Politika
SAMO KOD NAS: Zašto u BiH ministri i načelnici ne gube fotelje ni nakon hapšenja?

Sjećate li se da je u bližoj prošlosti neki ministar u BiH izgubio fotelju nakon što se našao u središtu afere? Ne, jer se nije ni desilo.
U međuvremenu, u Hrvatskoj je ekspresno smijenjen ministar zdravstva Vili Beroš, koji je uhapšen u petak. U petak je uhapšen i Bojan Bošnjak, ministar u Vladi Kantona Sarajevo (KS), koja je saopštila da vjeruje u njegovu “čast i nevinost”.
Ali, zašto bi se takvom stavu Vlade KS, uopšte, iko čudio, kada su građani Ibri Berilu, dok je bio u pritvoru, dali 1.441 glas, a njegovom protivkandidatu Bajri Lindovu 401, pa je tako pritvorenik osvojio još jedan, šesti po redu mandat na čelu opštine Trnovo?
Iz tog slučaja, kao i činjenice da, nakon svakog skandala na političkoj sceni, izostane snažan bunt javnosti, proističe legitimno pitanje – da li građani uopšte zaslužuju bolje političare.
Politička analitičarka Tanja Topić smatra da naši političari koriste opštu letargiju, odnosno nezainteresovanost većeg dijela javnosti za ono što se dešava oko njih, a pogotovo za ono što funkcioneri rade.
“Ta bahatost funkcionera i pojedinih političara, rekla bih, svakim danom raste, iz prostog razloga što vide da oni zapravo nikome ni za šta ne moraju da odgovaraju. Znači, mi ne poznajemo, kao društvo, kao država, kao sistem, niti jedan oblik odgovornosti”, rekla je Topićeva za “Nezavisne novine”.
Ističe da kod nas, zapravo, ne postoji ni pravna, niti politička odgovornost.
“Oni mogu unedogled i da budu korumpirani, da se bave organizovanim kriminalnim radnjama i sve to jednostavno prolazi u ovom društvu bez ikakvih posljedica. I na kraju se ozbiljno zapitam kakva je to greška u kodu, u glavama građana, kada su bili u stanju da tokom proteklih izbora glasaju za ljude koji su se kandidovali za gradonačelničke funkcije i cijelu kampanju proveli u istražnom zatvoru. I tu se priča završava”, poručuje Topićeva.
Govoreći o slučaju ministra Bošnjaka, politikolog Nikolina Lozo ističe da mi vidimo da stranački šefovi, ali i institucije, odmah staju u odbranu kadrova.
“Smatram da ovo nije dobra poruka građanima jer znamo da ovakva hapšenja imaju osnova”, poručuje Lozo.
Građanima je, smatra ona, na ovaj način poručeno da institucije čuvaju leđa funkcionerima koji su osumnjičeni da su radili u suprotnosti sa slovom zakona.
“Svjedoci smo da pravosuđe ne reaguje na afere i slučajeve koji se odnose na visoku korupciju, dok na dosta blaže prekršaje ekspresno reaguju. Naravno, zakon treba da se primjenjuje na sve jednako, ali treba da postoji i red, tj. šta su prioriteti”, kaže Lozo u izjavi za “Nezavisne novine”.
Novinarka Snježana Karić pita “šta očekivati od društva u kojem se ne cijeni znanje i kvalitet već poltronstvo, kritično mišljenje se smatra izdajom ‘naroda’ ili ‘Republike’, a uski partijski i klijentelistički porivi stavljaju iznad opštih interesa društva i temeljnih moralnih principa”. Kod nas je, dodaje Karićeva, politika postala kaljuga u kojoj preovladavaju primitivizam i osionost.
“Zašto je to tako? Gotovo niko od onih koji su na vlasti već skoro dvije decenije nije odgovarao ni krivično, ni moralno, a ni politički, ni za jedan propust. Oni su i dalje aktivni na političkoj sceni i obavljaju značajne javne i političke funkcije, bez straha od bilo kakvih sankcija. Jedino je bitno da budu lojalni, ne narodu, ne entitetu ili državi, već partiji”, navodi Karićeva.
Imamo, dodaje, brojne primjere javnih preduzeća koja posluju sa gubitkom, a direktori se ne smjenjuju već se nagrađuju ministarskim ili nekim drugim foteljama.
“Ne bih ja tu krivila samo političare, već društvo u cjelini. Građani imaju mogućnost da kazne takve političare na izborima, ali to ne čine već kažu ‘pa ni ovi drugi nisu ništa bolji’. I tako se vrtimo u začaranom krugu iz kojeg ćemo teško izaći”, kaže Karićeva za “Nezavisne novine”.
Novinarka Rubina Čengić kaže da, prije svega, treba cijeniti pretpostavku nevinosti, a sve drugo je pitanje lične odgovornosti i interesa pojedinca ili grupe kojoj pripada osoba pod sumnjom.
“Ko se sjeća Sulejmana Tihića – on je govorio da potvrđena optužnica povlači isključenje iz stranke i to bi trebao biti princip za stranke, a sve drugo bi moglo biti pitanje lične odgovornosti, no kod nas u BiH na javnoj sceni toga nema”, kaže Čengićeva za “Nezavisne novine”.
Ministar Bojan Bošnjak u međuvremenu je pritvoren, a Tužilaštvo KS ga sumnjiči da je dao pozitivno mišljenje na izvještaj o strategijskoj procjeni uticaja na životnu sredinu kojim je htio, zapravo, legalizovati nezakonite projekte gradnje na Bjelašnici osumnjičenim Ibri Berilu i Nađi Milišić.
Premijer Nihad Uk ovlastio je sekretaricu Ministarstva Vildanu Smajović da preuzme njegove dužnosti, ne pominjući ministrovu smjenu.
Za pojedine zastupnike sporno je što je sekretarica Ministarstva bila sekretarica i Ibri Berilu, te poručuju da je Uk u najmanju ruku trebalo da pokrene smjenu Bošnjaka.
Politika
DODIK PORUČIO “Dok sam ja predsjednik, SRPSKU NEĆE USPJETI OTETI”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će Srpska sve dok je on predsjednik biti stabilna i da neće uspjeti da je otmu.
“Nećete uspjeti da nam otmete Republiku Srpsku. Možete da raditi šta hoćete dok vidite Milorada Dodika na mjestu predsjednika Republike Srpske ona je stabila i neće je oteti”, rekao je Dodik novinarima Srne, RTRS-a i ATV-a.
Ako uspiju da njega i ekipu sklone, Dodik smatra da je onda nažalosta pobijedila ideja BiH.
On je istakao da je Republika Srpska stabila, da ima najmanji budžetski deficit zabilježen u zemljama EU.
“Ukupan dug Republike je 34 odsto, bruto domaći proizvod je sa 16 milijardi iz 2023, povećan na 18 milijardi u 2024. godini i sada raste ponovo i cijenimo da će ponovo biti povećanje tri odsto. Imali smo prošle godine 2,8 milijardi KM investicija”, rekao je Dodik.
U svemu tome, dodao je, nije se kasnio nijedan dan isplatu plate i penzije.
“Samo za plate na godišnjem nivou isplaćujemo pet milijradi KM, dvije milijarde za penzije, milijardu i po nas košta zdravstvo, boračko-invalidska zaštita 500 miliona”, napomenuo je Dodik.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska uspijeva da sve to servisira i pokazuje se da je održiva.
“Mi smo jedini održivi u BiH”, istakao je Dodik i dodao da BiH nikada neće biti održiva na ovaj način.
Naglasio je da Srpska pokazuje da je realna ekonomija i sposobna da upravlja u gotovo nemogućim okolnostima.
Istakao je i da ga raduje što će aprilska plata biti povećana budžetskim korisnicima, a kaže i da će penzije na jesen ići dalje.
Podsjetio je na priče o bankrotu i upitao da li se ovo sada zove bankrot što živi Republika Srpska ili uspjeh.
“Izgledalo je da će biti opasno i da će /Majkl/ Marfi uspjeti da razbije Republiku Srpsku. Sve je to u funkciji razbijanja Republike Srpske da bi se napravila unitarna BiH, od toga nikada nisu odustali”, smatra Dodik.
Politika
POLITIČKI BUĆKURIŠ KOJI DODIK KUVA utiče na mentalno zdravlje građana Srpske!

Zanimljivo je da se zadnjih dana Milorad Dodik nije često pojavljivao u javnosti nakon što se vratio sa kontroverznog puta iz Izraela. Sam je otkrio da se nalazi u Moskvi gdje je, kako saznajemo, stigao iz Budimpešte privatnim avionom. Takođe, kako saznajemo, Dodiku je sugerisano da se skloni i da se s vremena na vrijeme oglasi preko društvenih mreža, što je prethodnih dana i radio.
Politički bućkuriš. Ovako bi se otprilike mogala opisati situacija u kojoj se građani Srpske nalaze otkad je Sud BiH Miloradu Dodiku donio presudu. Retorika se kretala od prijeteće pa do spuštanja lopte.
Trenutno smo u takvom stanju gdje su rukovodioci Srpske na potjernici, gdje se zakoni doneseni u Parlamenu Srpske ne provode, a SIPA hapsi po Republici Srpskoj. To se može još nazvati politički haos uz dizanje tenzija i stvaranja panike, a sve zarad ličnih interesa, a građani će ponovo plaćati ceh tuđih poteza.
Ono čemu se niko nije nadao u čitavoj ovoj zbunjujućoj situaciji je da se rukovodioci Republike Srpske mogu naći na Interpolovoj, odnosno crvenoj potjernici. A razlog za to je to što institucije BiH prvenstveno SIPA i druge policijske agencije nisu privele osumnjičenu trojku Dodik Višković Stevandić.
Crvena potjernica je zatražena za Stevandića i Dodika koji su napuštali BiH nakon raspisivanja centralne potjernice, ali ne i za Viškovića, za kojeg ne postoje informacije da je napuštao BiH.
Zanimljivo je da se zadnjih dana Milorad Dodik nije često pojavljivao u javnosti nakon što se vratio sa kontroverznog puta iz Izraela. Sam je otkrio da se nalazi u Moskvi gdje je, kako saznajemo, stigao iz Budimpešte privatnim avionom.
Dodik se u Budimpeštisklonio, prema našim informacijama, nakon nedavnog povratka iz Tel Aviva. Takođe, kako saznajemo, Dodiku je sugerisano da se skloni i da se s vremena na vrijeme oglasi preko društvenih mreža, što je prethodnih dana i radio.
„Problem je u trenutnoj krizi je što vlast u Republici Srpskoj nema jasnu viziju ako da izađe iz situacije i nema viziju kuda nas tačno vodi gdje mi idemo. Dokaz za tako nešto jeste činjenica da oni koriste institucije Srpske prije svega Narodnu skupštinu u svoje dnevno političke interese što nikako nije dobro jer jednog dana NS RS usvoji odluke, a drugog dana vlast odnosno Vlada ne poštuje te zakone“, kaže Velizar Antić, politički analitičar.
Upravo to nepoštovanje zakona odnosi se na set zakona koje je, brže bolje nakon Dodikove presude, donio Parlament Srpske, a kojima se zabranjuje djelovanje pravosudnih i istražnih institucija BiH u Republici Srpskoj.
Međutim, ono što je zanimljivo je to da je upravo SNSD, zajedno sa ostalim konstitutivnim narodima u Parlamentu BiH,učestvovao u osnivanju baš tog Suda BiH, Tužilaštva i SIPA-e koju sada novim zakonima navodno ne poštuju. Zašto kažemo navodno?
Zato što je od donošenja zakona u Parlamentu Srpske, SIPA u dva navrata hapsila po Republici Srpskoj, a od primjene zakona nismo vidjeli ništa. Na štetnost zakona upozoravali su poslanici opozicije u Narodnoj skupštini.
“Ovde je jasno da su oni potpuno pogubljeni u ovim svojim aktivnostima ponašaju se kao muhe bez glave. Ovaj narod treba samo da se moli bogu da što prije odu da stvari postanu normalne da mi demokratski ekonomski u svakom smislu prodišemo i da pokušamo da se oporavimo od ove nenormalne vlasti koja je tu već skoro 20 godine”, kaže Igor Crnadak, šef kluba poslanika PDP-a u NS RS.
Ova situacija jasno govori koliko je važno imati efikasan pravosudni sistem koji će zaista da radi svoj posao jer u suprotnom ugled i BiH i Republike Srpske biće dodatno ukaljan.
Diplomata i publicista Branko Nešković kaže da je Republika Srpska, usled nedostatka stručnosti, dovedena u nezavidan međunarodni položaj ugorožavajući njenu teško stečenu reputaciju.
„Republika Srpska je tokom godina odavno pliva u međunarodnim nemirnim vodama pod pritiscima sankcijama i uslovaljavanjima. U njeno stasavanje je uloženo mnogo žrtava znanja pameti resursa i diplomatije da bi se ona tek tako olako prepustila neodgovornim i nezajažljivim pojedincima“, kaže Branko T.Nešković, diplomata i publicista.
Nakon političke katastrofe proteklih dana, zanimljivo je da se u posljednje vrijeme spušta lopta, poziva na razgovore uz poruke da bi ovu krizu riješilo povlačenje zakona koje je nametnuo Kristijan Šmit. Ponuda je na stolu, hoće li ovog puta ići u korist Dodika teško je prognozirati.
“Ipak ona teza ja idem do kraja koje je on izgovorio gdje je mislio idem do kraja u smislu da Srpska bude van BiH ipak ne važi jer on ovim i dalje pregovara i na neki način drži ovo u nekoj zaleđenoj fazi koja je za opšte društvene procese i po zdravlje ljudi pogubna ljudi su sluđeni i ovo će sve ostaviti trajne posljedice po mom mišljenju”, kaže Jelena Trivić, predsjednik NF.
I upravo je mentalno zdravlje građana ono na šta niko od političara ne misli pa je tako i ovaj put skrajnuto negdje u ćošak jer na prostoru koji je doživio i proživio rat devedesetih trenutna neprestana neizvjesnost, poruke straha i tenzije koje dolaze iz političkih centara moći ne utiču samo na društvenu klimu, već ostavljaju duboke psihološke tragove.
Ali, u ovoj državi očigledno je bitnije igrati igrice i skupljati političke bodove nego misliti na običnog smrtnika i umjesto neizvjesnosti i straha ponuditi mu sigurnost.
(BN) Foto: BN
Politika
KOVAČEVIĆ UDARIO NA VUKANOVIĆA “On je sredstvo Sarajeva za ostvarenje njihovog cilja – POLITIČKU ELIMINACIJU DODIKA”

Delegat Kluba Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević istakao je da je Nebojša Vukanović, narodni poslanik i predsjednik liste “Za pravdu i red” političko sredstvo Sarajeva za ostvarenje njihovog političkog cilja – političku eliminaciju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Kovačević je na svom Iks nalogu podsjetio na emisiju od prije skoro četiri godine, u kojoj je gostovao sa Vukanovićem.
– Sve što sam mu rekao tada, stoji i danas, kada ga sa podrškom u Republici Srpskoj od jedva 1,5 odsto, upravo sarajevske stranke pokušavaju instalirati za ministra bezbjednosti. Zato samo Vukanovića u Sarajevu ne pitaju šta je za njega 9. januar. Ne pitaju ga čak ni šta misli o 1. martu. I najbitnije, samo njega ne pitaju da li se u Srebrenici dogodio genocid – navodi Kovačević.
-
Politika3 dana ago
NENAD STEVANDIĆ “Srpska će birati ko je predstavlja”
-
Politika3 dana ago
MAZALICA NAPADA OPOZICIJU “Onu su najveći neprijatelj odluka koje smo donijeli”
-
Politika3 dana ago
“SNSD je kriv za stanje u Prijedoru”
-
Hronika3 dana ago
HOROR U SARAJEVU! Muškarac udario trudnicu jer ga je slučajno snimila (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
NE POMAŽU NI UCJENE, NI PRITISCI! Propao Dodikov poziv Srbima da napuste SIPA i Sud
-
Uncategorized3 dana ago
DODIK O POSJETI IZRAELU “Bilo je vrlo uspješno”
-
Politika2 dana ago
DRINIĆ OSUDIO POLITIČKE PRITISKE! “SNSD se miješa u rad UDRUŽENJA PENZIONERA BANJALUKE”
-
Svijet3 dana ago
DRAMATIČNO U ISTANBULU! Protesti opozicije premješteni na periferiju, DA NE SMETAJU TURISTIMA!