Connect with us

Banjaluka

SA DNEVNOG REDA SKINUTE SVE ZNAČAJNE TAČKE! Nećemo odustati, Banjaluka mora sačuvati Vrbas

“Ne bih rekao da je zakazana sjednica Skupštine grada, nego pola sjednice, baš kao što je bila i prošla sjednica. Naime, skupštinska većina na svakom Kolegijumu prije sjednice bez obrazloženja skine određeni broj tačaka sa dnevnog reda i prepolovi broj predloženih tačaka. Pa tako i možemo reći da ćemo 24. oktobra održati pola sjednice, budući da su skinute 24 tačke sa dnevnog reda”.

Rekao je to Dragan Milanović, šef Kluba odbornika PDP-a u Skupštini grada Banjaluka za Elta televiziju.

Skinute su sa dnevnog reda, kako navodi Milanović, gotovo sve značajnije tačke u odnosu na one koje su ostale, ako se izuzme rebalans budžeta koji jeste važna tema.

“Pitanja kao što je “višegodišnji problem ZIBL-a”, regulacioni planovi, subvencije za privrednike kojima je u ovom trenutku neophodna pomoć zbog aktuelnih radova na infrastrukturi koji su ugrozili njihovo poslovanje (Gajeva ulica) itd. Generalno, skinute su sve tačke koje se tiču pomoći građanima Banjaluke”, objasnio je Milanović.

Bez obrazloženja skinut je i regulacioni plan koji se tiče izgradnje glavnog kolektora na kojeg Banjaluka čeka decenijama, a pri tome, kreditna zaduženja su za taj, od krucijalne važnosti projekat, već odobrena.

“Mi smo tokom raspodjele sredstava planirali izgradnju prvog kolektora u Banjaluci o kojem se priča decenijama, kao i o neprihvatljivom ispuštanju fekalija i drugih otpadnih voda u Vrbas. Decenijama se priča o zagađenju Vrbasa i o potrebi da ga sačuvamo. Izgradnjom plaža planirano je da se grad otvori prema rijeci i da se aktivnosti Banjalučana usmjere na obale rijeke koja je krasi naš grad”, istakao je Milanović dodavši kako se o kolektoru priča decenijama i kada se po prvi put krene sa realizacijom, skupštinska većina skida sa dnevnog reda izmjenu regulacionog plana koji se bavi tematikom kolektora.

On kaže da bi prva faza izgradnje obuhvatila dvije lokacije i to na Laušu i na ušću Crkvene u Vrbas.

“Skupštinska većina nije dala nikakvo obrazloženje za skidanje ove važne tačke za Grad, ali mi nećemo odustati od tog projekta budući da je izgradnja kolektora izuzetno ozbiljna i važna stvar za Banjaluku. Radi se o aktivnosti koju planiramo započeti sada i koja bi se dalje realizovala i tokom narednih mandata, jer se radi o vrlo složenom projekatu. Banjaluka mora da sačuva Vrbas”, zaključio je Milanović.

Nije sve tako crno..

Da nije sve tako crno u gradskoj administraciji dokaz je saglasnost odborničkih klubova u vezi rebalansom budžeta koji ide na Skupštinu, a radi se o izuzetno važnoj tački za funkcionisanje grada.

“Rebalans je uobičajena aktivnost i gradonačelnici to rade i po više puta godišnje. Radi se o usklađivanju sredstava što je neophodno budući da se tokom realizacije planova negdje pojavljuju viškovi, dok negdje nedostaje sredstava, kasne naplate itd. Došlo je do inflacije, povećanja plata tokom godine, pada prihoda od regulacionih planova. Ovim rebalansom bi trebalo da usvojimo rješavanje problema Akvane (kredit od pet miliona), povećanje sredstava za socijalna davanja i sl. Generano, radi se o jako važnoj stvari koju bi trebalo da usvojima i oko koje neće biti problema”, rekao je šef Kluba odbornika PDP u Skupstini grada.

“Stanivuković postupio odgovorno u vezi sa Autoprevozm”

U vezi sa još jednom aktuelnom gradskom temom koju je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković dobio u nasljedstvo od prethodne garniture vlasti, izvršenje sudskog spora sa Autoprevozom, Milanović je podsjetio da se radi o sudskom procesu koji traje već šesnaest- sedamnaest godina i sa kojim aktuelni gradonačelnik nema puno doticaja.

“Banjalučanima je jasno da je sudska odluka donesena prije nego što je Stanivuković postao gradonačelnik, ali je izvršenje presude došlo u njegovom mandatu. Gradonačelnik bi mogao politički da poentira budući da nema nikakve veze sa tom presudom, ali u pitanju je kontinuitet koji jeste zadatak svakog gradonačelnika da taj konituitet nastavi preuzevši prava i obaveze prethodnika”,

On kaže da je tako i gradonačelnik u najboljoj namjeri odlučio da zajedničkim snagama dođe do rješenja u vezi sa Autoprevozom.

“Skupštinska većina, pokazalo se, ima primjedbe i na najbolja rješenja za grad. Zato i jeste ideja da stav donesemo zajednički. Prethodno smo odgodili deložaciju kako bismo mogli zajednički doći do najboljeg rješenja. Nedavno je stigla ponuda od Autoprevoza. Podjestiću, radio se o parkingu Stare autobuske stanice, od Parka “Petar Kočić” do Centralne banke. Taj je parking grad “izgubio”. Drgi dio priče je Vidovdanska ulica, a treći je Muzej savremene umjetnosti RS i parking gdje se nalazi spomenik “12 beba””.

Prema ponudi, Autoprevoz bi odustao od Muzejeja i prostora kod Spomenika “12 beba”, od dijela Vidovdanske ulice koja po procjeni ima vrijednost 12 miliona, a zadržali bi parking uz isplatu dijela Vidovdanske ulice.

“Sada je na nama da donesemo zajedničku odliku koja bi bila najbolja za Grad. Gradonačelnik je odgovorno i korektno potupio u vezi sa ovim pitanjem. Pojedini su prihvatili prijedlog za zajednički sastanak. Čekamo konačne odgovore i termin za sastanak”, zaključio je Milanović za Elta televizuju.

Banjaluka

GRADONAČELNIK OBIŠAO RADOVE U OŠ “Đura Jakšić”! Uskoro u funkciji nova kotlovnica

Gradonačelnik Draško Stanivuković sa saradnicima obišao je danas radove na izgradnji kotlovnice u Osnovnoj školi „Đura Jakšić“, koji se realizuju u sklopu projekata “Čista energija u javnim institucijama”.

Riječ je o donaciji Ambasade Češke Republike, čijim je predstavnicima gradonačelnik iskazao zahvalnost što su dio jednog ovakvog projekta koji je od velikog značaja – ne samo za ovu školu, nego i za cijeli grad.

– Želim da iskažem zahvalnost svima iz Češke ambasade, njihovoj razvojnoj agenciji, ali i Vladi Češke i naravno državi, jer jedan ovakav projekat ne bi mogao da bude podržan bez zajedničke saradnje. Radovi na grijanju će se raditi u ovoj i u Poljoprivrednoj školi, a akcenat je na zaštiti životne sredine. Naime, zaštita životne sredine je jedna od najvažnijih agendi Banje Luke, zato i gradimo parkove, bavimo se alternativnim načinima prevoza i slično. Posao u školi „Đura Jakšić“ je zaista značajan, a izvošaći radova će se potruditi da to bude gotovo do druge polovine septembra, pred početak grijne sezone – rekao je gradonačelnik.

Direktor kompanije „Kasten“, Jirži Bureš poručio je kako je zadovoljan jer se jedan ovakav projekat realizuje u Banjaluci.

– Sretan sam što sa našim lokalnim partnerom „Grijanjem invest“ i gradom Banjom Lukom ,uz finansijku podršku Češke razvojne agencije, imamo priliku da radimo na obnovi grijanih kapaciteta dvije škole u ovom gradu. Prvi put smo se ovdje sastali prije godinu dana i nadam se da će u septembru sve biti spremno za komforno grijanje u ovim školama, uz korištenje obnovljivih izvora energije – naglasio je on.

Direktor preduzeća „Grijanje invest“ Ljubiša Tanić istakao je kako će uvjeren da će ova škola spremno dočekati novu sezonu grijanja, na radost svih nastavnika, đaka ali i njihovih roditelja.

– Nakon skoro godinu dana aktivnosti na pripremi projektne dokumentacije i detaljnoj kontroli te dokumentacije sa Gradom, nakon završetka školske godine pristupili smo samoj realizaciji izvođenja radova. Prije nekoliko dana izvršili smo demontažu opreme u kotlovnici, stare kotlove koji su koristili neekoliški energent ugalj smo demontirali, a demontirali smo i dotrajale radijatore. Trenutno vršimo montažu novih ventila i radijatora, a naručena je i ključna oprema, te se nadamo da ćemo radove unutar škole završiti za vrijeme trajanja raspusta i da ćem dočekati spremno novu grijnu sezonu u ovoj školi – kazao je on.

Direktor Osnovne škole „Đura Jakšić“ , Darko Tomić naglasio je kako je ova škola imala dobro grijanje, ali da je bilo neujednačeno.

– Sa ovim projektom mi dobijamo energetski česti gorivo, ali i ujednačeno u svim prostorijama u ovoj školi – naglasio je Tomić.

Nakon obilaska Osnovne škole „Đura Jakšić“, gradonačelnik je obišao i u Poljoprivrednoj školi.

Nastavi čitati

Banjaluka

DANAS NIKAKO NE PROPUSTITE! “Konferenciji beba” i “Velika porodična šetnja”

Zabavan program i sjajna atmosfera očekuje sve mališane i njihove roditelje danas, 1. jula u sklopu manifestacije “Konferencija beba” i “Porodična šetnja” 2024.

Ovogodišnja manifestacija će započeti velikom porodičnom šetnjom, koju realizuju Udruženje porodica sa četvoro i više djece „Četiri plus“, uz podršku Grada Banje Luke, a koja će početi u 17.30 časova, te će se kretati od Narodnog pozorišta Republike Srpske sve do Parka „Petar Kočić“.

Kao i prethodnih godina, glavna misija porodične šetnje jeste da se pokaže sva ljepota i snaga porodice, te dodatno da se podigne svijest o značaju djece i njihovog mjesta u zajednici.

Zabavni program za sve prisutne počeće od 18.00 časova u Muzičkom paviljonu u Parku „Petar Kočić“.

Kao i svake godine, na manifestaciji „Konferencija beba“ planirane su četiri nagrade i to za: najmlađu bebu, za najstariju bebu, za bebu sa najviše braće i sestara (rodni listovi djece služiće kao dokaz o broju djece u jednoj porodici) i za najbržu bebu u takmičenju u puzanju.

Prijave će se vršiti 1. jula u Parku „Petar Kočić“ u periodu od 17.30 do 18.30 časova za djecu koja su rođena u periodu od 1. jula.2023. godine do 1. jula 2024. godine, a roditelji koji odluče da prijave svoju djecu za navedene nagrade treba da ponesu rodni list ili zdravstvenu knjižicu djeteta.

Podsjećamo, zbog održavanja manifestacije na snazi je izmjena u režimu odvijanja saobraćaja u ponedjeljak, 1. jula.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUKA JE PORODICA! Podršku pri rođenju djeteta ostvarilo 5.800 porodilja

Isplata podrške koju Grad Banja Luka isplaćuje pri rođenju djeteta odvija se u kontinuitetu, a od uvođenja ove mjere podršku je dobilo 5.800 porodilja, saopšteno je iz Gradske uprave.

Od početka godine zaprimljeno je 800 zahtjeva za ovaj vid podrške, a kako su naveli iz Odjeljenja za društvene djelatnosti zahtjevi sa kompletnom dokumentacijom se isplaćuju u skladu sa ustaljenim procedurama.

Važno je podsjetiti da je rok za podnošenje zahtjeva za jednokratnu novčanu pomoć prilikom rođenja djeteta šest mjeseci od rođenja djeteta.
Iz Odjeljenja napominju da zahtjev za isplatu novčane podrške u iznosu od 500 KM do 2.000 KM, porodilje koje ispunjavaju uslove mogu predati u Gradskoj upravi, u Prijemnoj kancelariji (soba 16) šalter 1 ili 2.

Potrebna dokumentacija
Uz popunjen zahtjev, potrebno je priložiti sljedeću dokumentaciju:

uvjerenje o prebivalištu na teritoriji grada Banja Luka u neprekidnom trajanju dvije godine i duže za majku, odnosno oca djeteta ukoliko majka nema prijavljeno prebivalište na teritoriji grada Banja Luka u neprekidnom trajanju dvije godine i duže, odnosno hranitelja ili staratelja; kopiju kartice tekućeg računa;

kućnu listu;

uvjerenje o prebivalištu na teritoriji grada Banja Luka za dijete.Za sve dodatne informacije, zainteresovani se mogu obratiti Odjeljenju za društvene djelatnosti, putem telefona broj: 051/244-444, lokal 494 ili lično u kancelariju broj 24.

Nastavi čitati

Aktuelno