Connect with us

Region

SKANDAL U HRVATSKOJ! Izvlačen novac iz ministarstva, sporna i putovanja u BiH

Kancelarija evropskog javnog tužitelja i USKOK nastavili su sprovođenje akcije u kabinetu šefa hrvatske diplomatije Gordana Grlića Radmana, sada su otkriveni i detalji cijelog slučaja.
Prema pisanju Indexa, aferu u Ministarstvu spoljnih poslova Hrvatske otkrila je vanredna unutrašnja kontrola, odnosno interna inspekcija.

Za sada, za pronevjere se sumnjiči ukupno pet osoba. Oni su, kako se navodi, preko putnih naloga izvlačili novac iz evropskog i budžeta Hrvatske.

To su radili na način da bi odlazili na putovanja, tamo dijelili jednu sobu, a prilikom povratka ispostavljali bi fakture za dvije odvojene sobe.

“Tako su po putovanju uspjeli izvući između 200 i hiljadu evra. Na sporna putovanja išli su između 2019. i 2024. godine, i to u Njemačku, Irsku, Srbiju, Rumuniju i BiH”, piše Index.hr.

Povodom cijelog slučaja oglasilo se i ministarstvo.

“Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Republike Hrvatske je krajem januara ove godine, a nakon provedene opsežne analize svojih stručnih službi, prijavilo USKOK-u uočene nepravilnosti vezane uz obračun putnih naloga nekolicine djelatnika iz tehničke domene informatičke potpore MVEP-a.

U toku je postupanje nadležnih institucija”, priopćili su iz Ministarstva spoljnih i evropskih poslova Hrvatske.

(Index.hr)

Region

NA UDARU HILJADE HRVATA: Austrijanci češljaju snimke sa Tompsonovog koncerta

Austrijska istražna tijela trenutno analiziraju sve dostupne snimke i fotografije sa nedavnog koncerta Marka Perkovića Tompsona, održanog na zagrebačkom Hipodromu, saznaje “Еkspres”.

Ovakva reakcija austrijskih vlasti posebno je značajna s obzirom na tvrdnje organizatora da se na koncertu okupilo više od pola miliona ljudi, od čega je više od 18.000 ulaznica prodato upravo u Austriji, dodaje portal.

Austrijske službe žele utvrditi jesu li njihovi državljani hrvatskog porijekla ili osobe s privremenim boravkom u Austriji tokom koncerta prekršili zakone koji strogo zabranjuju promovisanje fašizma.

Sankcije se mogu kretati od novčanih i krivičnih mjera do zabrane ulaska u zemlju, posebno ako se radi o stranim državljanima koji žive i rade u Austriji.

Ova istraga nije došla neočekivano. Još 2018. austrijska vlada je izmijenila zakon kojim se proširuje popis zabranjenih simbola, a među njima su se našli i simboli ustaškog pokreta te Nezavisne Države Hrvatske. Ti simboli su zakonski izjednačeni sa znakovima ekstremističkih i terorističkih organizacija poput ISIL-a i Al Kaide, a njihovo prikazivanje predstavlja ozbiljan prekršaj.

Čvrst stav prema političkom ekstremizmu

Austrija je već ranije pokazala čvrst stav prema pojavama političkog ekstremizma. Odbor za unutrašnje poslove austrijskog parlamenta zatražio je zabranu okupljanja u Blajburgu, gdje su godinama dolazili simpatizeri ustaškog režima, često obučeni u crne uniforme i koristeći zabranjene pozdrave.

Sada austrijska policija isti princip nastoji primijeniti i na događaje izvan svojih granica, ako u njima učestvuju njeni građani. Budući da su snimci sa koncerta široko distribuirani putem društvenih mreža, a neki su mediji već objavili fotografije na kojima se vide sporne zastave i simboli, austrijske vlasti su najavile temeljnu istragu.

Osobe koje budu identifikovane kao počinioci prekršaja ili krivičnih djela – posebno ako dolaze iz Austrije – mogle bi se suočiti s ozbiljnim posljedicama, tvrdi izvor blizak istrazi.

Istovremeno, i hrvatske su vlasti imale pune ruke posla. Opštinski prekršajni sud u Zagrebu potvrdio je da je dan nakon koncerta privedeno 17 osoba. Prema zvaničnim podacima, razlog su bili incidenti vezani uz narušavanje javnog reda i mira. Za “naročito drsko ponašanje” izrečene su novčane kazne u iznosu od 700 evra, dok su za vrijeđanje policije, svađe i tuče kazne iznosile između 300 i 700 evra.

Austrijska reakcija na događanja u Zagrebu još je jedan dokaz njihove posvećenosti borbi protiv svih oblika ekstremizma. Za mnoge učesnike koncerta, posebno one koji u Austriji borave kao radnici ili imaju privremeni boravak, ova istraga mogla bi imati ozbiljne posljedice – uključujući gubitak radnih dozvola, boravišnih prava, pa čak i budućnosti u toj zemlji.

Nastavi čitati

Region

HRVATSKIM VETERANIMA SAD SMETA I LEPA BRENA: Traže zabranu koncerta na Krku

Lepa Brena nije se previše potresla zbog svega što se u javnosti priča u posljednjih par dana, a za sve one koji su pokušali da zabrane njen koncert na Krku, imala je jasnu poruku

Lepa Brena planira da održi dva koncerta na hrvatskom ostrvu Krk ovog ljeta, ali ti nastupi izazvali su negodovanje među ratnim veteranima, koji su već najavili proteste ukoliko do njih zaista dođe.

Oni su se obratili javnosti otvorenim pismom u kojem pozivaju na zabranu pjevačicinog nastupa, pozivajući se na događaje iz prošlosti koji, po njihovom mišljenju, nisu zaboravljeni. S druge strane, sada se oglasila i Lepa Brena koja je jasno pokazala da je pokušaji zabrane ne dotiču:

“Uvijek sa velikim uzbuđenjem dolazim u Hrvatsku, a koncerti u ljetnim noćima imaju posebnu čaroliju. Neopisivo se radujem povratku na Krk. Hvala publici što me toliko godina nosi i grli kroz pjesme. Pripremamo šou pun emocija, energije i iznenađenja. Vidimo se, zapjevaćemo iz sveg glasa i stvoriti uspomene koje će trajati cijeli život”, poručila je regionalna zvijezda Lepa Brena za “Večernji list” uoči dolaska na ostrvo Krk.

Inače, ove riječi preneo je i klub u kojem treba da gostuje Lepa Brena, tako da se vjeruje da od odlaganja neće biti ništa.

Zabranjen koncert Bajage
Podsjetimo, Udruženje ratnih veterana sa ostrva Krk poslalo je otvoreno pismo u kojem traže zabranu nastupa Lepe Brene, a sama incijativa je pokrenuta nakon što je otkazan Bajagin koncert. Zbog cjelokupne situacije, koncert je otkazao i Rambo Amadeus koji je istakao da na taj način želi da iskaže solidarnost sa kolegama.

Nastavi čitati

Region

TREĆINA HRVATA NEMA NOVCA za sedam dana odmora godišnje

Hrvatska je među zemljama Evropske unije sa najvišim procentom građana, 34,7 odsto, koji nemaju finansijske mogućnost za sedam dana odmora tokom jedne godine, pokazuju najnoviji podaci Evrostata za prošlu godinu.

Najpopularniji period za odlazak na godišnji odmor upravo su ljetnji meseci, a istraživanje portala MojPosao je pokazalo da na ljetovanje planira da ide 79 posto ispitanih, javlja HRT.

Svaki treći stanovnik Hrvatske na ljetovanje će potrošiti od dvije do tri sedmice (33 odsto ispitanika u oba slučaja), a toliko godišnjeg odmora preporučuju i psiholozi kao optimalni period za odmor od posla i punjenje baterija.

Kada je destinacija u pitanju, Hrvati i dalje planiraju godišnji odmor unutar Hrvatske (71 odsto), dok tek manji broj ispitanika na putovanje planira izvan granica Hrvatske (20 odsto). Neki će, iako mali duo, devet odsto, na ljetovanje i u Hrvatsku i u inostranstvo.

Oni koji putuju van Hrvatske planiraju da potroše više, u prosjeku 1.898 evra. U poređenju sa njima anketirani, koji planiraju ljetovanje unutar Hrvatske planiraju da potroše oko 1.330 evra.

Prema istim podacima Evrostata, čak 27 odsto stanovnika Evropske unije ne može sebi da priušti sedam dana godišnjeg odmora jednom godišnje van kuće.

Iako je to prosjek za EU, razlike među državama članicama su značajne, najgore je u Rumuniji, gdje čak 58,6 odsto stanovništva ne može si priuštiti godišnji odmor.

Slijedi Grčka sa 46 odsto, Bugarska sa 41,4 odsto, pa Mađarska sa 39,3 odsto.

Na drugom kraju ljestvice su Holandija (13 odsto), Švedska (11,6 odsto) i Luksemburg (8,9 odsto).

Nastavi čitati

Aktuelno