Connect with us

Hronika

Priznali da su uzimali novac za posao u „Elektroprenosu BiH”, pa PRISTALI NA 27 MJESECI ZATVORA

Bivši član Uprave i izvršni direktor “Elektroprenosa BiH” Vinko Đuragić, te nekadašnji monter u toj kompaniji Dalibor Simić i radnik Gradske uprave Banjaluka Želimir Rokvić priznali su da su od Saše R. tražili 15.000 KM kako bi mu omogućili da se zaposli u „Elektroprenosu”.

Sva trojica su sa Republičkim tužilaštvom zaključili sporazume o priznanju krivice te pristali da budu osuđeni na ukupno 27 mjeseci zatvora.

Predviđeno je da Đuragić bude osuđen na 10, Rokvić, na devet i Simić na osam mjeseci zatvora. Terete ih da su počinili krivično djelo trgovina uticajem kao saizvršioci. Pomenute kazne su ispod zakonskog minimuma od godinu zatvora.

Republički tužilac Sanja Tadić – Stojisavljević istakla je da su optuženi od početka priznali krivicu i pomogli u rasvjetljavanju ovog slučaja, te da oštećeni ne traži nadoknadu štete i da nije “zainteresovan za kažnjavanje” optuženih, već je odluku prepustio sudu.

– Tužilaštvo je prilikom pregovora o zaključenju sporazuma i visini predviđenih kazni imalo u vidu zakonske odredbe te činjenicu da su optuženi priznali djelo. Sarađivali su sa istražiocima i bez toga teško bi bilo rasvjetljavanje ovog slučaja. Takođe, nije pričinjena šteta, a optuženi nisu osuđivani – objasnila tužilac je Tadić-Stojisavljević.

Naglasila je da kada je u pitanju Simić u njegovom slučaju je cijenjeno i to da ima bolesno dijete, kao i da je „zbog stida” nakon ovog slučaja sam dao otkaz u „Elektroprenosu” i otišao da radi u Njemačku.

Sudija Blagoja Dragosavljević je istakao da će o sporazumima odlučiti naknadno i odluku saopštiti sutra.

Suđenje u ovom slučaju započelo je čitanjem optužnice, a nakon saznanja da su sva trojica zaključili sporazume saslušan je jedan od tri pozvana svjedoka.

Tužilac i odbrana su smatrali da nema potrebe za saslušanjem svjedoka s obzirom da su svi optuženi priznali. Sud je ipak odlučio da bude saslušan svjedok Alaudin Alihodžić jer dolazi iz Sarajeva, dok su druga dva svjedoka obaviještena da će biti pozvani ako bude potrebe.

Svjedok Alihodžić, koji je jedan od izvršnih direktora u „Elektroprenosu”, kazao je da kako je od poznanika dobio poruku da nešto nije regularno pri zapošljavanju na konkursu objavljenom u oktobru 2020. godine.

– Ne sjećam se poruke, bila je čudna. Nešto u smislu da postoje neregularnosti. Pozvao sam tog poznanika i pojasnio mi da postoje informacije da neko poziva kandidate sa liste na konkursu i traži određenu nadoknadu za zaposlenje – rekao je Alihodžić.

Pojasnio je da je dobio i broj s kojeg su pozivani kandidati te da su u upravi „Elektroprenosa” raspravljali o tome i pokušali saznati ko stoji iza tog broja ali nisu uspjeli.

– Raspravljali smo i na kolegiju o tome, a tada Đuragić nije bio prisutan. S obzirom na to da nismo imali čvrste dokaze odlučili smo da pustimo neka taj ko je dobio pozive slučaj prijavi policiji – rekao je Alihodžić.

Optužena trojka uhapšena je u akciji „Napon” u februaru 2021. godine i istraga je tajala nepune dvije godine, sve do 19. decembra 2022. godine kada je podignuta optužnica. Slučaj je policiji prijavio oštećeni Saša R.

Prema optužnici Đuragić, Simić i Rokvić su krivično djelo trgovnia uticajem počinili nakon što je “Elektroprenos BiH” 12. oktobra 2020. godine objavio konkurs za zasnivanje radnog odnosa za više radnika.

Navodi se da se Đuragić nakon toga, kao službeno lice, krajem oktobra 2020. godine sastao sa Rokvićem preko kojeg je za sebe zahtjevao nagradu da bi korištenje svog službenog položaja posredovao u zapošljavanju prijavljenih kandidata.

– Rokviću je predao spisak sa imenima i prezimenima i brojevima telefona svih prijavljenih kandidata i podacima o radnim mjestima na koja su konkurisali, zahtijevajući za sebe 10.000 KM za kandidate sa visokom stručnom spremom i 8.000 KM za kandidate sa srednjom stručnom spremom-navodi se u optužnici.

Rokvićev zadatak je bio da kontaktira kandidate i pronađe one koji su voljni da plate navedeni iznos, kako bi ih Đuragić svojim uticajem “pogurao” da prođu na konkursu.

– Rokvić je spisak predao Simiću, takođe kako bi ostvario kontakt s kandidatima i od njih zahtjevao novac za posredovanje u zapošljavanju-piše u optužnici.

Međutim, kako bi se “ugradili” u cijeli posao Rokvić i Simić su podigli cifru na 13.000 KM i 15.000 KM, u zavisnosti od stručne spreme kandidata, a razliku su, u skladu s dogovorom, trebali podijeliti na “ravne časti”.

U tu svrhu su nabavili mobilne telefone i pozvali jednu Sašu R. sa spiska, koje se javilo na konkurs za prijem na radno mjesto „Monter za RP”, mjesto rada TJ Doboj, Operativno područje Tuzla.

– Simić je pozvao kandidata i predstavio mu se kao “Željko ispred komisije za prijem u radni odnos”. Kada mu je saopštio sve njegove podatke i mjesto za koje je konkurisao tada je zahtjevao 15.000 KM, kako bi posredovao da odgovorni u “Elektroprenosu BiH” donesu odluku o njegovom zapošljavanju – navodi se u optužnici.

Dodaje se da je Simić kandidatu poručio da mora da se odluči “najkasnije do sutra”. Kandidat je 16. decembra Simiću poslao SMS u kojem je naveo “Donio sam odluku… Pristajem”.

– Simić ga je pozvao i rekao mu da upiše broj telefona i da će ga korisnik tog broja nazvati da se sastanu. Sutradan kandidata je pozvao Rokvić i predstavio mu se kao “Željo”. Rekao mu je da je dobio broj dobio od izvjesnog Dalibora i da ga zove u vezi sa njegovim zapošljavanjem u “Elektroprenos BiH”. Naglasio mu je da o tome nikome ništa ne smije govoriti, da sve treba biti diskretno i da su “oni svi” iz Elektroprenosa” stoji u optužnici.

Dodaje se da su se sastali u tržnom centru u Banjaluci 18. decembra i Rokvić je tada predočio kandidatu da je zaposlen u Gradskoj upravi Grada Banjaluka, navodeći da ima kontakte sa trojicom odgovornih osoba u “Elektroprenosu BiH” i tražio je 15.000 KM kako bi kod tih ljudi posredovao u njegovom zapošljavanju.

Pojasnio je da bi novac predao tim ljudima, a da bi on za tu uslugu bio “nagrađen”. Prema optužnici kandidat je novac trebao predati Rokviću nakon što bude primljen u radni odnos. Do predaje novca nije došlo jer je kandidat cijeli slučaj prijavio policiji.

GLAS SRPSKE

Hronika

TUŽILAŠTVO BiH PODIGLO OPTUŽNICU protiv Ranka Debeveca i Osmana Mehmedagića Osmice

Ovaj dvojac prisluškivao je nezakonito dežurne sudije Suda BiH i zaposlene u Tužilaštvu BiH. Tužilaštvo BiH podiglo je i poslalo Sudu na potvrđivanje optužnicu protiv Ranka Debevca, suspendovanog predsjednika Suda BiH i Osmana Mehmedagića Osmice, bivšeg direktora OSA-e, potvrđeno je Raport.

Oni su optuženi u aferi “Prisluškivanje”. Hapšeni su u decembru 2023.godine i u pritvoru proveli tri mjeseca. Odlukom Suda BiH brane se sa slobode uz mjere zabrane. Optužnica je Sudu dostavljena iza 15 sati.

Debevec je prije nekoliko dana o čemu je pisao Raport ispitan u Tužilaštvu BiH.

Osmica i Debevec sumnjiče za zloupotrebe položaja, uništavanje dokaza o nelegalnom prisluškivanju, lažno predstavljanje te primanje mita.

Tužilaštvo BiH je navelo da je uništeno 60 akata vezanih za prisluškivanje i da je sve rađeno u kući jedne radnice Suda. Ranko Debevec je optužen, između ostalog, i da je počinio krivično djelo “povreda ravnopravnosti polova”, jer je, prema navodima Tužilaštva BiH, “proganjao pratio i prijetio radnici Suda BiH koja je odbijala da bude s njim u vezi nakon sto su prije toga imali avanturu.

Radi se u službenici V.M (identitet poznat Raportu). Optužen je i službenik Suda Milisav Pijuk, koji je s Debevcem pratio službenicu, izigravajući agenta OSA-e.

Tužiteljica Bojana Jolović je na ročištu tvrdila da je Debevec iz pritvora zvao jednu radnicu Suda BiH da iz njegovog kabineta iznese Knjigu evidencija u kojoj su sadržani tajni podaci.

“Iskaz svjedoka Trifka Buhe, radnika OBA-e, potvrđuje da on kao šef operacije nije bio upoznat s mjerama prisluškivanja sudija, niti je ikada potpisao ijedan nalog”, kazala je Jolović.

Ovaj dvojac prisluškivao je nezakonito dežurne sudije Suda BiH i radnike Tužilaštva BiH. Radi se o najmanje četiri osobe.

Prema dostavljenim dokazima, u koje je Raport imao uvid, Mehmedagić je tokom 2022. godine naložio uništenje svih podataka, između ostalog i uništenje naloga Suda BiH.

Istraga protiv Debevca proširena je i na primanje dara za trgovinu utjecajem. Riječ je o vozilu koje mu je poklonio autoservis “Kramar” iz Ljubuškog, koji je imao upravne postupke pred Sudom BiH, ali i sata vrijednog 15.000 KM koji mu je poklonio bjegunac od pravosuđa Hrvatske Zdravko Mamić.

Kada je u pitanju Osmica, on je optužen i za nezakonito izdavanje počasnih iskaznica OSA-e.

(Raport)

Nastavi čitati

Hronika

ZATVORENICI U BIH DIGLI GLAS! Šalju žalbe zbog GLADI, USLOVA i ZABRANA, tvrde da ih šalju u SAMICU!

Zatvorenici u Bosni i Hercegovini sve češće pišu žalbe, pa ih je tako lani na adresu Ombudsmana u BiH stiglo više nego godinu prije.

Pokazuju to podaci ove institucije objavljeni u Godišnjem izvještaju o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH za 2024. godinu.

“Tokom 2024. godine zaprimljeno je 107 žalbi, što predstavlja povećanje u odnosu na 2023. godinu za 21 žalbu. Žalbe su se odnosile na zdravstvenu zaštitu, uslovni otpust, krivične postupke koji se vode pred sudovima, poboljšanje smještajnih kapaciteta u zatvorima i drugih uslova u kojima borave osuđena lica, kao i na zahtjeve osuđenih lica za transfer u druge susjedne države na izdržavanje kazne zatvora”, naveli su iz ove institucije.

Tako su se Ombudsmanu u BiH prošle godine obratili pritvorenici zbog navodnog neadekvatnog i nehumanog tretmana u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH, navodeći da su u potpunosti izolovani i da se upućuju u samicu. Međutim, to nije utvrđeno.

“U ovom predmetu obavljen je razgovor sa upravom Zavoda, izvršen je uvid u zavodske službene evidencije i medicinsku dokumentaciju pritvorenika, izvršen je obilazak pritvorskih prostorija i obavljen je razgovor sa pritvorenim licima. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvorenici nisu bili smješteni u samice niti su bili podvrgnuti nehumanom tretmanu”, piše u izvještaju.

Bez obzira na to što su iza rešetaka, zatvorenicima se mora omogućiti pristup doktoru, bez obzira na režim kojem podliježu i moraju im se obezbijediti lijekovi u skladu sa njihovim zdravstvenim stanjem.

Upravo zbog žalbe na zdravstvenu zaštitu u Kazneno-popravnom zavodu u Doboju, lani je reagovao Ombudsman u BiH.

“Pritvoreno lice se obratilo Ombudsmanu BiH navodeći da je stupilo u štrajk glađu nezadovoljno propisanom terapijom i zdravstvenom zaštitom. Predstavnici Institucije ombudsmana su odmah stupili u kontakt sa upravom Kazneno-popravnog zavoda u Doboju i pritvoreno lice je prestalo sa štrajkom u kratkom periodu. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvoreno lice po preporuci doktora nije više radno angažovano i smješteno je u stacionar. U stacionaru boravi samo i ustanova mu je osigurala ventilator da mu olakša vrućine i aparat za disanje”, kažu iz Ombudsmana u BiH.

I lani su se Ombudsmanima u BiH obraćali osuđenici zbog nemogućnosti dobijanja vanzavodskih pogodnosti. Tako se u izvještaju ove institucije navodi da im se obratio zatvorenik koji je izdržao zatvorsku kaznu u trajanju od šest godina i tri mjeseca, te iako je tražio vanzavodske pogodnosti, to mu nije odobreno zbog negativne policijske provjere.

Zatvorenik je naveo da je radio u vešeraju, ali da je od toga odustao zbog nezadovoljstva.

“Predloženo mu je da se ponovo radno angažuje, nastavi dobro vladati i izvršavati svoje obaveze, kako bi imao veću mogućnost da u narednom periodu ostvari pravo na pogodnosti u skladu sa zakonskim odredbama”, navode oni.

Takođe, tokom 2024. godine predsavnici Institucije ombudsmana u BiH su posjetili kazneno-popravne ustanove u Sarajevu, Zenici, Bihaću, Tuzli, Banjaluci, Doboju i Mostaru.

Inače, broj žalbi godinama unazad se povećava, pa je tako tokom 2023. godini evidentirano 86 žalbi, a 2022. godine u Odjelu za praćenje prava lica lišenih slobode zaprimljeno je 77.

Tada su se žalbe najčešće odnosile na pravo na korištenje vanzavodskih pogodnosti, posjete osuđenim licima, ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu i uslove smještaja u ustanovi.

Nastavi čitati

Hronika

PREOKRET! Povratnica Jela Pejić nije ubijena?!

Iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona saopštili su preliminarne rezultate obdukcije tijela Jele Pejić i naveli kako smrt nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe te da se ne radi o ubistvu.

– Prema preliminarnim rezultatima obdukcije, koje je vještak sudske medicine usmeno saopštio dežurnom tužiocu, smrt starice Jelene Pejić (rođena 1949. godine), čije tijelo je pronađeno u porodičnoj kući na Ozrenu, nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe i ne radi se o ubistvu – naveli su iz tužilaštva.

Dodaju da se u nalazu i mišljenju obducenta navodi da je starici, koja je teški srčani bolesnik, pozlilo i da je pala te da je smrt posljedica povrede koju je nakon pada zadobila u predjelu vrata.

– Takođe, i drugi do sada pribavljeni dokazi tokom istrage ne upućuju da se radi o smrti koja je nastupila kao posljedica djelovanja druge osobe. Istražni organi provode detaljnu istragu i sve važne detalje ćemo objaviti sutra tokom dana – istakli su iz tužilaštva.

Podsjećamo, beživotno tijelo 76-godišnje P. J. sa višestrukim povredama juče je pronašao njen unuk u povratničkom selu Panjik na Ozrenu.

Nastavi čitati

Aktuelno