Politika
SAMO PET MINISTARA koristi luksuzne apartmane Vlade RS

U luksuznim apartmanima u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Banjaluci o trošku države trenutno boravi pet ministara iz kabineta premijera Radovana Viškovića.
Pravo na smještaj u udobnim apartmanima na Trgu Republike već nekoliko godina i mandata koriste lider Socijalističke partije i ministar energetike i rudarstva Petar Đokić i dugogodišnji ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Zlatan Klokić.
Iz Službe za zajedničke poslove Vlade RS potvrđeno je za CAPITAL da je apartman nastavila da koristi i ministarka uprave i lokalne samouprave Senka Jujić, kao i da su se u apartmane smjestili i novoimenovani ministar pravde Miloš Bukejlović i privrede i preduzetništva Vojin Mitrović.
Interesantno je da je u apartmanu Vlade RS donedavno boravio i njegov sin Stefan Mitrović koji je direktor Jedinice za koordinaciju projekata u poljoprivredi.
Da ne vole samo ministri luksuz o trošku države, pokazuje i osam pomoćnika ministara koji koriste apartmane Vlade RS.
To su pomoćnici ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Zoran Maletić i Milan Gavrić, zatim pomoćnici ministra saobraćaja i veza Dragan Stanimirović i Vesna Vožni, potom pomoćnik ministra energetike i rudarstva Zoran Savić, finansija Stojan Krnjajić, porodice, omladine i sporta Mario Đuran, te uprave i lokalne samouprave Slavica Lukić.
Razdužili se
Pravo na korišćenje apartmana imaju funkcioneri, odnosno ministri, savjetnici, sekretari i direktori čije je mjesto stanovanja udaljeno više od 50 kilometara od Banjaluke.
Nakon što su im istekli mandati, apartmane su razdužili bivši ministar saobraćaja i veza Nedeljko Ćorić, rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović, trgovine i turizma Suzana Gašić i privrede i preduzetništva Vjekoslav Petričević.
Pored ministara i pomoćnika, u apartmane su se smjestili i šef kabineta premijera Srpske Željko Đurić, zatim novi generalni sekretar Vlade RS Dalibor Panić, kao i načelnik Uprave kriminalističke policije MUP-a RS Darko Kovrlija.
Na besplatan luksuz nisu imuni ni direktori, pa su tako u apartmanima i direktor Republičke direkcije za obnovu i izgradnju Stojan Vukalović, zatim direktor Republičke uprave za igre na sreću Aleksandar Došić, potom prvi čovjek Republičke uprave za inspekcijske poslove Milovan Krčo, kao i Pravobranilac Republike Srpske Milimir Govedarica.
Iako u njemu ne provodi mnogo vremena, apartman od izgradnje Administrativnog centra Vlade RS koristi dugogodišnji savjetnik Milorada Dodika i bivši dekan Fakulteta političkih nauka u Banjaluci Nenad Kecmanović.
CAPITAL
Politika
DR MAJA DRAGOJEVIĆ STOJIĆ U NSRS “Dok bolnice grcaju u dugovima, vlast troši milione na softver i oglasne table!”

Narodni poslanik Partije demokratskog progresa (PDP), dr Maja Dragojević Stojić, ponovo je u Narodnoj skupštini Republike Srpske skrenula pažnju na alarmantno stanje u zdravstvu, s posebnim osvrtom na Opštu bolnicu Prijedor.
„Dok bolnice grcaju u dugovima, nedostaje medicinskog kadra, a pacijenti se svakodnevno šalju u druge gradove na osnovne preglede – vlast novac od novih zaduženja troši na hardver, softver i oglasne table!“, poručila je Dragojević Stojić u skupštinskoj diskusiji.
Posebno je ukazala na to da je obustavljena javna nabavka za izradu idejnog projekta rekonstrukcije i dogradnje Opšte bolnice u Prijedoru.
„Ponovo pitam – zašto je taj projekat zaustavljen? Komu smetaju stvarna rješenja?“, upitala je poslanica PDP-a, dodavši da su i ljekari i osoblje u toj bolnici prinuđeni da rade u neprihvatljivim uslovima, dok pacijenti snose posljedice raspada zdravstvenog sistema.
„Ovo nije nikakva reforma – ovo je čisti nemar. Milioni se troše na kozmetičke i nefunkcionalne stvari, dok ljudi nemaju osnovnu zdravstvenu zaštitu“, zaključila je dr Maja Dragojević Stojić.
Portal će nastaviti da prati dešavanja vezana za stanje u Opštoj bolnici Prijedor i reakcije nadležnih institucija.
Politika
VIŠKOVIĆ U PARALELNOM UNIVERZUMU “Srpska među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje”

Predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković rekao je da je Republika Srpska prepoznata kao poželjna destinacija za investicije i nalazi se među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje.
-Donošenje odluka je u partnerskom odnosu sa ljudima iz realnog sektora – rekao je Višković na Jahorini, gdje je zatvoren “Jahorina ekonomski forum”.
On je napomenuo da je jedna izraelska kompanija donijela odluku da se preseli sa prostora Turske u Republiku Srpsku, gdje će biti investicija više od 15 miliona evra i zapošljavaće oko 120 novih radnika.
-Zašto ne pomenuti i kompaniju `Pas` u Bijeljini, čiji su vlasnici iz Njemačke koji u Bijeljini zapošljavaju više od 1.300 zaposlenih – rekao je Višković.
On je dodao da je dobro što se pojedine opštine i gradovi opredjeljuju za bescarinske zone.
-Činimo sve za privredni ambijent Republike Srpske – poručio je Višković, prenosi Srna
Politika
OŠTRA REAKCIJA PDP-a na ukidanje finansiranja stranaka “OVO JE PUCANJ U DEMOKRATIJU”

Poslanici Partije demokratskog progresa (PDP) reagovali su nakon usvajanja zakona kojim se ukida finansiranje političkih stranaka iz budžeta Republike Srpske, ocijenivši ga “pucnjem u demokratiju” i pokušajem vlasti da uguši opoziciju.
Šef Kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak poručio je da je riječ o “anticivilizacijskom aktu”
-Ovaj zakon je pucanj u demokratiju Republike Srpske. Treba da uđemo u normalno djelovanje, gdje nije sva vlast kod jednog čovjeka i kod jedne stranke, gdje su vlade smjenjive, ovo što radite nije normalno i neće donijeti dobro nikome. Idete na to da ugušite opoziciju, na najgori, diktatorski način. Ubijate Republiku Srpsku, činite crnu rupu od nas, želite zombije koji će raditi po vašoj volji. Koliko god nas pritiskali ovim zakonom i s čim god, nećemo dozvoliti da uništite Republiku Srpsku – kazao je Crnadak.
Zamjenik šefa Kluba poslanika PDP, Mirna Savić-Banjac, ukazala je na odredbu zakona koja kaže da se stranke mogu finansirati organizacijom manifestacija, te upitala odnosi li se to na tzv. SNSD disko, odnosno organizaciju koncerata u multimedijalnoj sali SNSD, gdje se mladim ljudima toči alkohol.
Istakla je da je posebno pogodio dio koji kaže da se stranke mogu finansirati iz kulture ili izdavačke djelatnosti.
-To sigurno boli i sve ljude iz kulture. Od svega, izdvojili ste kulturu, da to ide u finansiranje političkih partija – navela je Savić-Banjac.
Poslanik Tanja Vukomanović je istakla da obrazloženje zakona ne odgovara stvarnim razlozima njegovog donošenja.
Naglasila je da nikakva volja građana ne stoji iza prijedloga i da je argument o uštedama besmislen, jer se, kako kaže, u Republici Srpskoj ima gdje štedjeti.
-Ako hoćete da štedite, krenite od hotela u Brčkom, od službenih automobila, od reprezentacija… Ali vi štedite na onome što vam je najmanje važno – na demokratiji – kazala je Vukomanović.
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Banjaluka1 dan ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Svijet2 dana ago
NETANJAHU NE ODUSTAJE “Izrael će preuzeti kontrolu nad cijelom Gazom”
-
Politika1 dan ago
NOVA META TUŽILAŠTVA BiH! Pokrenuta istraga protiv šefa obezbjeđenja Milorada Dodika i načelnika PU Istočno Sarajevo
-
Hronika2 dana ago
Predsjednik Borca i još 3 osobe uhapšene zbog NAPADA NA SUDIJU nakon utakmice
-
Banjaluka1 dan ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE
-
Politika1 dan ago
HOĆE LI ĐOKIĆ NA OPTUŽENIČKU KLUPU? Šurovao s Kinezima na ŠTETU SRPSKE
-
Politika2 dana ago
PALA ODLUKA! Ovo su sudije koje će donijeti drugostepenu PRESUDU DODIKU!