BiH posebno interesantan berlinskom javnom tužilaštvu koje je za njim raspisalo čak 31 nalog za hapšenje! Naime, ti nalozi nose kaznu od 654 dana zatvora ili da novčanu kaznu od 20.883 evra. Kako mu ovaj put nije bilo prijatelja koji bi pritekli u pomoć sa tolikim iznosom, on je odmah sproveden u zatvor u Drezdenu.
-
Svijet1 dan ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Region3 dana ago
VLADIKA GRIGORIJE HITNO primljen u Urgentni centar u Beogradu
-
Politika3 dana ago
IZ MINUSA U NOVI MINUS! „Elektroprivreda RS“ se zadužila još 25 miliona KM
-
Svijet3 dana ago
ŠIRI SE SNIMAK: “Еstonci pokušali da napadnu RUSKI TANKER, a onda se pojavio Su-35”
-
Hronika3 dana ago
NA SNAZI ZABRANA LOVA! Pohapšeni dok su čekali divljač na nišanu
-
Politika3 dana ago
BORENOVIĆ “SNSD ŠIRI NASILJE I PRIMITIVIZAM – vrijeme je da im se stane u kraj!”
-
Politika3 dana ago
HELEZ: EUFOR ima naredbu da se ne miješa u HAPŠENJE DODIKA
-
Društvo3 dana ago
RASTU CIJENE POROĐAJA NA UKC-u! Epidural skuplji za 100 KM