Banjaluka
PRVI PUT PODACI O KVALITETU VAZDUHA u Banjaluci dostupni u realnom vremenu
Grad Banja Luka je, nakon provedenog postupka javne nabavke, pokrenuo kontinuirano mjerenje kvaliteta vazduha na tri lokacije: Centar, Borik i Paprikovac.
Ovaj projekat je posebno značajan, jer će prvi put u Banjoj Luci podaci o kvalitetu vazduha biti dostupni u realnom vremenu na stranici https://www.banjaluka.rs.ba/gradjani/podaci-o-kvalitetu-vazduha/, a takođe će se kontinuirano vršiti mjerenje buke – kazao je u ime Odjeljenja za komunalne poslove, Boriša Mandić.
Kako je istakao, dodatno će se provesti i povremena mjerenja buke na drugim lokacijama u gradu.
Monitoring će se sprovoditi na osnovu ugovora potpisanog sa Javnom naučnoistraživačkom ustanovom “Institut za zaštitu i ekologiju Republike Srpske“, Banja Luka. Ugovor je zaključen na period od dvije godine.
Mjerenja će obuhvatiti širok spektar parametara, uključujući ugljen-monoksid (CO), ozon (O3), sumpor-dioksid (SO2), azot-dioksid (NO2), azot-monoksid (NO), suspendovane čestice (PM2.5, PM10), čađ, buku, i meteorološke parametre (temperaturu, vlažnost, atmosferski pritisak, brzinu vjetra i smjer vjetra). Povremeno će se vršiti analiza teških metala i benzo(a)pirena.
-Ovom prilikom ističemo značaj ovakvog monitoringa za opšte dobro građana i posvećenost Gradske uprave za zaštitu ljudskog zdravlja. Grad Banja Luka izražava svoju predanost stvaranju zdravijeg i ekološki održivog okruženja, a ovaj korak u smjeru kontinuiranog mjerenja je od suštinske važnosti za budućnost naše zajednice. Protekle godine smo veliku pažnju posvetili aktivnostima na unapređenju mjerenja kvaliteta vazduha u gradu, zahtijevajući od ponuđača da podatke objavljuju u realnom vremenu, a ovi podaci će od sada biti dostupni na internet stranici Grada Banja Luka – zaključio je Mandić.
Banjaluka
PRED HRAMOM HRISTA SPASITELJA! Mališani bojili vaskršanja jaja i oživjeli običaje
U porti Hrama Hrista Spasitelja u Banjaluci danas je u duhu radosti, zajedništva i bogate tradicije upriličeno tradicionalno bojenje vaskršnjih jaja, saopšteno je na sajtu Grada.
Velikom broj djece, roditelja i sugrađana, koji su zajedno oživjeli običaje najradosnijeg hrišćanskog praznika, pridružili su se i predstavnici Grada.
Kako je poručila ovlašteni potpisnik Odjeljenja za brigu o porodici i demografiju Adriana Basara, ova manifestacija, koju Grad svake godine organizuje u susret Vaskrsu, još jednom je pokazala koliko je važno njegovanje vjere, kulture i porodičnih vrijednosti kroz druženje najmlađih i stvaranje tople praznične atmosfere u srcu grada.
-Drago mi je da smo se ovdje okupili sa našim sugrađanima, da obilježimo još jedan vaskršnji piknik. Dočekujemo zajedno Vaskrs. Dolaskom gradonačelnik Draška Stanivukovića na čelo grada počeli smo da organizujemo ovaj piknik, kako bi našim najmlađim sugrađanima približili tradiciju i običaje, ali i vjeru i kulturu – rekla je ona.
Istakla je kako je važno da zajedno proslavljamo sve velike praznike.
-Tu smo da podržimo jedni druge, da budemo zajedno. Da učimo naše najmlađe na koji način se mogu upražnjavati naši običaji. Zahvaljujući brojnim udruženjima, ali i kulturno – umjetničkim društvima, koji rado podržavaju naše aktivnosti, zajedno pokazujemo kako obilježavamo naše najvažnije praznike – istakla je ona. Sekretar Kulturno-umjetičnog društva Piskavica Mirko Arambašić naglasio je kako se oni uvijek rado odazovu svim događajima koje Grad organizuje.
-Mi smo jedno od rijetkih kulturno-umjetničkih društava koji njeguju naše izvorno stvaralaštvo. Želimo da sačuvamo to od zaborava. Ovdje predstavljamo dio naše tradicije i kulture, ali pokazaćemo i tehniku šaranje jaja voskom, bojenje u lukovini. Ostajemo dosljedni sebi i rado se odazovemo ovakvim događajima jer našu tradiciju i kulturu moramo da sačuvamo od zaborava – rekao je on.
Predsjednik Humanitarnog udruženja žena „Duga“ Slobodanka Ristić Gašić istakla je kako su pripremile bogat program i ove godine.
-Ove godine ćemo dijeliti kesice čuvarkuće, pričati o Zmijanjskom vezu, bojiti bojanke koje su inspirisane Zmijanjskim vezom i družiti se sa našim sugrađanima – istakla je ona.
Banjaluka
RADOST ZA NAJMLAĐE! Panoramski „Banj bus“ kreće ovog vikenda
Mini panoramski autobus „Banj bus“, koji vozi do jednog od najposjećenijih banjalučkih izletišta Banj brda, biće od subote, 11. aprila dostupan svim sugrađanima i posjetiocima.
Planirano je da u aprilu mjesecu vozi subotom i nedjeljom, kao i za Dan grada 22.aprila – kada će voziti besplatno.
Banj bus će, kao i u prethodnom periodu, saobraćati od Tvornice obuće „Bema“ do spomenika na Banj brdu, i to od 09.00 do 20.00 časova, na svakih sat vremena, a u slučaju većeg broja posjetilaca, voziće na svakih pola sata.
Trasa kretanja autobusa je od TO Bema, Ulicom vojvode Pere Krece, Ulicom Koste Vojinovića i Put banjalučkog odreda do Spomenika na Banj brdu, oko spomenika i nazad istom trasom do TO Bema, – sa 5 (pet) stajališta za ulaz/izlaz putnika: TO Bema, kod rampe, sredina trase između Rampe i spomenika, kod skretanja za izletište Trešnjik i kod spomenika na Banj brdu.
Cijena karte je 1 KM po putniku po polasku, bez obzira na stajalište gdje je putnik ušao, a za djecu do 5 godina prevoz je besplatan (uz pratnju starije osobe).
Prevoz vrši „Aldemo turs“ d.o.o. Banjaluka.
Banjaluka
U FOKUSU SPREČAVANJE VANDALIZMA: Plaža Vrućica sada pod budnim okom kamera
Kako bi se spriječilo namjerno uništavanje plaže „Vrućica“ od strane nesavjesnih pojedinaca, nadležne gradske službe postavile su video nadzor na ovoj lokaciji.
Kako su naveli iz Gradske uprave, cilj ove mjere nije kažnjavanje, već preventivno djelovanje tj. odvraćanje nesavjesnih pojedinaca od vandalskog ponašanja.
Naime, plaža „Vrućica“ često je na meti vandala koji je oštećuju i uništavaju postavljeni plažni mobilijar, čime se narušava izgled i funkcionalnost ovog prostora namijenjenog odmoru i rekreaciji.
“Ovom prilikom apelujemo na sugrađane da čuvaju zajedničku imovinu i prijave nadležnim organima svaki vid vandalizma. Samo zajedničkom odgovornošću možemo očuvati uređen, bezbjedan i prijatan životni prostor za sve”, poručili su iz GU Banjaluka.
-
Politika2 dana agoVLAST GA NIJE POZVALA, ALI NAROD JESTE! Stanivuković dočekan ovacijama na mostu u Česmi!
-
Politika2 dana agoVUKANOVIĆ ZARATIO SA PRIJATELJIMA IZ SARAJEVA! “Za koga navijate, IDITE U SRBIJU”
-
Politika3 dana agoNAJVEĆE BOGATSTVO JE OSMIJEH DJETETA! Stanivuković obradovao malog Lazara i njegovu porodicu
-
Politika3 dana agoBODIROGA “Počela kampanja, borcima 200, a penzionerima 70 KM”
-
Svijet2 dana ago“PRETVARA U PEPEO SVE PRED SOBOM”: Sjeverna Koreja testirala nove rakete sa kasetnim bojevim glavama
-
Društvo2 dana agoNAFTAŠI DIGLI POBUNU “Ugroženo nam je poslovanje”
-
Društvo2 dana agoKRAJ PEČATIRANJA PASOŠA: Od sutra počinje potpuna primjena sistema EES
-
Banjaluka2 dana agoU FOKUSU SPREČAVANJE VANDALIZMA: Plaža Vrućica sada pod budnim okom kamera
