Politika
PROTESTI U SARAJEVU PROTIV ŠMITA: Bunt ili predstava za javnost?
Protest koji bi u četvrtak trebalo da bude održan preko puta zgrade OHR-a zapravo je predstava za javnost, poručuju iz Srpske, a nakon što su iz Kruga 99 najavili ovo okupljanje, zbog, kako su naveli, rušenja presude “Kovačević” i “antibosanskog djelovanja” Kristijana Šmita.
Iz Kruga 99 su, podsjetimo, između ostalog, kazali “da odbijaju da po svaku cijenu žive u zarobljenoj državi i razrušenom društvu”.
“Čvrsto stojimo iza presude u slučaju ‘Kovačević’ kao mape puta demokratske i prosperitetne BiH. Uvjereni smo da Šmit predstavlja sunovrat evropske civilizacije na bosanskom primjeru i definitivno urušava ugled cijele internacionalne zajednice”, naveli su iz Kruga 99.
Politikolog Filip Matić, govoreći o slučaju “Kovačević”, kaže da je Slaven Kovačević savjetnik člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, te da je Kovačevićeva tužba Evropskom sudu za ljudska prava zapravo politički pamflet, a ne tužba ugroženog građanina.
“Poenta ove presude jeste da se još jednom udari u temelje Republike Srpske, odnosno teritorijalne organizacije BiH koja je zasnovana na njenoj etničkoj i istorijskoj slici. Ta presuda nije konačna, BiH je uložila žalbu, što znači da to još nije zatvoren slučaj i na tu apelaciju će se obratiti Šmit”, naglašava Matić.
Kako dodaje, na ovo sve treba gledati jako oprezno i kao na jednu igru koja za cilj ima unitarizaciju BiH.
“Poruka za Kovačevića je – Istočno Sarajevo je najbrže rastući grad u BiH i ja mu preporučujem da se preseli u Lukavicu, te će imati pravo da glasa za koga hoće iz Republike Srpske. Čak su i stanovi jeftiniji u Istočnom Sarajevu nego u Sarajevu”, poručio je Matić.
Istakao je da teritorijalni, odnosno etnički princip glasanja nije ekskluzivno napravljen za BiH, već to postoji i u razvijenim demokratijama, kao što je Belgija.
“Da li se mijenja mišljenje Bošnjaka o Šmitu? Ne. Ovo je pojedinačno pitanje i sa prvom stvari koju sutra uradi, a koje često radi protiv Srpske, on će potpuno povratiti svoju podršku. Teško je reći u ovom trenutku, ali ovo što će se u četvrtak desiti, mislim da je predstava za javnost. Jasno je da protest protiv Šmita nije stvarni revolt”, rekao je Matić.
Milorad Kojić, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, naglašava da ovo što gledamo ovih dana nije uopšte nešto što se već nije dešavalo.
“Činjenica je da Šmit nema ni legalitet ni legitimitet. S druge strane, Bošnjaci, i evo ovi intelektualci, kroz odluku u slučaju ‘Kovačević’, žele da dođu do svog zacrtanog cilja, a to je stvaranje istog izbornog područja na nivou BiH, a to ne znači ništa drugo nego čistu unitarizaciju BiH. Ovo je već scenario koji je ranije viđan, i koji je, siguran sam, dogovoren i sa Šmitom i sa nekim predstavnicima stranih ambasada, kako bi se Šmit predstavio kao neko ko je neutralan, a u stvari to nije tako jer znamo kakvi su mu stavovi i kakve je sve odluke donosio”, naveo je Kojić za “Nezavisne novine”.
Podsjećanja radi, presudom Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u slučaju “Kovačević” je, pojednostavljeno rečeno, otvoren put da građani BiH mogu da biraju članove Predsjedništva BiH na bilo kojem dijelu teritorije.
Ukoliko bi se ova presuda implementirala na ovaj način, to bi moglo da otvori situaciju da se slučajevi poput Željka Komšića mogu desiti na bilo kojem dijelu teritorije BiH, u vezi s bilo kojim narodom, manjinom ili etnički neopredijeljenim glasačem.
Suština predstavke je to što se Kovačević žali da kao glasač ne može da glasa za kandidata po svom izboru i da je njegovo pravo glasa ograničeno na diskriminatoran način po osnovu njegovog mjesta prebivališta i po etničkom osnovu.
U međuvremenu je procurilo pismo koje je u ime Šmita Velikom vijeću Evropskog suda za ljudska prava dostavila britanska advokatska kuća. Šmit u pismu, kako pišu sarajevski mediji, na neki način upozorava da bi potvrđivanje ove presude moglo izazvati probleme u BiH u smislu dodatnih političkih komplikacija.
“Trenutna situacija u BiH zahtijeva oprez prije donošenja odluke koja bi mogla biti protumačena kao delegitimiranje ustavnog okvira BiH u cjelini”, piše u pismu.
Politika
KRAJ IGRE ZA “NOVU LJUBIJU”! Kako je Dodikov biznismen istjerao svoje i gurnuo rudnik u stečaj!
Gordan Pavlović, biznismen iz Foče, blizak Dodiku i njegovom SNSD-u, istjerao je svoje. Pokrenut je stečaj nad rudnikom „Nova Ljubija“. A stečaj u BiH je sinomim za propast.
Radnici na ulici, rasprodaja imovine, namirenje privatnih interesa. Međutim, pitanje je da li odluka o stečaju bila zakonita i da li se još nešto moglo učiniti da do toga ne dođe?
Era ulaganja i napretka, za kratko vrijeme postala je era neizvjesnosti i gubitka. Odlaskom Mitala iz BiH, fočanski biznismen Gordan Pavlović prošle godine je preko firme “H&P” preuzeo 92 posto udjela u Željezari Zenica i 51 posto Rudnika Ljubija od “ArcelorMittala”. Mital je otišao, ostala je nada.
Optimizam je dijelila i Suzana Gašić, bivši zamjenik direktora rudnika “Nova Ljubija”.
“Međutim, okolnosti su naložile drugačije i ustvari došli smo u situaciju zbog toga što je Zenica obustavila proizvodnju. Dobili smo obavještenje od Zenice da više nije potrebna naša ruda, da obustavimo isporuku, a samim tim i proizvodnju”, kaže Gašićeva.
OBEĆANJA PALA U VODU
Investicije, modernizacija poslovanja, radna mjesta – sva ta obećanja novih vlasnika pala su u vodu.
Epilog: pred sudovima u Zenici i Prijedoru pokrenuti su predstečajni i stečajni postupci.
U međuvremenu, vlast u FBiH donijela je Zakon o postupku vanredne uprave u privrednom društvu Nova Željezara Zenica kako bi se spasilo što se spasiti da. Međutim, to nije uzeto u obzir prilikom odluke Okružnog privrednog suda u Prijedoru da pokrene stečaj nad rudnikom Nova Ljubija.
Uvažen je zahtjev SNSD-ovog tajkuna Gordana Pavlovića koji se požalio da “Nova željezara” Zenica nije šest mjeseci platila isporučenu rudu.
Pravni stručnjak, Prof. dr Milan Blagojević smatra da nisu ispunjeni zakonom propisani uslovi za otvaranje stečajnog postupka.
“Zakon federalni o vanrednoj upravi nad Željezarom Zenica propisuje pravo da se vrše i tekuća plaćanja, jer kaže da Željezara Zenica od uvođenja vanredne uprave nastavlja poslovanje i u tom poslovanju može da vrši tekuća plaćanja, pogotovo kritičnim dobavljačima, a to je Rudnik u Novoj Ljubiji. I to je kako je rečeno na ročištu u sudu u Prijedoru iznos od 79 miliona KM”, pojašnjava Blagojević.
Doduše, gledano iz ugla Gordana Pavlovića, kaže Blagojević, njemu odgovara da ne prijavljuje to potraživanje, jer bi ga prijavio protiv sebe.
IGRA MOĆNIKA
Igra moćnika na djelu uz podršku vlasti. Spremnosti da se rudnik u Ljubiji održi u životu nije bilo. Čak štaviše stečaj je potpomognut, smatra Bojan Kresojević, poslanik PDP-a u NS Republike Srpske. Podsjeća i da je Vlada napravila i pravni presedan kada je iz Fonda solidarnosti RS pokrila obaveze Pavgorda.
“Krajnje je neobično da imamo situaciju da “Nova Ljubija”, koja je na kraju 2025. godine imala kapitala 75 miliona KM, poslovala u plusu dva miliona KM, da ide u stečaj i da u toj situaciji Vlada RS, odnosno predsjednik SNSD-a odluči da Fond solidarnosti isplati obaveze Pavlovića, odnosno “Nove Ljubije” prema zaposlenima u iznosu od 6 miliona KM, a sa druge strane 75 miliona kapitala je u životu.
Dakle, ne postoje uslovi za stečaj”, objašnjava Kresojević.
KUPOVINA POSRNULIH PREDUZEĆA
Uža specijalnost Gordana Pavlovića je kupovina posrnulih preduzeća iz kojih se onda izvlači lična korist. Kako to polazi za rukom jednom čovjeku, znaće se kad prorade institucije, kaže Ognjrn Bodiroga, poslanik SDS-a u NS Republike Srpske.
“Onog trenutka kad se promijeni ovaj režim, kad dođu ljudi koji su spremni da ispitaju ovaj zakon, prije svega o porijeklu imovine, ljudi koji nemaju nikakve veze sa korupcijom i kriminalom, tek tada ćemo mi da vidimo ko su lokalni tajkuni i ko su ljudi koji sva preduzeća koja su pred stečajem, koja su u lošoj finansijskoj situaciji kupuju”, ističe Bodiroga.
U narednim mjesecima biće poznato da li postoji interes za reorganizaciju preduzeća ili će stečaj voditi ka potpunoj likvidaciji rudnika.
(BN) Foto: BN
Politika
PRIZNAO DA SU MU POKAZALI VRATA! Šmit otkrio ko mu je sugerisao da podnese ostavku i spakuje kofere!
Njemački diplomata Kristijan Šmit, koga Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika i koji je ranije podnio ostavku na tu funkciju, rakao je da „svoj posao trenutno obavlja baš kao i pilot koji slijeće na aerodrom u Sarajevu – u uslovima vizuelnog letenja”.
Šmit je je dao intervju austrijskom mediju „Di Prese“ u kojem je govorio o svojoj ostavci, dolasku novog visokog predstavnika, američkim interesima i drugim aktuelnim temama.
Šmit, iako je podnio ostavku, još ne zna kada će napustiti OHR niti kada se može očekivati da Savjet za primjenu mira (PIC) izabere novog visokog predstavnika.
– Bilo bi važno znati ko će biti moj nasljednik i novi predstavnik međunarodne zajednice. Međutim, situacija s tim još uvijek nije jasna – kazao je on.
Nije htio da komentariše kandidate za njegovu poziciju Antonija Zanardija Landija i Renea Trokaza, ali je prokomentarisao svoj odnos sa SAD.
– Mandat OHR-ova nije vremenski ograničen. Ipak, kao što je to ranije bio slučaj sa nekoliko mojih prethodnika, i meni je sada sugerisano da napravim mjesto za nekoga drugog… Mogu samo reći da je postojala ili postoji ideja koja glasi: „Hajde da probamo nešto novo“ – kazao je.
Na pitanje austrijskog novinara zašto je potreban neko novi u OHR-u, Šmit je odgovorio da je državna imovina glavni razlog.
– Jedna tačka koja je u središtu svega toga jeste još uvijek neriješeno pitanje državne imovine, koja obuhvata oko 30 odsto teritorije. Ovaj problem blokira investicije, a igra ulogu i u planiranoj izgradnji američkog plinovoda Južna plinska interkonekcija – kazao je.
Novinar ga je pitao: “Zar se nisu mogle pronaći izuzeci za infrastrukturne projekte”, a Šmidt ističe da je imao brojne prijedloge za realizaciju Južne interkonekcije u ustavnom okviru, ali da odluku nije htio samostalno donijeti.
– Da, moje ladice su pune prijedloga. Ali ja to ne želim uraditi sve dok ne postoji spremnost ključnih aktera da to podrže. Ne želim da nakon toga ponovo počne rasprava o tome je li to bilo ispravno ili ne. Nedostatak političke volje za konsenzusom je korijen svih problema. To je puzajuća bolest u BiH – rekao je Šmit.
Govoreći o eventualnom gašenju OHR-a, je rekao dao razumije da je prošlo 30 godina od uspostavljanja Dejtona, ali navodi da je činjenica i to da je funkcionalnost BiH trenutno vrlo niska.
Šmit je uvjeren da je tokom svog mandata pomogao BiH da funkcioniše, što je za njega potvrda potrebe za postojanjem OHR-a.
– Tokom pet godina mog mandata mnogo toga je postalo bolje. Moje djelovanje je definitivno poboljšalo političku operativnost u ovoj zemlji. Na primjer, pobrinuo sam se da se u FBiH, nakon četiri godine tehničke vlade, 2022. godine konačno formira vlada sa parlamentarnom većinom. Izmijenio sam Izborni zakon tako da se mogućnosti za izbornu krađu iskorijene. Borci za ljudska prava se sada sa ozbiljnom zabrinutošću pitaju hoće li se reforme za izbore 4. oktobra uopšte provesti ako Šmidt sada ode – kazao je.
Politika
KRESOJEVIĆ “Farmland je lična karta ove vlasti, UMJESTO KRAVA IZMUZLI SU BUDŽET”
Narodni poslanik PDP/PSS Bojan Kresojević ocijenio je da slučaj „Farmland“ najbolje pokazuje način na koji je aktuelna vlast godinama upravljala javnim resursima Republike Srpske.
– Farmland je lična karta ove vlasti. Krediti Investiciono-razvojne banke uzimani su da ne bi bili vraćeni, dok je Poreska uprava godinama tolerisala dugove kako ih ne bi naplatila. Epilog takve politike je da su radnici ostali bez posla, Republika Srpska bez domaće privrede, a javni novac bez ikakve zaštite – poručio je Kresojević.
On ističe da je imovina preduzeća devastirana, dok su robne rezerve, koje su trebale da budu garant sigurnosti građana, uništene i prokockane.
– Umjesto razvoja domaće proizvodnje i očuvanja radnih mjesta, svjedočili smo sistemskom urušavanju jednog od najvećih poljoprivrednih sistema. Umjesto krava, izmuzli su budžet Republike Srpske – naglasio je Kresojević.
Dodaje da odgovornost za ovakve slučajeve nikada nije do kraja utvrđena, dok su građani ostali ti koji plaćaju račun loših odluka i političkih eksperimenata.
– Nažalost, nakon Farmlanda nisu izvukli pouke. Vlast je samo prešla na veće projekte i veće iznose, pa danas imamo afere poput Serdarova i Vijadukta, koje građane Republike Srpske mogu koštati stotine miliona maraka. Zato je važno da se o ovim slučajevima govori otvoreno i da odgovorni konačno polože račune građanima – zaključio je Kresojević.
-
Politika2 dana ago“ZABORAVLJUJU ŠTA SU OSTAVILI IZA SEBE”! Drinić optužio SNSD za svjesno širenje netačnih informacija
-
Politika3 dana agoDOK PRIČAJU O ŠMITU, PROŠLOST IH SUSTIŽE: SNSD godinama sprovodio odluke visokih predstavnika
-
Svijet3 dana agoPOSLIJE ZAHTJEVA TRAMPA: Erdogan dao zeleno svjetlo za otvaranje pravoslavne bogoslovije
-
Politika3 dana agoVIŠKOVIĆ NA DJELU! „Autoputevi RS“ se zadužuju po kamati od 7,8 odsto
-
Politika3 dana agoNOVI UDARAC ZA VUKANOVIĆA: Bivši poslanik njegove stranke političku budućnost nastavlja u SDS-u
-
Banjaluka2 dana agoPOVODOM VIDOVDANA! Danica Crnogorčević u Manastiru Gomionica
-
Politika22 sata agoNOVI UDAR ZA VUKANOVIĆA: Bivši saradnik tvrdi da su ljudi u Listi za pravdu i red „potrošna roba“
-
Banjaluka3 dana agoBANJALUKA DOBIJA NEŠTO ŠTO NEMA NIKO U BiH! Pogledajte šta se gradi u najvećem gradskom parku!
