Region
SANADER IZAŠAO IZ ZATVORA Pušten na uslovnu slobodu, evo šta ga čeka u narednih sedam godina!
Bivši hrvatski premijer Ivo Sanader (72) danas je pušten na uslovnu slobodu, nakon što je odslužio dvije trećine ukupne kazne zatvora.
Ekipa novinara ga je zabilježila u trenutku kada napušta Kaznionicu Lipovica, ulazeći u plavi BMW serije 5, kojim se odvezao u nepoznatom pravcu.
Odluku o puštanju donijelo je sudsko vijeće Županijskog suda u Sisku, nakon što su se sa tim saglasili i kaznionica i tužilaštvo, imajući u vidu da je Sanader poštovao kućni red, uspješno sprovodio program izdržavanja kazne, te da protiv njega više nema aktivnih sudskih postupaka. Sutkinja izvršenja poslala je rješenje kojim je zvanično odobren prijevremeni otpust.
Sanader će do 15. avgusta 2032. godine biti u obavezi da bude u kontaktnom nadzoru Probacijskog ureda u Zagrebu, s obzirom na to da mu je od ukupno 18 godina kazne ostalo još sedam godina i 15 dana.
Podsjetimo, Sanader je pravosnažno osuđen u tri slučaja:
Fimi Media – zbog izvlačenja novca iz državnih institucija i firmi,
Planinska – za traženje i primanje mita,
INA-MOL – za primanje mita u zamjenu za prepuštanje upravljačkih prava mađarskoj kompaniji MOL.
Najviši sud je krajem 2021. potvrdio kazne u slučajevima Fimi Media i INA-MOL, dok je kazna iz slučaja Planinska prethodno povećana na šest godina zatvora. U tom slučaju, svjedok Stjepan Fiolić priznao je da je Sanaderu lično donio 10 miliona kuna i milion evra provizije.
Zatvorski staž bivšeg premijera traje još od aprila 2019., kada je upućen na izdržavanje kazne, a u ukupnom zbiru iza rešetaka je proveo gotovo devet i po godina.
U međuvremenu, Sanader je u oktobru prošle godine nepravosnažno oslobođen optužbi za ratno profiterstvo u aferi Hypo, što je Visoki kazneni sud naknadno potvrdio. Time je ugašen i posljednji aktivni postupak protiv njega, što je bio jedan od ključnih uslova za puštanje iz zatvora.
Takođe, u još jednom predmetu, zajedno s biznismenom Robertom Ježićem, Sanader je oslobođen optužbi za prodaju jeftine struje Ježićevom Diokiju na štetu HEP-a – i tu je presudu potvrdio najviši sud krajem 2021.
Za vrijeme boravka u zatvoru, prema izjavi svog advokata, Sanader je bio zadužen za kulturno uzdizanje zatvorenika, odnosno vodio je zatvorsku biblioteku.
Region
Nova istraga o smrti djevojke na parasejlingu: OBJAVLJEN RAZGOVOR SKIPERA
Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru ponovo će ispitivati tragediju u kojoj je prilikom parasejlinga prošle godine u Budvi poginula Novosađanka Tijana R. (19).
Nova istraga pokrenuta je pošto je Više državno tužilaštvo u Podgorici ukinulo rješenje kolega iz Kotora koje su odbacile krivičnu prijavu podnesesnu zbog stradanja djevojke, prenio je Dan.
Na odluku o odbacivanju krivične prijave žalbu je uložio advokat porodice Novosađanke koja je tragično izgubila život, a Više tužilaštvo je usvojilo.
Iako je Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru utvrdilo da nema osnova sumnje da je iko počinio krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti, njihove nadređene kolege ocijenile su da je takva odluka nejasna i nije zasnovana na potpuno utvrđenim činjenicama.
“Više državno tužilaštvo u Podgorici je, postupajući po pritužbi advokata, punomoćnika oštećene porodice pok. T.R. na rješenje o odbacivanju krivične prijave Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru protiv M.K., K.M. i I.K. zbog krivičnog djela teško djelo protiv opšte sigurnosti u vezi krivičnog djela izazivanje opšte sigurnosti, ocijenilo da je predmetno rješenje nejasno i zasnovano na nepotpuno i pogrešno utvrđenom činjeničnom stanju, zbog čega je predmet vraćen Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru radi preduzimanja svih neophodnih mjera i radnji u cilju potpunog i pravilnog utvrđivanja činjeničnog stanja i donošenja pravilne i zakonite odluke, odgovorili su “Danu” iz Višeg državnog tužilaštva u Podgorici.
U obrazloženju kotorskog tužilaštva o odbacivanju krivične prijave navodi se da ne postoji osnovana sumnja da je bilo ko od organizatora i posade odgovoran za teško djelo protiv opšte opasnosti ili bilo koje drugo krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti.
Mlada Novosađanka stradala je 28. maja prošle godine, oko 11 časova, kada je, kako se navodilo nakon nesreće, prihvatila promotivnu vožnju parasejlingom na Budvanskoj rivijeri u organizaciji firme “Jet Sky Budva”.
Let je počeo kod Slovenske plaže, a plovilo se potom udaljilo ka otvorenom moru, u pravcu plaže Mogren. Tragedija je snimljena i na video-zapisu zabilježeno je kako Tijana u jednom trenutku počinje da maše i viče. Nakon toga je pokušala da se podigne iz sjedišta, otkopčala prsluk i zaštitni pojas, izašla iz sjedišta i pala u more sa visine procijenjene između 50 i 70 metara.
Obdukcioni nalaz Kliničkog centra Crne Gore pokazao je da je smrt nastupila usljed utopljenja i poremećaja disanja zbog udisanja krvi iz rascepa pluća. Povrede su, kako se navodi, nastale usljed pada sa visine i udara o morsku površinu.
Razgovor skipera: “Brate, pala je djevojka iz vazduha”
Na društvenim mrežama i portalima objavljen je i razgovor skipera prilikom nesreće. U jednom momentu, jedan od skipera, srpski državljanin, reaguje kada je primjetio da je sjedište na padobranu prazno i počinje da viče i da psuje na engleskom.
Nakon psovki je rekao drugom: “Nema djevojke, jao! Kada je pala?! Glupa reklama!”
“Ne znam”, odgovorio je drugi skiper, inače turski državljanin.
“Kako je ovo moguće”, govorio je srpski državljanin koji je psovao sve vrijeme.
Kasnije se čuje kako Srbin nekome, koga oslovljava sa Nemanja, objašnjava da ne zna ko je djevojka koju su vozili, ali da “nje nema”.
“Brate, pala je djevojka iz vazduha, je l živa uopšte?! Ne znam ko je riba, brate, samo je na padobranu nema, brate!”.
Dalje komentarišu da li je nesrećna djevojka uopšte živa.
“Živa je”, rekao je turski državljanin na engleskom, a Srbin je nekome govorio:
“Brate, pala je djevojka sa padobrana, brate, ne znam ni da li je živa!”.
Oni su zatim krenuli da se pitaju da li je neko već pokupio djevojku iz mora, Telegraf.rs.
Region
VUČIĆ NAJAVIO IZBORE U SRBIJI, naveo dva termina
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da će izbori u Srbiji biti održani ili 12. jula ili u periodu od oktobra do kraja novembra ove godine.
“Sve vam je u narednih šest i po meseci najkasnije, a možda i u dva i po meseca. U zavisnosti od situacije u državi i situacije u svetu vodićemo se državnim interesima i razlozima. Verujem da će izbori biti demokratski”, rekao je Vučić za TV Pink.
On je najavio da će se preporuke ODIHR-a u potpunosti usvojiti u Narodnoj skupštini, kao i odluke Venecijanske komisije kada je reč o pravosuđu.
“Sve što ste tražili, sve ćete da dobijete, a onda će narod imati priliku da kaže šta misli o svemu i kakvu budućnost želi.
Hoće li povratak u prošlost, hoće li povratak u ispražnjene fabrike, u otimanje radnih mesta, pljačkašku privatizaciju, dalji gubitak teritorija kao što smo ga imali od 2000. do 2012. ili će da nastavi putem razvoja i prosperiteta.
Mislim da će biti prilično jasan izbor pred ljudima”, rekao je Vučić.
Region
EU OBUSTAVILA FINANSIJSKU POMOĆ SRBIJI! Kos “Ponovo vidimo nazadovanje”
EU obustavila je finansijsku podršku Srbiji zbog politike Beograda prema pravosudnom sistemu, izjavila je komesar EU za proširenje Marta Kos.
– U ovom trenutku obustavili smo sva plaćanja /Srbiji/ u okviru plana razvoja, jer ponovo vidimo nazadovanje u pravosudnom sistemu. Dok se ovo ne ispravi, zemlja neće moći da dobije finansijsku podršku EU – rekla je Kosova na konferenciji za novinare.
“Politiko” je ranije ovog mjeseca objavio, pozivajući se na Kosovu, da EU razmatra prekidanje finansiranje Srbije sa 1,5 milijardi evra zbog bliskih veza Beograda sa Rusijom.
-
Politika1 dan agoStanivukovićeva poruka SNSD-u “KRADU IDEJE, JER SVOJE NEMAJU”
-
Politika2 dana agoPOLITIČKI PROGON U HAN PIJESKU?! Stanivuković “Otkaz zbog PSS-a, OVO JE UDAR NA SLOBODU”
-
Društvo2 dana agoMladi inženjer iz Maslovara izabrao farmu “NE ZAVISIM OD IZBORA, NEGO OD SVOG RADA” (VIDEO)
-
Politika2 dana agoMINIĆ PONOVO PONIŽAVA BORCE I JOŠ SE HVALI! Borački dodatak biće uvećan na pet KM
-
Politika2 dana agoDa li će Kristijan Šmit pred ulazak u avion izazvati NOVI HAOS U BIH?
-
Politika1 dan agoJAVILA SE I SANJA VULIĆ “Veći standard u EU ne znači lakši život”
-
Politika2 dana agoPOLITIČKI OBRAČUN: Evo kako se ,,bori” načelnik Slobodan Đurić za Han Pijesak
-
Svijet2 dana agoNAUČNICI NESTAJU ŠIROM SAD, NEKI NAĐENI MRTVI: FBI hitno reagovao (VIDEO)
