Connect with us

Svijet

SANKCIJE KAO DA NE POSTOJE! Evropa prošle godine kupila REKORDNU KOLIČINU RUSKE NAFTE

Indija ima koristi od uvoza ruske nafte po sniženim cenama usred evropskih sankcija i prodaje tu istu naftu tržištima EU po punoj cijeni nakon što je preradi.
Uvoz rafinisane nafte u EU iz Indije porastao je na rekordne nivoe 2023. godine, dok se uvoz ruske sirove nafte u Nju Delhi više nego udvostručio na godišnjem nivou.

To znači da su potrošači u Evropi vjerovatno dobili ogromne količine benzina, dizela, kerozina i drugih naftnih proizvoda koji potiču iz Rusije preko Indije prošle godine, uprkos sankcijama uvedenim Rusiji.

Indija je prošle godine postala vodeći svjetski uvoznik ruske sirove nafte, prema tržišnim podacima kompanije “Kpler” koje je analizirao “Independent”, uvozeći u proseku 1,75 miliona barela dnevno što je povećanje od 140 odsto u odnosu na 2022.

Istovremeno, uvoz rafiniranih proizvoda u Evropsku uniju iz Indije porastao je za 115 odsto, sa 111.000 barela dnevno u 2022. na 231.800 barela dnevno u 2023. godini, što je najviše u poslednjih sedam godina koje je analizirao “Kpler” i najverovatnije najviši ikada.

“To je dvosmjerna ulica – Indija je bila u mogućnosti da kupi jeftinu naftu za svoje rafinerije, zatim je uspela da preradi tu naftu i proda rafinisane proizvode po punoj cijeni, i na tržište (Evropu) koje je spremno da plati za njih jer očajnički treba da nadoknadi gubitak sankcionisane ruske nafte”, rekao je za “Independent” analitičar “Kplera” Met Smit.

Prihodi od nafte su oslonac ruske ekonomije, zbog čega su evropske zemlje, G7 i Australija uvele sankcije na naftu i derivate Moskvi i pokušale da ograniče cijene od 60 dolara po barelu.

Činjenica da bareli nafte poreklom iz Rusije još uvijek ulaze u Evropu preko trećeg tržišta naglašava koliko taj plan nije uspio.

Kompanije za praćenje trgovine naftom kažu da je nemoguće razlikovati koji rafinisani proizvodi potiču od ruskih materijala nakon što su prerađeni u drugoj zemlji. Ali praćenje uvoza sirove nafte i izvoznih odredišta rafinisanih proizvoda iz određenih objekata može da pruži neku ideju.

Jedan takav primer je rafinerija “Džamnagar” na zapadnoj obali Indije, koja je vodeća destinacija za rusku naftu koja stiže u Indiju, prema “Kpleru”.

Sirova ruska nafta činila je 34 odsto uvoza rafinerije (400.000 barela dnevno), dok je 770.000 barela dnevno stizalo iz drugih zemalja. A od izvoza rafinerije 2023. godine, oko 30 odsto je išlo u Evropu.

“Nemoguće je izvući rusku naftu ili proizvode napravljene od ruskog materijala sa globalnog tržišta. Rusija je takođe toliko bitan igrač da je nemoguće u potpunosti da iskorijeniti rusku ponudu sa globalnog tržišta jer bi to izazvalo skok cijena”, objasnio je Smit.

Oko 20 od 27 zemalja EU uvezlo je rafinisane proizvode iz Indije prošle godine, pri čemu je Holandija činila 24 odsto ukupnog obima. Slede Francuska sa 23 odsto, Rumunija sa 12 odsto i Italija i Španija sa po 11 odsto. Indija je takođe izvozila rafinisane proizvode poput benzina, mlaznog goriva i dizela u Njemačku i Belgiju sa po 7 odsto.

Svijet

IZ DANA U DAN MIJENJA PRIČU! Tramp “Zelenski nema adute u pregovorima sa Rusijom”

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da bez njega neće biti dogovora između Rusije i Ukrajine, te da ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski trenutno nema adute u pregovaračkoj poziciji.

Oduvijek sam govorio da on nema adute. Iskreno, nema nijedan rekao je Tramp za “Foks njuz”.

Tramp je, takođe, istakao da smatra da je rusko rukovodstvo u potpunosti uključeno u pregovore o Ukrajini, s obzirom da su inicirali sastanak u Turskoj

Predsjednik Rusije Vladimir Putin je za pregovaračkim stolom. On je želio ovaj sastanak – rekao je Tramp, reagujući na komentar da ruski lider nije otišao u Tursku i na pitanje da li je to prepreka miru.

Tramp je istakao da bez njega neće biti dogovora, ali da nije planirao da ide u Tursku i nije očekivao da će se sastati sa ruskim predsjednikom.

– Zato moramo da se sastanemo, mislim da ćemo se dogovoriti o tome – rekao je Tramp.

Američki lider, takođe, je rekao da će uvesti nove sankcije Rusiji, ako se ne postigne dogovor o Ukrajini.

Direktni pregovori Rusije i Ukrajine, prvi put u posljednje tri godine, održani su juče i trajali su gotovo dva časa.

Nastavi čitati

Svijet

U AMERICI NEMA MIRA! Teroristički napad u Kalifirniji (FOTO; VIDEO)

Eksplozija u kojoj je poginula jedna osoba ispred klinike za vantelesnu oplodnju u Palm Springsu u Kaliforniji je “namjerni teroristički čin”, saopštio je federalni istražni biro (FBI).

U eksploziji su povrijeđene četiri osobe, a među njima nije osoblje klinike, naveli su gradski zvaničnici.

Zvaničnici su rekli u objavi na Fejsbuku da se eksplozija dogodila u subotu u dijelu grada gde se nalazi nekoliko zdravstvenih ustanova, uključujući Američke reproduktivne centre, lokalnu kliniku za vantelesnu oplodnju, prenio je CBS.

Policija je saopštila da su u eksploziji teško oštećene neke obližnje zgrade.

Vatrogasci su stigli na lice mjesta za minut, rekao je šef vatrogasne službe Palm Springsa Pol Alvarado.

Naveo je da su uspeli da ugase najveći dio požara prije nego što su povukli iz zgrade zbog delimično urušenog krova.

Kako se istraga nastavlja, neki stanovnici su evakuisani iz svojih domova.

U blizini klinike se nalazi istorijska gradska četvrt Filmska kolonija, nekada dom Frenka Sinatre i Kerija Granta.

Nastavi čitati

Svijet

PREDSJEDNIČKI IZBORI U POLJSKOJ! Tusk i njegova koalicija u fokusu

U Poljskoj je u 7.00 počelo glasanje na predsjedničkim izborima, koji se smatraju presudnim za poljskog premijera Donalda Tuska i njegovu proevropsku vladu.

Birališta će biti otvorena do 21.00 časova, a oko 29 miliona ljudi biraće između 13 kandidata koliko se nalazi na glasačkom listiću.

Nacionalna izborna komisija zakazala je za 9.30 časova konferenciju za štampu na kojoj će informisati o izlaznosti iz prvih sati glasanja, prenosi agencija Pap.
Ako nijedan kandidat ne osvoji više od 50 odsto u prvom krugu, 1. juna održaće se drugi krug između dva kandidata sa najviše glasova osvojenih danas, preneo je Rojters.

Nakon osam godina konzervativne vlasti stranke Pravo i pravda (PiS), Tusk je uspio da sastavi široku koaliciju socijaldemokrata, centrista i demohrišćana i vrati Poljsku nazad u proevropski pravac.

Kao i gotovo svi izbori u Poljskoj posljednjih godina, i ovi će se svesti na borbu između Tuskove Građanske platforme (PO) i stranke PiS.

Kandidat PO-a je gradonačelnik Varšave Rafal Tšaskovski koji je na prošlim izborima 2020. godine tijesno izgubio od Andžeja Dude.

Očekuje se da će u prvom krugu osvojiti između 30 i 35 odsto glasova, a u drugom krugu bi mogao imati taman dovoljno da pobijedi Karola Navrockog, za koga se očekuje da će biti drugi sa 20-25 procenata podrške.

Predsjednici u Poljskoj mogu da služe maksimalno dva mandata, a drugi mandat Andžeja Dude završava se 6. avgusta.

Nastavi čitati

Aktuelno