Connect with us

Politika

SAMO KOD NAS: Zašto u BiH ministri i načelnici ne gube fotelje ni nakon hapšenja?

Sjećate li se da je u bližoj prošlosti neki ministar u BiH izgubio fotelju nakon što se našao u središtu afere? Ne, jer se nije ni desilo.

U međuvremenu, u Hrvatskoj je ekspresno smijenjen ministar zdravstva Vili Beroš, koji je uhapšen u petak. U petak je uhapšen i Bojan Bošnjak, ministar u Vladi Kantona Sarajevo (KS), koja je saopštila da vjeruje u njegovu “čast i nevinost”.

Ali, zašto bi se takvom stavu Vlade KS, uopšte, iko čudio, kada su građani Ibri Berilu, dok je bio u pritvoru, dali 1.441 glas, a njegovom protivkandidatu Bajri Lindovu 401, pa je tako pritvorenik osvojio još jedan, šesti po redu mandat na čelu opštine Trnovo?

Iz tog slučaja, kao i činjenice da, nakon svakog skandala na političkoj sceni, izostane snažan bunt javnosti, proističe legitimno pitanje – da li građani uopšte zaslužuju bolje političare.

Politička analitičarka Tanja Topić smatra da naši političari koriste opštu letargiju, odnosno nezainteresovanost većeg dijela javnosti za ono što se dešava oko njih, a pogotovo za ono što funkcioneri rade.

“Ta bahatost funkcionera i pojedinih političara, rekla bih, svakim danom raste, iz prostog razloga što vide da oni zapravo nikome ni za šta ne moraju da odgovaraju. Znači, mi ne poznajemo, kao društvo, kao država, kao sistem, niti jedan oblik odgovornosti”, rekla je Topićeva za “Nezavisne novine”.

Ističe da kod nas, zapravo, ne postoji ni pravna, niti politička odgovornost.

“Oni mogu unedogled i da budu korumpirani, da se bave organizovanim kriminalnim radnjama i sve to jednostavno prolazi u ovom društvu bez ikakvih posljedica. I na kraju se ozbiljno zapitam kakva je to greška u kodu, u glavama građana, kada su bili u stanju da tokom proteklih izbora glasaju za ljude koji su se kandidovali za gradonačelničke funkcije i cijelu kampanju proveli u istražnom zatvoru. I tu se priča završava”, poručuje Topićeva.

Govoreći o slučaju ministra Bošnjaka, politikolog Nikolina Lozo ističe da mi vidimo da stranački šefovi, ali i institucije, odmah staju u odbranu kadrova.

“Smatram da ovo nije dobra poruka građanima jer znamo da ovakva hapšenja imaju osnova”, poručuje Lozo.

Građanima je, smatra ona, na ovaj način poručeno da institucije čuvaju leđa funkcionerima koji su osumnjičeni da su radili u suprotnosti sa slovom zakona.

“Svjedoci smo da pravosuđe ne reaguje na afere i slučajeve koji se odnose na visoku korupciju, dok na dosta blaže prekršaje ekspresno reaguju. Naravno, zakon treba da se primjenjuje na sve jednako, ali treba da postoji i red, tj. šta su prioriteti”, kaže Lozo u izjavi za “Nezavisne novine”.

Novinarka Snježana Karić pita “šta očekivati od društva u kojem se ne cijeni znanje i kvalitet već poltronstvo, kritično mišljenje se smatra izdajom ‘naroda’ ili ‘Republike’, a uski partijski i klijentelistički porivi stavljaju iznad opštih interesa društva i temeljnih moralnih principa”. Kod nas je, dodaje Karićeva, politika postala kaljuga u kojoj preovladavaju primitivizam i osionost.

“Zašto je to tako? Gotovo niko od onih koji su na vlasti već skoro dvije decenije nije odgovarao ni krivično, ni moralno, a ni politički, ni za jedan propust. Oni su i dalje aktivni na političkoj sceni i obavljaju značajne javne i političke funkcije, bez straha od bilo kakvih sankcija. Jedino je bitno da budu lojalni, ne narodu, ne entitetu ili državi, već partiji”, navodi Karićeva.

Imamo, dodaje, brojne primjere javnih preduzeća koja posluju sa gubitkom, a direktori se ne smjenjuju već se nagrađuju ministarskim ili nekim drugim foteljama.

“Ne bih ja tu krivila samo političare, već društvo u cjelini. Građani imaju mogućnost da kazne takve političare na izborima, ali to ne čine već kažu ‘pa ni ovi drugi nisu ništa bolji’. I tako se vrtimo u začaranom krugu iz kojeg ćemo teško izaći”, kaže Karićeva za “Nezavisne novine”.

Novinarka Rubina Čengić kaže da, prije svega, treba cijeniti pretpostavku nevinosti, a sve drugo je pitanje lične odgovornosti i interesa pojedinca ili grupe kojoj pripada osoba pod sumnjom.

“Ko se sjeća Sulejmana Tihića – on je govorio da potvrđena optužnica povlači isključenje iz stranke i to bi trebao biti princip za stranke, a sve drugo bi moglo biti pitanje lične odgovornosti, no kod nas u BiH na javnoj sceni toga nema”, kaže Čengićeva za “Nezavisne novine”.

Ministar Bojan Bošnjak u međuvremenu je pritvoren, a Tužilaštvo KS ga sumnjiči da je dao pozitivno mišljenje na izvještaj o strategijskoj procjeni uticaja na životnu sredinu kojim je htio, zapravo, legalizovati nezakonite projekte gradnje na Bjelašnici osumnjičenim Ibri Berilu i Nađi Milišić.

Premijer Nihad Uk ovlastio je sekretaricu Ministarstva Vildanu Smajović da preuzme njegove dužnosti, ne pominjući ministrovu smjenu.

Za pojedine zastupnike sporno je što je sekretarica Ministarstva bila sekretarica i Ibri Berilu, te poručuju da je Uk u najmanju ruku trebalo da pokrene smjenu Bošnjaka.

Politika

PANDUREVIĆ TRAŽI SMJENE: Hoće li Amidžić i Goganović završiti u zatvoru zbog kršenja odluke o prekidu saradnje sa SAD i Britanijom?

Piše li ministar Karan krivične prijave zbog kršenja odluka Vlade-pita ona

Član Predsjedništva SDS-a Aleksandra Pandurević postavila je pitanje da li će visoki funkcioneri SNSD-a, Siniša Amidžić i Srđan Goganović, biti smijenjeni jer su, kako navodi, prekršili odluku Vlade Republike Srpske o prekidu saradnje sa ambasadama SAD i Velike Britanije.

Pandurevićeva je podsjetila da je ta odluka donesena 23. marta 2023. godine i da jasno predviđa da će svako službeno lice koje ne poštuje ovu mjeru snositi krivičnu odgovornost, uključujući moguću kaznu zatvora do pet godina, kao i bezbjednosnu mjeru zabrane obavljanja javne funkcije.

Zna li se hoće li SNSD smijeniti Amidžića i Goganovića jer su prekršili odluku Vlade RS? Piše li ministar Karan krivične prijave zbog kršenja odluka Vlade? – upitala je Pandurevićeva na mreži X, aludirajući na njihove sastanke ili komunikaciju sa predstavnicima pomenutih ambasada, koje su zvanično u prekidu saradnje sa institucijama RS.

Podsjećamo, Vlada RS je tada navela da je “prinuđena prekinuti saradnju sa diplomatama dvije ambasade zbog nepoštovanja institucija Republike Srpske”.

Nastavi čitati

Politika

MILIONSKI POSAO! MUP Srpske dobija heliodrom u Zalužanima (FOTO)

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske namjerava da izgradi helikoptersko stajalište koje će koštati vrtoglavih milion maraka.

Javni poziv za izgradnju helikopterskog stajališta raspisan je ovih dana, a planirano je da se gradi u Centru za obuku u Zalužanima.

Vrijednost ovog posla procijenjena je na oko 808.000 KM bez PDV , dok je rok za dostavljanje ponuda 23. juli, kada će se i znati ko će preuzeti ovaj milionski posao. Sve ovo dešava se nekoliko mjeseci nakon što je Vlada RS, u martu, donijela odluku o gašenju Helikopterskog servisa Republike Srpske, a sve njegove zadatke preuzima MUP.

Time su Helikopterski servis i helikopterska jedinica spojeni u jednu novu organizaciju – Upravu za vazduhoplovstvo.

Cilj izgradnje nove helikopterske baze, kako navode iz institucija, jeste stvaranje modernijih uslova za smještaj i operativno djelovanje helikopterske jedinice, piše Srpskainfo.

Nastavi čitati

Politika

DODIK IMA NOVU IDEJU! ” U studentskom kampusu izgraditi vrtić i crkvu?!”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da će 3,5 miliona KM iz budžeta Kabineta predsjednika biti izdvojeno za izgradnju vrtića u okviru kampusa banjalučkog Univerziteta.

“To nije limit sredstava, jer ovaj vrtić mora biti vrtić budućnosti sa najsavremenijom opremom i neophodnom logistikom u smislu digitalizacije i ostalog”, rekao je Dodik novinarima na Fakultetu političkih nauka, gdje je prisustvovao predstavljanju ključnih informacija o aktuelnom upisu na prvu godinu prvog ciklusa srtudija i o investicijama.

On je naveo da insistira na tome da u okviru kampusa bude izgrađena i crkva kao spomenik poginulim studentima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

“Uredićemo i saobraćajnice ovdje, izgradićemo tehnološki centar. Uložićemo više od 150 miliona KM u novi Medicinski fakultet, Medicinsku školu, centar za istraživanja i to će biti savremeni kompleks na Paprikovcu koji će povezati srednje i visoko medicinsko obrazovanje sa Univerzitetskim-kliničkim centrom Srpske”, istakao je Dodik.

On je rekao da se pokazalo da u oblasti zdravstva privatni sektor pokriva samo ono što je profitabilno, ali da javni sektor mora imati sve pokriveno.

Dodik je ukazao da je ovogodišnji veći upis studenata na banjalučki Univerzitet rezultat ne samo aktuelnih trendova, već i besplatnog školovanja i boravka u studentskim domovima sa cijenom od tri KM za tri obroka.

“Studenti trebaju da redovno studiraju i da polažu godine redovno da bi koristili ove benefite”, poručio je Dodik.

On je dodao da je ranijih godina nedostajalo kadra na fakultetima, a da se danas Univerzitet u Banjaluci može ponositi kadrom koji može biti konkurentan i u regionu.

“Uradićemo sve da pojačamo standard naših profesora i studenata. Prije mjesec dana povećali smo plate profesorima i vjerujem da ćemo početkom iduće godine biti u prilici da povećamo plate prosvjetnim i radnicima u javnom sektoru”, istakao je Dodik i izrazio uvjerenje da će to omogućiti nastavak rasta domaćeg proizvoda.

On je ukazao da su univerziteti najisturenija institucija prema okruženju i da ga raduje svako pomjeranje rejtinga visokoškolskih ustanova u Srpskoj.

“Za studente koji u pauzi studiranja se opredijele da negdje rade po ugovoru o djelu na mjesec ili dva, odlučio sam da preuzmemo plaćanje 14 odsto poreza i 18 odsto za penzioni fond”, rekao je Dodik.

On je dodao da Srpska ima pad poljoprivredne proizvodnje koju su desetkovali vremenski uslovi, ali vjeruje da će imati dovoljne količine pšenice, dok je voćarska proizvodnja gotovo uništena.

“I dalje ćemo biti sa poljoprivrednicima i očuvaćemo stočarsku i svaku drugu proizvodnju koju možemo”, naveo je Dodik.
Provjereno.info

Nastavi čitati

Aktuelno