Društvo
Prethodna godina NAJTOPLIJA IKAD! Šta nas čeka u 2025.?
Prethodna godina, 2024. bila je najtoplija do sada, odnosno svaka godina, bude toplija od one prethodne, istakla je u našem Jutarnjem programu meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Milica Đorđević.
– Svaka godina je sve ekstremnija, imamo odstupanja od mnogo prosječnih vrijednosti, globalni, lokalni, ali i regionalni rast temperature. Jedno je sigurno, sve je češća pojava pozitivnih ekstrema, a negativnih, kao što su ledeni dani sve je manje. Na našem prostoru ovu godinu su obilježile vrlo topla zima, nestabilno vrijeme uz jake lokalne nepogode i veliki grad krajem proljeća i počekom ljeta, ekstremno toplo i sušno ljeto, nestabilna jesen uz prolazno vrlo obilne padavine, jake bujične poplave u oktobru u pojedinim dijelovima Hercegovine, kao i obilan snijeg krajem godine pogotovo u Krajini – navodi Đorđevićeva.
Kako ona dodaje, kada je riječ o ovim prostorima, naš region se brže zagrijava u odnosu na prošle godine.
Takođe, Đorđevićeva je upozorila da će danas tokom dana duvati olujni vjetar, uz kišu, koja će preći u snježne padavine, ali da se taj snijeg neće zadržati, kao prethodni, prenosi rtrs.
Društvo
KIŠA NA BOŽIĆ JE DOBAR ZNAK! Sudeći po narodnom vjerovanju, u ovim krajevima Srpske biće IZUZETNO RODNA GODINA
U Srpskoj će sutra, na Badnji dan, biti toplije. Biće promjenjivo do potpuno oblačno, ponegdje na sjeveru i istoku uz sunčane intervale u prvom dijelu dana.
Prognoza Republičkog hidrometeorološkog zavoda pokazuje da je u jutarnjim časovima oko rijeka i po kotlinama moguća prolazna magla. U većini predjela jugo će biti u jačanju, dok se na jugu Krajine očekuju i olujni udari. Mjestimično u Hercegovini u drugom dijelu dana moguća je pokoja kap ili slaba kiša, dok će u noći na utorak padavine jačati po intenzitetu.
Vjetar umjeren na udare jak, u Krajini i brdsko-planinskim predjelima na istoku i olujan jugo. U Posavini vjetar će biti slab, povremeno umjeren južnih smjerova.
Minimalna temperatura od -2 do 5 stepeni, na jugu do 7, u višim predjelima od -5 stepeni. Maksimalna temperatura od 6 do 12, na jugu do 15 stepeni.
U utorak, 7. januara, nastavlja se vjetrovito, promjenjivo oblačno i toplije vrijeme uz sunčane intervale. U Hercegovini se očekuje kiša tokom čitavog dana uz obilnije padavine, a na krajnjem jugu mogući su i pljuskovi s grmljavinom. Uveče jače naoblačenje donosi slabu kišu ponegdje u Krajini, dok će vjetar oslabiti u većini krajeva.
Minimalna temperatura od 1 do 7, na jugu do 11 stepeni, maksimalna od 7 do 16 stepeni.
U narodu su uvrežena vjerovanja da će godina biti rodna ako na pravoslavni Božić pada snijeg ili kiša. U tom slučaju, smatra se, rodiće sve ono što se okopa motikom.
Ako se obistini narodno vjerovanje, veseliće se u Hercegovini, a rodna godina neće zaobići ni Krajinu.
S druge strane, ako je na Božić vedro i sunčano, vjeruje se da godina neće biti naročito rodna, jer narodna vjerovanja kažu da lijepo vrijeme zimi donosi sušu ljeti. Sve druge vremenske prilike donose suprotnu godinu, ali ima i onih koji smatraju da će Vaskrs biti bijel, odnosno da će padati snijeg, ako Božić bude zelen, odnosno bez snježnog pokrivača.
S obzirom na to da su narednih dana u Srpskoj najavljene previsoke temperature za ovo doba godine, ostaje da se vidi da li ćemo Božić dočekati sa snježnim pokrivačem ili će se snijeg do 7. januara otopiti.
Društvo
ZLOČIN BEZ KAZNE! 32 godine od stradanja Srba u Kravici
Parastosu kod spomen-krsta, koje je služilo lokalno sveštenstvo, prisustvovali su i predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić, delegacije opština i udruženja logoraša iz regije Birač, organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Bratunca, Srebrenice i Zvornika.
Pomen se služio za 163 Srba iz Kravice i susjednih zaselaka nastradalih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, od kojih su njih 49 ubile muslimanske snage iz Srebrenice, 7. januara 1993. godine.
Odata je počast i položeno cvijeće uz spomen-krst u Kravici za 3.267 poginulih srpskih civila i boraca iz srednjeg Podrinja i Birča.
Etničko čišćenje u srednjem Podrinju započeto je u aprilu 1992. godine uništavanjem svega što je srpsko.
Muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića, uz pomoć jedinica sa bratunačkog, vlaseničkog i zvorničkog područja nastavile su progon, ubistva i uništavanje srpskog stanovništva i imovine tokom cijele 1992. i početkom 1993. godine.
Ni 32 godine od srpskog stradanja niko nije odgovarao za ubistva i zločine u Kravici, kao ni za ostale zločine u velikom broju srpskih sela u srednjem Podrinju, izuzimajući dvojicu Bošnjaka koji su osuđeni za tri pojedinačna ubistva na području Bratunca.
Višković: Zločin nad zločinima
Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da Sud i Tužilaštvo BiH ponovo vrše zločin nad Srbima ubijenim u svojim domovima u Kravici na pravoslavni Božić 1993. godine, jer su ih proglasili legitimnim vojnim ciljem i nikoga za to nisu procesuirali.
Višković je istakao da je je ubistvo Srba u bratunačkom selu Kravica zločin nad zločinima.
“Doći ljudima na Božić i pobiti ih u njihovim domovima, a to onda Sud i Tužilaštvo BiH proglase legitimnim vojnim ciljem je još jedna uvreda i zločin nad tim istim ljudima”, rekao je Višković novinarima u Kravici, gdje je prisustvovao parastosa za stradale Srbe.
On je podsjetio da su zločine nad Srbima dva mjeseca vršile njihove komšije koje su se vraćale iz dana u dan da pale i pljačkaju imovinu i da se iživljavaju.
“Ono što je porazno za takav gnusni zločin je da već 32 godine za to niko nije odgovarao”, naglasio je Višković.
Egić: Zločin ne smije biti zaboravljen
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić izjavio je danas da ratni zločin počinjen nad Srbima u Kravici na pravoslavni Božić 1993. godine nikada ne smije da bude zaboravljen i da iz njega srpski narod treba da izvuče pouku da može da vjeruje samo sebi.
“Simptomatično je to što su zločine nad Srbima na velike pravoslavne praznike činile njihove komšije muslimani”, rekao je Egić novinarima u Kravici, gdje danas prisustvovao obilježavanju 32 godine od velikog srpskog stradanja u Kravici.
On je istakao da se iz ovoga mora izvući pouka da srpski narod ne smije nikome da vjeruje i da može vjerovati samo sebi.
“Moramo biti saborni, moramo se čuvati i paziti kao narod. Sa druge strane, o ovome što se desilo u Kravici na pravoslavni Božić 1993. godine moramo da pričamo mladim naraštajima radi izgradnje kulture sjećanja”, rekao je Egić.
On je naveo da se danas u Kravici odaje pošta svim srpskim žrtvama iz srednjeg Podrinja i Birča.
“Dolazićemo ovdje svake godine, jer ovo ne smije da se zaboravi”, poručio je Egić.
Filipović: Kravica simbol stradanja Srba u 20. vijeku
Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Bratunac Radojka Filipović istakla je da je Kravica simbol stradanja Srba u 20. vijeku, te poručila da zločini ne smiju ostati nekažnjeni i da se zločinci ne smiju kretati slobodni ovim prostorima ako se želi mir, suživot i tolerancija u BiH.
“Tokom cijelog 20. vijeka postojala je genocidna namjera da Srbi nestanu sa ovih prostora. Sama činjenica da je Kravica napadnuta na najveći pravoslavni praznik Božić govori u prilog tome”, rekla je Filipovićeva novinarima u Kravici, gdje je prisustvovala pomenu Srbima ubijenim u ovom bratunačkom selu.
Ona je ispričala da su Srbe tada ubijali redom i da su među žrtvama njena baka, Krstina Erić /79/ koja je bila nepokretna i njen supruga Negoslav /81/, Mara Božić /84/, kao djeca Vladira Gajića od pet godina, Biljana Nikolić od sedam, Mikajlo Pavlović 12 i Zorica Božić 12.
Prema njenim riječima, Kravicu su pljačkali i palili dva i po mjeseca, a 24. marta kada je oslobođena zatečen je stravičan prizor.
“Nijedna kuća nije bila uspravno, leševi su bili na sve strane, kosti nekompletne, sedam Srba je taj dan nestalo, za pet se još traga, od kojih su dvije žene”, navela je ona.
Filipovićeva je rekla da predmet Kravica nije ugledao svjetlost dana da bude podignuta optužnica iako su Srbi svjedočili da su se učesnici pokolja u Kravici javno hvalili šta su radili Srbima na Božić 1993. godine.
Ona je naglasila da pravosuđe ne radi svoj posao, što znači da čini još jedan zločin, ali u miru, protiv Srba i ne radi Institut za traženje nestalih BiH jer prikrivaju zločine počinjene na ovim prostorima.
“O zločinima nad Srbima, ne samo u Kravici, govorićemo svaki dan u godini”, poručila je ona.
Društvo
HERCEGOVCI SE ULIJENILI? Rođena prva trebinjska beba u ovoj godini
Prva trebinjska beba rođena u 2025. godini je maleni dječak iz porodice Vico koji je rođen 4. januara u 22 časa i 55 minuta.
Kako je rečeno na Ginekološko akušerskom odjeljenju Bolnice Trebinje, dječak je težak 3,5 kilograma i dugačak 50 centimetara, a porod je protekao bez problema.
Dječaka je na svijet donijela Trebinjka Maja Vico.
Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić će prvorođenu bebu, po tradiciji, darovati na Badnji dan zlatnim dukatom.
-
Uncategorized2 dana ago
VEŽE SE ZA POLITIČKU SUDBINU VUČIĆA! Može li Dodik politički preživjeti bez Beograda?
-
Politika24 sata ago
CRNADAK UPOZORAVA “Koalicija SNSD-Trojka-HDZ je pukla, smjena Nešića samo je POČETAK POLITIČKOG RASPADA”
-
Politika1 dan ago
SISTEM NA ISPITU! Kako je slučaj “Nešić” otkrio slabosti vlasti i pravosuđa
-
Društvo3 dana ago
POGLEDAJTE HIT IZJAVE DOMAĆIH POLITIČARA Ko je manekenka, ko je sredio stomak, i ko se bavi muljažom
-
Banjaluka1 dan ago
SPREMA SE NOVI NIVO OSVETE! Planira li SNSD da Banjaluku ostavi bez Skupštine
-
Region1 dan ago
MLADIĆ ZVAO HITNU i žalio se na bol u grudima: Ljekari nisu mogli da vjeruju ŠTA JE POPIO!
-
Svijet5 sati ago
SUKOB ISPRED MANASTIRA! Mladić izgubio život, trojica povrijeđena
-
Hronika22 sata ago
DA LI ĆE UBICA SA CETINJA ZAVRŠITI KAO SULEJMANOVIĆ? Rodbina ne želi da čuje riječ o Aci Martinoviću, a javnost se pita gdje će biti sahranjen