Connect with us

Svijet

SAD izdvojile 50 miliona dolara za borbu protiv ruskog uticaja u Crnoj Gori

Precizirano je da novac bude dodjeljivan organizacijama civilnog društva i drugim subjektima posvećenim vladavini prava, medijima, i za sajber i druge programe koji jačaju demokratske institucije i procese

Inspektorat američkog State Departmenta objavio je izvještaj Fonda o borbi protiv ruskog uticaja (CRIF), u kome se navodi da su SAD potrošile 50.021.746 dolara od 2017. godine do sada za finansiranje aktivnosti i programa koji se suprotstavljaju malignom ruskom uticaju.

Sveukupno, navodi se da je u svim zemljama koje pokriva Fond potrošeno preko milijardu dolara od 2017. godine do danas.

Suzbijanje ruskog uticaja kroz sankcije
Kako se naglašava u izvještaju, programi Fonda dizajnirani su kako bi se postigli ciljevi Zakona o suzbijanju ruskog uticaja kroz sankcije a također i pružila pomoć zemljama podložnim uticaju i agresiji Ruske Federacije koje nemaju ekonomske mogućnosti da joj se efikasno odupru.

Izazovi ostaju s obzirom na dinamičnu prirodu ruskog malignog uticaja i različite stepene ranjivosti širom regiona – piše u izvještaju Inspektorata State Departmenta.

U izvještaju se navodi da je najveći dio tih sredstava – 621,5 miliona dolara – izdvojen za finansiranje organizacija i programa u istočnoj Evropi, za zemlje Višegradske grupe (V4) kojima pripadaju Mađarska, Slovačka, Češka i Poljska, te za balkanske zemlje 454 miliona dolara.

BiH dobila više od 80 miliona dolara
Osim Crne Gore, SAD su za Bosnu i Hercegovinu opredijelile nešto više od 80 miliona dolara, Sjevernu Makedoniju 67,4 miliona a za Republiku Srbiju nešto više od 55 miliona.

Za Bugarsku je izdvojeno 47,7 miliona, Sloveniju 40,3, Albaniju 39 miliona, Hrvatsku 11,4, a za Grčku nešto manje od 0,7 miliona dolara, navodi se u izvještaju.

Prema izvještaju, Fond je prvi put uspostavljen Zakonom o konsolidovanim aproprijacijama iz 2017. godine kojim je precizirano da novac bude dodjeljivan organizacijama civilnog društva i drugim subjektima posvećenim vladavini prava, medijima, i za sajber i druge programe koji jačaju demokratske institucije i procese, a protiv ruskog malignog uticaja i agresije.

Svijet

Rajaner izgubio pravo za slijetanje na jedan aerodrom ZBOG KAŠNJENJA LETOVA!

Irska avio-kompanija “Rajaner” izgubila je dva svoja slota za slijetanje na aerodromu u Ajndhovenu zbog učestalih kašnjenja letova, saopštio je nizozemski list “Ajndhovens Dagblad”.

Koordinacija aerodroma Holandije (ACNL), tijelo koje dodjeljuje slotske termine, utvrdila je da je “Rajaner” kasnio na letove u ponedjeljak uveče iz Sofije i u četvrtak uveče iz Pize, prenio je Rojters.

Kao posljedica toga, avio-kompanija je isključena iz dva slota u sljedećem ljetnjem rasporedu, kaznu koja se rijetko izriče, naveo je list.

ACNL i “Rajaner” nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.

Nastavi čitati

Svijet

PREDSJEDNIK FINSKE OTVORENO: “Evropa će prije ili kasnije morati direktno pregovarati sa Rusijom!”

Evropa će prije ili kasnije morati direktno da pregovara sa Rusijom, izjavio je predsjednik Finske Aleksander Stub.

“Kad god dođe taj trenutak, koji će doći nekad, to će morati da bude koordinisano”, ogovorio je Stub na pitanje “Politika” da li Evropa treba da se uključi u direktne pregovore sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom, prenosi Srna.

Premijer Mađarske Viktor Orban nazvao je u oktobru oklijevanje EU da pregovara sa Rusijom “katastrofalnom greškom”, jer smatra da će zbog toga drugi odlučivati o budućnosti Evrope.

Nastavi čitati

Svijet

TAJLAND TRESE AFERA! Porez od 542 miliona dolara ruši nekada najmoćnijeg političara!

Vrhovni sud Tajlanda naložio je bivšem premijeru zemlje, Taksinu Šinavatri, da plati 542 miliona dolara poreza od prodaje akcija iz 2006. godine, saopštili su danas visoki zvaničnici.

Taksin je 2006. prodao akcije telekomunikacione kompanije “Shin Corp” singapurskoj firmi “Temasek”, što je izazvalo zabrinutost zbog sukoba interesa i navode o utaji poreza, prenio je Rojters.

Prodaja je izazvala proteste u Bangkoku i dovela do svrgavanja Taksina vojnom intervencijom kasnije te godine.

Ministar finansija Tajlanda Ekniti Nititanprapas rekao je da “ta stvar mora da bude nastavljena na osnovu presude” i da Ministarstvo prihoda ispituje detalje naplate poreza.

Presuda predstavlja novi udarac za polarizujućeg milijardera, koji trenutno izdržava jednogodišnju zatvorsku kaznu za drugi slučaj.

Njegovi predstavnici nisu komentarisali odluku suda.

U okviru drugih slučajeva u porodici, Taksinova ćerka Paetongtarn Šinavatra suočila se sa sudskim nalogom u avgustu, dok je njegovoj sestri, bivšoj premijerki Jinglak Šinavatri, u maju naloženo da plati 305 miliona dolara odštete zbog neuspješne šeme sa pirinčem.

Ona je osuđena na pet godina zatvora u odsustvu za isti slučaj 2017. godine i živi u inostranstvu kako bi izbjegla zatvor.

Nastavi čitati

Aktuelno