Svijet
“ŠAMAR” AMERICI! ”Koka-kola” povlači proizvode iz više evropskih zemalja

“Koka-kola” je povukla svoja pića u nekoliko zemalja u Evropi nakon što je otkrila više nivoe hemikalije hlorata u njima.
Limenke i staklene boce koje sadrže povišene nivoe supstance distribuirane su u Belgiji, Britaniji, Francuskoj, Njemačkoj, Luksemburgu i Holandiji od novembra prošle godine, saopštila je kompanija, prenosi “Gardijan”.
Dodaje se da je pet linija proizvoda isporučeno u Britaniju krajem prošle godine i da su već prodate.
Pogođeni proizvodi uključuju brendove koka-kola, fanta, minit mejd, sprajt i tropiko, naveo je belgijski ogranak kompanije “Koka-kola” za međunarodno punjenje i distribuciju.
Hlorat se može naći u hrani jer potiče od dezinfekcionih sredstava hlora koji se koriste u tretmanu vode i preradi hrane. Izloženost visokim nivoima hemijskog jedinjenja može izazvati zdravstvene probleme, uključujući probleme sa štitnom žlijezdom, posebno kod djece i beba.
U naučnom mišljenju iz 2015. godine, Evropska agencija za bezbjednost hrane istakla je da dugotrajna izloženost hloratu predstavlja potencijalnu opasnost za zdravlje djece, posebno one sa blagim ili umjerenim nedostatkom joda.
Portparol “Koka-kole” izjavio je za Bi-Bi-Si da je “nezavisna ekspertska analiza zaključuje da je svaki povezani rizik za potrošače veoma nizak”.
Pogođene serije koka-kole i fjuz tija isporučene su i u Francusku, ali trenutno se nalog za opoziv ne odnosi na francusko tržište, dodao je portparol.
Kompanija je saopštila da nije primila nijednu žalbu potrošača u Britaniji i da je “upozorila vlasti o ovom pitanju i da će nastaviti da sarađuje sa njima”.
“Nemamo preciznu brojku, ali je jasno da se radi o velikoj količini”, rekli su iz kompanije.
Viši nivoi hlorata otkriveni su tokom rutinskog testiranja u proizvodnom pogonu kompanije u Gentu, na sjeverozapadu Belgije, prenijela je agencija AFP.
Većina pogođenih i neprodatih proizvoda povučena je sa polica, navodi AFP, a kompanija je u procesu povlačenja ostataka sa tržišta.
“Koka-kola” je navela da “smatra kvalitet i bezbjednost svojih proizvoda kao svoj glavni prioritet”.
Britanska Agencija za standarde hrane vodi istragu, kako je izjavila An Grevet iz ovog vladinog tijela, ističući za Bi-Bi-Si da će “ako identifikujemo bilo kakvu nebezbjednu hranu, preduzećemo mjere da obezbijedimo da bude uklonjena i upozorimo potrošače”.
Svijet
ORBAN “Vrijeme nije na njihovoj strani, TREBALI SU DA PRIHVATE MIR”

Vrijeme nije na strani Ukrajine, pošto nastavlja da gubi pozicije u sukobu sa Rusijom i tvrdoglavo se uzalud drži, nadajući se pobjedi na ratištu, izjavio je premijer Mađarske Viktor Orban.
“Vrijeme nije na strani Ukrajine. To je bilo tačno prije godinu dana, a tačno je i sada”, rekao je Orban u jutarnjem programu radio-stanice “Košut”, aludirajući na svoju posjetu Kijevu u julu prošle godine, tokom koje se ponudio kao posrednik u mirnom rješavanju rusko-ukrajinskog sukoba.
Prema njegovim riječima, uslovi za primirje su bili mnogo povoljniji prije godinu dana, a sada je Ukrajini teže da postigne mir sa Rusijom.
Orban je napomenuo da je pokušao da objasni ukrajinskom predsjedniku Vladimiru Zelenskom da je rat za Ukrajinu izgubljen ili će biti “u roku od nekoliko sekundi”, jer vrijeme nije na njenoj strani i niko nikada nije pobijedio nuklearnu velesilu, prenio je TASS.
On je naveo da je Ukrajina trebala da prihvati izglede za mir, ali su u Kijevu “ostali zatvoreni” i odbili su njegov prijedlog.
“Cijenu za to nismo platiti mi Mađari, već Ukrajinci. Mađarska je učinila sve što je mogla, ali je, na kraju, svaki čovjek arhitekta sopstvene budućnosti”, dodao je Orban kako prenose agencije.
Svijet
UKRAJINSKI TENKOVI U AZIJI? Primijećeni na granici Tajlanda i Kambodže

Tajland je odlučio da upotrijebi ukrajinske tenkove T-84 “Oplot” na granici sa Kambodžom, piše portal Defence Blog.
“Lokalni mediji i vojni analitičari u Tajlandu saopštili su da je kraljevska vojska angažovala tenkove tokom napada na kambodžanske vojne položaje u graničnom području”, navodi se u tekstu Defence Bloga.
Prema istom izvoru, Kraljevska vojska Tajlanda kupila je 49 ovih borbenih vozila još 2011. godine.
Eskalacija graničnog konflikta između Tajlanda i Kambodže prešla je u oružanu fazu u četvrtak ujutru. Nakon razmjene vatre u pograničnom području, dvije strane su se sukobile i artiljerijskim udarima.
Pnom Pen je upotrebio višecijevne bacače raketa “Grad”, gađajući i civilne ciljeve, dok je Bangkok odgovorio vazdušnim napadima na kambodžanske vojne položaje.
Prema dostupnim informacijama, ima poginulih i ranjenih na obe strane, uključujući civile.
Vlasti četiri tajlandske provincije koje se graniče sa Kambodžom naredile su evakuaciju stanovništva zbog eskalacije sukoba, prenosi list “Nation”.
Svijet
FRANCUSKA PRIZNAJE PALESTINU! Veliko protivljenje stiže iz BIJELE KUĆE

Francuski predsjednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) najavio je da će Francuska u septembru, tokom zasjedanja Opšte skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku, službeno priznati Palestinu kao nezavisnu državu. Tu odluku je objavio na društvenim mrežama, što je izazvalo burne reakcije – oduševljenje među Palestincima, a osudu iz Izraela i Sjedinjenih Američkih Država.
– Vjerni svojoj istorijskoj predanosti pravednom i trajnom miru na Bliskom istoku, odlučio sam da će Francuska priznati Državu Palestinu. Službenu objavu imat ću na Opštoj skupštini Ujedinjenih nacija u septembru – poručio je Makron na platformama X i Instagram. Do sada je najmanje 142 države priznalo Palestinu, ali Izrael i SAD se i dalje snažno protive toj ideji.
Francuski predsjednik je dodatno pojasnio razloge svoje odluke, rekavši: “Hitna potreba danas je okončanje rata u Gazi i spašavanje civilnog stanovništva.”
U nastavku je dodao: “Moramo konačno izgraditi palestinsku državu, osigurati njenu održivost i osigurati da prihvatanjem njene demilitarizacije i potpunim priznavanjem Izraela doprinese sigurnosti svih na Bliskom istoku.”
U pismu koje je poslao palestinskom predsjedniku Mahmudu Abasu (Mahmoud Abbas), Makron je istakao da Francuska želi “dati odlučujući doprinos miru na Bliskom istoku”“ te da će „mobilizirati sve svoje međunarodne partnere koji žele u tome učestvovati“.
Makron je još u julu, tokom posjete Ujedinjenom Kraljevstvu, pozvao London da zajedno s Parizom prizna Palestinu.
(Avaz)
-
Region2 dana ago
KRAH SEZONE U CRNOJ GORI, PLAŽE POLUPRAZNE: “Ne trebaju nam škrti turisti”
-
Banjaluka2 dana ago
PDP Banjaluka “40 MILIONA KM “spucano” na garažu kod UKC-a – NITI JE ZAVRŠENA, niti u funkciji!”
-
Region3 dana ago
DAČIĆ PORUČIO: Za Beograd je Republika Srpska nacionalni interes broj jedan
-
Politika1 dan ago
KO KOČI SKUPŠTINU SDS? Stranka bez rukovodstva, članstvo u neizvjesnosti
-
Politika3 dana ago
Šmit “Novac za “Viadukt” se mora isplatiti, a AKO NEŠTO SMRDI IDITE TUŽIOCU”
-
Banjaluka1 dan ago
STANIVUKOVIĆ “Čuli Ljubo i Đajić da smo dobili dozvolu za vodovodni sistem, PA BJEŽE OD SJEDNICE”
-
Politika1 dan ago
NOVI SKANDAL U IRB-u! Direktor dobio prijetnje smrću, pa SVE PRIJAVIO POLICIJI!
-
Politika24 sata ago
OD KUMA ZA KUMA! UIO BiH kupuje Radišićevu zgradu za 100 miliona KM