Connect with us

Svijet

Rusija razmatra tri moguća odgovora na ograničenje cijena nafte

Ruske vlasti su u protekle dvije sedmice razmatrale tri moguća odgovora na nedavno ograničenje cijene njene nafte koje su uvele Evropska unija (EU) i zemlje G7.

“Prva opcija je potpuna zabrana prodaje nafte državama koje su podržale restrikciju, uključujući i kupovinu sirovina iz Rusije ne direktno, već preko posredničkih zemalja ili čak njihovog lanca”, rekla su dva izvora iz ruske Vlade za lokalni list “Vedomosti”.

Druga opcija koja je navodno na stolu je zabrana izvoza po ugovorima koji uključuju gornju granicu cijena, bez obzira na zemlju primaoca.

Moskva takođe raspravlja o mogućnosti nametanja “indikativne cijene”, kao treće opcije kojom bi se odredio “maksimalni popust ruske nafte s Urala na referentni Brent”.

Izvori su naveli da nijedna od opcija još nije odobrena, dok se druge alternative i kombinacije još uvijek razmatraju.

Potpredsjednik ruske Vlade Aleksandar Novak izjavio je u utorak da Rusija neće raditi pod ograničenjem cijena, čak i ako Moskva mora da smanji proizvodnju.

“Trenutno vodimo konsultacije, finaliziramo odluku i razgovaramo sa kompanijama”, istakao je Novak.

Zemlje EU u petak su se dogovorile o gornjoj cijeni od 60 dolara po barelu za rusku sirovu naftu koja se transportuje morem, a pridružile su im se države grupe G7 i Australija.

Cilj ovog poteza je uticati na prihode Moskve od izvoza i prodaje sirove nafte u jeku ruskog rata protiv Ukrajine.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je u ponedjeljak da Rusija priprema odgovor na ograničavanje cijene njene nafte.

Osim toga, embargo EU na uvoz ruske sirove nafte morem, koji je Evropska komisija usvojila 3. juna kao dio šestog paketa restriktivnih mjera protiv Moskve, stupio je na snagu u ponedjeljak.

Ruski zvaničnici su ranije najavili da će odbiti prodaju nafte državama koje pristanu na gornju granicu cijena.

(Anadolija)

Svijet

NEMA “ABRAMS” TENKOVA I “PATRIOTA”: Koje oružje Amerikanci šalju u Ukrajinu?

U novom američkom vojnom paketu pomoći Ukrajini nema PVO sistema “patriot” niti tenkova “abrams”.

Neki specijalizovani vojni portali objavili su listu tehnike koju će Pentagon u narednim danima prebaciti preko Atlantskog okeana.

Na ovoj listi nema novina, uglavnom oprema koja je i do sada isporučivana u periodu od januara 2022. godine do sada.

Međutim, što se tiče težih borbenih vozila, na njoj nema tenkova “M1 abrams AS”. Do sada u Rusi uništili zvanično pet tih tenkova od 31 isporučenog.

Na listi nema ni PVO sistema “patriot” iako je Kijev tražio čak sedam raketnih baterija. Eksperti ocjenjuju da je razlog tome činjenica da su Rusi već uništili nekoliko tih skupocjenih sistema.

Na listi oružja koje dolazi Ukrajini su rakete “RIM-7” i “AIM-9M” koje su verzije rakete vazduh-vazduh, ali se koriste kao rakete za PVO.

Zatim na listi su prenosni PVO sistemi “stinger”.

Pješadijsko naoružanje /automatske puške, pištolji/ i municija za njih, a posebno municija kalibra 12,7 milimetara za borbu protiv dronova kamikaza.

Municija za sistem “HIMARS” pod koju spadaju i projektili atakams dometa 165 i 300 kilometara.

Artiljerijske granate kalibra 155 milimetara uključujući i visokoprecizne granate tipa “eskalibur”.

SAD šalju i unaprijeđenu municiju visoke preciznosti, artiljerijske granate kalibra 105 milimetara, te granate za minobacače kalibra 60 milimetara.

Tu su i borbena vozila pješadije “bredli M2”, vizila za prevoz pješadije otporna na mine, zatim laka oklopna vozila “hamvi” te logistička vozila, taktička vozila za lansere protivoklopnih raketa i nosači dodatne vojne opreme.

Na listi je i visokoprecizna municija, oprema za aerodrome, ali i protivoklopne mine i protivpješadijska municija, zatim eksploziv za uklanjanje prepreka i uređaji za noćno osmatranje, kao i ostala oprema za održavanje, opravku i druga sredstva.

Nastavi čitati

Svijet

MAKRON UPOZORAVA: Postoji veliki rizik od slabljenja, pa čak i nestanka Evrope

Evropa će se suočiti sa velikim rizicima od slabljenja narednih godina, izjavio je francuski predsjednik Emanuel Makron

“Veliki je rizik od slabljenja, pa čak i nestanka Evrope, u narednim godinama. Moramo biti jasni – Evropa je smrtna i može da umre”, rekao je Makron u obraćanju na Univerzitetu Sorbona.

On je istakao da Evropa treba da uspostavi dijalog sa trećim zemljama i pokaže da nije “vazal” SAD.

Prema Makronovim riječima, Evropa treba da se probudi i shvati da nije dovoljno naoružana u trenutku kada se suočava sa globalnim prijetnjama kao što je rat u Ukrajini, te da mora da promijeni stvari po tom pitanju.

“Evropa treba da formira evropsku vojnu akademiju i obučava evropsko osoblje, pojača svoje kapacitet iz oblasti sajber bezbjednosti i podrži evropsku vojnu industriju. Takođe, mora da pojača vojne veze sa Velikom Britanijom”, istakao je Makron.

Nastavi čitati

Svijet

Eventualno nuklearno oružje u Poljskoj biće VOJNA META ZA RUSIJU

Eventualno trajno razmještanje nuklearnog oružja NATO u Poljskoj biće vojna meta za Rusiju, izjavio je danas zamjenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.

On je u izjavi za agenciju TASS naveo da zajedničke nuklearne misije zemlje NATO u blizini granice sa Rusijom predstavljaju prijetnju ruskoj bezbjednosti, prenosi Tanjug.

Predsjednik Poljske Andžej Duda rekao je nedavno da su poljske vlasti spremne da prime američko nuklearno oružje na svojoj teritoriji.

“Svi političari koji govore o takvoj opciji u i izvan Poljske treba da znaju da bi bilo kakav korak u tom pravcu ne bi doprinio bezbjednosti Poljske i relevantna postrojenja bila bi neminovno meta”, rekao je Rjabkov.

Nastavi čitati

Aktuelno