Connect with us

Politika

SDA BEZ PREMCA! Evo koje partije u BiH IMAJU NAJVIŠE PARA!

Finansijski najjača stranka u Bosni i Hercegovin, kao i prethodnih godina, i dalje je SDA, koja je imala prihode od 4,2 miliona KM, a odmah iza njih je SDP, koji je u prošloj godini prihodovao 3,4 miliona KM, dok je na trećem mjestu SNSD, koji je prošle godine imao prihode od 3,2 miliona KM.

Većinu ovog novca političke partije dobile su iz budžeta sa raznih nivoa vlasti, a očekivano, finansijski najjače su one stranke koje su na vlasti, a koje osim iz budžeta značajan priliv novca imaju i od fizičkih lica.
Recimo, SDA, koja je prihodovala 4.250.388 KM, od fizičkih lica dobila je 703.000 KM, dok je iz budžeta dobila 3,2 miliona KM. SDP od 3,4 miliona KM od fizičkih lica, odnosno članarina i donacija dobio je 670.000 KM, a od pravnih lica 43.000 KM, dok je iz budžeta sa raznih nivoa vlasti prihodovao 2,1 milion KM, a ova stranka od vlastite imovine prihodovala je čak 604.000 KM.

Istovremeno, ova stranka imala je rashode od 3,4 miliona KM, od čega je na troškove propagande otišlo 1,1 milion KM, a ostalo na režijske troškove, pišu Nezavisne novine.
Odmah iza SDA, SDP-a i SNSD-a je HDZ, koji je prihodovao 2,8 miliona KM, a od tog iznosa fizička lica su donirala 302.000 KM, pravna lica 36.000 KM, a iz budžeta su dobili 2,4 miliona KM.

Milionskim prihodima može se “pohvaliti” i DF, koji je u prošloj godini na račun dobio 1,1 milion KM, ali su im rashodi iznosili 1,2 miliona KM. Od ukupnog iznosa koji su prihodovali, manje od 100.000 KM se odnosi na donacije, a dominantno novac su dobijali iz budžeta raznih nivoa vlasti i to više od milion KM.

Odmah poslije njih je PDP, koji je imao prihode od 935.000 KM, od čega iz budžeta države, entiteta i lokalnih zajednica 678.000 KM, a ostalo su uglavnom prihodi od fizičkih lica.

Narod i pravda Elmedina Konakovića u prošloj godini prihodovala je 1,3 miliona KM, od čega se na prihode iz budžeta odnosi 1,2 miliona KM, a manje od 50.000 KM od članarina i donacija. I njihov koalicioni partner Naša stranka imala je prihode malo preko milion KM, od čega se na prihode iz budžeta odnosi 743.000 KM

Značajan iznos prihodovala je i Socijalistička partija, i to 750.000 KM, od čega je iz budžeta “povukla” 459.000, a od fizičkih lica 191.000 KM. Ova partija imala je rashode od 838.000 KM, od kojih su troškovi propagande 338.000 KM.

Ujedinjena Srpska imala je prihode od 662.000 KM, od čega iz budžeta 395.000, a od fizičkih lica 265.000 KM, dok su rashodi ove stranke iznosili 862.000 KM, a na troškove propagande otišlo je 390.000 KM, pišu Nezavisne novine.

Među “poznatijim” strankama, najmanje je prihodovao SDS, i to “svega” 559.000 KM, od čega je iz budžeta dobio 407.000 KM, a od fizičkih lica 68.000 KM, a zanimljivo je da je SDS jedna od rijetkih stranaka koja je imala manje rashoda nego prihoda. Rashodi SDS-a iznosili su 386.000 KM.

Zanimljiva je i finansijska slika Narodnog fronta Jelene Trivić. Ova stranka prošle godine imala je prihode od 676.000 KM, od čega nula KM iz budžeta, a čak 665.000 KM od fizičkih lica. Narodni front prošle godine potrošio je 797.000 KM.

– Teško je iskontrolisati ispravnost tih izvještaja i po izvještajima koje dostavljaju na izborima vidi se da tu ima dosta nelogičnosti, posebno na prihodovnoj strani, ali i na rashodovnoj. Nigdje u rashodima nema stavke iz koje plaćaju posmatrače, a svi znamo da ih plaćaju.

Bili smo svjedoci da su političke partije plaćale glas 100 pa i 150 KM i to isto nema u finansijskim izvještajima – rekao je Vehid Šehić, bivši predsjednik Centralne izborne komisije BiH.

On kaže da CIK, odnosno služba za reviziju CIK-a nema kapacitete da napravi dubinsku analizu finansijskog poslovanja političkih subjekata i u tu kontrolu se trebaju uključiti i druge institucije koje se bave kontrolom finansija, od finansijske policije do revizora.

Šehić podsjeća i na aferu FIMI medija koja je potresla Hrvatsku, a u kojoj je osumnjičen bivši premijer Hrvatske Ivo Sanader, navodeći da je ta afera pokazala kako se novac iz javnog sektora izvlači za finansiranje političkih partija.

Inače, političke partije u Bosni i Hercegovini prošle godine prihodovale su 29,2 miliona KM, od čega su iz budžeta dobile 20,8 miliona KM, od članarina 2,5 miliona KM, priloga fizičkih lica 3,5 miliona KM. Dugovanja političkih stranaka zaključno sa prošlom godinom iznosila su 6,9 miliona KM.

Nezavisne

Politika

KAD SE SPOJE ČISTO SRCE I REALNI REZULTATI! Legendarni načelnik Srpca izabrao novi put i poslao moćnu poruku!

Pokret Sigurna Srpska nastavlja sa širenjem svoje organizacije u Srpcu, okupljajući ljude koji su svojim radom i rezultatima ostavili značajan trag u lokalnoj zajednici.

Generalni sekretar PSS-a Nebojša Drinić saopštio je da je ovoj političkoj organizaciji pristupio Drago Ćirić, nekadašnji načelnik opštine Srbac i ugledni privrednik, što predstavlja značajno pojačanje za stranku.

– Pokret Sigurna Srpska u Srpcu nastavlja da raste i jača. Posebno nam je drago što nam se pridružio Drago Ćirić, nekadašnji načelnik opštine Srbac, čovjek kojeg građani cijene zbog konkretnih rezultata. Tokom svog mandata prvi je uveo naknadu od 500 KM za svako novorođeno dijete, obezbijedio besplatan prevoz za učenike, snažno podržavao Srpsku pravoslavnu crkvu, izgradio odbrambeni nasip u Prijebljezima, uredio kanalsku mrežu u Bajincima i Bardači, izgradio osam mostova, te podržao dolazak novih investicija i otvaranje radnih mjesta – istakao je Drinić.


On je naglasio da Ćirićevo iskustvo, ugled u zajednici i rezultati koje je ostvario predstavljaju dodatnu snagu za dalji razvoj organizacije u Srpcu.

– Ugledan privrednik i otac četvoro djece, Drago Ćirić je veliko pojačanje za naš tim. Nastavljamo da okupljamo ljude, formiramo mjesne odbore i gradimo snažnu organizaciju. Srbac mora bolje – poručio je Drinić.

U Pokretu Sigurna Srpska ističu da će i u narednom periodu nastaviti sa jačanjem stranačke infrastrukture i okupljanjem ljudi koji svojim znanjem, iskustvom i rezultatima mogu doprinijeti razvoju lokalnih zajednica i Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

BAHATOST BEZ GRANICA NA JAHORINI! Grcaju u dugovima do guše, a bacaju novih 10,5 MILIONA KM!

Olimpijski centar „Jahorina“ planira izdvojiti čak 10,5 miliona maraka sa porezom za nabavku potpuno automatizovanog sistema za prodaju i kontrolu pristupa skijalištu i parkingu.

Olimpijski centar je objavio novi prečišćeni plan javnih nabavki na kojem se nalazi i pomenuta stavka.

U planu stoji da je okvirni datum pokretanja nabavke 2. jul ove godine, a biće finansirana iz vlastitih sredstava OC „Jahorina“.

Kada su u pitanju još neki vredniji tenderi koje OC planira raspisati u narednih pola godine tu je i nabavka posebnog vozila ratrak u vrijednosti oko 1,9 miliona KM.

Takođe i za organizaciju događaja „Noć Jahorine“ izdvojiće oko 819.000 maraka, a za traktor sa dodatnim priključcima 678.600 KM.

OC „Jahorina“ u narednih šest mjeseci planira sprovesti i nabavku reklamiranja na sportskim događajima.

Inače, Olimpijski centar je tender za promociju na sportski događajima do sada redovno davao Košarkaškom klubu „Jahorina“ čiji je predsjednik donedavno bio Nedeljko Elek koji je ujedno i predsjednik Nadzornog odbora Olimpijskog centra.

Podsjetimo OC „Jahorina“ već godinama kuburi sa finansijama, a Vlada RS im redovno pomaže i na sebe preuzima njihove dugove.

CAPITAL je ranije objavio da se Vlada nedavno obavezala da će platiti milionske dugove Olimpijskog centra Jahorina iz prve i četvrte emisije obveznica ukoliko ovo akcionarsko društvo ne izmiri svoje obaveze prema vlasnicima hartija od vrijednosti u utvrđenim rokovima.

Dug iz prve emisije iznosi 10,6 miliona maraka, a iz četvrte 27,8 miliona KM, što znači da je na ovaj način Vlada preuzela obavezu od ukupno 38,4 miliona marka.

Vlada Republike Srpske je takođe i u oktobru prošle godine donijela odluku da plati sve kredite Olimpijskog centra „Jahorina“ kod komercijalnih banaka, a da zatim svoja potraživanja pretvori u osnovni kapital ovog akcionarskog društva.

Riječ je o obavezama od 145 miliona maraka, dok je procijenjena vrijednost Olimpijskog centra 286 miliona KM.

Nastavi čitati

Politika

PONIŽENJE GODINE U BIJELJINI! Svi su gledali u Dodika i Minića, a niko nije mogao da vjeruje šta su uradili Karanu!

Kada je 12. juna polagan kamen temeljac za izgradnju nove dionice autoputa Bijeljina – Brčko, lopate u rukama su držali predsjednik SNSD Milorad Dodik, premijer Republike Srpske Savo Minić, resorni ministar Zoran Stevanović i direktor Autoputeva Radovan Višković. Upadljivo je nedostajao predsjednik Republike Srpske Siniša Karan, koji, kako saznajemo, nije ni pozvan na ovu svečanost kojom je obilježen početak radova na dionici dugoj 17,7 km,čija je cijena 274 miliona KM.

Naime, kada je par dana ranije objavljen protokol premijera RS za ovaj događaj, među zvanicama nije bilo Karanovog imena. Naši izvori tvrde da je Karan lično kontaktirao premijera Minića i pitao ga zašto nije pozvan, napomenuvši da je u ovakvim situacijama uobičajeno prisustvo i predsjednika Republike Srpske.

Minić mu je, kako navode izvori, kratko rekao: – Molim te, nemoj mi praviti probleme. Ako ti nešto nije jasno, zovi predsjednika (Dodika) pa njega pitaj!

Slučajno, ili ne, Siniša Karan je u ponedjeljak popodne, osmog juna, privremeno hospitalizovan na UKC RS radi, kako je saopšteno iz njegovog kabineta, “obavljanja ranije zakazanih kontrolnih medicinskih pregleda, koji su dio redovnog zdravstvenog nadzora”.

Nije nam poznato kakav je bio ishod razgovora između Karana i Dodika, ali ovo nije prvi put, kako tvrde naši izvori, da je formalnom predsjedniku Republike Srpske, nakon razgovora sa neformalnim šefom njegovog kabineta, pozlilo.

Karanov kontrolni pregled samo nekoliko dana prije polaganja kamena temeljca mogao bi biti pokušaj da se izbjegne sramota pred javnošću i opravda izostanak sa ovog predizbornog događaja na kome su se okupili svi viđeniji funkcioneri SNSD-a, osim Karana.

(BN) Foto: Fejsbuk

Nastavi čitati

Aktuelno