Connect with us

Hronika

PRIJETIO MASAKROM NA BAJRAM! Sud BiH odredio pritvor Armelu Zalihiću

Sud Bosne i Hercegovine odredio je jednomjesečni pritvor Armelu Zalihiću osumnjičenom za terorizam.

Pritvor je Zalihiću određen na prijedlog Tužilaštva BiH zbog opasnosti od bjekstva, bojazni da će uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze i tragove važne za krivični postupak, utjecati na svjedoke, saučesnike ili prikrivače i zbog bojazni da će ponoviti krivično djelo.

Prema rješenju Suda BiH, Zalihiću pritvor može trajati do 28. Aprila 2025. godine, ili do nove odluke Suda.
“Osumnjičeni se tereti da je počinio krivično djelo terorizam”, ističu iz Suda BiH.

Iz Federalne uprave policije je saopćeno da je A. Z. iz Konjica uhapšen zbog prijetnji da će za Bajram u džamiji u Konjicu napraviti masakr.

Njega su identifikovali i uhapsili pripadnici Odjeljenja za borbu protiv terorizma Federalne uprave policije, pod nadzorom Tužilaštva BiH, uz asistenciju Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona i Obavještajno-sigurnosne agencije BiH 28. marta.

Hronika

UHAPŠEN NAIL JUSIĆ, predsjedavajući Gradskog vijeća Živinice

Nail Jusić, predsjedavajući Gradskog vijeća Živinice, uhapšen je danas, u četvrtak, 7. maja 2026.

“Po nalogu Tužilaštva TK i uz naredbu Općinskog suda u Živinicama istražioci Sektora kriminalističke policije MUP-a TK obavili su danas pretrese na više lokacija u Živinicama. Po okončanju pretresa uhapšen je Jusić”, naveli su iz Tužilaštva TK.

Pretresi i u Domu zdravlja
Pretresi su obavljeni u njegovoj kući, vikendici i pomoćnim objektima u Živinicama, u kancelarijama u Gradskom vijeću i Domu zdravlja u Živinicama – koju Jusić koristi kao pomoćnik direktora za sestrinstvo, te su obavljeni i pretresi dva automobila koje koristi.

“Prilikom pretresa su pronađeni i oduzeti određeni predmeti za koje se sumnja da su korišteni prilikom krivičnih djela”, naveli su iz Tužilaštva.

Za šta ga terete
Jusić je osumnjičen da je kao predsjedavajući Gradskog vijeća Živinice počinio dva krivična djela zloupotreba položaja i ovlašćenja u sticaju sa primanjem nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem.

“Tri radnje za koje se u dosadašnjem toku istrage sumnjiči Jusić se odnose na određene nezakonitosti prilikom imenovanja sekretara u stalnim komisijama Gradskog vijeća, uključujući i njegovog sina, kao i na pokušaj pribavljanja koristi jednoj osobi za sticanje prava vlasništva na zemljištu na kojem je sagrađen objekat bez prava korištenja”, naveli su iz Tužilaštva TK.

Kriminalistička obrada
Nakon kriminalističke obrade istražioci Sektora kriminalističke policije će osumnjičenog predati u nadležnost Tužilaštva.

Postupajući tužilac će ga ispitati na okolnosti iz istrage, nakon čega će donijeti odluku o daljim mjerama i radnjama koje će biti preduzimane prema Jusiću.

Nastavi čitati

Hronika

POLICIJA PRETRESA U ŽIVINICAMA: Na meti predsjedavajući Gradskog vijeća

Istražioci Sektora kriminalističke policije Uprave policije MUP TK-a od jutros, 7. maja 2026, pretresaju na nekoliko lokacija na području Živinica, a na meti istrage je predsjedavajući Gradskog vijeća Nail Jusić.

Iz MUP-a Tuzlanskog kantona su, uz navođenje inicijala, potvrdili ove aktivnosti.

Sudska naredba

“Istražioci Sektora kriminalističke policije Uprave policije MUP TK-a, u okviru istrage koju sprovodi Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona protiv N.J. iz Živinica, od jutarnjih sati 7. maja 2026. godine postupaju po Naredbi Opštinskog suda u Živinicama”, rekli su iz MUP-a Tuzlanskog kantona.

Kako su dodali, radi se pretresanje na nekoliko lokacija na području Živinica.

Nastavi čitati

Hronika

HEROJ SVOG POZIVA: Emotivan oproštaj MUP-a RS od Bobana Kusturića (VIDEO)

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) emotivnim se videom oprostio od Bobana Kusturića (52), čije je tijelo u utorak, 5. maja, pronađeno u blizini vikendice u banjalučkom naselju Česma.

“Teškim srcem opraštamo se od Bobana Kusturića, čovjeka koji nije bio samo profesionalac i heroj svog poziva, već i tihi oslonac, prijatelj i čovjek velikog srca”, naveli su iz MUP-a RS i dodali:

“Rođen 8. septembra 1974. godine u Banjaluci, svoj životni put gradio je hrabro i bez kompromisa”.

Karijeru gradio od Vojske RS do Helikopterskog servisa

Dalje navode da je Boban Kusturić završio Vojnu akademiju u Beogradu 1997. godine, stekavši zvanje oficira avijacije — pilota.

“Od 1997. do 2005. godine služio je kao pilot u Vojsci Republike Srpske, a potom nastavio svoj poziv u Direkciji za civilnu vazdušnu plovidbu Republike Srpske kao šef Spasilačke helikopterske jedinice ‘SAR'”, navode iz MUP-a RS i dodaju:

“Od 2008. do aprila 2025. godine obavljao je dužnost direktora Helikopterskog servisa Republike Srpske, a nakon reorganizacije i formiranja Uprave za vazduhoplovstvo, dužnost načelnika Uprave”.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MUP Republike Srpske (@mup.srpske)

Odlikovan Ordenom Miloša Obilića

Potom nastavljaju:

“Za sobom je ostavio više od karijere. Odlikovan Ordenom Miloša Obilića. Ali oni koji su ga istinski poznavali znaju da su njegova najveća odlikovanja bili osmijeh, topla riječ”.

Komemoracija će biti održana danas, 7. maja u 10 časova u Kulturnom centru Banski dvor, a sahrana na Gradskom groblju Vrbanja u 14 časova.

“Porodici, prijateljima i kolegama upućujemo najiskrenije saučešće. Počivaj u miru”, navode iz MUP-a RS na svom Instagram profilu.

Rukovodio brojnim spasilačkim akcijama širom Srpske

Rukovodio je brojnim akcijama spasavanja ugroženog stanovništva u snježnim smetovima, poplavama i požarima, koje su zahtijevale hitnu evakuaciju.

Javnost ga pamti i po gotovo svakodnevnim akcijama medicinskog transporta teško bolesnih pacijenata i trudnica u velike kliničke centre u Banjaluci, Beogradu i Podgorici, čime su spaseni mnogi životi.

Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno