Connect with us

Društvo

REVOLUCIJA U PENZIJAMA! Nasljednici porodične penzije moći će da rade!

Izmjene Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju (PIO) trebalo bi da se nađu pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske u drugoj polovini ove godine, a jedna od novina koja bi mogla da bude u novom zakonskom rješenju je i ta da nasljednici porodične penzije mogu da budu zaposleni.

Fond PIO je još prošle godine na adresu Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS dostavio prednacrt izmjena i dopuna pomenutog zakonskog rješenja.

“Može se očekivati da tamo gdje se stalo prošle godine nastavimo već od marta. Takođe, iz zvaničnih institucija Srpske poručeno je da je potrebno razmisliti i o povećanju starosne granice i pratiti sve one države u kojima penzijski sistemi počivaju na principima generacijske solidarnosti. To je jedna neminovnost kako bi se produžio radni vijek, a na neki način i ublažio nedostatak kvalifikovane radne snage”, kazao je “Glasu” direktor Fonda PIO Mladen Milić.

Naveo je i da Srpska ima blizu 9.000 penzionera koji rade, a koji imaju status korisnika prava na starosnu ili invalidsku penziju.

“Tražili smo da se to dozvoli i svim korisnicima prava na porodičnu penziju. Najveći broj korisnika prava na tu penziju odnosi se na udovce i udovice. Postoji potreba da i oni poboljšaju svoj životni standard. One koji su sposobni i žele da rade treba angažovati na puno ili polučasovno radno vrijeme”, naglasio je Milić.

Smatra i da trenutna nemogućnost zaposlenja ili zasnivanja radnog odnosa puno šteti korisnicima prava na porodičnu penziju, odnosno srednjoškolcima i studentima.

“Zakonom o radu dozvoljen je rad sa navršenih 15 godina. Oni bi se tokom raspusta i ferija mogli angažovati  na razne poslove, kao što su podjela promotivnog materijala, te u nekim ugostiteljskim objektima na poslovima kasira i pomoćnih radnika. Tako bi pored porodične penzije za preminulog oca ili majku mogli biti zaposleni i time poboljšati svoj budžet”, naveo je Milić.

Naveo je da uvođenje ovih izmjena u Zakon o PIO ne zahtijeva dodatna novčana sredstva.

“Naš prijedlog je da svi korisnici prava na porodičnu penziju, jednostavno kao i svi korisnici prava na starosnu ili invalidsku penziju, imaju pravo da zasnuju određenu vrstu radnog odnosa u skladu sa Zakonom o radu, a da im se pri tome ne obustavlja isplata porodične penzije. Taj naš prijedlog u prednacrtu izmjena Zakona o PIO je prihvaćen”, poručio je Milić.

Takođe, dodao je da je jedna od izmjena koju su predložili, a koja ne zahtijeva  dodatna sredstva, i to da osiguranik ne mora biti van statusa osiguranika u trenutku podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava na penziju.

“Takva pravila su u EU, a s obzirom na to da smo mi na nekom putu, potrebno je da usklađujemo rješenja i u tom pravcu. Već nekoliko godina imamo situaciju da korisnici prava na starosnu i invalidsku penziju istovremeno imaju i zasnovan radni odnos. Onda se postavlja pitanje, zašto oni moraju prekinuti radni odnos da bi podnijeli zahtjev i da bi se dva ili tri dana nakon podnošenja zahtjeva ponovo mogli zaposliti. To jednostavno nije potrebno. Takođe, ima i nekih novih šifri osiguranja koje treba da budu unesene u novo zakonsko rješenje, ali sve su to tehnička pitanja”, naglasio je Milić.

Resorni ministar Danijel Egić rekao je za “Glas” da su u planu rada Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS ove godine predviđene i izmjene i dopune Zakona o PIO.

“Izmjene tog zakonskog rješenja kandidovali smo ka Vladi i plan je da se u trećem ili četvrtom kvartalu ove godine ta tačka nađe pred poslanicima”, poručio je Egić.

Zreli za reformu

U dokumentu okvirnog budžeta RS za period od 2025. do 2027. godine navedeno je da je reforma penzijskog sistema koja je sprovedena 2011. dala značajne rezultate u pogledu održivosti penzijskog sistema, u srednjem roku.

“Međutim, zbog demografskih kretanja biće neophodno pažljivo pratiti parametre penzijskog sistema, posebno u segmentu adekvatnosti penzija, kako bi se moglo pravovremeno reagovati na negativne demografske ili ekonomske trendove. Budući da, zbog starenja stanovništva i odlaska mladih i radno sposobnih, imamo manji broj uplatilaca doprinosa, dugoročno će penzijski sistem biti ugrožen, a budžetski sistem preopterećen”, navedeno je u pomenutom dokumentu.

Društvo

PATRIJARH PORFIRIJE na Vaskrs u Pećkoj patrijaršiji

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije najavio je danas da će Vaskrs proslaviti u Pećkoj patrijaršiji, gdje će se, kako je istakao, moliti za radost i mir u svakom čovjeku i među svim ljudima.

Patrijarh je nakon liturgije u Hramu Svetog Save u Beogradu poručio da sutra ide na Kosovo i Metohiju, saopšteno je iz Informativne službe Srpske pravoslavne crkve /SPC/.

“U Pećkoj patrijaršiji ćemo služiti svetu liturgiju, proslaviti Vaskrsenje Hristovo, proslaviti život, pobedu nad grehom, smrću i najvećim našim neprijateljem – đavolom i moliti se za radost, za mir u svakom čoveku i među svim ljudima” naveo je patrijarh.

Njegova svetost je rekao da će se moliti za čitav srpski narod i sve ljude sa kojima Srbi žive gdje god da se nalaze, ali i za čitav svijet.

Povodom Velikog četvrtka, patrijarh Porfirije je rekao da je ovo dan kada je Gospod svim onim što jeste pokazao da je smirenje jedini put koji vodi punoći i smislu, ispunjava čovjeka kao pojedinca, ali i sve kao zajednicu

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pred nama je prevrtljiv dan

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti promjenljivo oblačno i sunčano, a ponegdje će padati kiša.

Ujutru će biti pretežno vedro, tokom dana u većini predjela mogući su lokalni razvoji oblačnosti uz prolaznu kišu ili pljusak, a uveče se očekuje prestanak padavina i postepeno razvedravanje.

Vjetar će biti slab do umjeren, u Krajini ujutru pojačan uz jake udare, južnih smjerova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 14, a najviša dnevna od 16 do 22 stepena Celzijusova, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

IDE VASKRS, A SVE JE PRESKUPO! “Tanka” prodaja na banjalučkoj Tržnici

Prodavci voća, povrća, mesa i jaja na banjalučkoj Tržnici ovih dana imaju više posla nego obično, a sve zbog priprema za Vaskršnje praznike. Gužve ima, ali oni koji od ranog jutra stoje za tezgama za BL portal kažu da baš i nisu prezadovoljni, a ujedno priznaju da cijene jesu povisoke.

“Generalno je tanka prodaja, ali kao i pred svake praznike ove nedjelje narod kupuje sve vrste povrća. Očekujemo još posla ovih dana”, kaže za BL portal jedan od prodavaca.

Police sa povrćem su pune raznolikih i svježih plodova, a ekipa BL portala provjerila je njihove cijene, pa evo šta vas očekuje u vaskršnjoj kupovini.
Cijena krompira varira u odnosu na vrstu, pa glamočki krompir po kilogramu košta dvije marke, dok je mladi skuplji i potrebno je izdvojiti 3,5 KM po kilogramu. Vreća glamočkog krompira košta 10 maraka, dok vreća kvalitetnijeg krompira košta 13 maraka.

Luk takođe zavisi od kvaliteta i vrste, pa tako cijene idu od 1,5 KM do 3 marke po kilogramu. Za kilogram mrkve je takođe potrebno izdvojiti tri marke.
Cijena kupusa se takođe razlikuje u odnosu na kvalitet, pa tako kilogram ovog povrća košta od 3 do 4 marke.

Nešto skuplje su tikvice, krastavci i paradajz koji koštaju po sedam maraka za kilogram.

Najskuplje su paprike, zelene i crvene, a njihova cijena po kilogramu je osam maraka. Pasulj se takođe razlikuje po vrsti i kvaliteti pa je za kilogram potrebno izdvojiti od 7 do 10 maraka. Kilogram svježih šampinjona košta deset maraka.
Pored povrća, građani ovih dana više nego obično kupuju i meso. Ovo potvrđuju i prodavci u jednoj od mesara na Tržnici.

“Najviše se kupuje svježa i mlada prasetina, mljeveno meso za sarmu i teletina”, kaže u razgovoru za BL portal jedan od prodavaca mesa.

Tako kilogram svježe, mlade prasetine u zavisnosti od dijela košta od 12 do 16 maraka, a za kilogram pečene prasetine trebaće vam 30 maraka.

Kilogram svježe junetine košta od 18 do 22 marke, u zavisnosti koji komad birate. Najskuplja je, kao i uvijek, teletina koja košta od 28 do 35 maraka po kilogramu.

Kao i pred svaki Vaskrs najtraženija su jaja, a njihova cijena po komadu počinje od 35 feninga pa do pola marke, u zavisnosti od veličine, dok su domaća nešto skuplja.

Za one koji ne preskaču ni voće, kilogram jabuka, banana, narandži i jagoda košta između dvije i tri marke.

Srđan Banović, BL portal

Nastavi čitati

Aktuelno