Društvo
SAGA SE NASTAVLJA Automobilom uskoro novom rutom do Zagreba, kamioni još na čekanju?

Hrvatska bi mogla vrlo brzo biti spremna da otvori granični prelaz za saobraćaj malim vozilima na novoj brzoj cesti kod Gradiške koju će “Integral” uskoro izgraditi, ali ne i za teretni saobraćaj, za šta se želi postići širi dogovor o drugim graničnim prelazima.
Kako smo nezvanično saznali, Hrvatska je zainteresovana da postojeći granični prelaz ostane kod Stare Gradiške, a da se novi veliki granični prelaz sa svim kategorizacijama i opremom za kontrolu robnog saobraćaja trajno postavi kod Svilaja.
Pitanja smo uputili i Ministarstvu finansija Hrvatske, ali nam još nije stigao odgovor, koji ćemo objaviti kada ga dobijemo.
Prema ovim informacijama, postoje dva razloga zbog kojih bi željeli da novi prelaz ne bude na novoj cesti nego kod Svilaja.
Prvi se odnosi na to da je u Svilaju evropski koridor 5c, koji je važan za EU, pogotovo zemljama srednje Evrope koji ovim putem imaju pristup Jadranskom moru.
Međutim, postoji i drugi razlog, koji se odnosi na pomaganje lokalnom hrvatskom stanovništvu u Posavskom kantonu na bh. strani, kojima bi ovaj prelaz bio važan iz ekonomskih razloga.
Najpoželjnija varijanta za RS je da se postojeći granični prelaz kod Gradiške na hrvatskoj strani izmjesti na novu lokaciju, a da se stari prelaz pretvori u lokalni prelaz za mala vozila i lokalno stanovništvo.
Hrvatska ima legitimne interese koje ima pravo da zastupa, ali problem je što na bh. strani ne postoji ni približna saglasnost.
Banjaluci je od strateške važnosti auto-put ka Gradišci i brza cesta na hrvatskoj strani, a Sarajevu je važniji Svilaj, koji se nalazi na trasi njihovog auto-puta. Za pretpostaviti je da će Mostar stati na hrvatsku stranu, mada je situacija komplikovana i zato što postoje nesuglasice između bošnjačkih i hrvatskih predstavnika oko odnosa na nivou BiH, a vlast u Republici Srpskoj bliska je Hrvatskoj zbog strateških razloga, od kojih se samo dio odnosi na odnose između tri naroda i ko će činiti državnu vlast.
Podsjećanja radi, RS je odigrala ključnu ulogu za Hrvatsku u vezi s odblokiranjem izgradnje Pelješkog mosta, koji je blokiralo Sarajevo dok se ne riješi lokalni granični spor, što je najvjerovatnije razlog da je Hrvatska pristala da izgradi brzu cestu kod Gradiške.
Drugi razlog je taj što Hrvatska gradi cestovni koridor ka Virovitici i dalje ka Mađarskoj. Taj pravac bi preko Banjaluke trebalo da poveže hrvatsko stanovništvo u centralnoj Bosni sa Zagrebom, ali i pruži alternativnu i bližu rutu istoka Hrvatske ka Dubrovniku.
Međutim, problem predstavlja izgradnja auto-puta preko Kupresa, koji bi za RS bio izuzetno skup projekat, koji bi koštao više od milijardu evra, a još nema planova ko će graditi auto-put dalje od Kupresa ka jugu. Bez kompletiranja te dionice, ni ovaj koridor za Hrvatsku nema puni značaj.
Kako se čini, Hrvatska je spremna i voljna da što prije otvori granični prelaz za prevoz putnika na novoj brzoj cesti, što bi se, kako smo pisali, moglo desiti već u septembru.
Međutim, u tom slučaju bh. i hrvatska strana trebalo bi da potpišu aneks ugovora o graničnim prelazima, gdje bi definisali ta dva prelaza, makar na privremenoj osnovi, kao što je sada slučaj sa graničnim prelazom kod Svilaja, čija se privremena dozvola za korištenje obnavlja svake godine.
Kako nam je rekao jedan dobro upućeni sagovornik, sadašnje nedefinisano stanje pravi probleme i Upravi za indirektno oporezivanje BiH, koja je zadužena za uspostavljanje graničnog prelaza na bh. strani, koji je izgrađen, ali još se ne zna koju će kategorizaciju on imati.
Sagovornik nam je rekao da često dobijaju upite iz Delegacije EU i iz Brisela, ali da oni ne mogu ništa planirati jer ne znaju kakav je stav Hrvatske, kakav prelaz oni žele na svojoj strani, ali ni šta je tačan stav BiH.
Dobra vijest je da će Banjalučani uskoro do Zagreba novom dionicom moći stići za nešto više od jednog sata, ali robni prevoz će, barem još neko vrijeme, morati da se obavlja na postojećem i neadekvatnom prelazu u Gradišci.
Društvo
ŽIVOTARENJE NA KREDIT: Penzioneri Srpske “na rate” daju 60 miliona KM godišnje

Fond PIO Republike Srpske u ovom trentuku ima potpisane ugovore o vršenju obustava sa više od 300 privrednih subjekata kojima se isplati oko 60 miliona KM godišnje.
Svi ugovori sa pravnim licima potpisani su uz saglasnost Udruženja penzionera Republike Srpske.
Najzastupljenije obustave su po osnovu nabavke ogreva, korištenje usluga u zdravstveno turističkim ustanovama, banjama, nabavka tehničkih roba kao i korištenje finansijskih usluga kredita ili pozajmica od finansijskih institucija.
– Na godišnjem nivou iznos obustavljenih sredstava trenutno se kreće oko 60 miliona KM – rekli su u Fondu PIO Republike Srpske, a prenosi Penzionerski centar.
Društvo
ŠTETNOST RUDNIKA PO ŽIVOTNU SREDINU I STANOVNIŠTVO: Usvojena odluka o sprječavanju otvaranja rudnika litijuma na Majevici

Skupština opštine Lopare usvojila je u petak rezoluciju o sprječavanju otvaranja rudnika litijuma na Majevici.
Načelnik opštine Rado Savić je saopštio ovu vijest na početku poslovnog foruma koji se u petak održao u Loparama u okviru “Dana dijaspore”, a na kojem je jedna od tema upravo i rudnik litijuma na Majevici.
Na forumu prisustvuju i predstavnici građanske inicijative koji se bore protiv ovog projekta, kao i drugi ekološki aktivisti, te predstavnici Centra za životnu sredinu.
“Lokalna zajednica je ovom rezolucijom još jednom potvrdila opredijeljenost i jedinstvo naroda ovog kraja u borbi protiv otvaranja rudnika litijuma”, istakli su iz Centra za životnu sredinu.
Ovom rezolucijom se, ističu, najoštrije osuđuje svaka aktivnost koja se odnosi na otvarenje rudnika litijuma na Majevici, te bilo kakav dogovor sa domaćim ili stranim investitorima.
“U njoj se govori o štetnosti rudnika po životnu sredinu i stanovništvo koje živi u naseljima u blizini lokaliteta i na širem prostoru na kome bi rudnik trebao biti otvoren”, dodaju.
Takođe, u petak u 18 časova je planirano da se u Loparama održi i protest protiv rudnika litijuma.
Društvo
STIGLI DO TAČKE BEZ POVRATKA! Borci više nemaju vremena za čekanje

Populacija smo koja će živjeti još nekih desetak godina, tako da je krajnje vrijeme da se zakonske odredbe koje se odnose na borce poprave kako bi poboljšali njihov položaj. Riječ je o ljudima koji sve češće obolijevaju i treba im zaštita i pomoć.
Poručili su ovo iz Boračke oragnizacije Republike Srpske (BORS) nakon sastanka u Vladi na temu izmjena važećih zakonskih propisa i reviziji statusa boraca.
Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije RS Milovan Gagić koji je prisustvovao sastanku rekao je da im je drago da je krenula priča u vezi izmjena Zakona o pravima boraca, ratnih vojnih invlida i porodica poginulih boraca.
– Revizija statusa boraca godinama se provlači kao tema koja još nije riješena. Smatramo da je puno važnije pored te teme donijeti izmjene i dopune Zakona. Na sastanku nismo govorili o kokretnim izmjenama, ali smo se dogovorili da u narednom periodu idemo u tom pravcu – rekao je „Glasu“ Gagić i dodao da je Boračka organizacija početkom godine nakon sastanaka sa najvišim zvaničnicima formirala radnu grupu za izmjene Zakona o boračkim kategorijama.
Ta radna grupa, navodi on, je već dosta posla uradila.
– Pri kraju smo svega onoga što planiramo predložoti za izmjene Zakona o pravima boraca. Naš plan je da do 15. septembra zatražimo od nadležnih da sve ono što smo stavili na papir uvrste u izmjene Zakona – kazao je Gagić i dodao da će nastajati da sa ostalima nevladinim organizaciojama proisteklim iz Odbrambeno-otadžbinskog rata doprinesu da Srpska dobije što bolji Zakon o pravima boraca.
Cilj je, navodi Gagić, da izmjene zakona budu usvojene do kraja godine, odnosno da nova rješenja stupe na snagu 1. januara 2026. godine
– Vjerujemo da će sve ići u tom pravcu. Svoje prijedloge za izmjene zakona imamo, a vjerujem i ostali, nakon čega predložena rješenja treba uputiti u proceduru usvajanja u Narodnu skupštinu. Cilj je poboljšati položaj boračkih kategorija, posebno onih koji nemaju nikakva primanja osim boračkog dodatka, a pored toga potrebno je pod hitno riješiti i pitanje člana 16. važećeg zakona, koji treba urediti da se više ne može osporavati na Ustavnom sudu – poručio je Gagić i dodao da treba raditi i na rješenju ostalih problemam kako bi se pobošao položaj boračkih kategorija.
Naveo je da nova rješenja treba što prije ugraditi u zakon kako bi borci dobili satisfakciju za sve ono što su učinili za Srpsku.
– Sve ostale teme i priče su dobrodošle. Ove izmjene i dopune zakona treba da budu najbolje do sada, jer su ovo vjerovatno posljednje izmjene tog zakonskog rješenja. Ona rješenja koja su dobra i primjenjiva ne treba dirati, a u zakon treba ugraditi sve ono što bi poboljšalo položaj boračkih kategorija – naglasio je Gagić.
Za sada će BORS, navodi on, insistirati da bude riješeno pitanje od 15.000 do 16.000 boraca koji trenutno nemaju nikakva primanja osim boračkog dodatka.
– Tražićemo da te ljude zakon zaštiti i da se nađe način da imaju neka primanja u vidu minimalne penzije, koja će im omogućiti iole normalan život i liječenje. Dakle, to treba da bude zakonska odredba, a ne bilo kakve odluke. Takođe, postoji niz stvari koje u važećom zakonu više uopšte nisu primjenjive jer su zastarjele i treba ih brisati – kazao je Gagić i dodao da treba zakonski urediti i banjsko liječenje boraca.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić rekao je nakon sastanka u Vladi koji je održan u srijedu da će 11. avgusta na novom sastanku u Banjaluci sa predstavnicima nevladinih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata biti formirana radna grupa za izmjene i dopune Zakona o pravima boraca, ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca.
Revizija
Kada je riječ o reviziji statusa boraca, Milovan Gagić navodi da je na sastanku u Vladi RS razgovarano kako i na koji način to provesti.
– Svi su svjesni da stečeno pravo kroz pravnu proceduru se može osporiti ponovo samo kroz pravnu proceduru i omogućiti stranci da se žali i da može pokrenuti postpak pred sudom. Sigurno među nama ima i onih kojima tu nije mjesto, ali treba naći ozbiljne načine kako to sve utvrditi i urediti zakonski – poručio je Gagić.
-
Region2 dana ago
KRAH SEZONE U CRNOJ GORI, PLAŽE POLUPRAZNE: “Ne trebaju nam škrti turisti”
-
Banjaluka2 dana ago
PDP Banjaluka “40 MILIONA KM “spucano” na garažu kod UKC-a – NITI JE ZAVRŠENA, niti u funkciji!”
-
Politika1 dan ago
KO KOČI SKUPŠTINU SDS? Stranka bez rukovodstva, članstvo u neizvjesnosti
-
Politika3 dana ago
Šmit “Novac za “Viadukt” se mora isplatiti, a AKO NEŠTO SMRDI IDITE TUŽIOCU”
-
Banjaluka1 dan ago
STANIVUKOVIĆ “Čuli Ljubo i Đajić da smo dobili dozvolu za vodovodni sistem, PA BJEŽE OD SJEDNICE”
-
Politika1 dan ago
NOVI SKANDAL U IRB-u! Direktor dobio prijetnje smrću, pa SVE PRIJAVIO POLICIJI!
-
Politika1 dan ago
OD KUMA ZA KUMA! UIO BiH kupuje Radišićevu zgradu za 100 miliona KM
-
Sport2 dana ago
ZATVOREN DIO STADIONA I KAZNA 173.000 EVRA! FIFA kaznila Albaniju zbog ponašanja navijača prema Srbima!