Banjaluka
SERGEJ TREBA NAŠU POMOĆ! Posljednja terapija u Moskvi donosi nadu!
Mladom Banjalučaninu Sergeju Stuparu ponovo je potrebna pomoć humanih ljudi, jer u aprilu mora da primi treću, ujedno i posljednju terapiju u Moskvi.
Za prevoz, smještaj i ostale troškove njegovoj majci Svjetlani Bednaš i njemu, za tri mjeseca boravka u Rusiji, biće potrebno 100.000 evra.
– Doktori su predložili da Sergej ostane tri mjeseca, a s obzirom na to da je zadnja terapija u pitanju, to bi bio kraj ciklusa terapija koje su mu preporučene. Plan je da krenemo u prvoj polovini aprila u Moskvu, te se nadam da ćemo do tada prikupiti novac – pojasnila je Bednaševa za “Glas Srpske“.
Prema njenim riječima, Sergej se nakon nedavnog povratka sa druge terapije osjeća bolje, a vidni su i sitni napreci kada je njegovo zdravstveno stanje u pitanju.
– Neke stvari koje nije do sada radio, počeo je. Kada mu pokažem njegovu fotografiju i pomjeram je, on okreće glavu za njom. Puno se više buni, u smislu da se opire rukama i nogama kada hoćemo da ga presvučemo – kazala je ona.
Dodala je da su to možda sitnice, ali su njoj krupne stvari, te da je to potvrda kako je Sergej sve više svjestan.
– U Rusiji su takođe njegovu dijagnozu promijenili iz budne kome u stanje minimalne svijesti. U smislu neuroloških povreda to je ogroman pomak – rekla je Bednaševa.
Istakla je da im je po povratku iz Moskve dnevna rutina poprilično ista kao i prije, te navela da jutro provode u “Zotoviću” na vježbama, a vikendima kod kuće vježbaju sami.
– U planu su i humanitarne akcije u narednom periodu koje ćemo, nadam se, realizovati. Javljaju mi se često ljudi sa idejama da se organizuju razni događaji, a ja sam uvijek otvorena za sve prijedloge – istakla je Bednaševa.
Kako je kazala, ni u jednom momentu ne gubi nadu ni za šta. Ni da će se novac skupiti, ni da će Sergeju biti još bolje nego sada i da će krenuti dalje u oporavak.
– Nada je ono što mene pokreće, jer da sam je izgubila, vjerovatno sada ne bih imala snage da se borim. Sigurna sam da će Sergej biti dobro na kraju – poručila je ova hrabra majka.
Podsjećamo, Sergej je prije više od godinu povrijeđen u saobraćajnoj nesreći, nakon koje su organizovane brojne humanitarne akcije kako bi bio prikupljen novac za njegovo liječenje. Uz pomoć dobrih ljudi i zahvaljujući upornosti njegove majke, Sergej je imao mogućnost liječenja matičnim ćelijama u Moskvi. Postupak liječenja je takav da doktori vade njegove matične ćelije kako bi ih testirali i potom ih, ukoliko su zdrave, ubrizgavaju u oštećenje na mozgu koje je nastalo prilikom nesreće.
KAKO POMOĆI?
Kako je istakla Bednaševa, pokrenut je novi humanitarni broj za prikupljanje novca za Sergejevo liječenje.
– Broj je 1401 i košta dvije marke sve korisnike “m:tel” mreže – rekla je ona.
Dodala je da se, pored poziva, uplate mogu izvršiti i putem GoFundMe stranice koja je najpogodnija za osobe iz inostranstva, kao i na žiro račun u Rajfajzen banci: 1613000045479669 i na devizni račun NLB banke sa podacima IBAN: BA: 395620998165705225SWIFT BIC: RAZBBA22.
– Molim vas, pomozite nam još jednom i pokažite da saosjećanje i zajedništvo koje ste do sada pružili nisu samo riječi. Svaka pomoć, svaka donacija i svaki poziv znači nam više nego što možete zamisliti – poručila je Bednaševa.
Banjaluka
OD DANAS NOVE LINIJE I TERMINI: Na snazi ljetni red vožnje u javnom prevozu
Iz Odsjeka za javni prevoz podsjećaju građane da će od danas, 15. juna na snazi biti ljetni režim održavanja redova vožnje u javnom prevozu, koji se primjenjuje završetkom školske godine i početkom sezone godišnjih odmora.
Ovaj red vožnje, koji počinje sutra, 15. juna i traje do 31. avgusta, prilagođen je smanjenim prevoznim potrebama tokom ljetnjeg perioda i podrazumijeva samo manje korekcije polazaka na određenim linijama.
Organizacija sistema javnog prevoza putnika funkcioniše sa dva režima održavanja reda vožnje, i to zimskim i ljetnjim, ljetnji red vožnje možete pogledati OVDJE.
Banjaluka
DRINIĆ SA MJEŠTANIMA JAGARA: Važno je da radimo i rješavamo probleme (FOTO)
Danas sam boravio u Jagarama, gdje sam obišao domaćinstva i razgovarao sa mještanima od vrata do vrata. Zahvalili su na realizovanim projektima, posebno na izgradnji vodovoda.
Napisao je ovo Nebojša Drinić, odbornik u Banjaluci i generalni sekretar PSS-a.
-Posla ima još mnogo, ali je važno da se kontinuirano radi i rješavaju problemi jedan po jedan. Raduje činjenica da su ljudi nakon više od 30 godina dobili uredno vodosnabdijevanje, što je značajno unaprijedilo uslove života u ovom kraju. Danas Jagare, koje se nadovezuju na Trešnjik, sve više dobijaju turistički potencijal – raste broj vikendica i stambenih objekata, a dio ranije izgrađenih kuća je legalizovan. Nastavljamo sa ulaganjima i razvojem lokalne infrastrukture, s ciljem da ovaj kraj ostane živ, funkcionalan i sve privlačniji za život i razvoj seoskog turizma – zaključio je on.
Sa Drinićem u Jagarama bio je i Igor Maksić, odbornik u Banjaluci.
Banjaluka
POČINJE TROTOART Banjaluka od sutra postaje najveća pozornica pod otvorenim nebom
Pripreme za još jedno izdanje Festivala uličnih zabavljača „TrotoArt“ su u završnoj fazi, a Banjaluka je spremna da već od sutra, 15. juna ponovo postane grad umjetnosti, kreativnosti, dobre energije i nezaboravnih uličnih spektakala.
Pridružite se svečanom otvaranju festivala, koje je zakazano sutra u 18.00 časova ispred Kuće Milanovića, nakon čega će uslijediti veliki defile učesnika kroz grad, obilazak festivalskih punktova, te spektakularan večernji program.
Kako je istakla projekt menadžer Grada Milada Šukalo, pred nama je najveće i najsadržajnije izdanje festivala do sada.
– Sve je spremno za početak još jednog „TrotoArta“. Ove godine festival će trajati sedam dana, a program će biti realizovan na osam lokacija širom grada. Već prve večeri očekuje nas koncert Gradskog tamburaškog orkestra, umjetničke instalacije i animacije na Trgu Krajine, a potom i nastup izuzetnog benda koji nam dolazi iz Velike Britanije. I to je samo početak sedmice ispunjene vrhunskim sadržajima – kazala je Šukalo.
Prema njenim riječima tokom sedam festivalskih dana ulice odnosno do 21. juna, trgovi, parkovi i šetališta grada na Vrbasu biće ispunjeni muzikom, plesom, performansima, umjetničkim instalacijama i brojnim sadržajima za sve generacije, dok će više od 500 domaćih i međunarodnih izvođača stvoriti jedinstvenu atmosferu po kojoj je „TrotoArt“ postao prepoznatljiv daleko izvan granica Banjaluke.
-Pored večernjih programa, tokom čitavog festivala na različitim lokacijama u gradu biće organizovani koncerti, ulični nastupi i kreativne radionice za najmlađe. Pozivam sve naše sugrađane, ali i brojne goste koji će ovih dana boraviti u Banjoj Luci, da budu dio festivala od prvog do posljednjeg dana. Iskoristite svaki dan da uživate, jer vas na ulicama Banje Luke svakog festivalskog dana očekuju novi sadržaji, novi umjetnici i nova iznenađenja. Uvjerena sam da će svako pronaći nešto za sebe – naglasila je projekt menadžer Grada.
Ona je još jednom podsjetila da je „TrotoArt“ danas mnogo više od festivala.
– Za kratko vrijeme postali smo jedna od najprepoznatljivijih manifestacija ovog tipa u regionu. Svake godine bilježimo sve veći broj posjetilaca i turista, a Banja Luka tih dana dobija jednu posebnu energiju i atmosferu koja se ne može doživjeti nigdje drugo. Ponosni smo sšto iz godine u godinu rastemo, a činjenica da će ove godine nastupiti gotovo 500 izvođača najbolje govori o tome koliko je ovaj festival postao značajan i prepoznatljiv – rekla je Šukalo.
Podsjećamo, od ponedjeljka, 15. juna Banjaluka ponovo postaje velika pozornica pod otvorenim nebom, a njene ulice mjesto susreta umjetnosti, stvaralaštva i ljudi iz različitih krajeva svijeta, potvrđujući još jednom status grada festivala, kulture i dobrih događaja.
-
Politika3 dana agoOD TAKSISTE DO MINISTRA: Nakon 5 godina za volanom završio u Vladi Republike Srpske
-
Politika1 dan agoVUKOMANOVIĆ: Povećenje koja Vlada daje penzionerima će vraćati njihovi praunuci
-
Politika2 dana agoOSTAVKA UZ TEŠKE OPTUŽBE: Elek prozvao gradonačelnika Ćosića, pa napustio čelo “Jahorine”!
-
Hronika3 dana agoBORBA ZA ŽIVOT NAKON TEŠKE NESREĆE: Vozač na respiratoru, ljekari prate stanje
-
Politika1 dan ago„MOŽDA JE ZORI ZORA, ALI GRAĐANIMA MRAK”: Srpska se zadužuje još 800 miliona KM!
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ OKUPLJA OPOZICIJU: Sutra u Banjaluci ključni sastanak pred izbore
-
Politika1 dan agoPOSLANIK LISTE ZA PRAVDU I RED MILAN SAVANOVIĆ: “U pokretu više nema ni pravde, ni reda”
-
Hronika3 dana agoTEŠKA SAOBRAĆAJNA NESREĆA: Četvoro povrijeđenih, vozač hitno prebačen na UKC RS!
