Connect with us

Banjaluka

PROLJEĆNA BAJKA U PARKU “PETAR KOČIĆ”: Počeo Banjalučki festival cvijeća

Otvaranjem Festivala cvijeća u Parku „Petar Kočić“ započela je proljećna bajka u našem gradu.

Park „Petar Kočić“ postao je prava cvjetna oaza, puna prekrasnog cvijeća, ukrasnih sadnica i cvjetnih aranžmana, a na ovogodišnjoj manifestaciji izložbeno-prodajnog karaktera učestvuje 30 izlagača, a Festival traje do nedjelje 14. aprila.

Povodom otvaranja održan je i prigodan prateći program, koji su priredile balerine Prve baletske škole i učenici Umjetničke škole „Vlado Milošević“, a otvaranju je prisustvovao i gradonačelnik Draško Stanovuković, koji se zahvalio svim izlagačima koji su dali svoj doprinos ovom jedinstvenom događaju, te dodao da je otvaranje Festivala uvertira u „Banjalučko proljeće“.

-Nekako s proljeća sve se budi, naš grad prepun je lijepih manifestacija, a Festival cvijeća prilika je da svi uživamo u predivnim dekoracijama i različitim vrstama bilja. Banja Luka u proljeće počinje da blista i da dobija svoj puni sjaj, jer već je poznato da ljeto je za more, planina za zimu, a proljeće je godišnje doba stvoreno za Banju Luku. Naša ideja je da naš grad uređujemo i uljepšavamo, ali istovremeno i da našim izlagačima damo šansu da afirmišu i promovišu svoje proizvode – poručio je gradonačelnik.

Kako je kazao, u predstojećem periodu očekuje nas veliki broj sjajnih manifestacija, a u toku su i pripreme za proslavu Dana grada, ali i za već dobro poznate manifestacije poput Banjalučkog karnevala, TrotoArta.

Gradonačelnik je iskoristio priliku da se zahvali učenicima Umjetničke škole „Vlado Milošević“ te balerinama Prve baletske škole na predivnom programu kojim su dodatno oplemenili i uljepšali ovaj događaj. Takođe, Stanivuković je pozvao sve sugrađane da posjete Festival cvijeća i uživaju u proljećnoj čaroliji.

Savjetnica gradonačelnika Milada Šukalo kazala je da je Festival cvijeća, koji se tradiocionalno održava u Parku „Petar Kočić“ i ove godine pored velikog broja posjetilaca okupio i preko 30 izlagača.

– Pored privrednog značaja ove manifestacije, kroz koju dajemo mogućnost malim preduzetnicima da promovišu i plasiraju svoje proizvode, ova manifestacija značajna je u edukativnom smislu, jer djeca predškolskog i školskog uzrasta imaju priliku da nauče o različitim biljnim vrstama. Osim toga kroz ovu manifestaciju mi nastavljamo da promovišemo Banju Luku kao atraktivnu turističku destinaciju posebno u proljeće – istakla je Šukalova.

Dodala je da je fokus ovogodišnje promocije na tulipanu koji nosi ime Banja Luka.

-Sve ovo što spremamo zapravo je veoma dobra promocija nečeg što smo u prošlosti katkad zapostavljali, a to je naš cvijet –tulipan „Banja Luka“ . S tim u vezi, odlučili smo da se ove godine sve naše aktivnosti i manifestacije u okviru „Banjalučkog proljeća“ odvijaju pod sloganom „Banjaluko, cvijete moj“ – naglasila je ona.

Šukalova je iskoristila priliku te pozvala sve naše sugrađane da posjete Festival cvijeća, te da uživaju u prekrasnom ambijentu, ali i da priliku iskoriste da kupe neki lijep cvijet za svoj vrt. Osim toga ona je sugrađane pozvala i da se pridruže velikoj akciji „Čisto lice grada“, naglasivši da se aktivno radi na uređenju grada i svih naselja, a sve kako bismo u što ljepšem okeruženju dočekali lijepe sunčane dane.

Koordinator za hortikulturu u Gradskoj upravi Sanja Mataruga istakla je da je Grad i ove godine proizvođačima cvijeća i ukrasnog bilja, ali i ljubiteljima hortikulture omogućio da prezentuju svoju ponudu.

-Imamo priliku da vidimo različite vrste drvenastih biljaka, dekorativnog i ljekovitog bilja, ali i različite vrste saksijskog i rezanog cvijeća. Osim toga tu su i izlagači brojnih neobičnih biljnih vrsta poput egozotičnih biljaka. Svakako tu si i biljke mesožderke – kazala je Mataruga.

Jedna od izlagača na ovogodišnjem Festivalu je i Jelena Grab istakla je da je ovo predivna manifestacija jer i mali proizvođači imaju priliku da predstave svoje proizvode.

Sugrađani mogu da posjete Festival od 11.00 do 19.00 časova.

Banjaluka

VLADIMIR GRUJIĆ “U momentu stupanja na dužnost Draška Stanivukovića BROJ ZAPOSLENIH je bio 767, a sada ih ima 811”

U proteklom periodu iznesene su mnoge neistine u vezi sa brojem zaposlenih u Gradskoj upravi, ali su zvanične informacije pokazale mnogo drugačije stanje.

U momentu stupanja na dužnost gradonačelnika Draška Stanivukovića broj zaposlenih je bio 767, a sada ih ima 811, što predstavlja neznatno povećanje, kada se uzme u obzir broj realizovanih projekata u interesu građana.

Rekao je ovo Vladimir Grujić, šef Kabineta gradonačelnika Banjaluke, ističući da je svako zaposlenje sprovedeno putem javnog konkursa u skladu sa zakonskim propisima, u prilog čemu govori i činjenica da ni česte inspekcijske kontrole nisu ustanovile nikakve nepravilnosti.

– Posebno nam je drago što je 15 novozaposlenih iz reda porodica poginulih boraca, jer naša je ne samo zakonska, nego i ljudska i moralna obaveza je da vodimo računa o ovoj kategoriji stanovništva. Takođe, trebamo biti ponosni što smo podmladili vatrogasnu brigadu, pa kada se sve sabere i oduzme i uzme u obzir nevjerovatan broj novih mjera koje su uvedene, svima je jasno da je broj zaposlenih na samom minimumu za efikasno funkcionisanje uprave i svim izazovima sa kojima smo suočeni – ističe Grujić.

Grujić kaže da SNSD ne može da se pohvali novim projektima niti mjerama.

– Međutim, mogu da se “pohvale” da su u svom mandatu zaposljavali ljude sa lažnom diplomama, a najbolji dokaz za to je da su te zloupotrebe dobile epilog u vidu sudskih procesa koji polako ali sigurno pokazuju njihov princip rada. Mogu da se “pohvale” i da su sva javna preduzeća ostavili u teškoj dubiozi – poručuje Grujić i dodaje da podrška koju je gradonačelnik Stanivuković dobio na prethodnim izborima najbolje pokazuje da su njegove politike ispravne i u interesu građana.

Nastavi čitati

Banjaluka

OD 1. APRILA LJETNO RADNO VRIJEME za ugostiteljske i trgovinske objekte

Od 1. aprila primjenjuje se ljetnje radno vrijeme ugostiteljskih objekata, kako onih koji su smješteni u stambeno-poslovnim zgradama kolektivnog stanovanja, tako i ugostiteljskih objekata smještenih van pomenutih zgrada, te objekata koji na području grada obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost.

Ljetnje radno vrijeme za ugostiteljske objekte bez obzira na vrstu, koji su locirani u stambeno-poslovnim zgradama kolektivnog stanovanja je od 7.00 do 24.00 časa.

Ljetnje radno vrijeme ugostiteljskih objekata smještenih van stambeno-poslovnih zgrada kolektivnog stanovanja propisano je članom 6. Odluke o određivanju radnog vremena ugostiteljskim objektima na području grada Banja Luka, i to:

–restorani, ugostiteljski objekti za ishranu i piće i ugostiteljski objekti za piće:

od 7.00 do 24.00 časa, radnim danima

od 7.00 do 1.00 čas, vikendom (petak i subota)

–restorani, ugostiteljski objekti za ishranu i piće i ugostiteljski objekti za piće, kojima je dodijeljen znak kvaliteta „Zlatna kašika“:

od 7.00 do 1.00 čas, radnim danima

od 7.00 do 2.00 časa, vikendom (petak i subota)

-noćni klubovi:

od 19.00 do 3.00 časa, radnim danima

od 19.00 do 4.00 časa, vikendom (petak i subota)

-saloni za posebne prilike (svadbeni saloni i sl.):

od 7.00 do 4.00 časa.

Navedeni objekti trebaju da, na vidnom mjestu, istaknu gorenavedeno ljetnje radno vrijeme.

Objekti koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost su dužni da se u ljetnjem periodu godine pridržavaju propisanog radnog vremena, odnosno da organizuju svoje poslovanje u periodu od 7.00 do 23.00 časa.

Ljetnje radno vrijeme se primjenjuje od 1. aprila do 30. septembra.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ IZNIO PRIJEDLOGE “Vodovodna mreža, most u Docu, IZGRADNJA KOČIĆEVOG ZBORIŠTA”

-Nacrt budžeta za 2025. godinu on je predviđen u iznosu od 252 miliona KM, što je skoro 20 odsto više u odnosu na prethodnu budžetsku godinu, što je dobro.

Istakao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković koji je poručio i to kako je Nacrt budžeta izuzetno dobar, jer kao takav pokriva sve one velike projekte i planove koje je gradska administracija planirala – od podrške, do vrtića, legalizacije i još mnogo toga.

-Naš uspjeh i uspjeh ovog Nacrta budžeta jeste što on u sebi inkorporira sve ono što je do sada urađeno – podrška vrtićima, 7 do 8 miliona KM podrške javnom prevozu. Dakle, sve te grantove, doznake pojedincima i podrške od rođenja pa do poznog doba ovaj budžet nastavlja, nastavlja da prati sve one politike koje smo u protekle četiri godine sprovodili. Iskoristiću priliku da kažem da se ovdje nalaze dva važna projekta, a to je izgradnja i rekonstrukcija vodovodne mreže, odnosno Tunjice 1 i Tunjice 2, te most u naselju Dolac – kazao je on.

Naglasio je i to kako smatra da su ovo zaista veliki i bitni projekti za Banju Luku.

-Započeti ova dva projekta i privoditi ih kraju, a istovremeno zadržati sve mjere podrške je velika stvar. Dakle, radimo nove projekte, a zadržavamo stare. Nastavljamo i sa subvencijama u iznosu od 9 miliona, nastavljamo sa podrškom javnom prevozu, podrškom privredi. Doznake i podrške pojedincima su u iznosu od 38 miliona. Tu su i podrška prilikom rođenja djeteta, nabavka udžbenika i još mnogo toga. Pri tome ostajemo – rekao je Stanivuković.

Dodao je kako i sam Nacrt budžeta sastojim mnoštvo projekata na koje će se ova gradska administracija fokusirati.

-To su, između ostalog – kuća „Predah“, bez budžetskih sredstava obnavljaćemo i dvije kule na Kastelu, stranim donacijama, ali se nadam da ćemo skupiti novac da obnovimo i kasarnu. Dodatno, fokusiraćemo se i na nastavak uređenja obale Vrbasa – do Vrućice, ali radićemo i šetalište od Gradskog pa do Rebrovačkog mosta. Kod Pravnog fakulteta gradićemo amfiteatar. Taj projekat nam je važan jer se zemlja i dalje vodi na nama, jer pojedinci žele da nam otmu to zemljište – istakao je gradonačelnik.

Dodao je i to kako se radi i najveći sportsko-rekreativni teren u Banjoj Luci.

-U pitanju je igralište kod „Akvane“ u vrijednosti od milion KM. Podrazumijeva vojnog igralište, za policiju, mlade ljude, oni koji se pripremaju za specijalu, prostor za sport, košarku, tenis, dječije igralište, igraonice. Biće to jedan kultni prostor koji će Banja Luka dobiti. Radićemo i Trešnjik i staze na tom dijelu ćemo da uređujemo. Radimo i veliki projekat žičare na Banj brdu, kružni tok kod „Škorpiona“, na njega se takođe fokusiramo. Želimo i da završimo most u Česmi, tu smo riješili posljednje imovinsko-pravne probleme. Sve to može stati u ovoj godini – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je i na to da se radi na izgradnji Centralnog spomen-obilježja, apelujući na Vladu Republike Srpske da se uključi u ovaj projekat i završetak izgradnje.

-Žao mi je što je organizacioni odbor za Kočićev zbor oduzet od Grada. Tu ćemo graditi arenu za borbu bakova i bikova, koja će biti trajna. Nećemo davati više pare na tuđe zemljište. Kočićevo ognjište želimo takođe nanovo da izgradimo, jer na sadašnjem mjestu gdje je ognjište, tu Kočić nije živio. Ovo treba da bude svjetska, trajna priča. Da uradimo fiksnu binu, fiksno odredimo gdje će biti šatori- zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno