Connect with us

Politika

PREDUZEĆA PADAJU KAO DOMINO KOCKE! Da li je “Elektro-Bijeljina” još jedan brod koji tone?

Na upit BN televizije za komentar o stanju u tom preduzeću, u “Elektro- Bijeljini” tvrde da je poslovni rezultat za 2023. godinu pozitivan i da iznosi nešto više od 800.000 KM.
Rad uprave i Nadzornog odbora „Elektro – Bijeljine“ u prošloj i pretprošloj godini nije dobio pozitivnu ocjenu akcionara, koji su nezadovoljni stanjem u preduzeću. Na preporuku predstavnika „Elektroprivrede Republike Srpske“ i Fonda za restituciju, na sjednici akcionara 31. januara nisu usvojeni izvještaji o radu Nadzornog odbora za 2024 godinu, revidirani izvještaj i konsolidovani izvještaj za 2023. Problemi su evidentni, kako ih riješiti?

Elektro-Bijeljina je u prošloj godini ostvarila poslovni gubitak od 1,75 miliona KM i negativan rezultat iz redovne aktivnosti od 2,1 miliona KM. Kratkoročne obaveze do kraja 2023. godine veće su od obrtne imovine za skoro 20 miliona maraka pa je potencijalno ugroženo servisiranje tekićih obaveza odnosno likvidnost preduzeća, tvrde akcionari.

“Jasno je da suovi finansijski problemi koji su konstatovani na skupštini od predstavnika državnog kapitala imali posljedice i na tehničko funkcionisanje sistema “Elektro-Bijeljine” koji se ispoljavao u čestim nestancima električne energije sa kojom su bili suočeni potrošači koja se posebno ispoljila nakon prvih snježnih padavina početkom ove godine kad su pojedina naselja bila bez struje i više od sedam dana”, kaže ekonomista Milenko Stanić.

Na upit BN televizije za komentar o stanju u tom preduzeću, u “Elektro- Bijeljini” tvrde da je poslovni rezultat za 2023. godinu pozitivan i da iznosi nešto više od 800.000 KM.

“Pozicija na koju se pozivate, a odnosi se na negativan rezultat iz redovne aktivnosti u iznosu od 2,1 milion maraka, samo je jedan od segmenata bilansa uspjeha i ulazi u ukupan rezultat koji je za 2023. godinu pozitivan”, navodi se, između ostalog, u odgovoru “Elektro-Bijeljine”.

– Da je stanje, ipak ozbiljno, pokazuje što politički istomiljenici jedni drugima daju negativnu ocjenu za rad, ograđujući se time od lošeg poslovanja, kaže poslanik SDS-a u NS Republike Srpske Tomica Stojanović. Dodaje da je to znak da smo došli do dna.

“Stanje u Elektroprivredi Republike Srpske je užasno, a ako je tu loše, možemo misliti kakvo je stanje u drugim javnim preduzećima. Gotovo sva ta preduzeća, osim njih nekoliko, posluju negativno i umjesto da prihode od dividendi uplaćuju u budžet Srpske, oni su gubitaši, a građani moraju da plaćaju sve te marifetluke i nepravilnoati u radu”, objašnjava Stojanović.

Akcionari su ukazali i na trend nastavka zapošljavanja radnika, suprotno smjernicama Vlade Srpske. To se dešava nakon što je prethodno blizu 200 njih dobilo otpremnine.

“Zamislite da neko dobije 50.000 KM i da se nakon nekoliko mjeseci ponovo vrati na svoje radno mjesto. To se dešava u “Ečeltro-Biječjini, ali i u nekim drugim preduzećima. U 2023. godini u “Elektro-Bijeljinu” ponovo se zaposlilo 115 radnika, onih kojima je isplaćeno osam miliona KM, a kasnije se još zapošljavalo . U toku dvije godine , kad se sabere, u minusu su nekih 6,5 miliona KM”, tvrdi Stojanović.

Ozbiljno stanje u “Elektro-Bijiljini”, kao i u drugim javnim preduzećima, zahtijeva hitne mjere kako bi se povećali prihodi i smanjili rashodi, smatra Stanić.

“Gubici se uvećavaju i zato je neophodna brza i ažurna reakcija u ovom slučaju i Skupštine akcionara, koja je trebalo da ide sa zaključcima prema Nadzornom odboru i prema Upravi ovog zavisnog preduzeća da sačine sanacioni plan rješavanja evidentno velikog broja i finansijskih ali i proizvodnih odnosno tehničkih u radu i poslovanju “Elektro-Bijeljine”, smatra Stanić.

Kada bi Tužilaštvo, druge pravosudne institucije i MUP Srpske preduzeli određene korake, otkrili bi šta se radilo u “Elekteo-Bijeljini”, potencijalne krivce kaznili i time poslali poruku da se tako ne rukovodi firmama, dodaje Stojanović.

“U najvećoj mjeri, čast izuzecima, jer moram reći da i ima poštenih ljudi koji rade u tim institucijama, je sprega vlasti sa kriminalom i korupcijom. Ti kadrovi su u te institucije većinom imenovani iz vladajuće strukture, pa rade po uputama vlasti tako da ne možemo očekivati da oni, koja treba da vrše nadzor i evenutualno sankcionišu sve one koji su nešto negativno uradili, to zaista i urade.

Dakle, “Elektro-Bijeljina” je jedan u nizu brodova u Srpskoj na kom su rupe u trupu sve veće, a teret se povećava. Pitanje je samo da li će neko bar pokušati da zakrpi te rupe ili će iz njega uzeti ono što mu odgovara, a brod ostaviti da potone.

(BN) Foto: BN

Politika

DA LI JE SANJA VULIĆ UOPŠTE ZAVRŠILA FAKULTET? Ni traga od diplome

Šef Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić u biografiji navodi da je profesorica razredne nastave, ali se ipak odlučila posvetiti politici.

Zahvaljujući visokim primanjima, za manje od deset godina kupila je dva stana.

Odbija da govoriti o svom obrazovanju.

Sanja Vulić se još kao maloljetna pridružila Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), da bi 2012. godine bila prvi put izabrana u Skupštinu Doboja. Prema imovinskom kartonu koji je predala Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine (CIK BiH), tada nije imala nijednu nekretninu.

Deset godina kasnije, početkom drugog mandata u Parlamentarnoj skupštini BiH (PSBiH), prijavila je da ima dva stana, u Doboju i Banjaluci, koje je u kartonima procijenila na 246 hiljada KM.

Šta je Sanja Vulić napisala u biografiji?

Vulić u biografiji navodi da je po struci profesorica razredne nastave, ali ne i na kojem fakultetu je diplomirala, piše CiN.
Godine 2007. se upisala na Učiteljski studij Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, odjeljenje u Derventi. Iz ove institucije su novinarima odgovorili da u toj ustanovi nije diplomirala.

Iz Sekretarijata PSBiH navode da je prilikom stupanja na funkciju poslanica Vulić priložila diplomu visoke stručne spreme, prenosi Avaz.

Međutim, nisu htjeli dostaviti kopiju diplome ili dati informaciju o ustanovi na kojoj je ona stečena. Kako su naveli, ona nije dala saglasnost da se njena diploma dostavi Centru za istraživačko novinarstvo (CIN).

Vulićeva je u više navrata odbila razgovarati sa novinarima CIN o svojoj imovini, obrazovanju i karijeri.

Lojalnost predsjedniku SNSD i sigurni mandati

Sanja Vulić je rođena 1988. godine u Sarajevu. U rodnom gradu je provela prvih sedam godina života, da bi se nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma sa roditeljima odselila u Doboj. Sa 17 godina je pristupila SNSD, u maju 2005. godine.

– Moja očekivanja su bila da kada priđete jednoj političkoj stranci, da osjećate sigurnost, stabilnost i dobijete mogućnost za realizaciju mnogih ideja – rekla je Vulić prije sedam godina u programu Teleringa na RTRS dok je bila predsjednica Skupštine Grada Doboja.

Tom prilikom je rekla da je po vokaciji profesorica razredne nastave, da taj posao nikada nije radila i da je njena velika ljubav bilo novinarstvo. Izabranim funkcionerima formalno obrazovanje nije preduslov za zaposlenje i obavljanje parlamentarnih dužnosti.

Novinar CIN otkriva da se Vulić 2007. godine upisala u prvi semestar na Učiteljskom studiju – centra Derventa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci kao redovan student.

– Posljednji put je regulisala status studenta akademske 2010/2011. godine upisom obnove treće godine. Imenovana nije stekla akademsko zvanje na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci – odgovorili su iz Filozofskog fakulteta.

Novinari su poslali dopise na adrese još deset univerziteta u BiH koji trenutno imaju studij razredne nastave. Da Vulićeva nema u njihovoj evidenciji, odgovorili su: Pedagoški fakultet u Bijeljini, Filozofski fakultet u Tuzli, Filozofski fakultet u Zenici, Pedagoški fakultet u Bihaću te fakulteti Univerziteta “Džemal Bijedić”. Pedagoški fakultet u Sarajevu i Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru su odgovorili da zbog nedovoljnih podataka nisu mogli utvrditi da li je Vulić bila njihova studentkinja. Kada je riječ o privatnim fakultetima, odgovori su dostavljeni iz Nezavisnog univerziteta Banjaluka, Univerziteta “Privredna akademija” Brčko i Edukacijskog fakulteta Univerziteta u Travniku.

Kada je novinar u Parlamentu BiH postavio pitanje o tome gdje je stekla zvanje profesora razredne nastave, Vulićeva je pozvala pratnju iz Direkcije za koordinaciju policijskih tijela: “Ja kažem da neću da pričam. Marko, reaguj, čovjek me uznemirava”.

Političku karijeru Sanja Vulić započinje 2012. godine kada je izabrana u Skupštinu Grada Doboja sa 4.141 glasom.

U imovinskom kartonu koji je tada predala Centralnoj izbornoj komisiji BiH navela je da je godinu ranije imala platu 800 KM u Bolnici “Sveti apostol Luka” u Doboju i 2.000 KM prihoda u nevladinim organizacijama.

Već 2015. godine je imala prosječna mjesečna primanja od 1.833 KM u Skupštini Grada Doboja. U kartonu koji je predala na početku drugog mandata 2016. godine navela je da ima stan od 44 kvadrata u Doboju i kreditno zaduženje u Sber banci od 100.000 KM. U tom mandatu bila je predsjednica Skupštine Grada Doboja.

Ulazak u Parlamentarnu skupštinu BiH

Vulić je na istu poziciju u lokalnoj skupštini izabrana još jednom, ali je ubrzo prešla u Parlament.
Prije toga je ambiciozno zagazila u visoku politiku i kandidovala se na općim izborima 2018. godine. Nije osvojila dovoljan broj glasova da uđe u Parlament, ali je imala sreće da je godinu poslije njen stranački kolega Vojin Mitrović odstupio sa poslaničke funkcije zbog imenovanja na poziciju ministra saobraćaja BiH.

Vulićeva je kao sljedeća sa SNSD-ove liste sa 15.578 osvojenih glasova početkom 2020. dobila priliku pokazati lojalnost predsjedniku stranke Miloradu Dodiku.

U imovinskom kartonu koji je predala CIK 2022. godine prilikom stupanja na drugi mandat u Parlamentu navela je da pored stana u Doboju ima i stan u Banjaluci od 66,76 kvadrata, vrijedan 176 hiljada KM. Navela je da ima i zaduženje u ATOS banci od 225 hiljada KM. Pežoa je zamijenila skupljim, čiju vrijednost je u posljednjem imovinskom kartonu procijenila na 10 hiljada KM.

Nastavi čitati

Politika

VUKOMANOVIĆ “PDP NEĆE GLASATI ZA USTAV”

Poslanica PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Tanja Vukomanović, kaže da niko ne treba da sumnja u iskrenu i odgovornu namjeru PDP prema Republici Srpskoj.

-Bez obzira na to što smo posljednjih mjeseci dobijali različite etikete, jer smo smatrali da o važnim pitanjima treba razgovarati, naš stav je od početka jasan: PDP neće podržati Dodikov ustav. Smatram da bi to bio opasan politički avanturizam u trenutku velike krize i da ovaj ustav ne spašava Republiku Srpsku, već njeno rukovodstvo. Sjednici ćemo prisustvovati, jer želimo jasno i argumentovano iznijeti zašto smo protiv. Na organima stranke smo i ranije razgovarali o tome kako se odnositi prema eventualnom tajnom glasanju i ako se opozicija zajednički dogovori da sjednicu napusti za vrijeme glasanja – za nas to nije nikakav problem, napustićemo salu – kaže Vukomanovićeva za Srpskainfo.

Suština je, kaže, u tome da ovo nije vrijeme za novi ustav i da ga PDP neće podržati.
-Uvijek ćemo se ponašati odgovorno prema Republici Srpskoj, a odgovorno, u ovom slučaju, znači ne voditi je u političke avanture bez puta i cilja – kategorična je ona.

Nastavi čitati

Politika

DODIKU TEK IZ PETOG POKUŠAJA uručena prvostepena presuda

Prema saznanju portala Raport, Milorad Dodik je presudu preuzeo tek iz petog pokušaja.

Navodi se da je sudsku presudu Dodiku dostavila policija u Laktašima. Dodik je presudu preuzeo i potpisao 15. aprila.

– Dostavnicu je lično potpisao Dodik i time pokazao da priznaje Sud BiH kojem je zabranio djelovanje na području Republike Srpske – navodi se u tekstu i dodaje da je policija o svemu obavijestila Sud i sudiju Senu Uzunović, a kao dokaz poslala dostavnicu s Dodikovim potpisom.

Lider SNSD i predsjednik Republike Srpske je nakon presude rekao da je ne priznaje i da “neće podnijeti žalbu muslimanskom sudu”.

Ipak, njegovi advokati su prošle sedmice podnijeli žalbu, prenosi Buka.

Nastavi čitati

Aktuelno