Connect with us

Banjaluka

Priča o Safikadi koja nadrasta prethodne

BANJALUKA – Istorijsko-ljubavni roman “Safikada” Milana Radulovića upravo je objavljen u izdanju Književne zajednice “Vaso Pelagić” iz Banjaluke, a recenzije za ovo djelo potpisuju Drago Vrućinić, Mihajlo Orlović i Ranko Preradović Deda.

Iako je svojevremeno studirao savremeni srpsko-hrvatski jezik sa istorijom naroda Jugoslavije u Zrenjaninu, Radulović je završio Višu ekonomsku školu u Bihaću i Banjaluci te radni vijek proveo u ekonomskoj struci. On se u književnosti oglasio daleke 1974. godine objavivši zbirku pjesama “Zapisi o nesanici”, a “Safikada” je njegovo prvo prozno i ukupno drugo književno djelo.

Od podataka iz biografije važno je još istaći da je Radulović rođen 1945. godine u selu Jelašinovci, u opštini Sanski Most, te da od 1995. godine živi u Banjaluci.

“U poznim godinama Milan Radulović oglasio se istorijsko-ljubavnim romanom ‘Safikada’. Radnja romana smještena je u 16. vijek, u vrijeme punog procvata Osmanlijskog carstva. Kao veliki poznavalac društvenih prilika toga vremena, autor nam nudi roman pažnje vrijedan. Satkan je od relevantnih činjenica koje tekstu daju posebnu draž, ljepotu i uzbuđenost”, kaže Drago Vrućinić.

On ističe da je autor knjige nastojao da osvijetli poodavno zaboravljenu legendu ljubavi mlade Banjalučanke Safikade, kćerke Hadži-Kejze Kahrimanovića, ljepotice iz ugledne porodice i unuke Ferhad-paše Sokolovića, po ženskoj liniji, i askera vojnika Omera, Turčina iz Anadolije, koji je službovao na kastelu u Banjaluci.

“Uz mnogo truda, želja mu se ostvarila. Godinama je prikupljao građu, provjeravao je, oblikovao i pretakao u tekst. U tome i jeste vrijednost ove knjige”, piše Vrućinić.

Mihajlo Orlović naglašava da Radulović roman počinje običnom pričom – jednostavnom i svakidašnjom.

“Već poslije prve rečenice on uranja u daleku prošlost koja nam je ostavila neke svoje tajne koje u nama bude maštu. Milan se bavi jednom legendom koja je još u začeću i koja to pokušava da bude. Legenda govori o sasvim običnoj temi iz života. Dvoje mladih se voljelo. Naišli su na prepreke i njihova ljubav se nije ostvarila. Šta je sad tu posebno, a da bi postalo legenda. To je, čini nam se, i bio Milanov cilj – da rasvijetli i oslika legendu onako kako je on zamišlja u jednom sasvim drugom ogledalu”, ističe Orlović.

Ranko Preradović otkriva da je Milan Radulović za osnovu romana uzeo jednu od brojnih legendi o Safikadi, podsjetivši da je publicista i novinar Aleksandar Ravlić u monografiji “Banjaluka”, objavljenoj daleke 1972. godine, ispričao čak šest verzija.

Radulović je, dakle, pisao po legendi kako je Safikadu, tužnu, odlaskom dragog joj vojnika u kojeg se zaljubila, raznio pucanj iz topa, koji je, služeći islamskom vjerskom obredu, tokom dana označavao vrijeme iftara.

“Radulović ostvaruje zaista izvanrednu ljubavnu dramu, pridodajući suvoparnoj legendi svoju maštovitost i književnu dosjetljivost. Tako se, bez sumnje, Radulović svrstava u red onih znanih i neznanih autora koji su pisali o Safikadi ili Safikaduni, a u novije vrijeme pomenuću hroniku Slavka Podgorelca i pjesničko-dramsko djelo Vida Vicka Vukelića. Za razliku od dosadašnjih tumača značenja i veličine groba Safikadune u Banjaluci, koji su se slijepo držali tih legendi o utemeljenju grobišta, Milan Radulović sa više ljepote i maštovitosti ostvaruje romaneskno tkivo, primamljivo i čitljivo, nadrastajući svoje prethodnike, a zadavši visok nivo za one buduće, koji će morati da se vinu do njegovih stvaralačkih visina”, kaže Preradović.

Banjaluka

PRILIKA ZA UČENIKE! Sajam zanimanja u aprilu u Domu omladine!

Gradska razvojna agencija sa Gradskom upravom, Ministarstvom prosvjete i kulture i Unijom poslodavaca Republike Srpske organizovaće i ove godine, po četvrti put – Sajam zanimanja, koji će biti održan u aprilu Domu omladine.

-Na Sajmu će se predstaviti banjalučke srednje škole sa ciljem pomoći pri profesionalnoj orijentaciji, koja će omogućiti učenicima završnih razreda osnovnih škola da prepoznaju svoje potencijale i sklonosti pri izboru budućeg zanimanja i daljeg obrazovanja, te njihovo upoznavanje sa strukama i zanimanjima koja se izučavaju u banjalučkim srednjim školama – saopštili su iz Gradske razvojne agencije.

Nastavi čitati

Banjaluka

PRIJAVITE ONE KOJI ZASLIŽUJU! Raspisan poziv za dodjelu aprilskih nagrada u Banjaluci

Zainteresovana pravna i fizička lica sa područja grada mogu da dostave svoje inicijative za dodjelu nagrada i priznanja povodom 22. aprila – Dana grada.

Odlukom o nagradama i priznanjima, ustanovljene su sljedeće nagrade i priznanja:

  • Ključ Grada Banja Luka, sa Poveljom “Počasni građanin grada Banje Luke” – priznanje koje se dodjeljuje kao poseban vid priznanja za djela i rad od opšteg značaja, u svim oblastima stvaralaštva;
  • Zlatni grb Grada Banja Luka – priznanje za izuzetan doprinos u razvoju grada, njegovanju odnosa sa drugim gradovima, za postignute vrhunske rezutlate i uspjehe u oblasti privrede, nauke, kulture, umjetnosti i sporta;
  • Plaketa Grada Banja Luka – priznanje za izuzetna ostvarenja u oblasti obrazovanja, nauke, kulture, umjetnosti, sporta, fizičke kulture i ispoljenu hrabrost;
  • Plaketa „Sestre Gajić“ – priznanje koje se dodjeljuje za izuzetno humana djela;
  • Nagrada Grada Banja Luka-mladima – kao poseban vid priznanja, za značajna ostvarenja u svim oblastima života (uz novčanu nagradu, dodjeljuje se i diploma).

Nagrade i priznanja mogu se dodjeljivati pojedincima, preduzećima, ustanovama i drugim subjektima.

Inicijative moraju biti obrazložene, naročito: biografija za fizička lica, odnosno reference za pravna lica, razloge koji su uticali na podnošenje nicijative, adresu i telefon kontakt osobe, odnosno lica koje se predlaže, te prijedlog nagrade za kandidovano lice.

Inicijative je potrebno dostaviti do 5. marta Skupštini grada Banja Luka – Komisiji za izbor i imenovanja, nagrade i priznanja, na adresu: Trg srpskih vladara broj 1, 78 000 Banja Luka.

Kompletan javni poziv možete pogledati OVDJE.

Nastavi čitati

Banjaluka

SAD MU NE MOŽE NIKO NIŠTA! Banjalučki ćevap zvanično zaštićen

Banjalučki ćevap je zvanično zaštićen oznakom garantovano tradicionalnog specijaliteta (GTS), čime smo osigurali očuvanje autentičnog recepta za buduće generacije, kazala je Aleksandra Simić, ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za privredu i lokalni ekonomski razvoj.

Grad Banja Luka je podržao ovu inicijativu, nastalu u saradnji sa Udruženjem za očuvanje garantovane tradicije specijaliteta „Banjalučki ćevap“, njegovih članova, Tehnološkim fakultetom Univerziteta u Banjoj Luci, JU Veterinarskim institutom „Vaso Butozan“ te Gradskom razvojnom agencijom Banja Luka.

-Oznaka garantovano tradicionalnog specijaliteta doprinosi očuvanju bogatog kulinarskog nasljeđa našeg grada – istakla je Simić i dodala da se radi i na dodatnoj promociji i vidljivosti našeg brenda u inostranstvu.

Za sve subjekte koji su zainteresovani da se priključe inicijativi unapređenja standarda i promociji banjalučkog ćevapa, kako je kazala – poziv je otvoren, a prijave se podnose Gradskoj razvojnoj agenciji Banja Luka.

Ovom prilikom izrazila je zahvalnost svim partnerima učesnicima ove značajne inicijative.

Nastavi čitati

Aktuelno