Connect with us

Region

RIJEŠENA DILEMA Kolika je kazna za odbijanje vojnog roka u Srbiji?

Kolika je kazna ako se odbije vojni rok? Pitanje koje muči mnoge, a evo šta piše u Krivičnom zakoniku Srbije.

Obaveza služenja vojnog roka ukinuta je 2011. godine, ali tokom godina se u više navrata pominjala mogućnost vraćanja.

Poslije posebne sjednice Vlade Srbije 14. septembra pokrenuta je procedura za vraćanje obaveznog vojnog roka koji će trajati 75 dana.

– Želim da vjerujem da će Vlada Srbije da usvoji tu odluku. Želim da vjerujem da svi razumijete koliko nam je potrebna jaka vojska, koliko ćemo još morati da kupujemo naoružanja, da pravimo, da stvaramo. Jer nije naša želja da bilo koga napadnemo. Niti ćemo to da činimo – rekao je predsedniik Srbije Aleksandar Vučić na promociji najmlađih oficira Vojske Srbije.

Ubrzo je premijer Miloš Vučević izjavio da je Vlada usvojila zaključak kojim se nalaže Ministarstvu odbrane da pokrene proceduru vraćanja obaveznog vojnog roka.

I dok se tema oko vojnog rasplamsava, često se može čuti pitanje – šta ako neko odbije obavezni vojni rok?

Kolika je kazna ako odbiješ da ideš u vojsku?

Kazna za odbijanje vojnog roka po Krivičnom zakoniku je definisana na sljedeći način.

Za neodazivanje na služenje vojnog roka predviđene su i sankcije.

Kako piše u Krivičnom zakoniku “onaj ko se bez opravdanog razloga ne odazove pozivu za izvršenje obaveze služenja vojnog roka ili izbjegava prijem poziva za izvršenje te obaveze, biće kažnjen novčano ili do jedne godine u zatvoru”, prenosi Nova.rs.

Svaki sljedeći stav vuče sa sobom ozbiljnije kazne.

Izbjegavanje obaveze sakrivanjem može da odvede nekoga na izdržavanje trogodišnje zatvorske kazne, a napuštanje zemlje da bi se izbjegla vojna obaveza bi po povratku donijela do osam godina u zatvoru.

Najzad, podsticanje više ljudi da izbjegnu obavezu, može da bude sankcionisano sa 12 godina iza rešetaka.

Olakšavajuća je okolnost da svako ko je izbjegavao obavezu, a naknadno se prijavi nadležnim organima, može i da izbjegne kaznu.

Region

VUČIĆ “Srbija je zahvalna Zurofu ZBOG SVEGA ŠTO JE UČINIO”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Beogradu sa direktorom Centra “Simon Vizental” Efraimom Zurofom i u razgovoru istakao da je Srbija zahvalna na svemu što je Zurof učinio za istinu o stradanju srpskog naroda u Jasenovcu.

“Danas sam imao čast da razgovaram sa direktorom Centra ‘Simon Vizental’ Efraimom Zurofom, poslednjim živim lovcem na naciste. Doktor Zurof, neumorni borac za istinu i pravdu, nije odustajao ni onda kada je bilo lakše da se ćuti, a njegov rad nije samo u arhivama i sudskim spisima, njegov rad je u imenima koja je vratio istoriji, u žrtvama Holokausta koje je ponovo učinio vidljivim”, napisao je Vučić na Instagramu.

Istakao je da Srbija ostaje odlučna u borbi protiv antisemitizma.

“Ponosni smo na našu dobru saradnju, prijateljstvo i na posvećenost u rasvetljavanju zločina iz Drugog svetskog rata. Zahvalni smo na svemu što je učinio za istinu o stradanju srpskog naroda u Jasenovcu. Dok su drugi okretali glavu, on je govorio znanjem i srcem. Zajedno smo razmotrili dalje korake u očuvanju sećanja na žrtve nacističkog režima. Srbija ostaje odlučna u borbi protiv antisemitizma, a naša obaveza je da čuvamo pamćenje zbog prošlosti i još više zbog budućnosti”, naglasio je Vučić.

Nastavi čitati

Region

OBJAVLJENA PRESUDA: Kecmanovići ranjenoj nastavnici moraju isplatiti milionsku odštetu

Viši sud u Beogradu objavio je danas prvostepenu presudu kojom je u parničnom postupku obavezao Vladimira i Miljanu Kecmanović, roditelje dječaka koji je u OŠ “Vladislav Ribnikar” počinio masovno ubistvo, da ranjenoj nastavnici istorije Tatjani Stevanović solidarno isplate 6.900.000 dinara (oko 112.647 KM) na ime naknade nematerijalne štete za fizičke bolove, strah, duševne bolove zbog umanjenja opšte životne aktivnosti i zbog naruženosti.

Roditelji dječaka su obavezani i da nastavnici isplate sudske troškove parničnog postupka.

Ovo je prvostepena presuda na koju postoji pravo žalbe Apelacionom sudu, prenosi Tanjug.

Sud smatra da su Kecmanovići odgovorni za štetu koju je njihovo maloljetno djete prouzrokovalo tužilji, budući da je šteta nastala usljed njegovog lošeg vaspitanja, odnosno propusta u vaspitanju i rđavih primjera koje su mu tuženi kao roditelji dali.

Dodaje se da se šteta inače može upisati u krivicu tuženih, zbog čega su bez uticaja navodi tuženih da im od strane nastavnog i drugog stručnog osoblja u školi nije ukazivano na potrebu intervencije u pogledu ponašanja, navodi se u obrazloženju odluke.

Takođe, Sud je stava da bi u situaciji u kojoj se roditelj opredijelio da maloljetno dijete dobije znanje rukovanja i korišćenja oružja, te da odlascima u streljanu dijete stekne zainteresovanost većih razmjera za ovaj sport ili hobi, a sve u periodu kada se još psihofizički razvija, roditelj morao sa većim stepenom pažnje da se odnosi prema oružju i municiji koje čuva u kući, odnosno da adekvatno obezbijedi oružje i municiju.

Zbog svega navedenog sud je stanovišta da su bez uticaja navodi tuženih da je šteta nastala bez njihove krivice, da K. K. nije sposoban za rasuđivanje, kao i da njegovo stanje i postupanje roditelji nisu bili u mogućnosti da predvide i spriječe, imajući u vidu da je tokom postupka utvrđeno da je K. K. u trenutku preduzimanja radnje dana 3. maja 2023. godine mogao da shvati značaj svog djela i da upravlja svojim postupcima.

Viši sud u Beogradu je krajem prošle godine izrekao prvostepenu presudu roditeljima dječaka, Vladimiru i Miljani Kecmanović zbog izvršenja krivičnog djela zlostavljanje i zanemarivanje maloljetnog lica kojom su osuđeni na maksimalne kazne zatvora od tri godine.

Vladimir Kecmanović je osuđen i za krivično djelo teško djelo protiv opšte sigurnosti, te mu je izrečena jedinstvena kazna zatvora od 14 i po godina.

Pored njih osuđen je i Nemanja Marinković, instruktor u streljani u kojoj je maloljetnik, kako se sumnja, učio da puca. Njemu je izrečena kazna od 15 mjeseci zatvora zbog krivičnog djela davanje lažnog iskaza.

Protiv roditelja dječaka podneseno je pet tužbi, prvu je podnijelo 27 članova porodice ubijenih, drugu članovi porodice Dukić čije je ćerka tada ubijena, a koji su pored škole tužili i državu, treću i četvrtu su podneli ranjeni dječaci, odnosno njihovi roditelji kao zakonski zastupnici i petu ranjena nastavnica istorije.

Od pet parničnih postupaka dva su završena, po tužbi 27 članova porodice ubijenih i ova po tužbi ranjene nastavnice.

Sud je predmetu po tužbi 27 članova porodice ubijenih obavezao Kecmanoviće i OŠ “Vladislav Ribnikar” da solidarno isplate višemilionske novčane iznose na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove i straha usljed smrti bliskog lica.

Kecmanovići i škola bi, ukoliko presuda postane pravosnažna, trebalo da isplate oštećenima oko 350.000.000 dinara.

Nastavi čitati

Region

PRETUKAO VOZAČA AUTOBUSA jer je njegovoj ženi “zatvorio vrata pred nosom”

Vozač GSP u Beogradu sinoć je pozvao policiju tvrdeći da je dobio batine od njemu nepoznatog muškarca, saznaje “Telegraf.rs”.

On je objasnio da je “obračun” nastao zbog putnice iz vozila.

Naime, njen suprug je prišao vozaču i rekao da je njegovoj ženi “zatvorio vrata pred nosom”.

Poslije kraće rasprave nasilnik je pesnicom udario vozača, prenosi Telegraf.rs.

Kako saznajemo, on je pobjegao prije dolaska policije.

Vozaču su konstatovane lake povrede.

O slučaju je obaviješteno i tužilaštvo.

Nastavi čitati

Aktuelno