Connect with us

Region

RIO TINTO U PROBLEMU? Upućena žalba Evropskoj komisiji na projekat Jadar

Ekološki pokret Marš sa Drine i njemačka nevladina organizacija Green Legal Impact objavili su da su Evropskoj komisiji i članovima Odbora za kritične sirovine uputili žalbu na projekat „Jadar“ za otvaranje rudnika litijuma kod Loznice koji planira kompanija Rio Tinto.

Rio Sava Exploration – ćerka-firma Rio Tinta, je status „strateškog projekta“ po Zakonu EU o kritičnim sirovinama (CRMA) tražila za planirani rudnik litijuma i bora u dolini rijeke Jadar kod Loznice, navele su te dvije nevladine organizacije u saopštenju, prenosi Beta.

„Ovaj projekat ne bi trebalo da dobije strateški status iz pravnih, ekoloških, društvenih i političkih razloga. Poznati rizici uključuju rudarske aktivnosti koje ugrožavaju okolne vodene resurse, represiju nad aktivistima za zaštitu životne sredine, nedostatak administrativne transparentnosti i odgovornosti“, ukazano je u saopštenju.

Dodaje se da je prijedlog projekta koji je dostavljen na procjenu uticaja na životnu sredinu sada u fazi utvrđivanja opsega, a ima nedostatke koji ne zadovoljavaju kriterijume za dodjelu „strateškog statusa“ po CRMA.

Podnošenje ove žalbe je, kako je navedeno, presedan jer Evropska komisija nije nevladinim organizacijama omogućila osporavanje odluke o strateškom statusu pošto je njena odluka o klasifikaciji projekta na osnovu CRMA „administrativni akt“ u skladu sa Arhuskom konvencijom.

Dvije organizacije su navele da se njihova žalba, međutim, oslanja na pravo da se u skladu sa Arhuskom konvencijom ospori administrativni akt koji podleže internoj reviziji.

„Mi osporavamo političku odluku na nivou EU i nastavićemo pravnim putem ukoliko ‘Jadar’ dobije strateški status. U Srbiji, nedostaci tog prijedloga projekta pružaju jake pravne argumente protiv izdavanja bilo kakvih ekoloških dozvola“, navedeno je u žalbi.

Dodaje se da izvještaj o projektu ukazuje na opasnosti po životnu sredinu i životinjski svijet, po ljudska prava i zdravlje, na nedostatak transparentnosti i nepravilnosti u pogledu pitanja izdavanja dozvola, rokova i upravljanja, kao i na kršenje zakona Srbije.

„U zemljama kao što je Srbija, ekstrakcija minerala mogla bi da uništi lokalne ekosisteme, ugrožavajući zemljište, vodu i biodiverzitet i stvarajući političku i društvenu nestabilnost što dovodi do pitanja o posvećenosti Evropske unije ljudskim pravima i održivim praksama u inostranstvu“, rekla je predstavnica Marša sa Drine Bojana Novaković.

Novaković je ocijenila da EU „rizikuje politički kredibilitet“, posebno kada se to vidi kao „jačanje (neo)kolonijalne eksploatacije“.

Rekla je da nedostatak transparentnosti, kao i zakonske nepravilnosti i manjkave studije izvodljivosti u projektu „Jadar“, dodatno razotkrivaju „saučesništvo EU u potkopavanju samog upravljanja i regulatornih okvira za koje tvrdi da ih zastupa, održavajući sistem nejednake eksploatacije resursa koji je u korist dijelovima Evrope, a na štetu drugih“. Biznis.rs

Region

VUČEVIĆ O NOVOJ VLADI SRBIJE “Imamo spremno više imena”

Predjsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu i lider Srpske napredne stranke Miloš Vučević izjavio je da će SNS sutra na konsultacije sa predsjednikom Srbije o mandataru za sastav nove vlade ići sa prijedlogom da se formira nova vlada i da će doći sa nekoliko imena za mandatara.

Vučević je za K1 televiziju rekao da će ispred liste oko SNS na konsultacijama učestvovati delegacija od osam članova – pet ispred SNS i tri predstavnika koalicionih partnera.

– Naš stav je da treba da idemo u izbor nove vlade, da napravimo dodatni napor da se izabere nova vlada do 18. aprila. Treba to učiniti i neki dan pre, jer novi mandatar mora da obavi konsultacije oko sastava novog kabineta, pa onda to moraju da potvrde stranački organi – najavio je Vučević.
On je istakao da će doći da čuju predsjednika i vide koncept nove vlade, jer to, kako je naveo, nije samo tehničko-tehnološki proces i ne radi se samo o rokovima, već je riječ o tome šta je suština te vlade i šta treba da uradi u narednom periodu.

– Mislim da će biti velikih promjena u vladi i to ne samo na mjestu premijera – i u vladi i u dubini, od državnih sekretara do direktora javnih preduzeća. Mislim da će biti velikih iznenađenja, možda i oko mandatara bude veliko iznenađenje – rekao je Vučević.

Ukazao da smatra da u novoj vladi treba da bude mnogo novih ljudi.
Linker
– Mojom ostavkom, imajući u vidu sve okolnosti u kojima se nalazimo pet meseci, potrebne su dubinske promene kako bi pokušali da dođemo do društvenog dijaloga. To bi bio jedan od zaključaka šta vlada mora da radi – dodao je Vučević.

Naveo je da ne isključuje da mandatar bude i nestranačka ličnost, iako se, kako je rekao, ne odriče stranačkog života.

– Apsolutno se borim protiv onog što nam se nameće, depolitizacije političkog sistema i uništavanje stranaka kao anahronog oblika organizovanja i nečega što usporava sveopšti društveni razvoj. To je najveća podvala koja postoji, jer niko nije smislio bolji oblik demokratije od višestranačja i političkog pluralizma – rekao je Vučević.

Objasnio da mandatar bira svoj tim, ali da to ne radi sam, već u razgovoru sa strankom, koalicionim partnerima i predsednikom.

Nastavi čitati

Region

SKANDAL U CRNOJ GORI! Nestao kokain iz sudskog depoa koji je 17 godina, ČEKAO NA UNIŠTENJE

Preliminarna analiza Komisije za sprovođenje uništenja pravosnažno oduzete droge, pokazala je da je iz sudskog depoa u Bijelom Polju, navodno, nestao kilogram kokaina koji je oduzet prije 17 godina.

Predstavnici tog tijela su, kako pišu mediji u Crnoj Gori, nedavno u bjelopoljskom Višem sudu testirali drogu predviđenu za uništenje, kada je, prema nezvaničnim informacijama, otkriveno da supstanca zapravo ne reaguje na brze testove za drogu.

Iz suda su najavili da će o svemu obavijestiti Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju, ali i naglasili da su u pitanju samo preliminarni rezultati.
Iz Višeg suda objasnili su da su 23. marta ove godine, prilikom kontrolisanja oduzetih supstanci po pravosnažnim presudama radi njihovog uništavanja i spaljivanja, članovi Međuresorne komisije za sprovođenje uništenja pravosnažno oduzete droge iz Višeg suda u Bijelom Polju i Višeg suda u Podgorici, izvršili neposrednu kontrolu izdvojene droge za uništenje u ovom sudu kojom prilikom su uočili određene nepravilnosti, i to nepravilnosti u vidu nepokazivanja očekivanog obojenja supstance oduzete u navedenom predmetu, prilikom preliminarnog testiranja, pišu Vijesti.

O tome ih je, kako su kazali iz tog suda, Komisija obavijestila 28. marta 2025. godine, kada im je dostavila zapisnik, kojim su konstatovane uočene nepravilnosti.

– Usljed navedenog, dokazni materijal iz navedenog predmeta je izdvojen i neće ići na uništenje, već će se, u cilju rasvjetljavanja konkretne situacije i definitivnog utvrđivanja svojstava supstance zaplijenjene 26. 4. 2008. godine, koja prilikom preliminarnog testiranja nije pokazala očekivano obojenje, obavestiti nadležni organ – kazali su listu iz bjelopoljskog Višeg suda, kojim rukovodi Milan Smolović.

Oni su istakli da će se “zavisno od ishoda tog postupka, razmotriti potreba preuzimanja daljih aktivnosti”.

Inače kokain potiče iz slučaja protiv R. M. i E. M. koji su pravosnažno oglašeni krivim 2010. godine za krivično djelo – zločinačko udruživanje i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga i osuđeni na osam godina i osam mjeseci, odnosno na sedam godina i osam mjeseci zatvora.

Tada im je, kako su kazali iz bjelopoljskog Višeg suda, izrečena mjera trajnog oduzimanja te supstance – 1.000,40 grama kokaina u koncentraciji od 79,5 odsto, za koju je određeno da se uništi nakon vještačenja po pravosnažnosti te presude.

Nastavi čitati

Region

PRETRESI NA VIŠE LOKACIJA: Pohapšeni funkcioneri, među njima i PREDSJEDNIK OPŠTINE Žitorađa

U akciji policije uhapšen je predsjednik opštine Žitorađa i još nekoliko funkcionera iz te opštine.

U nastavku akcije borbe protiv korupcije jutros je uhapšen predsjednik opstine Žitorađa Ivan Stanojević, saznaje Kurir.

Lisice su, kako se saznaje, stavljene na ruke još nekoliko visokih funkcionera te opštine.

Oni se sumnjiče za zloupotrebe kojima je oštećen budžet.

Pretresi na više lokacija su u toku.

Nastavi čitati

Aktuelno