Banjaluka
PRIJAVE DO 1. OKTOBRA Banjaluka izdvaja 1,8 miliona KM za stipendije učenicima i studentima
Konkurs za dodjelu stipendija učenicima srednjih škola za školsku 2025/2026. godinu je u toku i prijave je potrebno predati do 1. oktobra.
“Dodjelom stipendija želimo podržati naše mlade sugrađane na njihovom putu obrazovanja i razvoja. Stipendije nisu samo finansijska podrška, već i priznanje za njihov trud, rad i postignuća”, kazala je Danijela Kajkut, ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za društvene djelatnosti.
Kako je navela, i putem stipendija podršku dobijaju porodice slabijeg materijalnog stanja, kako bi svako dijete imalo jednake šanse za obrazovanje.
“Osim po uspjehu i socijalnom statusu, dodjeljujemo i stipendije za deficitarna zanimanja a to su ove godine mašinstvo i obrada metala-bravar-zavarivač, geodezija i građevinarstvo-monter suve gradnje-moler i geodezija i građevinarstvo-kamenorezac-keramičar”, precizirala je Kajkut i dodala da grad kontinuirano ulaže u obrazovanje i mlade, jer oni predstavljaju budućnost našeg društva.
Naime, prijave na konkurs za dodjelu stipendija, sa potrebnom dokumentacijom, dostavljaju se Odjeljenju za društvene djelatnosti, putem prijemne kancelarije Gradske uprave (kancelarija 16).
Obrasci za podnošenje zahtjeva za stipendiju, zainteresovani mogu preuzeti ispred prijemne kancelarije u Gradskoj upravi (pretinac broj 64), a nalaze se i na ovoj internet stranici.
Sve informacije o javnom konkursu zainteresovani mogu dobiti putem zvanične internet stranice grada Banjaluka, www.banjaluka.rs.ba, a za dodatna pojašnjenja i na telefon Gradske uprave, broj telefona 051/244-496.
Planirano je da u narednoj školskoj/akademskoj godini iz budžeta grada bude izdvojeno ukupno 1,8 miliona KM za učeničke i studentske stipendije.
Banjaluka
PLAFON PAO USRED GARAŽE: Na parkingu UKC RS oštećen automobil nakon urušavanja stropa (FOTO)
Dio plafona na spoljašnjem parkingu u neposrednoj blizini sjevernog krila i Zavoda za dijalizu i transplantaciju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske počeo je da se urušava, a prema informacijama do kojih je došao BL portal, juče je prilikom obrušavanja oštećen i jedan automobil koji je bio parkiran ispod natkrivenog dijela prolaza.
Kako se može vidjeti na fotografijama, sa betonskog plafona otpao je dio fasade i zaštitnog sloja, a komadi šuta završili su na parking prostoru između vozila, tik uz prolaz koji svakodnevno koriste pacijenti, zaposleni i posjetioci UKC-a.
Iz UKC Republike Srpske za BL portal potvrđeno je da je juče došlo do urušavanja dijela fasade, te da su nadležne službe odmah po prijavi izašle na teren i izvršile uviđaj.
“U narednom periodu biće provedene sve potrebne procedure radi utvrđivanja uzroka urušavanja, kao i procjene obima nastale materijalne štete. Takođe, biće angažovana stručna lica koja će izvršiti detaljan pregled mosta kako bi se utvrdilo njegovo stanje i eventualna potreba za dodatnim mjerama osiguranja lokacije”, navode iz UKC RS za BL portal.

Dodaju da će nakon prikupljanja svih relevantnih činjenica nadležni organ preduzeti dalje korake u skladu sa zakonskim propisima, uključujući i rješavanje pitanja naknade štete vlasniku oštećenog vozila.
“Prioritet u ovom trenutku je bezbjednost građana i sprečavanje mogućnosti nastanka novih oštećenja ili ugrožavanja lica i imovine. O svim daljim aktivnostima javnost će biti blagovremeno informisana”, zaključuju u UKC RS.
Nakon incidenta, nadležni su odmah obezbijedili prostor i postavili zaštitnu traku kako bi spriječili prilazak građana ovom dijelu parkinga i dodatno ugrožavanje bezbjednosti.
Banjaluka
PARKING ZA MILIONERE ILI NOVE ULICE: Kresojević optužio skupštinsku većinu da ugrožava budžet Banjaluke
Poslanik PSS/PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Bojan Kresojević kritikovao je inicijative skupštinske većine u Banjaluci koje se odnose na naplatu parkinga, ocijenivši da bi takve odluke mogle nanijeti štetu gradskom budžetu i usporiti razvoj infrastrukture.
Kresojević je postavio pitanje da li je važnije da građani dobiju nove ulice i kvalitetniju infrastrukturu ili da pojedinci ostvaruju uštede na parkingu, navodeći da bi ukidanje postojećeg sistema naplate značilo manje prihoda za grad.
Prema njegovim riječima, sredstva prikupljena od parkinga trenutno se koriste za izgradnju i održavanje saobraćajnica, dok dio skupštinske većine zagovara osnivanje novog gradskog preduzeća koje bi upravljalo tim prihodima.
„Da li je stvarni cilj osnivanje novog gradskog preduzeća i borba za dio političkog kolača?“ upitao je Kresojević.
On je podsjetio da je Banjaluka već sprovela niz socijalnih mjera, poput besplatnog javnog prevoza za penzionere i višečlane porodice, kao i besplatnih građevinskih dozvola, te smatra da bi besplatan parking najviše koristio imućnijim građanima, a istovremeno oslabio gradski budžet.
Kresojević je poručio da iza ovakvih prijedloga vidi političke motive, tvrdeći da skupštinska većina predvođena SNSD-om ne podržava projekte gradske administracije ukoliko nema kontrolu nad njima.
Banjaluka
MILANOVIĆ: “Skupštinska većina ide logikom što gore to bolje, NEKO SVJESNO PROIZVODI HAOS U BANJALUCI!”
Milanović tvrdi da bi problem parkinga mogao biti riješen već 10. juna, ali upozorava da pojedinim političkim akterima više odgovara stvaranje problema nego pronalaženje rješenja
Odbornik PDP-a u Skupštini grada Banjaluka Dragan Milanović poručio je da je odluka o naplati parkinga bila neophodna kako bi se obezbijedilo normalno funkcionisanje grada i spriječio saobraćajni haos. On smatra da dio odbornika svjesno opstruiše rješavanje ovog pitanja zbog predizbornih interesa.
Milanović navodi da postoje dva potpuno različita pristupa kada je riječ o pitanju parkinga u najvećem gradu Republike Srpske.
„Ovdje se radi o dva različita pristupa. Jedan je da se pronalaze rješenja i vodi računa o funkcionisanju grada, a drugi je da se generišu problemi kako bi se za nerad optužila Gradska uprava“, rekao je Milanović.
Prema njegovim riječima, ukidanje naplate parkinga dovelo je do dodatnih problema jer je broj slobodnih mjesta značajno smanjen.
„Kada se parking ne naplaćuje, nema mjesta za parkiranje i to proizvodi veliko nezadovoljstvo građana“, naglasio je on.
Milanović ističe da bi problem mogao biti riješen već na narednoj sjednici Skupštine grada, zakazanoj za 10. jun.
„Imamo sjednicu 10. juna i možemo dopuniti dnevni red i riješiti ovaj problem. Međutim, ne vidim raspoloženje za takav pristup. Pojedine kolege vode se logikom ‘što gore, to bolje’, jer smo već ušli u predizborni period“, rekao je Milanović.
On je dodao da je kampanja protiv naplate parkinga već proizvela ozbiljne finansijske posljedice.
„Parking se formalno naplaćuje, ali zbog kampanje koja je vođena u prethodnom periodu nedostaje oko 50 odsto planiranih prihoda od parkinga“, naveo je odbornik PDP-a.
Posebno je, kaže, pogođena grupa građana koja je uredno platila godišnje parking karte.
„Nepravda je prema ljudima koji su kupili godišnje parking karte, a danas nemaju gdje da parkiraju svoja vozila“, zaključio je Milanović.
-
Društvo2 dana agoRODITELJIMA KOJI ODBIJU VAKCINACIJU PRIJETI KAZNA DO 1.000 KM: Inspektorat Srpske kontroliše imunizaciju djece
-
Hronika3 dana agoAUTOMOBIL ZAVRŠIO U RIJECI: Teška nesreća u Banjaluci, ima povrijeđenih
-
Društvo2 dana agoLEGALIZACIJA BESPRAVLJA: Umjesto rušenja, za gradnju uz rijeke plaćaće se naknada?
-
Politika2 dana agoPUKOTINE U ČOVIĆEVOM TABORU: Procurio audio sa sjednice najužeg rukovodstva HNS-a
-
Politika2 dana agoHERCEGOVCI SRDAČNO DOČEKALI STANIVUKOVIĆA: Već ga proglasili PREDSJEDNIKOM SRPSKE
-
Politika2 dana agoSNSD NOKAUTIRAN U ISTOČNOJ ILIDŽI: Božovićev SDS odnio ubjedljivu pobjedu za MZ!
-
Politika1 dan agoCIK UZBUNIO JAVNOST: Stotine spornih potpisa završavaju kod tužilaca
-
Svijet3 dana agoAmerika ponovo izvela udare na Iran: TEHERAN UZVRATIO
