Connect with us

Društvo

PROTESTI MJEŠTANA KOD PALA! “Ne damo Arapima našu zemlju” (VIDEO)

Ogorčeni mještani Mokrog, opština Pale, organizovali su proteste, jer su saznali da njihove komšije planiraju prodaju zemlje nepoznatim Arapima.

Poručuju da ne žele Arape u svom komšiluku i da su spremni na radikalnije proteste ukoliko dođe do prodaje spornog zemljišta.

Odmah po saznanju da njihove komšije iz Mokrog planiraju da prodaju 11 dunuma privatne zemlje u centru ovog mjesta u neposrednoj blizini škole, nepoznatim Arapima koji na toj lokaciji planiraju izgradnju arapskog naselja sa više objekata, ogorčeni mještani organizovali su okupljanje kako bi iskazali nezadovoljstvo i spriječili prodaju.

“Naše komšije Mićo Jokić i Milan Jokić hoće da prodaju Arapima zemlju. Ovdje ima i muslimanske zemlje, ali tim ljudima su nudili da kupe zemlju i oni nikad nisu htjeli da prodaju ni Muslimanu, ni Srbinu, a kamoli Arapu, a nama Jokići hoće da dovedu Arape u centar Mokrog i to im nećemo dozvoliti. Apelujemo na opštinu da im ne da ni priključak vode ni struje, ni da im daju pristup sa ekonomije da mogu dobiti put za ovu njihovu prokletu zemlju. I nećemo im to dati makar tijelima branili, ja bih glavu dao za ovu zemlju ovdje”, kaže Ljubomir Prodanović, stanovnik Mokrog za “BN TV”.

Sa Ljubomirom se slaže i komšija Dimšo Prodanović.
“Ne damo Arapima našu srpsku zemlju i oni ovdje neće dok postoji i jedan od nas. Poručite im slobodno da se ne igraju sa pasjom glavom. Ukoliko se ne spriječi prodaja zemljišta Arapima, spremni smo i na radikalnije mjere”, kažu Mokranji.

Kažu da radikalnije mjere znače da neće biti ovako mirno.

“Radikalnije mjere znače da mi pozovemo nekoga ko to ili prodaje ili posreduje pri kupovini i onda se neće lijepo provesti, može onda da se seli iz Mokrog taman da je rođen ovde. Ako je u stanju da proda očevinu, neka izvrši zamjenu pa ode da živi u Saudijsku Arabiju, a neka dovede tog tamo da živi ovdje, pa hoćemo li ga mi prihvatiti, to je druga stvar”, ističe Goran Veljić stanovnik Mokrog.

“Ovdje neće doći niko, to da smo načisto. Mogu oni prodati, ali čim ovdje neko dođe da radi nešto mi ćemo to zapaliti”, kategoričan je Vojo Lopatić.

Stanovnici Mokrog kažu i da su njihove komšije već prodale jedan dio zemlje na lokaciji Kadino Selo u samoj blizini Mokrog.

“U Kadinu selu ako se počne gradnja, nećemo im dati ni tu. Mogu oni to graditi, ali mi ćemo ti svim silama spriječiti”, izjavio je Ljubomir Prodanović.

Mještani Mokrog kažu da su pozivali komšije koji planiraju prodaju zemljišta Arapima na ovaj skup, ali da su im oni poručili da ne žele da dođu na razgovor sa njima i da ih to ne zanima.

Društvo

DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.

Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.

Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.

Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.

Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.

U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.

Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.

Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.

Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.

Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.

Nastavi čitati

Društvo

REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.

Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.

Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.

Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.

„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.

Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.

Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.

Nastavi čitati

Aktuelno