Connect with us

Svijet

PROTESTI ZBOG IZMJENE ZAKONA: Ljuti njemački poljoprivrednici TRAKTORIMA STIGLI u centar Berlina

Vlada Njemačke planira da smanji poreske olakšice za dizel koji se koristi u poljoprivredi, jer pokušava da “zapuši” rupu od 17 milijardi evra u budžetu zemlje, što je natjeralo poljoprivrednike na iskazivanje negodovanja i proteste.

Lideri trostranačke koalicije kancelara Olafa Scholza prošle sedmice složili su se da popune rupu u budžetu sljedeće godine smanjenjem subvencija koje štete klimi i neznatnim smanjenjem nekih ministarstava’ potrošnja, između ostalih mjera.To je bilo neophodno nakon što je najviši njemački sud poništio raniju odluku o prenamjeni 60 milijardi eura prvobitno namijenjenih ublažavanju posljedica pandemije koronavirusa za mjere za pomoć u borbi protiv klimatskih promjena i modernizaciji zemlje. Taj manevar je bio u suprotnosti sa strogim ograničenjima koja je Njemačka sama postavila za povećanje duga.

Kako se pojavilo više detalja o dogovoru, pojavilo se i nezadovoljstvo, posebno zbog plana za smanjenje poreznih olakšica za poljoprivredni dizel i ukidanje izuzeća od poreza na automobile za poljoprivredna vozila.

Čak je i ministar poljoprivrede Cem Özdemir protestirao. On je za ARD televiziju rekao da farmeri “nemaju alternativu” dizelu.

“Ne isključujem se od toga da moramo štedjeti, ali to mora biti urađeno na način da sa sobom povedemo ljude – a poljoprivrednici su ti koji nas snabdijevaju hranom. Ova smanjenja… preopterećuju sektor”, rekao je Özdemir.

Poljoprivrednici u traktorima ušli su u ponedjeljak u glavni grad na protest kod Brandenburške kapije.

Vicekancelar Robert Habeck, član Özdemirove Zelene stranke, upozorio je protiv raskidanja prošlosedmičnog dogovora o budžetu i rekao da svako ko želi da poništi planirane rezove mora pronaći način da to finansira što je prihvatljivo za sve.

“Kao političari, dužni smo da omogućimo sveobuhvatno rješenje. Ono što političari ne mogu učiniti je izbjeći odgovornost i reći samo gdje ne treba uštedjeti”, rekao je Habeck njemačkoj novinskoj agenciji DPA, prenosi Klix.

Habeckovo ministarstvo ekonomije suočava se s kritikama unutar vladajuće koalicije zbog još jednog aspekta dogovora o budžetu – naglog prekida subvencija za kupovinu novih električnih automobila, koje su prvobitno trebale ostati na snazi ​​do kraja sljedeće godine .

Svijet

NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.

Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.

JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.

Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.

A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.

Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Svijet

STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.

Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.

Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.

On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.

Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.

Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.

Nastavi čitati

Svijet

POTOP: U SAD u martu ukinuto više od 275.000 radnih mjesta

Američki poslodavci su u martu ukinuli 275.240 radnih mjesta, što je najveća brojka od maja 2020. godine i treća najveća u istoriji mjerenja, objavila je agencija Čelindžer, Grej i Krismas.

U poređenju sa februarom, broj najavljenih rezova je porastao za 60 odsto, a u odnosu na mart 2024. za čak 205 odsto.

“Najavama otkaza prošlog mjeseca dominirali su planovi Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) da eliminiše pozicije u saveznoj vladi”, prokomenarisao je predstavnik agencije Endrju Čelindžer.

Najviše najava otpuštanja, 216.215, zabilježeno je u vladinom sektoru, konkretno u federalnim agencijama.

Od početka godine su poslodavci u SAD ukinuli 497.052 radna mjesta, što je najviše od prvog kvartala 2009. godine, dodaje se u izvještaju.

U poređenju sa prvim kvartalom 2024. je broj najavljenih ukidanja radnih mjesta porastao za 93 odsto međugodišnje, a u poređenju sa prethodnim tromjesečjem za 227 odsto, objavljeno je na veb stranici agencije Čelindžer, Grej i Krismas, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno