Connect with us

Hronika

RASTE POTRAŽNJA ZA DROGAMA: Narko-bande se bore za nadmoć na bh. tržištu

U Bosni i Hercegovini raste potražnja za heroinom, ali i trgovina i prisustvo kokaina.

To je objavila Globalna inicijativa za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala, u svom izvještaju u kojem je BiH pozicionirala na nezahvalnoj, osmoj poziciji u Evropi, po indeksu organizovanog kriminala za 2023. godinu.

Tokom proteklih nekoliko godina, istaknuto je, došlo je do porasta nasilnih sukoba između kriminalnih organizacija koje se bave proizvodnjom i trgovinom kanabisa s ciljem da ostvare dominaciju na ilegalnom tržištu.

Bosna i Hercegovina je, kako se ističe, zemlja tranzita i krajnje odredište za heroin i hemikalije prekursora. Bh. tržište, ističe se, nadgledaju kriminalne grupe koje su povezane sa drugim balkanskim kriminalnim grupama.

“Tržište heroina i cijene heroina su ostale stabilne zbog niskog nivoa zapljene od strane organa za sprovođenje zakona, što je rezultat korupcije i fragmentacije policijskih snaga”, navodi se u obrazloženju.

Upozoreno je da novi obrasci šverca heroina iz Nizozemske u Bosnu i Hercegovinu ukazuju na povećanu potražnju za heroinom u zemlji, a potom je analizirano i stanje kada je riječ o švercu kokaina u BiH.

“Kako je tržište kokaina manje rasprostranjeno od tržišta drugih droga u zemlji, Bosna i Hercegovina i dalje je pretežno tranzitna ruta za drogu koja dolazi iz Crne Gore i prolazi ka EU. Sve je veća uključenost kriminalnih organizacija na tržište kokaina, posebno organizovanih kriminalnih grupa istočnog Balkana. Posljednjih godina zabilježene su zapljene velikih količina kokaina direktno povezane sa Bosnom i Hercegovinom, što ukazuje na porast trgovine i prisustva kokaina unutar zemlje, bilo za tranzit ili domaću potrošnju”, istaknuto je u obrazloženju.

Bosna i Hercegovina je, kako je ocijenjeno, tranzitna i odredišna zemlja za kanabis, koji je najviše korištena i zaplijenjena droga u zemlji.

“Kanabis u BiH ulazi iz Albanije i nakon toga se prodaje u zapadnoevropske zemlje”, ističe se u obrazloženju.

Kriminolog Marko Nicović, u izjavi za “Nezavisne novine”, ističe da je BiH idealno tlo narko-bandama za njihov biznis.

“Međusobno, etničke policije uopšte ne sarađuju, a s druge strane, uvijek kada se traži nešto, to se posmatra politički – je li benefit ili na štetu etničke grupacije. Samim tim to kriminalcima odgovara. Oni u stvari koriste tu, da kažemo, političku neslogu, tako da je to njima idealno. Oni lako prolaze kroz te ‘pukotine’, ali i lakše podmićuju ako, recimo, imate tri različite policije na jednom malom prostoru”, rekao je Nicović.

Podsjetimo, i u ranijim izvještajima je upozoravano da BiH i te kako ima problema kad je u pitanju suzbijanje narko-tržišta.

U jednom od njih, koji se odnosi na 2021. godinu, BiH je targetirana kao važna tranzitna zemlja za heroin i kanabis za Evropu. Istaknuto je i da su mafijaške grupe u BiH u velikoj mjeri umiješane u trgovinu drogom, posebno heroinom, ali i šverc oružja.

Kako su “Nezavisne novine” juče pisale, BiH je, prema globalnom indeksu organizovanog kriminala za 2023. godinu, gore pozicionirana u odnosu na većinu zemalja regiona, na rang-listi koja je obuhvatila ukupno 44 evropske države.

Naime, lošije od nas su Srbija (treće mjesto) i Crna Gora, koja se nalazi na petoj poziciji, dok je Albanija na 15, Hrvatska na 16. i Sjeverna Makedonija na 18. mjestu, a Slovenija je na 31.

Hronika

TRAGEDIJA U SARAJEVU! Mlada Adna preminula dva dana nakon vjenčanja

Sarajevo je zavijeno u crno nakon vijesti da je Adna Rovčanin-Omerbegović (26) preminula samo dva dana nakon svog vjenčanja.
Adna i njen suprug Faris vjenčali su se u subotu, 13. septembra, u sarajevskom hotelu „Hollywood“ na Ilidži, a noć koja je trebala biti najljepša u životu mladog para pretvorila se u tragediju.

Prema riječima porodice i prijatelja, Adni je nakon svadbenog veselja naglo pozlilo, te je hitno prebačena na KCUS Sarajevo, gd‌je je preminula u poned‌jeljak, 15. septembra, u 26. godini života.

Dženaza će se obaviti u srijedu u 14:30 sati na Gradskom mezarju Bare. Tevhid će se proučiti istog dana u isto vrijeme u džamiji Kobilja Glava.

Ožalošćeni su: suprug Faris, otac Alija, majka Fikreta, sestre Adisa, Almedina, Aldina i Almina, svekar Semir, svekrva Nermina, zaova Adna, zetovi Edin, Henes i Dženis sa porodicama, brojna rodbina, prijatelji i komšije.

Adna se bavila kozmetikom i imala svoj salon u Sarajevu, a prijatelji je opisuju kao vrijednu, nasmijanu i uvijek vedru d‌jevojku.

Tragedija koja je pogodila porodicu Rovčanin-Omerbegović u kratkom roku od‌jeknula je u cijelom Sarajevu, a komšije, prijatelji i poznanici najavljuju masovan ispraćaj mlade Adne, javlja „Avaz“.

Nastavi čitati

Hronika

BOSANSKI PETROVAC: Ratnim zastavama Armije RBiH i pokličima “Alahu ekber” zastrašuju Srbe

Ratnim zastavama takozvane Armije BiH i pokličima “Alahu ekber” ponovo u Federaciji BiH pokušavaju da zastraše malobrojne Srbe.

Kolona sa ratnim simbolima i zastrašujućim uzvicima uz koje su vršena ritualna ubistva Srba odsijecanjem glave prošla je kroz srpska povratničika sela u opštini Bosanski Petrovac gdje su, kako tvrde organizatori, 14. septembra obilježavali 30 godina od “oslobođenja” te krajiške opštine.

U koloni je, uglavnom bila omladina koja je uz provokacije išla baš kroz srpska sela, dok ih je predvodila policijska patrola, piše Srna.

Bosanski Petrovac je jedna od 13 zapadnokrajiških opština na koje su agresiju izvršili pripadnici HVO-a i Petog korpusa takozvane Armije BiH.

Zbog počinjenih zločina na tom području nad srpskim vojnicima i civilima pred Sudom BiH vodi se postupak protiv komandanta Petog korpusa Atifa Dudakovića i još 15 komandanata.

Optužnica ih tereti za ubistvo više od 300 Srba, među kojima najviše civila, kao i za uništavanje velikog broja srpskih sela.

(Srna)

Nastavi čitati

Hronika

Okružno javno tužilaštvo NE ISTRAŽUJE spornu koncesiju za “VIADUKT”

Okružno javno tužilaštvo Banjaluka ne istražuje spornu koncesiju koja je data preduzeću “Viaduct”, a zbog koje su građani Republike Srpske na kraju izgubili oko 110,7 miliona KM, nego se predmet na kojem rade odnosi na dvije fakture koje je ta slovenačka kompanija izdala preduzeću “HES-Vrbas” Banjaluka u iznosu od 1.260.000 evra.

“HES Vrbas” Banjaluka je, podsjetimo, u vlasništvu “Viaducta”, a još niko se u ovom slučaju nije našao na optuženičkoj klupi, iako su građani ostali bez ogromne svote novca zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.

Iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka su nam potvrdili da su predmet koji se odnosi na “Viaduct” formirali 3. januara 2020. godine.

“Taj predmet se odnosi na radnju izdavanja dvije fakture preduzeća ‘Viaduct’ Portorož preduzeću ‘HES-Vrbas’ Banjaluka u iznosu od 1.260.000 evra. Ovo tužilaštvo je 3. januara 2020. godine uputilo zahtjev za provjere navoda prijave MUP-u RS – Upravi kriminalističke policije (UKP)”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka.

Kako su dodali, postupajući po zahtjevu tužilaštva UKP MUP-a Republike Srpske je taj predmet dostavio glavnom tužiocu Tužilaštva BiH, a nakon razmatranja Tužilaštvo BiH je spis 10. oktobra 2022. godine vratilo Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka.

Iz banjalučkog tužilaštva podsjećaju da je UKP MUP-a Republike Srpske 26. jula 2024. godine ovom tužilaštvu dostavio izvještaj protiv B.G., V.Z., N.P. i “Viaducta”, zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja.

“U pogledu navoda iz izvještaja, a u vezi sa spornim fakturama, ovo tužilaštvo je pribavilo spis Okružnog privrednog suda u Banjaluci, pred kojim je vođen postupak. Na osnovu dosadašnjeg toka istrage utvrđeno je da su pomenute fakture već bile predmet sudskog odlučivanja. Nakon što se podaci iz sudskog spisa analiziraju sa podacima prikupljenim iz dosadašnjeg toka istrage i činjenica navedenih u arbitražnoj tužbi i presudi, tužilaštvo će tada biti u prilici utvrditi potpuno činjenično stanje i u skladu s tim odlučiti o tome da li eventualno postoje elementi krivičnog djela”, kažu iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka.

Potvrdili su da oni ne vode istragu povodom dodjele sporne koncesije, odnosno njene realizacije.

“To nije u nadležnosti ovog tužilaštva, naročito imajući u vidu da su navodi o dodjeli sporne koncesije bili predmet postupka Republičkog javnog tužilaštva RS – Posebnog odjeljenja za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala, koje je o tome donijelo odluku”, kazali su iz banjalučkog tužilaštva, odakle tvrde da su dali prioritetni značaj predmetu na kojem rade, a sa ciljem donošenja tužilačke odluke u što kraćem roku.

Prije nekoliko mjeseci je i Milanko Kajganić, glavni tužilac Tužilaštva BiH, potvrdio da se Republičko javno tužilaštvo bavilo slučajem “Viaduct”. Iz onoga što je rekao može se zaključiti da se ni oni ne bave time ko je kriv za spornu koncesiju.

“Eventualne zloupotrebe glede koncesija su isključivo u nadležnosti entitetskih pravosuđa. Znam da je Republičko javno tužilaštvo krajem 2024. donijelo odluku o neprovođenju istrage”, rekao je tada Kajganić i dodao da je nemoguće očekivati od Tužilaštva BiH da kontroliše arbitražne postupke.

Podsjetimo, o aferi “Viaduct” već mjesecima se govori u BiH, a odgovora na neka od ključnih pitanja još nema. Ono što je poznato jeste da je Međunarodni centar za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu (ICSID) odlučio da slovenačka kompanija “Viaduct” ima pravo na odštetu od 39,8 miliona evra (77,61 milion KM), a na kraju je za taj spor isplaćeno 110.688.333 KM i u pitanju su sredstva građana Republike Srpske.

Klub poslanika PDP-a je nedavno tadašnjem predsjedniku Vlade Radovanu Viškoviću postavio osam pitanja u vezi s ovim slučajem, a na njih je odgovorio Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske.

“Tribunal je svoju odluku obrazložio na sljedeći način: Tuženi je prekršio standard poštenog i ravnopravnog postupanja prema investiciji tužilaca. Tuženi je postupio na proizvoljan i diskriminatoran način kad je u pitanju investicija tužilaca i nije poštovao legitimna očekivanja tužilaca. Kao posljedica toga, tužioci imaju pravo na odštetu u iznosu od 39,8 miliona evra (u ovaj iznos je uračunata i kamata obračunata po kamatnoj stopi ponderisanog prosječnog troška kapitala, u periodu do 12. novembra 2021. godine)”, naveo je Đokić.

Damjan Ožegović, viši istraživač i saradnik za pravne poslove u “Transparency Internationalu BiH”, smatra da su u slučaju “Viaducta” institucije trebale da budu mnogo transparentnije.

“U tom slučaju nismo dobili dovoljno relevantnih informacija, niti smo ih dobijali pravovremeno. Tek kada je sve došlo na naplatu, onda smo, na insistiranje javnosti, a pogotovo medija, počeli da dobijamo informacije i kako su mediji raspakivali određeno pitanje – tako smo dobijali odgovore. Nije bilo unaprijed nikakvih istupa u javnost od strane javnih zvaničnika. Ono što još nemamo i što očigledno nećemo ni imati jeste odgovor na pitanje ko je kriv za sve”, rekao je Ožegović

Nastavi čitati

Aktuelno