Connect with us

Politika

PROTESTI U SARAJEVU PROTIV ŠMITA: Bunt ili predstava za javnost?

Protest koji bi u četvrtak trebalo da bude održan preko puta zgrade OHR-a zapravo je predstava za javnost, poručuju iz Srpske, a nakon što su iz Kruga 99 najavili ovo okupljanje, zbog, kako su naveli, rušenja presude “Kovačević” i “antibosanskog djelovanja” Kristijana Šmita.

Iz Kruga 99 su, podsjetimo, između ostalog, kazali “da odbijaju da po svaku cijenu žive u zarobljenoj državi i razrušenom društvu”.

“Čvrsto stojimo iza presude u slučaju ‘Kovačević’ kao mape puta demokratske i prosperitetne BiH. Uvjereni smo da Šmit predstavlja sunovrat evropske civilizacije na bosanskom primjeru i definitivno urušava ugled cijele internacionalne zajednice”, naveli su iz Kruga 99.

Politikolog Filip Matić, govoreći o slučaju “Kovačević”, kaže da je Slaven Kovačević savjetnik člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, te da je Kovačevićeva tužba Evropskom sudu za ljudska prava zapravo politički pamflet, a ne tužba ugroženog građanina.

“Poenta ove presude jeste da se još jednom udari u temelje Republike Srpske, odnosno teritorijalne organizacije BiH koja je zasnovana na njenoj etničkoj i istorijskoj slici. Ta presuda nije konačna, BiH je uložila žalbu, što znači da to još nije zatvoren slučaj i na tu apelaciju će se obratiti Šmit”, naglašava Matić.

Kako dodaje, na ovo sve treba gledati jako oprezno i kao na jednu igru koja za cilj ima unitarizaciju BiH.

“Poruka za Kovačevića je – Istočno Sarajevo je najbrže rastući grad u BiH i ja mu preporučujem da se preseli u Lukavicu, te će imati pravo da glasa za koga hoće iz Republike Srpske. Čak su i stanovi jeftiniji u Istočnom Sarajevu nego u Sarajevu”, poručio je Matić.

Istakao je da teritorijalni, odnosno etnički princip glasanja nije ekskluzivno napravljen za BiH, već to postoji i u razvijenim demokratijama, kao što je Belgija.

“Da li se mijenja mišljenje Bošnjaka o Šmitu? Ne. Ovo je pojedinačno pitanje i sa prvom stvari koju sutra uradi, a koje često radi protiv Srpske, on će potpuno povratiti svoju podršku. Teško je reći u ovom trenutku, ali ovo što će se u četvrtak desiti, mislim da je predstava za javnost. Jasno je da protest protiv Šmita nije stvarni revolt”, rekao je Matić.

Milorad Kojić, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, naglašava da ovo što gledamo ovih dana nije uopšte nešto što se već nije dešavalo.

“Činjenica je da Šmit nema ni legalitet ni legitimitet. S druge strane, Bošnjaci, i evo ovi intelektualci, kroz odluku u slučaju ‘Kovačević’, žele da dođu do svog zacrtanog cilja, a to je stvaranje istog izbornog područja na nivou BiH, a to ne znači ništa drugo nego čistu unitarizaciju BiH. Ovo je već scenario koji je ranije viđan, i koji je, siguran sam, dogovoren i sa Šmitom i sa nekim predstavnicima stranih ambasada, kako bi se Šmit predstavio kao neko ko je neutralan, a u stvari to nije tako jer znamo kakvi su mu stavovi i kakve je sve odluke donosio”, naveo je Kojić za “Nezavisne novine”.

Podsjećanja radi, presudom Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u slučaju “Kovačević” je, pojednostavljeno rečeno, otvoren put da građani BiH mogu da biraju članove Predsjedništva BiH na bilo kojem dijelu teritorije.

Ukoliko bi se ova presuda implementirala na ovaj način, to bi moglo da otvori situaciju da se slučajevi poput Željka Komšića mogu desiti na bilo kojem dijelu teritorije BiH, u vezi s bilo kojim narodom, manjinom ili etnički neopredijeljenim glasačem.

Suština predstavke je to što se Kovačević žali da kao glasač ne može da glasa za kandidata po svom izboru i da je njegovo pravo glasa ograničeno na diskriminatoran način po osnovu njegovog mjesta prebivališta i po etničkom osnovu.

U međuvremenu je procurilo pismo koje je u ime Šmita Velikom vijeću Evropskog suda za ljudska prava dostavila britanska advokatska kuća. Šmit u pismu, kako pišu sarajevski mediji, na neki način upozorava da bi potvrđivanje ove presude moglo izazvati probleme u BiH u smislu dodatnih političkih komplikacija.

“Trenutna situacija u BiH zahtijeva oprez prije donošenja odluke koja bi mogla biti protumačena kao delegitimiranje ustavnog okvira BiH u cjelini”, piše u pismu.

Politika

DODIK U SVOM SVIJETU! “Cilj prosječna plata od 2.000 KM”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je cilj da prosječna plata u Srpskoj iduće godine bude 2.000 KM.

Dodik je naveo da će Vlada Republike Srpske donijeti odluku o minimalnoj plati za ovu godinu koja će biti diferencirana, ali da će se voditi računa da budu uvažene sugestije socijalnih partnera.

“Naš cilj ostaje da sljedeće godine prosječna plata bude 2.000 KM i tražićemo način da ga ostvarimo. Ostajemo posvećeni politikama koje dovode do boljeg života naših ljudi“, naveo je Dodik na društvenoj mreži “Instagram” u retrospektivi protekle sedmice.

Dodik je napomenuo da je osim sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta, tokom sedmice imao sastanak i sa azerbejdžanskim ambasadorom Vilajatom Gulijevim sa kojim je razgovarao o nastavku saradnje Srpske i Azerbejdžana.

Nastavi čitati

Politika

GrO PDP Banjaluka odgovorio SPS-u “Predlažemo Goranu Selaku da opravda milione koje godinama on i njegovi kadrovi UZIMAJU IZ BUDŽETA”

Selak i njegova partija su oličenje nepoštovanja zakona i propisa. Narod nije zaboravio rad SPS-ovih kadrova. Niz prijava za nezakonit rad pristizao je dok je Andrea Dorić bila direktorica Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje kao kadar SPS- a. Podsjećamo vas i na aferu Gradsko groblje i preprodaju grobnih mjesta. Kao povratnici u vladajuću koaliciju imate nalog da još glasnije ćutite na sav kriminal
republičke vlasti, od Šuma preko Rite “Ugljevik”, IRB-a. Žmirite na sve ove probleme, a jedini trn u oku vam je Stanivuković.
Gdje je Stanivuković trošio novac i kako je radio pokazalo je povjerenje građana koje je dobio natpolovičnom većinom glasiva u Banjaluci, a račun je položen svakoj porodici i domaćinstvu u Banjaluci kroz legalizaciju, građevinske dozvole, udžbenike, razne subvencije.
Djela Draška Stanivukovića i PDP-a su vidljiva građanima Banjaluke i Republike Srpske, za razliku od SPS-a koji je dugogodišnjim djelovanjem u okviru koalicije prepoznatljiv samo po otimanju fotelja i lošem radu. Niste ostavili nijedan pozitivni trag ni korisnu mjeru za bilo kojeg građanina Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

TUŽILAŠTVO BiH ekspresno procesuiralo ministra SRĐANA AMIDŽIĆA!

Predmet formiran protiv njega obradili relativno brzo, te su o svemu obavijestili Parlamentarnu skupštinu BiH

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je relativno brzo riješilo predmet formiran protiv državnog ministra finansija Srđana Amidžića (SNSD), saznaje Fokus.ba.

Naime, u aktu Tužilaštva BiH odaslanom Parlamentarnoj skupštini BiH naveli su da su u oktobru zaprimili krivičnu prijavu protiv Amidžića, te su formirali predmet pod brojem T20 0 KTK 0026097 24.

Već 20. januara Tužilaštvo BiH u aktu kojeg potpisuje glavni tužilac Milanko Kajganić obaviještava PSBiH da u navedenom predmetu nisu donijeli naredbu o sprovođenju istrage niti bilo koju drugu konačnu odluku. Daljih obrazloženja nije bilo.
Amidžić pozvao da se u FBiH što prije dogovore oko raspodjele 22 miliona KM poplavljenima

Krivičnu prijavu protiv Amidžića kao predsjednika Upravnog odbora UIO BiH podnio je zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH Šemsudin Mehmedović. Njegovom krivičnom prijavom obuhvaćeni su i drugi članovi UO, a među njima su i entitetski ministri finansija Toni Kraljević i Zora Vidović.

Prijavljeni su za krivično djelo “zloupotreba položaja ili ovlaštenja” iz člana 220. Krivičnog zakon BiH na način da su Federaciju BiH oštetili za oko 370 miliona KM u korist RS-a.

Raspodjela prihoda se, kako se navodi u prijavi, odvija prema odluci iz septembra 2023. godine, koja predviđa da RS dobija 34,4%, Brčko Distrikt 3,55%, a FBiH 62,05%. Ta raspodjela prema prijavi nije ažurirana, iako svi relevantni finansijski pokazatelji ukazuju na potrebu za izmjenom.

Obrazlaže se da banke u FBiH, naprimjer, ostvaruju 2,7 puta veću dobit u odnosu na RS, a da građani u FBiH posjeduju veći iznos štednih depozita.

Ističe de da je u periodu od januara 2023. do septembra 2024. godine FBiH oštećena za najmanje 300 miliona KM, dok ukupna šteta iznosi 370 miliona KM.

Nastavi čitati

Aktuelno