Connect with us

Politika

SKANDALOZNO Ministri SNSD-a dogovaraju projekte i uzimaju PARE, a druge optužuju da su IZDAJNICI

Vlasti Republike Srpske proteklih godina bile su najveći korisnik stranih projekata iz Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država, a zvanični podaci pokazuju da su milijarde stranog novca stigle za podršku demokratskom razvoju, ekonomiji i infrastrukturi.

Ipak te iste vlasti često nevladine organizacije koje apliciraju za projekte kod istih donatora označava kao strane plaćenike ili izdajnike. Nameće se pitanje zbog čega pravila nisu ista za sve?

Kada na račune institucija stignu milionske donacije od stranih vlada ili organizacija, tada nema stranih plaćenika nego je to uspjeh Srpske, a  kada nevladin sektor dobije par hiljada KM za neki projekat, e onda su to strani plaćenici. Čini se da se time vodi vlast u Srpskoj jer da im strani novac nije stran dokaz je i to što je nedavno zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara SNSD-ov Aleksandar Goganović otišao u Vašington i sastao se sa v.d. zamjenikom direktora USAID-a Džejmsom Houpom i dogovorio da će USAID i dalje finansirati projekte u BiH, a time i u Republiku Srpsku.

I ništa to ne bi bio problem da nedavno nije usvojen nacrt zakona o stranim agentima gdje se svako ko sarađuje sa bilo kojom stranom državom smatra stranim agentom, dok u ovom slučaju očigledno nije tako.  Nenad Stevandić ne vidi ništa sporno kad je u pitanju zakon.

– Nije tačno da postoji diskriminacija,  zakon je u nacrtu a vi se ponašate kao da je taj zakon izglasan i da se hapse oni koji uzimaju novac iz inostranstva to je netačno riječ je o evidentiranju“, rekao je prošle godine  Nenad Stevandić, predsjednik NSRS.

Nacrt zakona je trenutno na čekanju jer ga je u maju ove godine, preko društvene mreže X, naprasno iz skupštinske procedure povukao njegov predlagač, Milorad Dodik, uz objašnjenje da je Republika Srpska opredijeljena ka evropskom putu.  A da bi dokazali da ne žele strani novac, deset lokalnih zajednica iz Republike Srpske je ranije ove godine odustalo od saradnje sa USAID-om, a njih devet predvode kadrovi vladajućeg SNSD-a. Ipak novac će i dalje stizati u Srpsku preko USAID-a ali da li će se tad neko iz vlasti nazvati stranim plaćenikom?

– Jedno opšte licemjerje, neprincipijelonost koja nije samo sad ni unazad godinu dana već godinama decenijama je prisutna. Možemo samo reći logičan slijed događaja što bi se moglo očekivati od vlasti, odnosno od SNSD-a da rade ono što je njima dozvoljeno i da to proglašavaju opštim interesom a ono što drugi rade da proglase za izdajnike“, kaže Mladen Bubonjić, politikolog.

Siniša Vukelić smatra smatra da vlast, kroz priče o plaćenicima i izdajnicima, manipuliše javnim mnjenjem kako bi se predstavili kao neki spasilac Republike Srpske, dok se istovremeno na sve načine pokušava izvući neka lična ili stranačka korist.

– Izvlačite novac istovremeno ne bavite se problemima koji su krucijalni u ovom društvu obrazovanje, zdravstvo sport ekonomija i sve stvari koje su važne za običnog čovjeka da taj običan čovjek ne bi tražio svoja prava kroz izbore ili proteste vi morate nečim da ga zabavite izmišljate srane agente domaće plaćenike iako to kada bi ušli u ozbiljnu raspravu ne postoji jer ista ta Vlada i javne institucije obilato koriste međunarodne donacije od USAID-a od EBRD-a povoljne kredite, Evropske razvojne banke“, smatra  Siniša Vukelić, urednik portala Capital.ba.

Dug je spisak odakle sve stižu strani milioni u Srpsku. Prema podacima nevadine organizacije Transparensi, 620 miliona dolara od američke Vlade i nekoliko stotina miliona evra pomoći iz EU –  stiglo je u Republiku Srpsku u periodu od 1995. do 2020. godine. Ipak, javnost ne zna gdje su završili svi ti milioni jer konkretnih i završenih projekata od tih para nigdje nema,  smatra narodni poslanik Zagorka Grahovac.

– Kad je vlast u pitanju novac odakle god dolazi dobro došao je njima ako oni sa njim raspolažu. Zakonska rješenja koja su pokušali da nametnu i da uđu u proceduru zapravo je njihova svrha bila da se ograniči tok i da novac ne dolazi nikome drugom ako nije pod njihovom kontrolom i ako oni njim ne raspolažu“, ističe  Zagorka Grahovac, poslanik Lista za pravdu i red u NS RS.

Iako je prema svim zvaničnim podacima vlast u Srpskoj navjeći korisnik stranog novca, naši sagovornici su saglasni da kroz Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija ili kako je javnosti poznat kao zakon o stranim agentima, nadležni pokušavaju na svojevrsnu crnu listu staviti nevladin sektor i medije i na taj način stvoriti osnov za obračun sa svima koji nisu pod kontrolom vlasti.

BN

Politika

Milanović poručio SNSD-u “Važno je da su shvatili da im je STRATEGIJA BILA POGREŠNA”

Budući odbornik PDP-a u Skupštini grada Banjaluka, Dragan Milanović, izjavio je da ga raduje vijest o konačnoj odluci SNSD-a da održi sastanak sa koalicionim partnerima i pokrene proces konstituisanja Skupštine Grada Banjaluka.

Obradovala me je vijest da će konačno SNSD sutra održati sastanak sa koalicionim partnerima i, nadam se, odblokirati proces konstituisanja skupštine grada. To potvrđuje ono što već dugo govorimo – da, shodno izbornom rezultatu, oni to mogu uraditi, a mogli su odavno, kako ne bismo ušli u novu godinu kao ‘grad slučaj’.
Prema Milanovićevim riječima, promjena stava i odluka SNSD-a potvrđuju ispravnost ranijih predloga PDP-a.

Drago mi je da su promijenili stav i odluku, što sam već ranije isticao kao jedino rješenje ako ne žele nove izbore. Shvatam da su ovom taktikom, ako se može nazvati tako, željeli da zakomplikuju stanje u gradu, otežaju rad gradonačelnika i disciplinuju svoje koalicione partnere. Ali, šta je tu je. Važno je da su shvatili da im je strategija bila pogrešna.
Milanović je dodao da, uprkos mogućem pomaku, ne očekuje da će situacija biti savršena ni nakon konstituisanja skupštine.

Ne očekujem da će i nakon formiranja sve ići kako treba i kako građani Banjaluke zaslužuju, ali svaki pomak naprijed je dobar.
Podsjećamo, proces konstituisanja Skupštine Grada Banjaluka bio je blokiran više od godinu dana, što je značajno otežalo rad gradske uprave i donošenje ključnih odluka za funkcionisanje grada.
Banjaluka24

Nastavi čitati

Politika

SASLUŠAN ELMEDIN KONAKOVIĆ “Jeste BLAMAŽA, ALI NISAM JA KRIV nego Borjana Krišto”

Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković ocijenio je danas na javnom saslušanju u Parlamentarnoj skupštini BiH da je otkazivanje Samita lidera zapadnog Balkana blamaža i istakao da u tome što skup nije održan 5. decembra u Neumu nema njegove odgovornosti.

Savjet ministara Bosne i Hercegovine otkazao je Samit lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije koji je trebalo da bude održan 4. i 5. decembra 2024. u Nemu, jer je oboren tender za organizaciju tog događaja.

Uz Konakovića na javno saslušanje pred članovima Komisije za spoljne poslove Predstavničkog doma, a na kojem su učestvovali i članovi Komisije za borbu protiv korupcije ovog doma Parlamentarne skupštine BiH, bila je pozvana i predsjedavajuća Savjeta ministara Borjana Krišto, koja je danas obavijestila organizatore da nije u mogućnosti da prisustvuje.

Konaković je izjavio da je o tome da će BiH biti domaćin samita saznao iz medija, te da nije bio prisutan kada je ovaj skup otkazan.

-Radi se o samitu lidera zapadnog Balkana, a na tim skupovima ne učestvuju ministri inostranih poslova – rekao je Konaković i saglasio se sa ocjenama članova navedenih parlamentarnih komisija da je otkazivanje samita blamaža te da je BiH pretrpjela organizacione rizike.

Prema njegovim riječima, mali dio organizacije Samita dat je Ministarstvu inostranih poslova u Savjetu minnistara.

-Mi bismo dali oficira za vezu, imamo dobre kadrove, ali nemamo nadležnost ni odgovornost – naveo je Konaković, koji je dodao da niko iz Ministarstva inostranih poslova nije učestvovao u dijelu javne nabavke.

Na pitanje člana Komisije za spoljne poslove Mladena Bosića ko je odgovoran za otkazivanje samita, Konaković je rekao da isključivu odgovornost za to snosi Borjana Krišto, za koju kaže da je dobila odluku o organizaciji samita, odlučivala o načinu organizovanja, te pod tačkom razno na sjednici Savjeta ministara delegirala pitanje otkazivanja skupa.

-Da sam znao da će se glasati o otkazivanju, tražio bih da Ministarstvo inostranih poslova to organizuje, u Banjaluci, Sarajevu, Brčko distriktu jer imamo kapacitete za to, dokazali smo – dodao je Konaković.

On je negirao da ima veze sa firmom “Mindset” u vlasništvu Emine Memije koja je izabrana na tenderu vrijednom više od 250.000 a KM da pripremi i organizuje Samit u neumu, kao i sa firmom koja se žalila na sprovedeni tender, iako je naknadno rekao da poznaje vlasnike obje firme.

Samit lidera otkazan je nakon žalbe na izbor “Mindseta”, a potom je Komisija za razmatranje žalbi utvrdila da su u dokumentaciji koja je priložena i dva falisifikovana dokumenta.

Zamjenik predsjedavajuće Komisije za spoljne poslove Sabina Ćudić izrazila je čuđenje što Konaković, koji tvrdi da nije bio uključen u organizaciju i otkazivanje samita, ne zna da je dio novca za organizaciju ovog skupa obezbijeđen i iz budžeta ministarstva na čijem je čelu.

Ćudićeva je u uvodu javnog saslušanja navela da je odredbom Zakona o parlamentarnom nadzoru propisano da se obavještenje o neprisustvovanju javnom saslušanju dostavlja 48 časova ranije.

Član Komisije za spoljne poslove Safet Kešo smatra da tvrdnja Konakovića da Ministarstvo inostranih poslova nije imalo nikakvih dodirnih tačaka sa organizacijom samita samo pokazuje da ministar ne zna svoj posao.

Kešo je iznio i tvrdnju da je vlasnik firme koja je izabrana na tenderu u vlasništu kćerke Konakovićevog kuma.

Član Komisije Mladen Bosić zadovoljan je što je aktiviran institut parlamentarnog nadzora nad izvršnom vlašću, ocjenjujući da je očigledno da predsjedavajuća Savjeta ministara ne želi da prisustvuje javnom saslušanju.

Bosić smatra da je Ministarstvo inostranih poslova moralo biti informisano i dio organizacije samita.
Komisija za spoljne poslove Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine naknadno će donijeti zaključke o današnjem javnom saslušanju i dostaviti ih Predstavničkom domu.

Nastavi čitati

Politika

KRALJ RASIPNIŠTVA! Javor dobio NEGATIVAN REVIZORSKI IZVJEŠTAJ, pa na koncerte SPISKAO 160 000 KM (FOTO)

Uprkos negativnom mišljenju Glavne službe za reviziju javnog sektora RS zbog nenamjenskog trošenja javnih sredstava, gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor nastavlja da ignoriše upozorenja, trošeći budžet grada kao da je lična blagajna. Samo u proteklih mjesec dana, gradska uprava predvođena Javorom spiskala je nevjerovatnih 160.000 KM na ugostiteljske usluge i muzičke manifestacije, što je više nego dvostruko u odnosu na prošlu godinu.

Posebno je zanimljiv ugovor vrijedan 58.675 KM, zaključen 24. decembra 2024. godine, sa firmom „M-Power one“ iz Banjaluke, koja je osnovana tek u avgustu prošle godine. Ova firma, čiji je zvanični vlasnik Marko Radić, poznata je po bliskim vezama sa SNSD-om. Da stvar bude gora, ugovor je zaključen na svega 30 dana, što jasno pokazuje kako se novac građana Prijedora troši na brzopotezne aranžmane umjesto na rješavanje ključnih problema građana.

Revizorski izvještaj za 2023. godinu bio je porazan – utvrđene su brojne nepravilnosti u konsolidovanim finansijskim izvještajima, uključujući nezakonito zapošljavanje i dodjelu grantova bez javnih poziva. Međutim, Javor se na to nije ni osvrnuo. Umjesto da “stegne kaiš”, odlučio je da organizuje novogodišnji prijem u Hotelu Prijedor, za koji je plaćeno 49.800 KM, što je skoro duplo više nego godinu ranije.

Da rasipništvu nema kraja, potvrđuje i podatak da su na muzičke sadržaje povodom obilježavanja Dana Republike Srpske 9. januara potrošili 48.500 KM, dok su lokalni muzičari za novogodišnju noć dobili čak 24.000 KM više nego prethodne godine. Pritom, nije jasno zašto su ugostiteljske usluge za novogodišnji prijem angažovane od drugog hotela, iako je grad već sklopio dvogodišnji ugovor sa Hotelom “Le Pont” vrijedan ogromnih 120.000 KM.

Javorova administracija nije stala ni nakon Nove godine. Na centralnom trgu u Prijedoru 1. januara organizovana je repriza dočeka uz nastup Nikole Rokvića, za što su takođe izdvojene značajne sume novca. Sve ovo dolazi u trenutku kada su građani suočeni s rastućim troškovima života, dok infrastruktura grada stagnira, a javne ustanove muku muče s finansijama.

Slobodan Javor i SNSD očigledno ne mare za upozorenja revizora niti za interese građana baš kao što prije nekoliko dana reče Radovan Kovačević “mogu da rade šta hoće i kako hoće”. Rasipanje budžetskih sredstava na luksuz i nepotrebne manifestacije predstavlja neodgovorno upravljanje i zaslužuje najoštriju osudu. Prijedor nije privatna firma, ali se Javor ponaša kao da jeste – i to na štetu svih njegovih građana.

Srpska info- Banjaluka 24

Nastavi čitati

Aktuelno