Connect with us

Politika

SASTANAK SA ČLANICAMA PIC-a BEZ REZULTATA: Sve dublji jaz između vlasti i opozicije

Sastanak lidera stranaka dvije “trojke” (SDP, NiP, Naša stranka, SDS, PDP i Lista Za pravdu i red), HDZ-a i HDZ 1990 sa članicama PIC-a i Kristijanom Šmitom nije dao očekivane rezultate u pogledu razrješenja političke krize u BiH i samo je još više napravio jaz među političarima, posebno između vlasti i opozicije u Republici Srpskoj.

I prije, a posebno nakon sastanka i izjava za medije, predstavnici vlasti u Republici Srpskoj optužili su lidere opozicionih partija iz Srpske da su “izdajnici i da zajedno sa Šmitom rade na rušenju institucija Republike Srpske”. Opoziciji se i spočitavalo da nema kapacitet da pregovara sa bilo kim jer su izborni gubitnici, te da su odlaskom kod Šmita i na sastanak sa ambasadorima PIC-a pokazali svoje pravo lice.

S druge strane, u opoziciji su istakli da su branili interese Republike Srpske jer se njen glas mora čuti, a ne da bude izolovana od svih dešavanja kao što je sada slučaj, i za šta krivicu najviše snosi aktuelna vlast.

“Dobro je da ih je Šmit okupio da narod u Republici Srpskoj vidi i čuje ko su, šta su i šta stvarno misle. Nesrećnici su pomislili da niko neće saznati šta pričaju. A ono što su pričali izaziva samo gađenje kod svakog Srbina i nije dostojno komentara”, napisao je odmah nakon sastanka Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

I nakon samog sastanka, učesnici su rekli da nije bilo ništa što bi dovelo do razrješenja političke situacije i ništa “istorijski”, a zajednički stav svih učesnika je da se radi na “evropskom putu” i da je potrebno doći do dogovora kako dalje. Nakon sastanka većina lidera političkih partija optužila je Dodika za trenutnu blokadu i političku situaciju u BiH, a i među samim učesnicima bilo je “teških riječi”.

Nebojša Vukanović, lider Liste Za pravdu i red, optužio je Dragana Čovića, predsjednika HDZ-a, da čuva Dodika i SNSD u vlasti, ističući da je to jasno rekao na samom sastanku i da je to i sam Čović jasno čuo.

Čović je na sastanku govorio o neravnopravnom položaju Hrvata, insistirajući na tome da se usvoji Izborni zakon BiH koji će omogućiti Hrvatima da biraju svog člana Predsjedništva BiH, međutim od toga neće biti ništa, ako je suditi po izjavama Nermina Nikšića, predsjednika SDP-a, i Elmedina Konakovića, predsjednika NiP-a.

“Nije fer da se gura vruć krompir opoziciji iz Republike Srpske da isporuči Izborni zakon BiH. Naravno, spremni smo razgovarati i o Izbornom zakonu i tražiti kompromis, ali kompromis nije sigurno da se odreknemo onih principa za koje se borimo”, rekao je Nikšić, dodajući da ne misli da su nakon sastanka bliže rješavanju situacije, već su samo potvrdili svoje stavove.

Slično kaže i Konaković, navodeći da je sastanak bio dobar, ali da ne očekuje nikakve “istorijske odluke”, te da su članice PIC-a imale priliku iz prve ruke čuti kako političari koji su prisustvovali vide situaciju u BiH.

“Dijagnoza problema je bila u 95 posto izlaganja ista, da je problem u Miloradu Dodiku”, rekao je juče Konaković, dodajući da razumije Čovića i da nije fer da Bošnjaci biraju dva člana Predsjedništva BiH, ali da “pored njega sjedi Forto (Edin Forto, predsjednik Naše stranke) koji se ne može kandidovati za tu poziciju”.

Ipak, nakon sastanka Čović je jasno ponovio da neće prihvatiti ni minimalnu mogućnost da bošnjački narod ponovo bira dva bošnjačka člana Predsjedništva BiH.

Pojedini učesnici sastanka rekli su i da nisu osjetili mogućnost da Šmit djeluje, što je na kraju potvrdio i on sam, ističući da se očekuje da domaći lideri naprave kompromis.

Za mnoge, posebno iznenađenje bilo je to što na sastanku predstavnici Ambasade SAD se uopšte nisu javljali za riječ niti bilo šta diskutovali na temu situacije u Bosni i Hercegovini.

Kada je riječ o opozicionim partijama iz Republike Srpske i liderima tih partija koji su bili na sastanku, Draško Stanivuković, predsjednik PDP-a, rekao je da je njegova dužnost bila da se čuje stav Republike Srpske.

“Srpski interes je da se institucije deblokiraju, interes je da se zakoni usvajaju, da se usvoji Plan rasta, RS ne smije da bude izolovana i odbačena”, rekao je Stanivuković.

I Milan Miličević, predsjednik SDS-a, rekao je da je sastanak bio prilika da se na visokom nivou iznese drugi stav i mišljenje iz Republike Srpske te da stanovnici Republike Srpske ne smiju biti taoci sankcija.

“SDS pokazuje da nismo opstrukcija, već napredak koji želimo i RS i FBiH”, rekao je Miličević.

Šmit: Osigurati sredstva za izbore
Kristijan Šmit, nakon sastanka političkih partija dvije trojke i HDZ-a sa članicama PIC-a, rekao je da je BiH suverena država i da se moraju osigurati sredstva za izbore.

“Dejtonski sporazum potvrđuje da BiH postoji kao nezavisna država i da je njena upravna struktura modifikovana kako bi se BiH sastojala od dva entiteta. BiH je suverena država, a entiteti postoje u okviru države”, rekao je juče Šmit nakon sastanka koji je održan dan ranije.

On je rekao da su osuđeni postupci vlasti u Republici Srpsku kojima se dovodi u pitanje ustavni okvir BiH, navodeći da, ukoliko je došlo do prenosa nadležnosti, to znači da nadležnosti ostaju na državnom nivou i da država odlučuje da li će se te nadležnosti vratiti.

On je rekao da su se političke partije koje su bile prisutne iz Republike Srpske i članice PIC-a složile da pitanje sankcionisanja nije usmjereno protiv građana Republike Srpske.

Šmit je naglasio da država mora osigurati sredstva za izbore za sva biračka mjesta i međunarodna zajednica i dalje ima bojazni u tom pogledu jer izbori treba da se održe u skladu sa preporukama OEBS-a.

Politika

ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”

Dragan Čović, predsjednik HDZ-a nakon sjednice Predsjedništva ove stranke rekao je da je protiv bilo kakvog nametanja visokog predstavnika te da je Izborni zakon BiH potreban zbog BiH, a možda i najmanje zbog hrvatskog naroda.

– Izborni zakon trebaju primjeniti oni koji svojatatu BiH, koji su najbrojniji narod i oni trebaju spriječiti da u ime hrvatskog naroda nekog biraju u Predsjedništvo BiH ili Dom naroda. Ne treba ništa nametati visoki predstavnik, hrvatski narod će se izboriti za svoje legitimno predstavljanje u skladu sa Ustavom BiH – rekao je Čović.

On je rekao da mnogi žele prebaciti odgovornost na HDZ i predstavnike hrvatskog naroda i kada je riječ o izbornom zakonu i evropskom putu, ali da mu to ne smeta.

Čović se osvrnuo i na incidente na Pješčari, navodeći da institucije trebaju raditi sve da se to spriječi i da neće dodatno “dizati temperaturu”.

Na pitanje da li postoji krivac za Plan rasta, Čović je kazao da nije izgubljeno samo stotinu miliona, nego su kroz prethodne godine izgubljene milijarde.

– Da smo se priključili evropskim projektima, radilo bi se o milijardama. Neko jedna čeka da skloni jedan postotak i da ga drugom. Ne znamo cijeniti vrijednosti ovog preostora, zato sam pozvao politike koje griješe, ne visokog predstavnika, on radi šta radi, nego politike koje predstavljaju da vole BiH. Svi koji su nas mjesecima uvjeravali da mehanizam koordinacije treba poštivati do kraja, sada govore da treba od njega odustati, da je to složen proces – rekao je Čović.

On je rekao da vlast može funkcionisati i zahvalio se Borjani Krišto, predsjedavajućoj Savjeta ministara BIH na naporima da se sjednice uopšte održavaju , jer da bi se, kako je rekao održala sjednica “morate imati glas i Zukana Heleza i Staše Košarca. ”

– Bez tih glasova niti jedna odluka ne može proći. Da ne bi bilo novih 10 posto koji se skidaju, moramo što prije završiti ovaj proces, jer je on pripremljen, predstavljen međunarodnoj zajednici, a onda su oni potrčali da kažu da nije usaglašen u par elemenata. Naravno, da se mora usaglasiti i na mehanizmu koordinacije, ali moraju razumijeti da za to on i služi da se sjedi i dogovara, a ne da pozivamo visokog predstavnika da za nas donese odluke – rekao je Čović.

Govoreći o složenim odnosima u koaliciji, Čović je rekao da sa “sarajevskom trojkom” rade koliko se može, primarno na nivou Federacije te da će se tako nastaviti do kraja godine, ali je naglasio da su odnosi na državnom niovu, skoro nepostojeći.

– Što se tiče nivoa BiH, tu su odnosi vrlo loši, gotovo nikakvi. Činjenica je da mi imamo aranžaman sa onima koji smo se dogovorili prije dvije godine, kakav on da jest i takoćemo do kraja, jer ne vidim druge opcije – rekao je Čović.

Nastavi čitati

Politika

Saga o aferi Viadukt se nastavlja, KRAJ SE NE NAZIRE?!

Aferi ‘Viaduct’ još se ne nazire kraj uprkos tome što je Kristijan Šmit donio odluku da se dug slovenačkoj firmi u iznosu od 120 miliona KM plati od dijela akumuliranih sredstava od putarina koji bi u tom pretpostavljenom iznosu trebao pripasti Republici Srpskoj, otkriva Raport.

Informacije do kojih je naš portal došao iz više pouzdanih i provjerenih izvora u institucijama BiH, koje se posljednjih mjeseci bave načinom rješavanja problema ovog sumnjivog duga, ukazuju na to da bi saga o ‘Viaduktu’ mogla biti nastavljena dodatnim komplikovanjem situacije, a još je i mnogo nerazjašnjenih okolnosti u vezi s ovim slučajem.

Koliko je situacija i dalje sumnjiva i tajanstvena, prvo govori činjenica da je ministar finansija i trezora Srđan Amidžić (SNSD) oko isplate duga ‘Viaduktu’ više puta mijenjao priču i ‘okretao ploču’, a u petak je postao izuzetno kooperativan u odnosu na odluku visokog predstavnika, koga javno vlasti u Srpskoj ne priznaju, da se novcem Republike Srpske plati dug ‘Viaductu’.

Amidžić se prvo svim silama borio da se dug slovenačkoj firmi, za koji je isključivi krivac vlast u RS, plati od dijela dobiti Centralne banke BiH.

Kada je vidio da od tog njegovog plana neće biti ništa i uoči Šmitove odluke da će u konačnici RS platiti 120 miliona, Amidžić je odjednom počeo ‘kukati’ i zagovarati stav da dug ne treba platiti.

Pravdao je Amidžić to i tvrdnjom da je ‘Viaduct’ za uplatu duga dostavio račun na Kanalskim ostrvima, ali je indikativno da je SNSD-ov ministar taj račun u ‘poreskom raju’ tek počeo spominjati nedavno, iako ova afera potresa BiH mjesecima.

Još čudnije je to što se SNSD nakon što je Šmit donio set odluka za nesmetano funkcionisanje BiH obrušio na visokog predstavnika, a s druge strane Amidžić je po Šmitovoj odluci postupio odmah sutradan.

Odnosno, kako saznaje Raport, Amidžić koji je imao rok od sedam dana da izvrši Šmitovu odluku, a u slučaju da je nije izvršio to bi mogao uraditi njegov zamjenik Muhamed Hasanović, odmah u petak je proslijedio Hasanoviću neophodne instrukcije o otvaranju računa kod CBBiH, što je zamjenik finansija i trezora BiH i dostavio Centralnoj banci BiH, koja je postupila po zahtjevu MFTBiH i po odluci visokog predstavnika.

Kako saznaje Raport, već u petak na taj novotvoreni račun prebačeno je ukupno 240 miliona KM od akumuliranog ukupnog iznosa od 316 miliona KM od putarina.

Od tih 240 miliona KM 120 je prema Šmitovoj odluci namijenjeno za plaćanje duga ‘Viaduktu’, a 120 miliona namijenjeno je Federaciji BiH, jer je Šmit istom odlukom odredio da se i ekvivalentan iznos od putarina uplati i FBiH.

Upitno je da li se Amidžić uplašio sankcija ili mu je ipak stalo da sumnjivi dug bude što prije isplaćen.

Ali, kako saznaje Raport, Centralnoj banci još uvijek nije dostavljen račun na koji bi trebala uplatiti dug ‘Viaductu’.

Raportovi izvori bliski MFTBiH kažu da u ovom trenutku niko ne zna tačan iznos duga, niti broj računa ‘Viaducta’, a čak se ne zna ni jesu li tačne Amidžićeve tvrdnje da je taj račun na Kanalskim ostrvima!

Prema informacijama Raporta, do sada je račun na Kanalskim ostrvima spominjao samo Amidžić, dok su iz Pravobranilaštva BiH tvrdili da im nikakav račun nije dostavljen.

Ako se ispostavi da račun uistinu jeste u tom ‘poreskom raju’ odnosno na Kanalskim ostrvima, i da je riječ o offshore kompaniji, tek onda će nastati problem. Upućeni izvori za Raport kažu da će inostrana korespondentna banka Centralne banke BiH odbiti takvu vrstu transakcije zbog sumnje u ‘pranje novca’.

To bi, kažu naši sagovornici odbila učiniti bilo koja banka u zemljama EU, a banka korespondent CBBiH jeste u EU.

Imajući sve to u vidu, odnosno da se još uvijek traga za računom na kojem će biti isplaćen dug ‘Viaduktu’, da nema još tačno utvrđenog iznosa duga i da ukoliko je račun ipak na Kanalskim ostrvima da postoji mogućnost da neće biti moguć transfer tog novca, jasno je da je još dosta nedoumica i tajni u vezi s ovim slučajem.

Ali, to nije sve. Isplata duga ‘Viaduktu’ direktno se reflektira i na primjenu Šmitove odluke, da se od dijela dobiti Centralne banke BiH osigura novac za nabavku novih tehnologija za opšte izbore za narednu godinu.

Svakako, Centralna banka BiH kao državna, nezavisna, transparentna i jedna u pogledu poštivanja domaćih i međunarodnih propisa, najjača državna institucija, ispoštovat će odluku visokog predstavnika.

Ali, kako saznaje Raport, jedna ovakva institucija koja vodi brigu o monetarnoj stabilnosti u zemlji, neće rizikovati i dio svoje dobiti uplaćivati na bilo čiji račun, sve dok ne dobiju zvanične, sudske akte da su procesi izvršenja nad imovinom Banke koji su pokrenuti zbog ‘Viaducta’ i obustavljeni.

Sigurno je da se drugačiji stav od jedne ozbiljne institucije poput Centralne banke BiH nije mogao ni očekivati i za državu BiH je dobro da je tako, ali ujedno to je i pokazatelj da će se na nabavku novih izbornih tehnologija, još sačekati.

Inače, Raport je ranije objavio da su pravni zastupnici ‘Viadukta’ u javnost pustili informaciju da su institucijama BiH za uplatu duga dostavili račune fonda Vannin Capital i Fortress Investment Group.

Fond Vannin Capital do sada se više puta spominjao u aferi ‘Viadukt’, kao finansijer arbitražnog spora protiv BiH, jer ‘Viadukt’ u to vrijeme nije imao ni marke na računu.

Navodno je Vannin Capital pristao finansirati arbitražni proces i ‘Viadukta’ s prvobitnih 2,5 miliona američkih dolara, a kako je Raport već pisao ‘Viaduct’ se obavezao da će im isplatiti između 20 i 40 posto iznosa koji dobiju presudom, a procenat je zavisio od limita koji se kretao do 50 i iznad 50 miliona KM.

Da li je ‘Viaduct’ nekom ugovornom odredbom s Fondom regulisao i to da će kompletan iznos dosuđenog novca ići na račun Vannin Capitala ili Fortress Investment Group čijim dijelom je u međuvremenu Fond postao, za sada je nepoznato. Kao što je nepoznato jesu li ti računi uistinu na Kanalskim ostrvima, poreskom raju.

Sve su ovo indicije da je za nadležne, istraga o ‘Viaductu’ imperativ.

Nastavi čitati

Politika

ARBITRAŽNA MAFIJA RAZOTKRIVENA? Radulović UDARIO na režim: “Vile niču u Portorožu, Viadukt je čista PLJAČKA!”

Tužilaštvo BiH prioritetno treba da rasvijetli slučaj Viadukt jer je i pticama na grani jasno da je riječ o organizovanom kriminalu međunarodnog karaktera. Indikativno je da u jeku afere niču vile u Portorožu gdje je i sjedište Viadukta i da je čitav arbitražni postupak vođen tako da se izgubi – ocijenio je predsjednik GO SDS i vd predsjednika Jovica Radulović povodom informacija da je pregovore u ime Viadukta vodio Damjan Belić koji se dovodi u vezu sa režimom u Srpskoj.

Svi propusti koji su se dešavali u arbitražnom postupku, smatra Radulović, ukazuju na to da na sceni imamo arbitražnu mafiju pod pokroviteljstvom vlasti.

– Činjenica je da je Vlada Republike Srpske insistirala da arbitražu ne vodi Pravobranilaštvo BiH nego pravna kancelarija koju oni izaberu i da ti pravni zastupnici nisu našli za potrebno da odu u Vašington kako bi prisustvovali pretresu. Oni koji su odbili poravnanje od milion KM, svojim nesavjesnim radom nanijeli su ogromnu štetu i trebalo bi da je nadoknade iz svojih džepova – ističe Radulović.

On podsjeća da nad Republikom Srpskom visi 2,2 milijardi KM arbitraža.

– Ako se dozvoli da nekažnjeno prođe afera Viadukt bojim se da će po istom receptu proći i ostale arbitraže jer je jasno da su arbitražni procesi model osmišljenog izvlačenja i pljačkanja novca građana Republike Srpske. Narod Srpske zaslužuje vlast koja će brinuti o državi i narodu, a ne onu koja isključivo brine o svojim džepovima – poručio je Radulović.

Nastavi čitati

Aktuelno